Acer Swift 5: ľahký a úsporný ultrabook s Core i7-1065G7

Hodnotenie

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad?

Hodnotenie

Musím sa priznať, že ma Acer Swift 5 veľmi príjemne prekvapil. Jeho nízka hmotnosť mi doslova vyrazila dych a notebook si tak hneď získal moju priazeň. Dlho som si totiž myslel, že X1 Carbon, ktoré som používal v niekoľkých generáciách, sú úplná špička a už nič ľahšie ani pri zachovaní môjho náročného používania nemôže byť. Tým narážam na 5 – 9W procesory Intel Core M alebo teraz označené ako Y, ktoré nemajú ani zďaleka výkon 15W procesorov U. Veľmi sa mi páčilo, že napriek veľmi nízkej hmotnosti je notebook pevný, neprehýba sa ani nevŕzga. Toto býva často problém pri veľmi ľahkých zariadeniach, na ktorých jednoducho trpí spracovanie, Swift 5 sa to ale netýka. Tomu nemám čo vytknúť. Chválim tiež matnú obrazovku Full HD, ktorá je asi najrozumnejšia, na takúto uhlopriečku a šetrí aj batériu. Bonusom je, že podporuje aj dotyk. Pre mňa nevyhnutný je tiež Thunderbolt 3, ktorý tu nechýba a potešila ma aj WiFi 6 802.11 ax.

Samozrejme ako každé zariadenia, aj Swift 5 má nejaké negatíva. Zaskočilo ma použitie okrúhleho konektoru na nabíjanie, ktoré som osobne už vyše 5 rokov na ultrabooku nepoužíval. Našťastie môžete využívať na nabíjanie aj USB-C, takže toto nie je veľká prekážka. Chválim ale rýchlosť nabíjania, ktorá je naozaj skvelá. Ďalej nerozumiem, prečo výrobca vôbec na notebook dával USB 2.0, to som už fakt dlho nevidel a hlavne v tejto cenovej kategórii. Ocenil by som tiež, keby čítačka odtlačkov bola o čosi väčšia, nakoľko na tejto sa musíte presne trafiť prstom a úspešnosť tak nie je úplne ideálna.

Najväčším negatívom je však výrazne nižší výkon oproti iným notebookom s Ice Lake, ktoré sme testovali. Napriek použitiu rovnakého CPU aj relatívne rýchleho SSD Swift 5 takmer všade zaostáva. Pri prezeraní špecifikácií som nechápal, načo výrobca do notebooku dáva MX250, keď tá je len o pár percent rýchlejšia ako Iris Plus (samozrejme záleží od využitia), no po testoch som pochopil. Core i7 v Swifte je zjavne veľmi obmedzovaná, aby sa notebook neprehrieval v tenkom tele a ani pomalšia RAM výkonu zrovna neprospieva. MX250 je tak na dosiahnutie porovnateľného a občas aj lepšieho výkonu oproti Iris Plus v konkurenčných notebookoch priam nevyhnutná a má teda nejakú pridanú hodnotu. Procesor ako taký však výrazne stráca na iné Ci7, ktoré sme testovali. Vynára sa tak otázka, či bol Ice Lake rozumnou voľbou do tohto notebooku a či povedzme Comet Lake by nemohol mať lepšie výsledky. To je však len úvaha na zamyslenie.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 35 890 Kč/1330 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič

Intel brzo vydá své výkonnější grafické karty Arc A770 a A750. Přímo Intel ukazuje při propagaci karty ve vlastním designu Limited Edition, ale jako u karet GeForce a Radeon budou v nabídce také nereferenční karty od partnerských výrobců. A mezi těmi bude jedno nové jméno. Grafiky totiž začíná vyrábět Acer pod svou herní značkou Predator a vybral si k tomu zrovna GPU Arc od Intelu. A současně je to karta dost zajímavá i chlazením. Celý článok „Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič“ »

  •  
  •  
  •  

Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie. Celý článok „Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku“ »

  •  
  •  
  •  

Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil“

Konvretibilné zariadenia vo veľkom spopularizovalo Lenovo so svojimi Yogami, no ani zdaleka nejde o jediného výrobcu notebookov typu 2v1. Testovali sme už rôzne modely od Asus či Dell a tentokrát sa pozrieme na riešenie Aceru, ktoré sa od ostatných spomínaných tak trochu odlišuje. Rozdielnym aspektom je cena. Tá je v prípade TravelMate Spin P4 orientovaná mainstreamovo a nie na high-end ako u konkurencie. Celý článok „Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. U mna taketo nieco nie je priechodne kvoli klavesnici. Sipky su skoro nepouzitelne s kombinaciou PgUp a PgDown ale najviac to tlacidlo Power namiesto Delete. Za toto vypinanie by si niekto zasluzil prefackat.

    1. Máš pravdu, power namiesto delete by mal byť trestný čin, ale žiaľ čím ďalej viac notebookov to tak má. Aj ďalší notebook, ktorý testujem to tak má…

  2. Ahoj,
    možná jste se trošku upsali ve větě: „Vďaka telu z kombinácie magnézia, lítia a hliníku váži len 969 gramov.“. To lithium bych jako kryt notebooku opravdu nechtěl. Víte, co jsou to alkalické kovy?
    A když už namísto hořčíku píšete magnesium, proč taky místo hliníku nepíšete aluminium? Vypadá to blbě.
    Jinak pěkná recenze a rozborka, jen tak dál 😉

    1. Ahoj, citácia zo stránky výrobcu:
      The ultra-light magnesium-lithium and magnesium-aluminum metal chassis
      Neviem ako u vás, ale u nás sa horčík a magnézium používajú oba tvary, napríklad v reklamách na tabletky =D
      Naopak aluminium rozhodne nie je slovenský výraz a preto som ho nepoužil.

      1. Ahoj,
        pak jste měl napsat, že notebook má hořečnato-lithné a hořečnato-hlinité kovové tělo. Tak by to bylo v pořádku. Jsou to slitiny používané například v letectví a mají velmi zajímavé vlastnosti. Samostatné lithium tam samozřejmě být ani nemůže, protože by okamžitě, za ohlušujícího rachotu a kouřových a světelných efektů, zmizelo 🙂

        A co se názvosloví týče, tak magnesium a aluminium jsou latinské názvy a ano, i v čechách jsou běžně používány (další je třeba vápník/kalcium, a podobně) hlavně v reklamách a v marketingu lidmi, co se snaží vypadat chytře, cizokrajně a „cool“. Přitom dost často ani neví, co říkají a dnes to už bohužel je považováno za normální. Tudíž „magnesium“ je slovenský tvar asi tak stejně jako „aluminium“. Proto to rýpnutí.
        Malý příklad – v jedné reklamě na nejmenovanou vodu bylo: „obsahuje množství magnesia a hořčíku“. To dali do televize. Takže i v čechách se používají oba názvy. Dokonce dohromady, protože ti „dosaď urážku“ ani neví, že je to jedna a ta samá látka 😀
        Z mojí strany je to jenom „slovíčkaření“, za to se omlouvám…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *