Site icon HWCooling.net

Xiaomi Mi Gaming Laptop: štíhly, výkonný a chladný zároveň

Parametre a detaily

Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Základné parametre

ParametreXiaomi Mi Gaming Laptop
Rozmery364 × 265,2 × 20,9 mm
Hmotnosť2754 g
Displej15,6", Full HD, IPS, 60 Hz
ProcesorIntel Core i7-8750H
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 1060 6 GB
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB DDR4 SO-DIMM 2666 MHz
Úložiská256GB SSD + 1TB HDD
Porty4× USB 3.0 + USB-C, 1× HDMI 2.0, 1× 1Gbit RJ-45, 2× 3,5mm jack, 1× čítačka pamäťových kariet SD
Kapacita batérie55 Wh
Rozlíšenie kamery1280 × 720 px
Reproduktory2× 3W
Orientačná cena1300 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-213" as a base selector for example: #supsystic-table-213 { ... } #supsystic-table-213 tbody { ... } #supsystic-table-213 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenia smartfónov Xiaomi málokedy zaujmú, čo je vzhľadom na ich cenu pochopiteľné. Mi Gaming Laptop však prekvapí hneď po vybalení. Na krabici totiž nájdete obrysy vnútorného rozloženia komponentov v notebooku. Toto som ešte nikdy nevidel a rozhodne to stojí za zmienku.

V balení nájdete okrem samotného notebooku nabíjačku a napájací kábel. Nakoľko ide o notebook z Číny, ktorý nie je určený pre náš trh, budete potrebovať redukciu do EU siete alebo náhradný napájací kábel, aký sa pripája k PC zdrojom.

Spracovanie notebooku je prvotriedne. Celé telo je kovové a notebook je tak veľmi pevný a odolný. Spracovanie nie je až na takej úrovni, akú by ponúkol Macbook, no v tejto cenovej kategórii ide o vysoký nadštandard.

Testovali sme najvyššiu predávanú konfiguráciu notebooku, ktorá je vybavená 6-jadrovým procesorom Intel Core i7-8750H, GTX 1060 6 GB, 16 GB 2666MHz RAM, 256GB PCIe NVMe SSD a 1TB HDD. Ide tak o notebook vhodný predovšetkým na hranie, ale aj na strihanie videa a pod.

Mi Gaming Laptop očarí portovou výbavou, ktorá sa v poslednej dobe čím ďalej zmenšuje. Naraziť tak na notebook s množstvom portov začína byť vzácnosť a Xiaomi si za to zaslúži palec hore. Na ľavom boku je dvojica potov USB 3.0 (3.1 gen 1) a dva 3,5 audio konektory pre mikrofón a slúchadlá. Napravo je ďalší port USB spolu s čítačkou (UHS-I) pamäťových kariet. Tú častokrát nenájdeme ani na najdrahších herných notebookoch, čo je veľká škoda a odrádza to mnoho profesionálov – fotografov, redaktorov a pod. Xiaomi tak opäť trafilo do čierneho.

Hlavné porty nájdete vzadu. Nachádza sa tu gigabitový LAN, štvrtý port USB, HDMI 2.0, USB typu C s DisplayPort a napájací konektor. Umiestenie vzadu sa môže zdať nepraktické, opak je však pravdou. Video výstupy a napájací konektor bývajú častokrát umiestnené po bokoch notebooku, kde zavadzajú pri pripájaní periférií alebo ešte horšie, ako sú na pravej strane prekážajú pri ovládaní myši. Xiaomi za umiestenie týchto portov dozadu chválim. K dokonalosti však chýba jedna vec, a tou je Thunderbolt 3. Je veľká škoda, že už prítomný USB-C nepodporuje tento štandard, čo by notebooku otvorilo dvere do nového sveta príslušenstva a dokov Thunderbolt. Najzásadnejšou výhodou je možnosť pripojiť externú grafickú kartu, ktorá je výkonnejšia ako tá v notebooku. Žiaľ, Thunderbolt v notebooku nenájdete, čo by som opäť pripísal cenovej politike spoločnosti. Otázkou však je, ako to teraz naozaj funguje s licencovaním Thunderboltu, nakoľko Intel minulý rok tento štandard zmenil na royalty-free, čo by v praxi malo znamenať menej byrokracie a zníženie výdavkov na jeho implementáciu. Pevne verím, že ďalšie revízie notebooku už Thunderbolt mať budú.

Ďalšou oblasťou, kde notebook vyniká, je možnosť vylepšiť vnútorné komponenty. Spodný kryt drží len niekoľko skrutiek a odmontujete ho tak rýchlo a jednoducho.

Než sa dostaneme k úplne všetkým vymeniteľným komponentom, je potrebné odstrániť ešte kryt modulov RAM. Ten je pripevnený zvrchu bez akýchkoľvek skrutiek, jeho demontáž je tak otázkou pár sekúnd.

Vymeniteľné sú dva moduly DDR4 SODIMM ako aj 2,5″ HDD a pracovať môžete aj s dvojicou slotov M.2. Druhý slot M.2 je však možné obsadiť len ak nevyužívate 2,5″ pozíciu. Do notebooku tak viete maximálne dostať 32 GB RAM a 2× 2TB SSD, čo je viac než obdivuhodné na mainstreamový herný notebook.

Keď už máme notebook otvorený, netreba zabudnúť ani na chladenie. To pozostáva z dvojice ventilátorov a kombinácie 2+3 heatpipe pre CPU a GPU. Zaujímavo je riešená spodná strana notebooku, ktorá je celá perforovaná a následne je teplý vzduch vyfukovaný zozadu aj zo strán notebooku. Čerešničkou na torte je dedikované tlačidlo na klávesnici, ktoré zapne Turbo režim a teda 100% otáčky ventilátorov. Vtedy máte pocit, že notebook ide vzlietnuť a hluk chladenia je naozaj enormný. No pri náročnom hraní alebo pri renderovaní videa určite oceníte možnosť vytlačiť z notebooku maximálny výkon, pretože chladenie býva najčastejšou príčinou, prečo notebooky znižujú takty pri dlhodobej záťaži.

Notebook má 15,6″ Full HD displej IPS so širokými pozorovacími uhlami, s antireflexnou úpravou a tenkými rámikmi. Výrobca udáva, že displej zaberá až 81 % veka notebooku. Na rozdiel od drahších notebookov však musíte počítať iba so 60Hz obnovovaním, čo je škoda. 144 Hz by notebooku slušelo viac. Displej je osadený na kruhových pántoch, ktoré sa zasúvajú do tela notebooku. Pohyb veka je plynulý a pánty by mohli mať dlhú životnosť.

Klávesnica a touchpad sú tiež veľmi dôležitou súčasťou notebooku. Touchpad patrí medzi tie väčšie a má hladký povrch. Trackovanie fungovalo bez problémov a nie je mu veľmi čo vyčítať. Pravdou však je, že na rozdiel od ultrabooku bude na hernom notebooku využívaný výrazne menej nakoľko minimálne pri hraní budete určite používať myš. V praxi sa tak môže stať, že touchpad ani nevyužijete.

Klávesnicu budete určite používať častejšie. Má netradičné, ale zaujímavé rozloženie. Vľavo sa nachádza šesť klávesov makro, pričom úplne horný slúži na aktiváciu Turbo režimu chladenia. Ďalšou zaujímavosťou je, že naľavo od medzerníka nenájdete tlačidlo Windows, to je len napravo. Už sa vám tak nestane, že by ste nechtiac vyskočili z hry stlačením nesprávneho klávesu. Enter je vzhľadom na US rozloženie malý, nie v tvare obráteného L, ako je v našich končinách bežné. Zaujímavo sú riešené aj šípky, ktoré sú plnohodnotné. Úplne napravo zase nájdete Home, End, Page Up/Down a tlačidlo napájania. Chce to trochu cviku zvyknúť si, že úplne na kraji nie je enter ale PgUp a že Delete nie je v pravom hornom rohu, ale hneď vedľa. Našťastie tlačidlo napájania má inú odozvu ako zvyšok klávesov. Na jeho aktiváciu je potrebné výrazne vyššiu silu a nestane sa tak, že by ste ho nechtiac stlačili namiesto Delete.

Na hernom notebooku nesmie chýbať ani podsvietenie. Klávesnica tak ponúka štyri samostatné zóny, ktoré si môžete prispôsobiť. Zaujímavosťou je podsvietenie po bokoch notebooku, ktoré osvetľuje podložku, na ktorej je notebook postavený. Toto je však už skôr štýlová záležitosť než funkčná, no srdce mladého gamera určite poteší.

Na záver sa ešte pozrieme na batériu, ktorá má 55 Wh. To nie je zrovna najviac, nakoľko niektoré ultrabooky ponúkajú rovnakú kapacitu alebo dokonca ešte väčšiu. Pri herných notebookoch nie je problém naraziť na 70, 80, čo dokonca 90 Wh batérie. Mi Gaming Laptop tak v tejto oblasti zaostáva. Alebo nie? Drahé herné notebooky bývajú vybavené Nvidia G-Sync, čo zabraňuje fungovaniu Nvidia Optimus, teda technológii, ktorá umožňuje prepínať medzi integrovanou Intel HD Graphics a dedikovanou grafikou Nvidia GTX. To znamená, že pokiaľ len prehliadate web alebo pracujete s dokumentami, notebook šetrí batériu a využíva integrovanú grafiku v procesore. Akonáhle však spustíte graficky náročnejší program ako je hra, zapne sa grafika Nvidie, ktorá má samozrejme násobne vyššiu spotrebu. V prípade že máte notebook s G-Sync, toto prepínanie nefunguje a dedikovaná Nvidia grafika je neustále aktívna, čo má katastrofálny dopad na výdrž. Reálne tak notebook s G-Sync vydrží hodinu dve bez nabíjačky. Na trhu je len jeden notebook, ktorý má G-Sync aj Optimus, a to je Asus ROG Zephyrus M, ktorý má hardvérové tlačidlo na prepnutie medzi týmito technológiami a vyžaduje to aj reštart notebooku. Mi Gaming Laptop síce má pomerne malú batériu, no vďaka Nvidia Optimus by mohol pri bežnom používaní mať pomerne dobrú výdrž. To si však overíme v teste.

Nabíjačka má výstup 19,5 V a 9,23 A, čo znamená 180 W. Notebook nie je možné nabíjať cez USB-C, ktoré podporuje nabíjanie maximálne 100 W, samostatný napájací konektor je tak nevyhnutnosťou. Pri hernom notebooku je však toto úplne pochopiteľné. Nabitie z 0 na 100 % trvá 2 hodiny 25 minút.


Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Mi Gaming Box

K notebooku je dodávaná aj obslužná aplikácia Mi Gaming Box. Tá slúži na monitorovanie stavu, správu macro klávesov a podsvietenia.




 

Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a predovšetkým výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný pohľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.


Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ako už bolo spomenuté, ide o 15,6″ displej s rozlíšením Full HD a s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Dá sa očakávať, že podanie farieb bude pomerne dobré vďaka použitiu panela IPS. Herné notebooky v tejto cenovej kategórii často ponúkajú displeje TN, ktoré majú slabé pozorovacie uhly aj farebné spektrum. Môžu však mať 120 alebo 144 Hz, čo môže byť pre hráčov dôležitejšie ako pekné farby. Rýchle displeje IPS nájdeme až v najdrahších notebookoch, ktoré štartujú nad hranicou dvetisíc eur.

Namerané hodnoty nám prezrádzajú, že Mi Gaming Laptop má vskutku dobré podanie farieb a bude tak možné na ňom robiť aj grafické úpravy. Displej pokrýva 98 % farebného priestoru sRGB a 76 % AdobeRGB a priemerná odchýlka Delta-E je pod úrovňou 2,0, konkrétne dosiahla 1,46. Gama presne kopíruje líniu hodnoty 2,2. Maximálny nameraný jas bol 327 nitov. Displej tak príjemne prekvapil a namerané hodnoty sú viac než dobré. Samozrejme, nejde o profesionálny grafický monitor, ale drvivej väčšine používateľov poslúži viac než dobre.

Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Rendering, Geekbench









Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition








Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Herné testy











Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Šifrovanie, enkódovanie




Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Testy pamätí a disku






Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Zahrievanie a výdrž na batériu



Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Hodnotenie

Xiaomi Mi Gaming Laptop ponúka veľmi zaujímavú kombináciu kvalitného spracovania, výkonu, skvelého chladenia, dobrej výdrže a priaznivej ceny. Celokovové telo dodáva notebooku na prémiovosti a odolnosti. Displej sa vyznačuje veľmi dobrým podaním farieb a vhodný je tak aj na grafickú prácu. Škoda len 60Hz obnovovacej frekvencie, ktorá sa môže niektorým hráčom máliť. Veľmi chválim jednoduchý prístup ku komponentom a možnosť vylepšiť pamäte aj úložiská.

Samostatnou kapitolou je chladenie, ktorým notebook veľmi príjemne prekvapí. V testoch dosahoval skvelé výsledky a ani v najnáročnejších testoch nedošlo k znižovaniu výkonu. Procesor dosahoval najviac okolo 85 °C, čo je výrazne menej ako býva na notebookoch zvykom. Nie je problém naraziť na notebooky, ktoré dosahujú aj 95 °C a atakujú tak termálny limit 100 °C. Ešte lepšie je na tom ale grafická karta, ktorá neprekročila 70 °C a pohybovala sa na úrovni 65-68 °C. To je naozaj skvelá hodnota pre notebook. Chladenie Mi Gaming Laptop by som tak nazval naddimenzované a pokojne by zvládlo aj silnejšiu grafickú kartu. To by však výrazne navýšilo aj cenu notebooku, čo nie je trend, ktorým by sa výrobca chcel vybrať.

Notebook poteší aj veľkým množstvom portov, čo je v poslednej dobe skôr výnimka. Dostatok áčkových konektorov USB, jedno USB-C, HDMI 2.0 pre podporu 4K a dokonca čítačka kariet SD robia z tohto notebooku skvelého spoločníka pre hráča aj profesionála. Škoda absencie Thunderbolt 3, ktorý by dostal notebook do inej dimenzie. Opäť nás však obmedzuje cena a práve Thunderbolt je daň, ktorú musíte zaplatiť.

Negatíva sú minimálne. V Turbo režime je notebook príšerne hlučný. Hmotnosť vyše 2,7 kg nie je zrovna ideálna, čo však dávam za vinu kovovému telu a masívnemu chladeniu. Obe tieto veci však pri hernom notebooku možno očakávať. Musíte tiež počítať s vlastnoručnou inštaláciou Windowsu, ak sa chcete zbaviť toho čínskeho. Jediným otáznikom tak je dostupnosť nového modelu s RTX 2060, to ale zatiaľ nie je potvrdené. Objavili sa tiež informácie o nových mobilných 45W procesoroch Intel Core 9. generácie. Dá sa tak predpokladať, že v budúcnosti príde nový vylepšený model, to však môže trvať aj pol roka či viac. Aktuálne je však Xiaomi Mi Gaming Laptop skvelou alternatívou k renomovaným značkám a za cenu okolo 1300 eur ponúka veľa muziky za málo peňazí. A ak sa vám podarí natrafiť na dobrú zľavu, dá sa zaobstarať aj tesne pod 1200 eur.

Notebook si môžete zakúpiť na stránke banggood.com, kde vďaka kupónu BG196951 stojí 1180 € vrátane dopravy.

Xiaomi Mi Gaming Laptop
+ pomer cena/výkon
+ skvelé chladenie
+ veľa portov
+ možnosti vylepšenia
+ výborné spracovanie
+ pestré podanie farieb displeja
- slabá dostupnosť
- vyššia hmotnosť
- nemá Thunderbolt 3
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-214" as a base selector for example: #supsystic-table-214 { ... } #supsystic-table-214 tbody { ... } #supsystic-table-214 tbody tr { ... } */