Site icon HWCooling.net

Acer Swift 5: ľahký a úsporný ultrabook s Core i7-1065G7

Zahrievanie a výdrž na batériu

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Základné parametre

ParametreAcer Swift 5
Rozmery318 × 210.5 × 14,95 mm
Hmotnosť969 g
Displej14", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 60 Hz, matný, 300 nit, dotykový
ProcesorIntel Core i7-1065G7, 4C/8T, 15W, 10nm
Grafická kartaIntel Iris Plus 64EU + Nvidia MX250 2 GB GDDR5
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB LPDDR4x (2667 MHz)
Úložiská512 GB SSD PCIe NVMe
Porty1× Thunderbolt 3 USB-C 3.1 gen 2 10 Gbps, 1× USB 3.1 Gen 1 5 Gbps type A, 1× USB 2.0 Gen 1 480 Mbps type A, 1× HDMI, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie56 Wh
Rozlíšenie kamery720p
Reproduktory2.0
Orientačná cena1250 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-402" as a base selector for example: #supsystic-table-402 { ... } #supsystic-table-402 tbody { ... } #supsystic-table-402 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenie Swiftu je jednoduché. Pozostáva z kartónovej škatule, v ktorej je len dokumentácia a nabíjačka.

Swift 5 ponúka tradičné notebookové telo v zaujímavom a špecifickom dizajne. V prvom rade je netradičná farba, v našom prípade Charcoal Blue, ktorá je kombinovaná so zlatými prvkami, akými sú logo, klávesy či celý pánt.

   

Po otvorení notebooku vidíte 14″ displej IPS displej s rizlíšením Full HD, matnou úpravou a podporou dotyku. To je naozaj netradičná kombinácia. Doteraz som matný displej s dotykom videl len u Lenova. Azda najväčším prekvapením po vybalení notebooku zo škatule je jeho hmotnosť. Je neskutočne ľahký, no svojím dizajnom a formátom to vôbec nedá na sebe poznať. Musíte ho chytiť do rúk, aby ste zistili, že toto nie je bežný 1,3kg ultrabook. Vďaka telu z kombinácie magnézia, lítia a hliníku váži len 969 gramov. To je priam neuveriteľné. Hmotnosť mi naozaj vyrazila dych a to vravím ako dlhodobý používateľ notebookov zo série X1 Carbon, ktoré však mali vždy nad kilogram.

   

Na porovnanie, konkurečný model Dell má 1321 gramov, Lenovo 1369 a spomínaný X1 Carbon 6. generácie má 1140 gramov. Acer s nimi tak doslova vytrie podlahu, čo sa týka hmotnosti. Vravíte si však určite, že takáto nízka hmotnosť sa musela odraziť na pevnosti tela a odolnosti. Prekvapivo nie. Notebook sa nijako významne neprehýba, nie je problém ho držať otvorený za jeden roh a ani displej nemá prílišnú ohybnosť. Mierny flex vidieť, keď zatlačíte nad klávesnicou, ale prečo by ste to robili? Za mňa obrovský palec hore za spracovanie a nízku hmotnosť. Zatiaľ to má Swift 5 u mňa našliapnuté na vysoké hodnotenie.

Prejdime k portovej výbave. Tu sa v niektorých oblastiach ocitáme v minulom desaťročí. USB 2.0 a akýsi okrúhly konektor pre nabíjanie? Nie, zrak vás neklame, naozaj tu nájdete tieto dva prehistorické konektory, čo je naozaj prekvapením v roku 2020. Nie je však všetko stratené. Ďalej tu totiž nájdete aj rýchlejšie 5Gb USB 3.0 a dokonca aj Thunderbolt 3 s 10Gb USB typu C. Aby toho nebolo málo, nechýba ani audio konektor a plnohodnotné HDMI, ktoré je typu 2.0 a teda podporuje 4K pri 60 Hz. Nabíjačke a jej konektoru sa budeme venovať podrobnejšie neskôr, podstatné však je, že na nabíjanie môžete využiť aj spomínaný port Thunderbolt 3. Zaujímavosťou je ešte dvojica LED, ktorá zobrazuje aktivitu notebooku a nabíjanie.

   

Predná strana notebooku má vykrojenie pre ľahšie otvorenie. Veko však jednou rukou na štýl Macbookov neotvoríte, nakoľko základňa je príliš ľahká a zodvihnete celý notebook. Na otvorenie tak potrebujete obe ruky. Kĺb je v zlatej farbe a nesie meno Swift. Modro zlatá kombinácia je v mori strieborných notebookov určite osviežujúca, no už som ju kdesi videl (ehm… Asus Zenbook…).

   

Pokračujeme pohľadom na vrchnú a spodnú časť notebooku. Na veku je len logo, zospodu vidíte otvory na vetranie aj dvojicu ventilátorov. Zaujímavé je, že len tri z piatich otvorov majú mriežku proti prachu. Na otvorenie notebooku budete potrebovať skrutkovač s hrotom T5. Odskrutkujete 11 skrutiek a ste dnu. Rozobratie je pomerne jednoduché a rýchle, oproti Lenovu je tu však priveľa skrutiek a nie sú krížové.

Rozloženie komponentov je úplne bežné a logické. Dole je batéria, napravo od nej SSD, nad ňou základná doska s chladením a v oboch dolných rohoch sú reproduktory. Nič netradičné, pozrite sa tak bližšie na jednotlivé časti. Testovaná konfigurácia obsahuje nový 4-jadrový procesor Core i7-1065G7 s najvýkonnejšou grafikou Iris Plus so 64 EU. Nachádza sa tu tiež dedikovaná GeForce MX250 s 2 GB pamäte GDDR5. Ďalej tu nájdete 16 GB 2667MHz RAM LPDDR4 a 512GB SSD NVMe.

Vymeniteľné komponenty sú SSD a modul WiFi. RAM je na doske rovnako ako CPU a GPU, čo býva pri notebookoch zvykom. Vzhľadom na to, že je tu použitá najnovšia WiFi 6 AX karta od Intel typu AX201, nebudete ju musieť tak skoro vylepšovať. Reálne si tak môžete len zväčšiť úložisko výmenou za iné SSD M.2.

   

O chladenie sa stará dvojica heatpipe, ktoré vedú od CPU cez grafiku až k ventilátoru. Chladenie je pomerne tiché a nemám k nemu výhrady. Teploty v testoch boli primerané a lepšie ako sme videli na iných notebookoch Ice Lake. SSD má na sebe aj nejakú formu teplovodivej podložky a izolačnej fólie.

   

Veko displeja sa otvára v bežnom 135-stupňovom uhle a klávesnica sa pri tom mierne nadvihne. Je to však naozaj minimálne. V budúcom modeli by som privítal otvorenie na plných 180 stupňov.

Klávesnica je pomerne príjemná na písanie, klávesy majú dostatočnú odozvu a ani k rozloženiu nemám nijaké výhrady. CZ/SK rozloženie ponúka našu diakritiku aj L-kový Enter. Nájdete tu tiež PgUp a PgDn pri šípkach vpravo dole, čo sa veľmi podobá na klávesnicu z X1 série Thinkpad. Azda jediné, čo ma na klávesnici mýlilo je pridávanie a uberanie jasu. Tipnite si, ktoré z tlačidiel F3 a F4 pridáva jas? Ak ste povedali F3 s plnou ikonkou slniečka nemáte pravdu. Áno, naozaj plne zafarbený piktogram je na uberanie jasu a ten s prázdnym stredom na pridávanie, čiže presne naopak ako logika káže a ako sa to bežne používa. Takže to len taká malá zaujímavosť.

Touchpad má dostatočne veľkú plochu, hladký povrch a funguje dobre. Nie je problém používať gestá ani stláčať pravé a ľavé tlačidlo. Hoci sa dá touchpad stlačiť hocikde, pravý klik funguje len v pravom dolnom rohu. Keď stlačíte pravú stranu alebo pravý horný roh, vykonáte ľavý klik myši. Čítačka odtlačkov prstov je pomerne spoľahlivá, hoci nie 100%. Pomohlo by, keby bola o čosi väčšia, je totiž dosť úzka a keď nie úplne trafíte prstom na správne miesto nebude odtlačok rozpoznaný.

   

K čitateľnosti žltého fontu cez deň ani v noci nemám výhrady. Pri Yoga C940 to bol pomerne vážny problém, no tu modrá a žltá vytvárajú veľký kontrast a ľahko sa tak písmená a znaky čítajú.

Predná kamera má klasické rozlíšenie HD a kvalitou sa nijako neodlišuje od konkurencie. Poteší ale dvojica mikrofónov, ktorú najmä teraz v čase home office určite využijete.

Prejdime k poslednému aspektu, a to k batérii a jej výdrži. Do notebooku bola osadená 56Wh batéria.

O nabíjanie sa stará 65W nabíjačka. Tá dokáže za hodinu notebook nabiť na 84 % a plné nabitie trvá 1 hodinu a 34 minút. Toto sú naozaj skvelé hodnoty.

Azda jedinou pripomienkou je použitie kruhového konektoru na nabíjanie. Pre mňa osobne ide o návrat o minimálne 5 rokov dozadu, nakoľko práve od roku 2015 už používam výlučne nabíjanie cez USB-C, teda okrem herných notebookov, kde je výkon nabíjačky vyšší ako 100 W. Swift 5 však podporuje aj nabíjanie cez port Thunderbolt 3. Preto ak máte vlastnú nabíjačku USB-C, môžete tú pribalenú s okrúhlym konektorom úplne ignorovať.

Rýchle nabíjanie je teda veľké plus, čo však výdrž na jedno nabitie? Máme tú nový 10nm procesor, pomerne veľkú 56Wh batériu a dotykový displej Full HD. Výdrž by tak mohla byť pomerne dobrá, hlavne ak pri práci nebudete využívať dedikovanú grafiku. Swift 5 v našom teste YouTube vydržal 7 hodín a  24 minút, čo je o pol hodinu viac ako Lenovo a o hodinu a pol viac ako Dell. Oba konkurenčné notebooky však majú vyššie rozlíšenie displeja, čo treba brať do úvahy. Pri kancelárskej práci a nižšom jase by nemal byť problém dostať sa aj cez 10-hodinovú hranicu. Výdrž tak hodnotím pozitívne.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Swift 5 je veľmi špecifický, čo sa týka výkonu. Neponúka totiž vôbec možnosť zvoliť si nejakú formu vysokého výkonu, ako je pri Windowse zvykom. V nastaveniach napájania sú len režimy Acer a vyvážený a keď chcete vytvoriť nový, ani tu vysoký výkon nenájdete. To som ešte na žiadnom zariadení nevidel. Vyzerá to teda tak, že výrobca úmyselne obmedzuje výkon notebooku za účelom lepšej výdrže a nižšej spotreby a tým pádom aj nižších teplôt, uvidíme, či sa to potvrdí aj v testoch.


Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 14″ 60Hz displej IPS displej s rozlíšením Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px). Nakoľko nejde o herný notebook, nenachádza sa tu žiadna technológia na eliminovanie trhania obrazu. Klasický širokouhlý pomer strán oceníte najmä pri videách, no na prácu s textom by sa viac hodil vyšší displej, napríklad 16:10.

Výrobca udáva jas 300 nitov. Povrch displeja je matný, pri používaní touchscreenu ho tak nebudete musieť neustále čistiť. Aký je displej v praxi?

Namerali sme 99% pokrytie sRGB spektra a 78% pokrytie Adobe RGB. Krivka gamy má netradičný prepad a odchýlku od hodnoty 2.2. Uniformita displeja v spodnej časti tiež nie je ideálna, no tento parameter sa líši od displeja k displeju. Panel neprekvapil ani vysokým jasom, no hodnota 312 nitov zodpovedá špecifikáciám výrobcu.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Rendering, Geekbench




Spomínané obmedzenia výkonu vidíte hned v Cinebench. V single core stráca Acer na Dell 5 a 11 %, no v multi core je to až 75 %! Je priam neuveriteľné, že obe zariadenia majú rovnaký procesor. Obmedzenie výkonu je vidieť aj pri spotrebe, kde Acer dosahuje na CPU package zvyčajne 30 – 32 W a v Cinebench bol maximum 36 W. Na porovnanie Dell mal 40+ W a maximum okolo 45 W.


Takéto správanie sa pokračuje aj v testoch renderingu, kde je Swift 5 o 67 až 113 % pomalší oproti Dellu.









Ďalšie syntetické testy Geekbench taktiež dokazujú veľké rozdiely a to aj vo výkone jedného aj viacerých jadier. Konkrétne rozdiely v single core sú 14/26/47 % a v multi core 51/70/94 %. Zaujímavé je, že čím novší test, tým sú rozdiely väčšie. Pozornosť si ale zaslúžia aj testy Compute, teda grafického výkonu GPU. Pri porovnaní iGPU Iris Plus, Acer zaostáva o 14 % oproti Dell, ale ak sa pozrieme na MX250, tá prináša o 24 % vyšší výkon. Acer s MX250 je tak o 9 % rýchlejší ako Dell s Iris Plus v Geekbench 4. V Geekbench 5 aj napriek použitiu MX250 vidíme nižšie skóre oproti Dell aj Lenovo.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

3D/PC Mark a Unigine Heaven


Rozdiely v praktických testoch 3DMark a PCMark sú diametrálne odlišné. Kým v 3DMark Acer zaostáva len o 4 %, v PCMark je to až 40 %.


Prekvapivý je však test Unigine Heaven, kde s iGPU Acer zaostáva o cca 70 %, no s dGPU je už o 10 % rýchlejší ako Dell.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Herné testy

Herné testy pri ultrabookoch zvyčajne nerobíme, pretože to nemá význam. Kto by už len chcel hrať pri 10 fps? Nová Iris Plus Grafika však prináša výrazne vyšší výkon než minulé generácie Intel HD a UHD graphics. Preto bude zaujímavé otestovať túto novú grafiku a preveriť, či sú zlepšenia také dobré ako tvrdí Intel. Navyše v tomto prípade máme k dispozícii aj dedikovanú grafiku Nvidia GeForce MX250.

Ak sa vyššie uvedené potvrdí, znamenalo by to, že by ste na bežné online či menej graficky náročné hry mohli využiť tenké a ľahké zariadenie ako je práve testovaný Acer Swift 5. Presne to zariadenie, ktoré váži niečo málo pod kilo, ktoré nosíte so sebou na cesty, do lietadla či na hotelovú izbu. Znamenalo by to revolúciu v mobilnom hraní, kedže už nebudete potrebovať 3-kilový ťažký herný notebook s mizernou výdržou, ktorý je bez nabíjačky nepoužiteľný a na pracovné stretnutia ho rozhodne zobrať nemôžete.



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Opäť vidíte, že Acer v porovnaní iGPU zaostáva o 40 – 50 %, čo ma stále neprestáva udivovať. Situáciu tak opäť zachraňuje MX250 s výkonom 70 – 80 % vyšším ako iGPU. Oproti Dell tak má Acer približne o 20 % viac fps.




Po populárnej online hre tu máme tvrdší oriešok. GTA V je rovnako jedna z najpopulárnejších hier na trhu, no ponúka komplexnejšiu a náročnejšiu grafiku ako CS. Rozdiel v priemernom fps je tu ešte väčší. Dell je oproti Acer až o 50 % rýchlejší, no pri využití MX250 má zase Acer o 66 % navrch oproti Dell. S MX250 je tak Acer až 1,5× rýchlejší ako pri použití Iris Plus.




Do tretice si dáme ešte závodnú hru, konkrétne Dirt Rally. Veľmi podobný výsledok ako pri GTA. Tentokrát je však Dell o 39 % rýchlejší v porovnaní Iris Plus. S MX250 však už zase vyhráva Acer a to o 49 %. Rozdiel medzi Iris a MX na Aceri je tak 107 %.


Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Šifrovanie, enkódovanie


Šifrovanie a dešifrovanie je opäť ovplyvnené obmedzením výkonu a Acer je tak o 40 – 45 % pomalší ako Dell.


Podobne ako pri renderingu aj v HandBrake má veľmi zlé výsledky, nakoľko v porovnaní s Dellom Aceru zaberie enkódovanie H264 aj H265 videa vyše 2× toľko času enkódovanie H264 aj H265.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Testy pamätí a disku




Už pri popise špecifikácie sme si spomenuli, že Acer využíva len 2667MHz pamäť, čo je výrazne pomalšie ako 3733MHz na Dell a Lenovo. Možno aj toto je jeden z dôvodov, prečo vidíte v ostatných testoch také veľké rozdiely.


Neprekvapivo aj rýchlosti SSD sú pomalšie ako pri Dell a Lenovo. Vzhľadom na cenový rozdiel, je toto však logický krok, kde mohol výrobca ušetriť.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Zahrievanie a výdrž na batériu

Ice Lake sa v našich doterajších testoch, čo sa týka teplôt v záťaži veľmi neosvedčil. Swift 5 však v tomto oproti Dell a Lenovo vyniká. Dosiahol maximálne len 90 °C, zatiaľ čo konkurencia mala o 10 °C viac. Opäť však treba brať celý kontext a osobne si myslím, že nižšie teploty sú priamo spojené s obmedzením výkonu, čím všetko do seba zapadá.

Reálnu pochvalu si Swift 5 zaslúži vo výdrži na batériu, kde obsadil prvú priečku s hodnotou 7 hodín a 24 minút.

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Hodnotenie

Musím sa priznať, že ma Acer Swift 5 veľmi príjemne prekvapil. Jeho nízka hmotnosť mi doslova vyrazila dych a notebook si tak hneď získal moju priazeň. Dlho som si totiž myslel, že X1 Carbon, ktoré som používal v niekoľkých generáciách, sú úplná špička a už nič ľahšie ani pri zachovaní môjho náročného používania nemôže byť. Tým narážam na 5 – 9W procesory Intel Core M alebo teraz označené ako Y, ktoré nemajú ani zďaleka výkon 15W procesorov U. Veľmi sa mi páčilo, že napriek veľmi nízkej hmotnosti je notebook pevný, neprehýba sa ani nevŕzga. Toto býva často problém pri veľmi ľahkých zariadeniach, na ktorých jednoducho trpí spracovanie, Swift 5 sa to ale netýka. Tomu nemám čo vytknúť. Chválim tiež matnú obrazovku Full HD, ktorá je asi najrozumnejšia, na takúto uhlopriečku a šetrí aj batériu. Bonusom je, že podporuje aj dotyk. Pre mňa nevyhnutný je tiež Thunderbolt 3, ktorý tu nechýba a potešila ma aj WiFi 6 802.11 ax.

Samozrejme ako každé zariadenia, aj Swift 5 má nejaké negatíva. Zaskočilo ma použitie okrúhleho konektoru na nabíjanie, ktoré som osobne už vyše 5 rokov na ultrabooku nepoužíval. Našťastie môžete využívať na nabíjanie aj USB-C, takže toto nie je veľká prekážka. Chválim ale rýchlosť nabíjania, ktorá je naozaj skvelá. Ďalej nerozumiem, prečo výrobca vôbec na notebook dával USB 2.0, to som už fakt dlho nevidel a hlavne v tejto cenovej kategórii. Ocenil by som tiež, keby čítačka odtlačkov bola o čosi väčšia, nakoľko na tejto sa musíte presne trafiť prstom a úspešnosť tak nie je úplne ideálna.

Najväčším negatívom je však výrazne nižší výkon oproti iným notebookom s Ice Lake, ktoré sme testovali. Napriek použitiu rovnakého CPU aj relatívne rýchleho SSD Swift 5 takmer všade zaostáva. Pri prezeraní špecifikácií som nechápal, načo výrobca do notebooku dáva MX250, keď tá je len o pár percent rýchlejšia ako Iris Plus (samozrejme záleží od využitia), no po testoch som pochopil. Core i7 v Swifte je zjavne veľmi obmedzovaná, aby sa notebook neprehrieval v tenkom tele a ani pomalšia RAM výkonu zrovna neprospieva. MX250 je tak na dosiahnutie porovnateľného a občas aj lepšieho výkonu oproti Iris Plus v konkurenčných notebookoch priam nevyhnutná a má teda nejakú pridanú hodnotu. Procesor ako taký však výrazne stráca na iné Ci7, ktoré sme testovali. Vynára sa tak otázka, či bol Ice Lake rozumnou voľbou do tohto notebooku a či povedzme Comet Lake by nemohol mať lepšie výsledky. To je však len úvaha na zamyslenie.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 35 890 Kč/1330 eur.

Acer Swift 5
+ až prekvapivo nízka hmotnosť
+ kvalitné spracovanie bez vŕzgania a prehýbania
+ matný dotykový displej Full HD
+ moderná konektivita – WiFi 6 a Thunderbolt 3
+ zaujímavé farebné prevedenie s dobre čitateľnými klávesami
+ dobrá výdrž na batériu a veľmi rýchle nabíjanie
+ nízka hlučnosť a nižšie teploty v záťaži ako pri konkurencii
- výrazne nižší výkon oproti iným notebookom s rovnakým procesorom Ice Lake
- zastaraný konektor nabíjania (môžete použiť USB-C)
- USB 2.0?
- čítačka odtlačkov by mohla byť väčšia
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-403" as a base selector for example: #supsystic-table-403 { ... } #supsystic-table-403 tbody { ... } #supsystic-table-403 tbody tr { ... } */