Site icon HWCooling.net

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Metodika měření a výsledky testů

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat.

Balení, vzhled a klíčové vlastnosti

Balení chladiče obsahuje standardní příslušenství. Najdete zde vše, co byste mohli potřebovat, včetně rozdvojky pro zapojení dvou ventilátorů do jednoho konektoru. Tady se však skrývá první vážný problém. V balení totiž žádné ventilátory nejsou. Než jejich absence mi ale více vadí, že na tuto skutečnost není potenciální zákazník jasně upozorněn. Na obalu je sice nenápadně uvedeno, že se jedná o chladič pro vlastní výběr ventilátorů, ale absence ventilátorů tu není nijak zdůrazněna. Věřím, že většina zákazníků nebude při výběru chladiče příliš zkoumat popisky na krabici, které jsou navíc psané drobným písmem. Po vybalení je pak logicky čeká zklamání. Také to posouvá původně atraktivní cenovku na vyšší úroveň, protože je pochopitelně potřeba zakoupit také dvojici 120 mm ventilátorů.

   

Pro testování chladiče jsem tedy použil dva ventilátory Vegas R7, také od firmy Akasa. Jedná o standardní 120 mm ventilátory s třípinovým konektorem, takže chybí možnost PWM regulace, ale stále lze využít možnost regulovat rychlost otáček pomocí DC, pokud to vaše základní deska podporuje. Dále jsou tyto ventilátory po obvodu vybaveny podsvícením RGB (standardní 12V konektor RGB). Maximální rychlost otáček je 1500 za minutu a malým zklamáním je hodnota statického tlaku, která činí pouhých 1,04 cm H2O. Nicméně radiátor chladiče Venom R20 je relativně tenký, takže v tomto případě by neměl nízký statický tlak příliš vadit.

Pozitivní skutečností je podpora patic AM4 a LGA20xx bez nutnosti dokupovat další příslušenství. Procesory Threadripper od AMD podporované nejsou, nicméně pro platformu TR4 není tento chladič stejně určen. Pumpa v bloku chladiče je bohužel také vybavena pouze třípinovým konektorem, ani zde tedy nelze využít PWM regulaci, nicméně DC regulace otáček funguje bez problémů. V dnešní době nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB, umístěné na horní ploše bloku chladiče. Pro RGB je použit stejný konektor jako u ventilátorů, tedy standardní 12V RGB 4-pin.

   

K dílenskému zpracování chladiče nemám námitek. Chladicí blok s pumpou je kompaktní, hutný a působí odolně. Základna chladiče je z mědi, ale radiátor je vzhledem k cenovce pochopitelně pouze hliníkový. Takže po pár letech používání se může celý chladič stát postupně neúčinným vlivem galvanické koroze. Kombinace měděného bloku a hliníkového radiátoru je bohužel celkem běžná i u drahých AIO chladičů. Jen velice vzácně lze najít AIO s měděným radiátorem, kdy se obvykle jedná o různé varianty chladičů Alphacool (například Be Quiet Silent Loop nebo chladiče Fractal Design Kelvin).

   

Hadice nemají žádný oplet ani spirály proti zalomení, ale poddajné jsou tak akorát. Jejich délka je dobře zvolená, aby šel radiátor uchytit do přední nebo horní částí většiny skříní typu middle-tower a zároveň jste pak nemuseli řešit, kam s přebytečnou délkou hadic. Uchycení hadic k bloku je řešeno pomocí dvou 90° otočných koncovek. Hadice jsou připojeny napevno a na bloku chybí fill-port pro případnou výměnu nebo doplnění chladícího média. Při zatřesení radiátorem jsou slyšet šplouchavé zvuky, odvzdušnění tedy asi nebude dokonalé. Uvidíme, jak moc to bude vadit během testování.

   

Montáž chladiče je jednoduchá, s pomocí uživatelské příručky to zvládne každý. Vzhledem k velikosti bloku/pumpy je vše dobře přístupné, RAM ani VRM základní desky se nijak nepletou pod ruce a nenarazil jsem během montáže na jediný problém.

Parametry

Akasa Venom R20
Podporované paticeIntel LGA 775, LGA 115x, LGA 20xx AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FMx
Rozměry radiátoru272 × 120 × 27 mm
Délka hadic320 mm
Průměr hadic12 mm
KonektoryPumpa – 3 pin, RGB podsvícení – 4 pin (12 V)
Podporované RGB systémyASUS AURA, ASRock Polychrome, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, Razer Chroma RGB
Orientační cena80 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-357" as a base selector for example: #supsystic-table-357 { ... } #supsystic-table-357 tbody { ... } #supsystic-table-357 tbody tr { ... } */


Akasa Vegas R7
LožiskoFDB
Maximální rychlosť1500 ot./min
Maximální statický tlak1,04 cm H2O
KonektoryPumpa – 3 pin, RGB podsvícení – 4 pin (12 V)
Orientační cena15 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-358" as a base selector for example: #supsystic-table-358 { ... } #supsystic-table-358 tbody { ... } #supsystic-table-358 tbody tr { ... } */


Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat.

Metodika měření

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Napájení poskytuje Seasonic Prime Platinum 750 W v hybridním režimu, aby neovlivňoval měření hlučnosti.

Zatěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním nejméně 60 minut. Chladiče testuji při nastavení procesoru na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Power draw je zde cca 185 W a představuje vysokou zátěž i pro výkonné chladiče. Takové množství tepla dovede potrápit i AIO kapalinové chladiče.

Chladiče nejprve testuji při 100% PWM, tedy na jejich maximální chladicí potenciál. Hlučnost je pak měřena na třech hladinách RPM (40 %, 70 % a 100 %) s pomocí ovladače Noctua NA-FC1. Tyto hladiny RPM obvykle odpovídají klidovému stavu, běžné aplikační zátěži a maximální setrvalé zátěži.

Hlučnost měřím 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Úroveň okolního hluku je 33 dBA. Pro měření teplot a odhad power draw využívám výstupy z aplikace HWiNFO64. Po skončení testu zaznamenávám nejvyšší naměřenou hodnotu teploty procesoru. Výsledky jsou shrnuty jako Delta T oproti teplotě v místnosti.

Výsledky testů


Otevřeně se přiznám, že mě hodnota 98°C (hodnoty v grafu jsou Delta T proti teplotě v místnosti) po více než hodině zátěžového testu v Aida64 Extreme dost zklamala. Očekával bych, že si AIO chladič povede výrazně lépe. Také jsem byl rozčarovaný z vrčení a bublání pumpy. Zkoušel jsem všechny možné orientace a pozice radiátoru vůči pumpě, ale nedařilo se mi zbavit se vzduchových bublin, které mohou za tyto zvukové fenomény. Můj hlukoměr bohužel nebyl schopen tento nekonstantní zvuk správně zachytit, výsledky měření hlučnost v tabulce jsou tak spíše odrazem překvapivě tichého chodu ventilátorů Akasa Vegas R7.



Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat.

Závěr a hodnocení

Akasa Venom R20 bohužel propadl na celé čáře. Sám jsem dost překvapený. Nečekal bych, že by mohl nějaký AIO chladič podat takto podprůměrné výsledky. Navíc s nepříjemně vrčící a bublající pumpou. Na vině bude s největší pravděpodobností nedostatečná náplň kapaliny v okruhu, což se ale bez fill-portu nedá odstranit. Vzhledem k absenci ventilátorů v balení se ani nejedná o cenově zajímavý chladič. Testované ventilátory Akasa Vegas R7 jsou sice příjemně tiché, ale samy o sobě nejsou schopné tento chladič zachránit od porážky. Opět se tedy potvrdilo stokrát omílané tvrzení, že levný vodník je obvykle horší a hlučnější než kvalitní vzduchový chladič za podobnou nebo nižší cenu.

Za podobné peníze, nebo dokonce i méně, lze totiž sehnat špičkové chladiče, jako jsou Noctua NH-D15, BeQuiet! Dark Rock Pro 4 nebo Scythe Ninja 5, které budou tišší, účinnější a v neposlední řadě také spolehlivější. Na úvodní otázku v titulku je tedy moje odpověď záporná. Levné AIO chladiče se obvykle nevyplatí kupovat a více muziky za méně peněz poskytne kvalitní vzduchový chladič.

Akasa Venom R20
+ dobré dílenské zpracování bloku/pumpy
+ nativní podpora všech patic (kromě TR4)
- absence ventilátorů v balení
- špatné odvzdušnění s rušivými zvuky pumpy
- podprůměrný chladící výkon
- nevýhodný poměr ceny a výkonu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-359" as a base selector for example: #supsystic-table-359 { ... } #supsystic-table-359 tbody { ... } #supsystic-table-359 tbody tr { ... } */