Site icon HWCooling.net

Z testlabu HWC #2: Hľadá sa ideálna doska na testy procesorov

Dôvody, prečo máme metodiky na testy CPU postavené na drahších základnych doskách

Testy lacných procesorov majú na lacných doskách vyššiu výpovednú hodnotu než na drahých. Takéto, trochu nesprávne vnímanie sveta vytvára jeden článok, ktorý si našiel pomerne dosť sympatizantov. Asi by som sa nad ním nepozastavoval, keby ma autor v texte menovite nespomínal (a nepoužíval ako príklady moju prácu) a vplyv týchto názorov nakoniec nepresiakol aj do diskusie pod našimi testami.

Nejde o úplne čerstvú vec, ale dostal som sa k tomu až teraz. Začiatkom mesiaca na serveri root.cz bol opublikovaný článok Měření výkonu CPU na scestí: ovlivnit výsledky testů lze mnoha způsoby. Titulok je presný a trefný – autor sa v texte snaží poukázať na možné skreslenia, ktoré môžu v testoch vzniknúť a ktoré môžu nekorešpondovať so situáciou u používateľa.

Z pohľadu bežného čitateľa je to pomerne zaujímavé čítanie, v rámci ktorého sa mnohými myšlienkami stotožní, ale niektoré veci si zaslúžia i pohľad z opačnej strany. V opačnom prípade by to vyzeralo, že za vetou „Čím detailnější je metodika testování CPU, tím méně přesná ve vytváření obrazu o výkonu toho CPU je a současně tím rychleji výsledky zastarávají.“ od Davida Ježka (autor článku) stojí naozaj niečo viac než obhajoba toho, prečo stačí robiť veci priemerne. Nestačí.

Nebudem reagovať na všetky veci, s ktorými nesúhlasím. S Davidom sme si už zopár správ vymenili, vrátane dvoch vyčerpávajúcich, ktoré sú dostupné v diskusii na Cnews.cz. Je zrejmé, že máme každý na trochu iné nároky na testovanie a z nás dvoch som asi ja ten, čo to z pohľadu presnosti všetkých meraní viac „hrotí“ (ale inak by ma to nebavilo). Nechcem tu ale nikoho prácu hodnotiť a písať o tom, čo má a čo nemá zmysel.

Cieľ tohto článku je odôvodniť, prečo na testy procesorov používame drahé základné dosky a prečo je s nimi dobré testovať aj lacné procesory, hoci tie budú v praxi používané s primeranými doskami, ktorú budú výrazne lacnejšie. Možno sa mi tieto poznámky ešte niekedy zídu (možno už v stredu v teste Ryzen 5 3600) a namiesto neustále opakovania toho istého dookola budem môcť odkázať na tento článok.

V teste lacnejšieho procesora (tried Core i5, Ryzen 5 či nebodaj iba Celoron alebo Athlon) je veľmi jednoduché metodiku napadnúť spôsobom, že sú výsledky nerelevantné z dôvodu použitia neprimeranej základnej dosky, typicky drahšej než je tá, ktorú si k niektorému z týchto procesorov sami kúpite. Ale prečo je to tak, prečo teda nepoužívame na testovanie lacných procesorov lacné dosky?

Jeden z mojich dlhoročných známych, ktorého považujem v mnohých technických smeroch za prirodzenú autoritu k tejto téme podotkol: „Ľubo, mňa nezaujímajú výsledky dosiahnuté na takom hardvéri, aký vlastním… zaujíma ma, koľko môj lacný procesor stráca výkonu koexistenciou s komponentmi, ktoré ho brzdia a ktoré môžem na základe týchto zistení vylepšiť, prípadne vyladiť (a čo tým získam).“ a tým by som to asi uzavrel.

Samozrejme môžete s obsahom tohto článku nesúhlasiť a som otvorený konštruktívnej diskusii. To, že nepatrím k tým redaktorom, ktorí musia mať za každú cenu vo všetkom pravdu a jediný správny názor, som snáď už párkrát ukázal. Či už v článkoch, z ktorých od našich čitateľov vyzvedáme, čo vás pri testoch konkrétnych komponentov zaujíma (aby sme to zapracovali) alebo naposledy i prerobením metriky na výpočet priemerného výkonu. V komentároch sa skrátka objavil presnejší vzorec. Ale za správnosť použitia dostatočne predimenzovanej základnej dosky na všetky triedy procesorov som presvedčený. Nedá sa však vylúčiť, že mi niečo uniká a možno existuje aj model s lepším podhubím na testovanie. Ak áno, tak sem s ním! 🙂

PS: Davida Ježka si ako IT odborníka vážim. Písaniu o počítačoch sa venuje už obdivuhodne dlho, za čo si zaslúži obrovský rešpekt, keďže je to náročná a pri serióznom poňatí mimoriadne nedocenená práca. Ale na týchto veciach okolo toho, za akých podmienok sa majú testovať proceosory, sa nezhodneme.
Séria článkov s prefixom „Z testlabu HWC“ bude slúžiť na rýchlu informatizáciu čitateľov o témach, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú testovacieho centra magazínu HWCooling.net. Obsahovať môže úpravy meracích postupov, prípadne oznamy a progres v rámci pripravovaných vecí. Alebo sa vám formou týchto článkov len tak prihovoríme, keď budeme mať potrebu niečo objasniť.