Site icon HWCooling.net

To tu ještě nebylo: chladící podložka pod notebook s Peltiérem

Zalman vyrobil první chladící podložku pod notebook používající termoelektrický efekt

Na průmyslových veletrzích je pěkné, že kromě standardních nových produktů, které ovšem často zas tak moc nepřekvapí, se občas objeví něco opravdu zvláštního. Na Computexu 2019 letos firma Zalman přispěla právě do této kategorie. A sice chladící podložku pod notebook, která nepoužívá chlazení jen tak nějaké, ale rovnou termolektrické s Peltiérovým článkem. Že by něco pro letní vedra v éře globálního oteplování?

Chladící podložky pod notebook nejsou nic nového, typicky fungují tak, že více zvednou notebook nad úroveň stolu (pomáhají s přísunem chladného vzduchu), a také přímo chladí ventilátory (což samozřejmě potřebuje napájení). Výrobek Zalmanu, který firma mezi jinými ukázala na Computexu a můžete ho vidět v záhlaví (všiml si ho a vyfotil web Tom’s Hardware) na to jde jinak a nasazuje tzv. Peltiérův článek. Jde o plochou součástku, která po připojení elektrické energie začne jednu svou stranu ochlazovat tím, že se teplo přenáší na stranu druhou. Není tu úplně efektivní způsob chlazení, protože spotřebuje poměrně dost elektřiny a druhou stranu je pořád třeba chladit, aby se článek nespálil, ale výhoda je, že chladná část článku se klidně ochladí pod teplotu okolí.

Zalman tento efekt využívá tak, že na povrch podložky osadí poměrně rozměrný Peltiérův článek, který bude tento tzv. termoelektrický jev vyvíjet, takž povrch této podložky bude studený a bude ochlazovat na něm posazený notebook. Ze spodní strany článku pak bude vyvíjené teplo absorbováno čtveřicí heatpipe ve tvaru U a předáváno chladiči, který se sestává ze základy, bloku a heatpipe a je konečně sám ochlazován 120mm ventilátorem. Podle nákresů to vypadá, že je pod podložkou vlastně regulérní low-profile top-flow chladič jako pro procesor, i když takový momentálně asi Zalman nemá v nabídce. Podložka, která notebook staví na šikmou plochu, tak bude mít poměrně velkou výšku, ovšem toto je asi jen prototyp, takže ve výsledku se to možná podaří udělat tenčí a praktičtější.

Termoelektrická chladící podložka pod notebook od Zalmanu: schéma konstrukce (Foto: Tom’s Hardware)

Je tu asi jedna komplikace. Článek na horní straně podložky totiž chladí dotekem, tedy pokud notebook bude svým spodkem sedět přímo na něm. Kvůli tomu je placka trošku vyvýšená – cílem asi je, aby gumové nožičky měl notebook mimo ni a zbytek „podlahy“ se co nejlépe dotýkal článku. Dno tedy musí být hladké, co nejvíc ploché a kovové, aby vedlo teplo z notebooku ven. Je to tedy trošku naopak proti obvyklému požadavku, aby se vnějšek notebooku zahříval od procesoru uvnitř co nejméně (kvůli komfortu), tady naopak teplo „prosakující“ dnem zlepšuje chlazení.

Termoelektrická chladící podložka pod notebook od Zalmanu: ventilátor vespod. Dost možná jde zatím jen o koncept nebo hrubý prototyp (Foto: Tom’s Hardware)

Tato podložka tedy nebude sedět zdaleka každému notebooku a bude třeba ji vždy vyzkoušet. Protože je třeba, aby měla kontakt, tak dno šasi nesmí být konkávní ani konvexní, nesmí mít výstupky a gumové nožičky musí být mimo plochu článku. Podle Zalmanu je podložka vyrobená na míru pro Apple Macbook (nebo snad Macbook Pro), kompatibilita s dalšími notebooky s kovovým šasi už pak asi bude věcí pokusu a omylu.

Jak dobře to v praxi bude fungovat, to samozřejmě nelze říct bez vyzkoušení. Důležitý bude kontakt, tloušťka finálního výrobku, a také to, zda třeba ventilátor nebude příliš hlučný, nebo zda nebude výduch ohřátého vzduchu zpod podložky sám o sobě nepříjemný.  Z dostupných informací také není jasné, zda jde jenom o koncept, nebo zda je v plánu sériová výroba. Soudě podle zpracování byl asi exemplář ukázaný na Computexu jen prototyp.