Site icon HWCooling.net

Ventilátor dobývá nová území: přišly židle s aktivním chlazením

Chlazení pod zadkem pro letní horka

Aktivní chlazení – tedy lidsky řečeno ventilátory – jsou věčným nepřítelem ticha, ale pořád i nutností, pokud má mít počítač výkon. Vypadá to, že teď se ventilátory a doslova chlazení dostaly z hardwaru do oblasti nábytku. Firmy vyrábějící různé herní příslušenství se totiž pustily už i do herních židlí (dřív by se asi řeklo kancelářských) a jedna z nich nyní tu svoji vybavila „aktivním chlazením“.

V případě židle či křesla Thermaltake X Comfort Air se pochopitelně nechladí hardware, ale uživatel. Smyslem je, abyste se při delším a namáhavějším hraní tolik nezapotili. Chlazení spočívá v zabudování čtyř ventilátorů do polstrovaného sedáku židle. Mělo by jít o 60mm větráky s maximálně až 5100 otáčkami za minutu, kuličkovými ložisky a statickým tlakem 7,1 mm vodního sloupce. Thermaltake uvádí, že by hlučnost měla být 32 dB, ale není řečeno, zda jde o údaj pro maximální otáčky. Židle totiž má na zadní stranu opěradla vyvedený ovladač, kterým lze intenzitu foukání nastavit ve třech úrovních (případně i vypnout).

Vzduch tlačený zespodu ventilátory se k sedacím partiím hráče dostává perforováním v sedáku a jeho koženkovém potahu. Firma říká, že ventilátory dokáží snížit teplotu povrchu o 0,6–1,5 stupně Celsia. Testováno je to desetiminutovým sezením nějakého pokusného subjektu v místnosti klimatizované na 24 stupňů. Židle se prý za tuto dobu běžně ohřeje na 26,3 °C, poté se na jednu minutu spustí chlazení. Podle zvoleného „tahu“ pak Thermaltake naměřil redukci na 24,8 °C, 25,3 °C nebo 25,7 °C.

Židle by kromě této kuriozity měla skýtat poměrně dobré ergonomické vlastnosti – lze nastavit bederní opěrku i ty pro ruce a hlavu a také sklon opěradla. Povrch je z PVC koženky a rám má být poměrně pevný, nosnost je až 150 kg. Za tuto legraci si ale hodně připlatíte, protože židle stojí 500 dolarů. A taky ji budete muset mít zapojenou do zásuvky – kvůli elektrickým ventilátorům je samozřejmě třeba napájení.

Thermaltake má efekt chlazení otestován i termokamerou

Vtipné je, že židle na webu Thermaltake ve svém popisu přejímá terminologii opravdového hardwarového chlazení – mluví se tu o regulaci otáček, životnosti ložisek a průtoku vzduchu, teplotním rozdílu a firma přidala dokonce i snímky z termokamery. Ovšem smysl je samozřejmě trochu jiný, zatímco u hardwaru platí, že čím nižší teplota, tím lépe, tady bude třeba spíš držet určité optimum a s průvanem to nepřehánět. Jak budou vědět starší osoby, když na vás moc fouká, snadno lze chytit nějaké nachlazení nebo bolest zad či krční páteře. Jestli se Thermaltake chlazení podařilo vyladit na nějakou příjemnou míru, nebo bude třeba pořád manuálně vypínat a zapínat větrání, aby vám nebyla zima, to bez otestování netušíme.

Podobné produkty nejsou úplně nové. Třeba v roce 2012 se objevila hráčská myš, ke které se dal nasadit malý ventilátorek ochlazující ruku (myši ale paradoxně existují i vyhřívané, pokud máte zase doma zimu). Tyto produkty mají smysl asi hlavně v tropičtějších oblastech, kde mají slova „letní vedro“ úplně jiný význam, než ve střední Evropě. U nás by to asi ocenili jen na pár měsíců obyvatelé parnějších panelákových bytů.