Site icon HWCooling.net

Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku

Parametre a detaily

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Základné parametre

ParametreParametreAcer TraveMate Spin P4
ParametreParametre
RozmeryRozmery322 × 212 × 17,9 mm
HmotnosťHmotnosť1363 g
DisplejDisplej14,0", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 60 Hz
ProcesorProcesorIntel Core i5-1135G7, 4C/8T, 15W, 10nm
Grafická kartaGrafická kartaIntel Iris Xe + Iris Xe Max
Operačná pamäťOperačná pamäť16 GB LPDDR4x (4266 MHz)
ÚložiskáÚložiská512 GB SSD PCIe 3.0 x4 NVMe
PortyPorty1× 40 Gb USB-C Thunderbolt 4 (charging and DisplayPort), 2×5 Gb USB 3.2 Gen 1 typ A, 1× HDMI 2.0, 1× audio jack
Kapacita batérieKapacita batérie57 Wh
Rozlíšenie kameryRozlíšenie kamery720p
ReproduktoryReproduktorystereofónne
Orientačná cena21 000 Kč/860 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1017" as a base selector for example: #supsystic-table-1017 { ... } #supsystic-table-1017 tbody { ... } #supsystic-table-1017 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenie Swift 3X je prakticky zhodné s naposledy testovaným TravelMate Spin P4. Vonkajšia balenie tvorí teda jednoduchá kartónová škatuľa.

V škatuli nájdete len notebook, nabíjačku a dokumentáciu.

Testovaný model má celohliníkové telo vo farbe Safari Gold, v ponuke je aj sivý variant, ktorý sa však zdá byť v našom regióne nedostupný. Vystačiť si tak budete musieť so zlatou verziou. V ostatných aspektoch je Swift 3X klasický notebook bez nejakých prekvapení. Nižšia cena sa trochu odrazila na plastovom rámiku okolo displeja, čo je menej vábivé ako sklo pri drahších modeloch, no na funkčnosti to nijako neuberá.

   

Zaujímavosť je slabomodrý až tyrkysový kontrasný pánt, ktorý vidieť pri pohľade na zadnú časť. Dosť však o dizajne, čo máme vo vnútri? Na prvý pohľad ide o rovnakú konfiguráciu, ako ste videli pri konveribilnom TravelMate Spin P4, a teda Intel Core i5-1135G7 a 512 GB SSD. Pri bližšom pohľade ale zistíte, že „neohybný“ Swift 3X dostal 16 GB operačnej pamäte v základe, čo je určite výhoda. Pri testoch TM Spin P4 sme zistili, že grafický výkon zaostáva za inými notebookmi s Core i7-1165G7, a to dosť výrazne. Bude to osud aj Swift 3X? Odpoveď sa dozvieme až v konkrétnych testoch, dá sa však predpokladať, že Swift 3X bude ponúkať slušný grafický výkon, nakoľko ide o prvú u nás testovanú konfoguráciu s grafickou kartou s označením Intel Iris Xe Max. Tá má, mimochodom, 4 GB pamäte. V ponuke je aj konfigurácia s Ci7-1165G7 a 1 TB SSD. S procesormi AMD Ryzen sa ale Swift 3X minimálne zatiaľ nevyrába. Ceny sú medzi 860970 eurami, respektíve 21 00024 990 Kč v závislosti od konfigurácie.

   

TravelMate Spin P4 prekvapil portovou výbavou, na dnešné pomery išlo doslova o návrat do minulosti. Swift 3X až takú skvelú konektivitu neponúka, stále však ide o nadštandard v porovnaní s inými ultrabookmi. Konkrétne sa pozeráte na dvojicu 5 Gb portov USB (po jednom na oboch stranách), USB-C Thunderbolt 4, HDMI 2.0 a 3,5 mm audio jack. Samozrejmosť je aj kruhový konektor nabíjania, ktorého sa Acer zjavne odmieta zbaviť. Ako sme si už pri Spin P4 popísali, má to svoje výhody aj nevýhody. Osobne som na USB-C prešiel pred 6 rokmi a iné nabíjacie konektory ma rozčulujú, ale isteže, to je len môj úzko špecifický pohľad.

Čo by som určite vyzdvihol je prítomnosť Thunderbolt 4 v zariadení hlboko pod 1000 eur. Ide pravdepodobne o najlacnejší notebook, kde som tento port videl, a iste viete, ako Thunderbolt obľubujem. Druhým ceneným portom je HDMI 2.0, ktoré vyrieši pripojenie k 4K monitorom pri 60 Hz. Doteraz mávali ultrabooky len HDMI 1.4, čo znamenalo len 30 Hz pri 4K, a to je škoda, keďže 4K monitory sú dostupné už pomerne dlho. Celkovo teda Acer chválim za konektivitu Swift 3X, patrí medzi to nejlepšie na trhu ultrabookov a obzvlášť pri tejto cenovke. Teší ma hlavne, že vynechali USB 2.0, ktoré sme minulý rok videli pri Swift 3 aj Swift 5.

Na rozdiel od TM Spin P4, Swift 3X ponúka výrez v prednej časti pre jednoduchšie otváranie displeja. Pohľad zhora nám znova ukazuje veko s logom Acer a spodnú časť s bohatou ventiláciou.

   

Po odobraní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Všetky skrutky sú voľne dostupné a nie je potrebné odmontovávať gumové nožičky ani nič podobné.

Vnútorné rozloženie komponentov je menej preplnené ako pri TM Spin P4, je tu viac voľného miesta a aj základná doska je výrazne menšia.

Dôležitý rozdiel je fakt, že Swift 3X neponúka vymeniteľnú operačnú pamäť pomocou modulov SO-DIMM, ako mal Spin P4. Preto poteší 16 GB v základnom testovanom modeli. Naopak, prekvapia dva sloty pre M.2 SSD, ktoré umožnia pohodlne a jednoducho rozšíriť úložisko. Vymeniteľná je aj karta WiFi.

Očividnou zmenou prešlo aj chladenie, ktoré ponúka dvojicu heatpipe. Tie sa musia starať o odvod tepla nielen z procesora, ale aj z GPU. V testoch sa pozrieme, ako efektívne je toto chladenie a či pri dlhodobej záťaži nedochádza k poklesu výkonu.

Klasická konštrukcia umožňuje otvorenie displeja do tupého, ale nie do priameho uhla. Zároveň sa aj mierne naddvihne základňa pre pohodlnejšie písanie na klávesnici.

Otvory chladiaceho systému sú v pravej časti nad klávesnicou.

Klávesnica nemá za potreby zbytočne experimentovať, čierne klávesy s bielym textom sú jednoduché a funkčné. Rovnako ako biele podsvietenie. O niečo menej praktické je umiestnenie tlačidla napájania vpravo hore, kde býva zvyčajne kláves Delete. Takéto umiestenienie však nájdete aj pri iných notebookoch.

Pod klávesnicou nájdeme aj pomerne veľký touchpad, ktorý funguje bez problémov.

Tesne pod klávesnicou je tiež čítačka odtlačkov prstov, čo je príjemné vidieť v tejto cenovej kategórii.

Na hornom rámčeku nájdete HD kameru s dvojicou mikrofónov.

TM Spin P4 ponúkol veľmi dobrú výdrž batérie. Swift 3X by na tom mohol byť ešte lepšie, nakoľko nemá dotykový displej, ktorý má väčší odber energie. Keď k tomu prirátate 57 Wh batériu, pozeráte sa opäť na adepta, ktorý by mohol atakovať popredné priečky v našich testoch výdrže.

Spomínal som už, že Acer stále používa okrúhly konektor pre nabíjanie, čo je trochu netradičné pri dnešnom trende USB-C, no má to aj miernu výhodu. V prípade, že by notebook mal len jeden konektor USB-C, cez ktorý by sa nabíjalo aj prenášali datá a obraz, počas nabíjania by ste o prenosy prišli, teda pokiaľ by ste nemali Thunderboltovú dokinu s nabíjaním. S takýmto problémom som sa už viackrát stretol, ale Spin P4 so „zastaraným“ konektorom na nabíjanie takýmto problémom trpieť nebude. Plné nabitie trvá tradične niečo málo cez 2 hodiny.

Podľa predpokladov sa Swift 3X umiestnil na vrchole tabuľky s časom 8 hodín a 59 minút na jendo nabitie. Vzhľadom na kapacitu batérie ide o naozaj veľmi dobrý výsledok a výdrž batérie bude rozhodne patriť medzi prednosti tohto notebooku.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Nakoľko ide o ultrabook a nie herný notebook, vysokú obnovovaciu frekvenciu ani technológie na vyhladzovanie trhania obrazu tu nenájdete. Zaujímať nás preto bude skôr jas a podanie farieb. Tentokrát sa od Aceru dozvedáme, že Full HD IPS panel by mal mať 300 nitov a 72 % NTSC, čo si overíme. TM Spin P4 kvalitou displeja neohúril, ba až sklamal, snáď bude Swift 3X na tom lepšie.

Výsledky meraní sondou sú v prípade Swift 3X príjemným prekvapením a dôkazom, že TM Spin P4 bol nejaký krok vedľa v podaní výrobcu. Swiftu totiž ťažko niečo vytknúť. 100 % sRGB, 78 % AdobeRGB, 79 % DCI-P3 a 74 % NTSC sú solídne hodnoty, rovnako ako priemerná farebná odchýlka Delta-E s hodnotou 1,28, čo je veľmi dobrý výsledok.

Pomerne dobré hodnoty vidíme aj pri uniformite či gamute, kde je mierna odchýlka 0,03 od referenčnej hodnoty 2,2. Nameraná hodnota jasu sa tiež veľmi nelíši od udávanej, nameraných bolo 287 nitov. Samozrejme, nejde o špičkovú hodnotu, no vtejto cenovej kategórii je to akceptovateľná hodnota. Obzvlášť, keď má displej matnú úpravu, pri lesklom by to bolo horšie. Swift 3X displejom rozhodne nesklamal a na bežnú prácu aj základné grafické úlohy a konzumáciu médií bude viac než dostatočný.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Rendering, Geekbench

Prvý pohľad na i5-1135G7 sme vám priniesli v teste TravelMate Spin P4, teraz tu máme tento procesor po druhý krát, tak budeme mať s čím porovnávať. Najzaujímavejšou časťou testov bude ale rozhodne výkon dedikovanej grafiky Intel Iris Xe Max, ktorá ma u nás premiéru.


Pre prvý pohľad na surový výkon procesora začnime tradične Cinebench R15. Core i5 sa opäť ukazuje na vrchných pozíciách v single-core výkone a oproti TM Spin P4 vidíme len jednobodový rozdiel, čo sa dá pripísať odchýlke merania. Multi-core výkon je zaujímavejší, tam si Swift 3X spravil náskok až 16 % oproti Spinu, čo je pri použití rovnakého procesora pomerne zásadné. Zaujímavé je tiež, že ide o doteraz najlepší nameraný výsledok na Intel ultrabooku, napriek tomu, že sme tu mali viacero Core i7 rôznych generácií.



Cinebench R20 ukazuje veľmi podobnú situáciu, v testoch single-core je tu piate miesto, hneď za ZenBookom a pred Spinom. Viacvláknový vykon je opäť najlepší z Intelu a nebavíme sa nejakom drobnom náskoku, ale o 20 % pred Core i7 v ZenBooku a Core i5 v Spine.



V novom R23 nám postupne pribúdajú zariadenia a single-core výkone je medzi notebookmi v lepšej polovici, výsledky multi-core je druhý medzi ultrabookmi za Ryzenom v ZenBooku.


Praktické testy Blender a POV-Ray dopadli pre Swift 3X excelentne. Tento malý a ľahký ultrabook poráža kopec herných modelov a prakticky všetky ostatné ultrabooky s výnimkou modelov Ryzen, ktoré majú viac jadier a teda vyšší výkon v týchto testoch. Oproti Spin P4 tu vidieť o 17–32 % vyšší výkon, čo je pri rovnakom procesore pozoruhodné.








Výsledky výkonu single-core a multicore v Geekbench 3–5 nám neprezradili nič viac, než sme videli v predchádzajúcich testoch. Swift 3X je čo sa týka procesorovéhu výkonu špička medzi Intel modelmi, čo je naozaj veľké prekvapenie, kedže ide „len“ o Core i5.

Integrované grafiky Intel Iris Xe aj Vega modely v Ryzenoch posledný rok dosahujú veľmi dobré výsledky a núdza o dedikované grafiky v ultrabookoch klesá. Iris Xe Max v Swift 3X však ukazuje, že výkonu nikdy nie je dosť a Core i7-1165G7 nadelila 26–45 % v Geekbench 4 Compute. Oproti Spin P4 s rovnakým procesorom, ale bez dedikovanej grafiky, má Swift 3X neporovnateľne vyšší výkon. V Geekbench 5 sa rozdiely trochu zmenšili, no stále je vidieť jasnú dominanciu Swift 3X medzi ultrabookmi.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PCMark potvrdzuje silný výkon procesora a vyrovnanie sa modelom s Core i7.




Grafické testy 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver žiaľ potvrdzujú to, čo sme videli pre Geekbench Compute testoch. Swift 3X je najsilnejší ultrabook a to o desiatky percent až niekoľkonásobne oproti Core i7, Ryzenom aj MX grafikám od Nvidie.


Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Zatiaľ však nemáme dostatok dát na nejaké analýzy, komentár k výsledkom je teda bezpredmetný.


Zatiaľ najlepší výsledok v hernom test Unigine Heaven povtrdzuje dominanciu Swift 3X v syntetických grafických testoch, čo nám dáva veľké nádeje pre testy v reálnych hrách.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Herné testy – integrovaná grafika



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Vyzerá to tak, že ovládače pre Iris Xe Max ešte nie sú úplne odladené, alebo jednoducho Source 2 engine nie je grafike po chuti, nakoľko Swift 3X obsadil vo všetkých grafických nastaveniach druhé miesto v tesnom závese za Core i7-1165G7.



GTA V je jedna z najpopulárnejších hier na trhu a ponúka komplexnú a náročnú grafiku. Swift 3X si tu napravil chuť a svojmu premožitelovi v CS GO nadelil 58 % a prekonal aj všetky ostatné testované kúsky s priemernými fps na úrovni 84.



O niečo menej náročný Dirt Rally ukazuje ešte väčší náskok Swiftu a potvrdzuje tak jeho herný potenciál.



Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní vidíme porovnateľné výsledky s inými Intel modelmi a zároveň výrazný náskok pred TM Spin P4, ktorý mal len single channel pamäť.


Práca s videami patrí medzi dlhšie testy a opäť sa tu tak ukazujú podobné výsledky ako pri renderingoch. Swift 3X si drží silný procesorový výkon a poráža konkurečné modely zhruba o 20 %.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Testy pamätí a disku




Úplne drastický rozdiel vidíme v rýchlosti operačnej pamäte, kde naposledy testovaný TM Spin P4 trpel kvôli single channel konfigurácií. Swift 3X je na opačnom konci rebríčka, teda na jeho vrchole.


Rýchlosť SSD nijako neurazí, no ide o šedý priemer. Asus som kedysi za takéto rýchlosti kritizoval a v poslednej dobe tento neduh opravili, čo sme videli pri ZenBook 13 OLED. Acer by si tak mohol zobrať príklad.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Zahrievanie a výdrž na batériu

Jedenásta generácia Intel Tiger Lake nepriniesla žiadne vylepšenia v oblasti teplôt a stále sa tak pozeráme na hodnoty atakujúce 100 stupňov Celzia. Okrem maximálnych teplôt je dôležitý aj priebeh výkonu a vývoj teplôt v čase, na čo sa pozrieme v priebehových grafoch, pri ktorých si porovnáme aj vplyv rôznej záťaže a snáď poodhalíme, čo stojí za takými dobrými výsledkami, aké Swift 3X dosahuje.

Zaujímavé je určite sa pozrieť aj na grafiku, ktorá v tomto prípade je oddelená od procesora, čo sa nedá povedať o Spin P4 alebo inými konkurenčnými modelmi. Je preto nepríjemným prekvapením, že maximálna dosiahnutá teplota je až 103 stupňov Celzia.

Veľmi dobrá výdrž batérie patrí medzi silné aspekty Swift 3X, čo potvrdzuje obsadením štvrtej priečky v našom teste.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu pri jednotlivých testoch a zaťažení CPU ale aj kombinovanej záťaže CPU + GPU. V doterajších výsledkoch sme videli, že Swift 3X si počínal veľmi dobre pri dlhých testoch, kde porážal aj drahšie modely s Core i7.

Blender je jedným z takých dlhých testov. V priebehu času testu vidíme prakticky dokonalý výsledok a to horizontálnu čiaru na 3,5 GHz bez výrazných poklesov.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Taktiež je teda veľmi stabilná a čo je zaujímavé, že procesor beží stále na 30 W, čo je veľmi ojedinelé. Zvyčajne časom hodnota klesá na 25 či dokonca 15 W, nie však v tomto prípade.

Teploty počas testu sa odvíjajú od taktov a spotreby, nakoľko sú zvyšné dve veličiny stabilné a pomerne vysoké, je vyše 90 stupňov Celzia v tomto teste očakávaných.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. V tomto teste nás bude zaujímať, ako sa notebook správa v kombinovanej záťaži CPU a GPU, čo sa hneď prejavilo na taktoch CPU, ktoré už nie sú také stabilné ako pri Blenderi. Na druhej strane dosahujú aj hodnoty viac ako 4 GHz.

Spotreba je podobne „zubatá“ a tu sa už ukazuje nižšia spotreba ako pri Blenderi, a to pomerne výrazne, často pod 10 W.

Nižšia spotreba sa samozrejme pozitívne prejavila aj na teplote, kde vidíme niekoľko vrcholov nad 90 stupňov, no priemer sa drží niekde okolo 65 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky pri 3D scénach zodpovedá rozdeleniu testu, je teda presne vidieť, kedy grafika pracuje a kedy nie. Podľa toho sa odvíjajú aj ďalšie grafy.

Takty grafického jadra prakticky kopírujú zaťaženie grafiky, pričom v plnej záťaži sa takty pohybujú okolo 1450–1500 MHz.

Teplota grafiky rozhodne nepatrí medzi najnižšie, šplhá sa až k 100 stupňom Celzia. Napriek tomu si drží stabilný výkon, takže vyzerá, že v tomto prípade vyššie teploty nie sú problém a nespôsobujú podtaktovanie.

Graf spotreby vám v tomto prípade žiaľ neprinesieme, nakoľko merací softvér HWInfo ukazoval zvláštne výsledky pri novej Iris Xe Max grafike, konkrétne až 1 kW, čo rozhodne nie je správna hodnota.

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Hodnotenie

Acer Swift 3X veľmi milo prekvapil. Navonok vyzerá pomerne všedne, zlatá farba nemusí sadnúť kadému, no je pomerne decentá a rozhodne nebije do očí. Vyhotovenie hliníkového tela je dobré, ale rozhodne nesrší prémiovosťou ako pri MacBookoch. Potom ale začnete objavovať čaro v podobe skvelej portovej výbavy, výbornej výdrže, možností vylepšenia, solídnej hardvérovej výbavy či dobrého displeja a začne to dávať zmysel.

Čerešničkou na torte je výkon v praxi, kde doslova ako blesk z jasného neba Swift 3X s Core i5 poráža prakticky všetky doteraz testované modely ultrabookov Intel a v niektorých prípadoch aj staršie herné konfigurácie so 45-wattovými procesormi. Do toho sa pridáva dedikovaná Iris Xe Max, ktorá je zase o stupienok ďalej od Core i7 verzie Iris Xe, vďaka čomu získate zase o niečo viac fps v hrách, ktoré boli kedysi na ultrabookoch nehrateľné. Toto všetko hlboko pod tisíc eur si zaslúži veľkú pochvalu, ktorej má z našich ocenení najlepšie vystihuje „Smart buy!“.

Acer Swift 3X
+ skvelá portová výbava (Thunderbolt 4, HDMI 2.0, dva porty USB)
+ stabilný výkon pri dlhšej záťaži a skvelé celkové výsledky
+ veľmi dobrá výdrž na batériu
+ atraktívna cena
+ možnosť pridania druhého SSD
+ solídny displej
- u nás dostupný pravdepodobne len v zlatej farbe
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1018" as a base selector for example: #supsystic-table-1018 { ... } #supsystic-table-1018 tbody { ... } #supsystic-table-1018 tbody tr { ... } */

Testovacie hry máme z Jamy levovej