Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX

Vychádza elegantná skrinka pre menšie dosky

Ponuka mini towerov dlhodobo zíva prázdnotou. Platí to aj pre nižšiu triedu, čo je pomerne paradoxné, keďže lacných základných dosiek vo formáte mATX je veľa. Aj preto firma Thermaltake teraz vydáva S100, aby malá doska nemusela končiť v skrinke s neprimerane veľkými rozmermi. A veruže táto novinka je i celkom vzdušná. Tlačiť sa nebudete s výkonnejšími chladičmi ani s dlhými grafikami.

Skrinka Thermaltake S100 TG má čistý a celistvý predný panel. Ťažko posúdiť, či je vyrobený z plastu alebo z ocele. Marketing prízvukuje na modernú celokovovú konštrukciu a v tabuľke špecifikácií je medzi materiálmi uvádzaná iba oceľ, resp. SPCC (Steel Plate Cold-rolled Commercial). Aj keď nožičky a bočnica sú zhotovené z iných materiálov.

Na odvádzanie ohriateho vzduchu je v skrinke predinštalovaný vzadu jeden ventilátor s maximálnou rýchlosťou 1000 ot./min. Chladiacu výbavu môžete rozšíriť o ďalšie štyri ventilátory. Dva (120mm alebo 140mm) dopredu a dva (120mm alebo 140mm) hore, kde je dokonca pozícia aj na jeden 200-milimetrový. Alternatívne môžu byť v týchto miestach použité aj kvapalinové chladiče s radiátormi do 280 mm. Dôležitá informácia o podporovanej hrúbke vodníkov však chýba, no z ilustračných fotiek sa zdá, kolidovať s doskou by štandarde hrubý (tj. pod 60 mm) AIO vodník kolidovať nemusel. Odstup stropu od dištančných stĺpikov vyzerá byť dostatočný.

Prieduchy má skrinka po bokoch prednej masky a samozrejme na strope. Tie stropné dopĺňa i magnetický filter, ktorý si výrobcovia pri lacnejších skrinkách v ostatnom čase veľmi obľúbili a používajú ich.

Thermaltake S100

Skrinku ozvláštňujú najmä pánty, ku ktorým je pripevnená bočnica z temperovaného skla. V kontraste s mainstreamovým systémom s bodovým uchycovaním skla pri rohoch skutkami, je tento systém podstatne praktickejší a pohodlnejší na manipuláciu.

Sklenená bočnica Thermaltake S100 sa otvára cez pánty. Druhá, plechová, je už štandardná nasúvacia (skrutkovacia)

Rozloženie interiéru sa drží osvedčeného dizajnu s dvoma komorami, kde spodná je určená na zdroj (s uvádzanou podporovanou dĺžkou do 160 mm) a klietky na dva 3,5/2,5″ HDD/SSD. Prípadné tretie, respektíve štvrté 2,5″ úložisko je možné nainštalovať na na tunel alebo za podnos základnej dosky. Na obmedzenia by ste nemali naraziť ani pri inštalácii väčšieho vežovitého chladiča (do 165 mm) či dlhšej grafiky (do 330 mm). Jedným dychom však treba poznamenať, že s rozmermi 411 × 220 × 441 mm (t.j. takmer 40 litrov) sa S100 zaraďuje k väčším skrinkám mATX. Na porovnanie Fractal Design Core 1100 takisto s podporou dosiek mATX je o 14 litrov menšia. Je síce pravda, že sa jej podpora s S100 nedá príliš porovnávať, ale taká SilentiumPC Signum SG1V Evo TG, ktorá dáva v súčine všetkých osí rovnaký výsledok už áno. Akurát už pojme i väčšie dosky ATX.

Výbava portov USB trochu zamrzí, respektíve prevaha dvoch štandardu 2.0 nad jedným 3.2 gen. 1. Väčší zmysel (i praktickosť) by to malo opačne. Konektory sa tak či onak použili tri a rovnako tak dva káble, cez ktoré je k doske možné pripojiť až dva porty.

Konektorová výbava Thermaltake S100 s dvoma 3,5mm audio jackmi a troma portami USB. Medzi tlačidlami sa našlo miesto aj na reset

Cenu Thermaltake zatiaľ tají, ale viac než 50 eur táto skrinka zrejme stáť nebude. Súdiac podľa hmotnosti a použitých materiálov pôjde skôr o subtílnejšiu konštrukciu a aj absencia gumených priechodiek, vylamovacie krytky rozširujúcich kariet PCI Express či lacný plechový filter pod zdrojom prezrádzajú, že S100 bude nízkorozpočtová možnosť. To vo svojich materiáloch nakoniec nepopiera ani výrobca.

Skrinka bude dostupná v dvoch farebných vyhotoveniach. V komplet čiernom a čierno-bielom, kde biely bude i interiér a čierna zostane len v rámci prachových filtrov a obrysov a rámu bočnice s temperovaným sklom. Vo vyjadreniach, kedy bude nová skrinka dostupná v obchodoch je Thermaltake počas pretrvávajúcej celosvetovej pandémie (COVID-19) s obmedzenými výrobnými i logistickými možnosťami opatrný a žiadne presnejšie termíny nezverejňuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Jen další světélkující děravá skříň pro efekt. Pokud chce člověk slušnou micro-ATX tak jedinou možnou volbou co znám je neprosklená Fractal Design Define Mini C. Skříně od Nanoxia se vytratily z českého trhu. Cooler Master taktéž zrušil svou sérii silencio…Nějak mě nic jiného nenapadá. Nevím nějak jestli opravdu lidi tolik stojí o ty světýlka a prosklené skříně, nebo to prostě kupují, protože je to v módě.
    Jinak co se týče ATX skříní, tak za mě je jednoznačně momentálně nejlepší a cenově nejvýhodnější Be quiet! Pure Base 500 – odhlučnění, kvalitní dva PWM 140mm ventilátory, kvalitní zpracování, decentní vzhled…

    1. Kdyby se na tento formát nepohlíželo jako na nejlacinější už při produkci desek, asi by lepší nabídkou reagovali i výrobci skříní. Je to škoda, mi je třeba bližší než ITX.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *