Site icon HWCooling.net

Alienware AW2521HF – najlepší herný monitor?

Detaily

QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať.

Základné parametre

ParametreAlienware
AW2521HF
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej24,5" IPS
Rozlíšenie1920 × 1080 px
Obnovovacia frekvencia240 Hz
AMD FreeSync Fremiumáno
Doba odozvy1 ms
Jas400 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 99 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2
USB hubáno, 4× USB 3.0
Audio vstup, výstupáno, áno
Reproduktorynie
VESAáno
Orientačná cena370 €/9 990 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-449" as a base selector for example: #supsystic-table-449 { ... } #supsystic-table-449 tbody { ... } #supsystic-table-449 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Odlišnosti oproti iným monitorom začínajú už pri balení. Zatiaľ čo väčšina balení býva takých, že monitor so stojanom v polystyréne musíte doslova vysypať z krabice, čím riskujete poškodenie, tu sa otvára krabica úplne ináč. Hore aj dole sú plastové klipy, ktoré keď odoberiete, viete škatuľu rozdeliť na dva kusy a tak sa dostať do vnútra. Takéto jednoduché riešenie výrazne zjednodušuje rozbalenie aj inštaláciu monitora.

   

V balení sa nachádzajú klasické veci, ako napájací adaptér do elektrickej siete, kábel HDMI, DisplayPort, USB a dokumentácia.

Masívne nožičky ma trochu zaskočili, kedže ide len o 24,5″ displej, ktorý nie je ťažký. Na stole budú zaberať pomerne veľa miesta v porovnaní s naposledy testovaným monitorom Aorus. Na rozdiel od Aorusu tu však nechýba kovový oblúčik na strutke, aby ste podstavec vedeli dotiahnuť prstami a nemuseli použiť skrutkovač.

Druhá časť stojana je rovnako masívna a ukrýva podsvietenie RGB aj kanál pre organizáciu káblov. Otvor je však pomerne malý a káble sa cez neho zle ťahajú.

Poslednou časťou balenia je krytka na zakrytie otvoru a káblov na zadnej strane monitora.

Zadná strana ukazuje štvorcový otvor na uchytenie stojana ako aj kompatibilitu s VESA s uchytením 100 × 100.

   

Podobný detail ako pri naposledy testovanom Aorus monitore, aj tu sú zlaté piny, ktoré prenášajú signál pre podsvietenie stojana.

Pripojenie stojana k monitoru je jednoduché, stačí ho len založiť. Na odpojenie zase slúži veľké šesťuholníkové tlačidlo v spodnej časti zadnej strany.

Stojan po zapojení naozaj vyzerá masívne a otvor pre káble nie je najväčší. Mal som celkom problém cez neho dostať koncovky video káblov.

Otvor na zadnej strane sa dá zakryť krytkou, ktorá je v balení. Treba ju zasunúť zo spodnej strany, aby zapadli výstupky do pripravených otvorov.

Po nasadení však kryt stále mierne odstáva a nie som si istý, či to bolo cieľom alebo som ho len zle nasadil. Skúšal som to však viackrát a výsledok bol vždy rovnaký. Ešte jedna poznámka k tejto oblasti monitora. Na oboch stranách sa nachádzajú klapky na usmernenie káblov, aby sa dal použiť kryt, o ktorom sme práve písali. Káble sa tak musia viesť pod tieto klapky a v samotnom otvore nie je práve veľa miesta na manipuláciu. Zapájanie jednotlivých káblov tak bolo až prekvapivo náročné a pri väčších koncovkách HDMI a DisplayPort budete musieť kábel pomerne dosť ohnúť hneď za konektorom, aby ste ho vedeli naviesť pod klapku. Životnosti káblov to asi veľmi neprospeje.

   

Pohľad na monitor spredu prezrádza, aký mohutný je stojan naozaj. Displej je tenký a aj spodný okraj patrí medzi najtenšie, aké sme tu mali. Nemôžem si pomôcť, ale stojan vyzerá príliš veľký na tento pomerne útly 24,5″ panel. Ak však Dell používa tento stojan na viacero modelov, je to pochopiteľné.

Zadná strana má podsvietenie RGB, ako sa na herný monitor v dnešnej dobe patrí. Podsvietený je stojan aj logo na zadnej strane monitora.

   

Podsvietené je aj tlačidlo power, ktoré takisto vie meniť farbu.

Pozrite sa bližšie na porty a všetky konektory, ktoré monitor ponúka. Môžete vidieť spomínané klapy pre káble, ktoré ich majú držať na mieste.

Ľavý bok, alebo pri pohľade zo zadu pravý, má dvojicu konektorov HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 a audio line out.

Na druhej strane je dvojica portov USB 3.2 gen 1 a aj USB typu B, ktoré slúži na pripojenie k počítaču. Takisto je tu aj konektor pre napájací adaptér. Monitor má integrovaný zdroj, nebudete tak musieť niekam schovávať veľký a ťažký napájací adaptér. Len pripojíte jeden kábel a môžete monitor používať.

Netradične sa ďalšie porty nachádzajú ešte aj na spodnej časti samotného monitora, kde sú ďalšie dva konektory USB 3.0 a konektor na slúchadlá.

Povedzme si ešte niečo viac o stojane. Zaujímavý detail je umiestnenie vzdialenosti na vnútornú stranu, kde sa hýbe držiak monitora.

Displej ponúka 130 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 70 mm od podložky spodnou hranou a 395 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 200 mm a 525 mm pre vrch displeja.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +21 stupňov.

A rovnako aj naklonenie do strany, čo sme už videli pri prvom pohľade na prednú stranu. Otočenie je o 20 stupňov do oboch strán.

Monitor ponúka aj funkciu pivot, teda možnosť otočiť displej o 90 stupňov do vertikálnej polohy. Funguje to oboma smermi, pozor však na káble, pri otáčaní potrebujú väčšiu dĺžku ako keď je monitor horizontálne.

Backlight bleed a uniformita čiernej nie sú práve najlepšie a očakával by som o niečo lepší výsledok. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať.

Možnosti nastavení

V rámci menu OSD, si môžete samozrejme upraviť rzne parametre zobrazenia či prepínať medzi viacerými režimami.

Na ovládanie slúžia 4 tlačidlá ako aj joystick. Joystickom sa pohybujete medzi jednotlivými položkami menu či upravujete samotné hodnoty ako napríklad jas. Tlačidlá slúžia jednak na rýchlu voľbu prípadne potvrdenie alebo zrušenie výberu. Ovládanie je pomerne intuitívne a rýchle. Nebol ani problém s nahmataním správneho tlačidla, ikony na displeji korešpondujú s reálnym umiestnením požadovaného tlačidla.

Prvá oblasť OSD Game slúži na ovládanie režimov zobrazenia, aktivovanie FreeSync, zmenu času odozvy či aktivovanie Black Stabilizer. V Input si vyberáte vstup a AlienFX Lighting zase na ovládanie podsvietenia RGB.

Nastavenia displeja slúžia na zmenu jasu, kontrastu či ostrosti. V audio si môžete prispôsobiť hlasitosť slúchadiel. Menu slúži na zmenu jazyka, dĺžky zobrazenia OSD či zapnutie časovača. Personalizovať si môžete rýchle akcie tlačidiel ako aj povoliť nabíjanie cez port USB, keď je monitor vypnutý. Nakoniec nechýbajú ani informácie o monitore či aktuálnom pripojení.

Pri prvom spustení uvidíte takúto obrazovku s výberom jazyka, kde však chýba slovenčina či čeština.

Počas používania viete aktivovať takéto rýchle zobrazenie aktuálneho režimu a jeho nastavení.

Nakoľko je monitor certifikovaný ako G-Sync Compatible, po jeho pripojení k PC sa vám zobrazí o tomto hláška.


QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 24,5″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Vďaka menšej uhlopriečke je obraz o čosi ostrejší ako keby bol monitor 27″. Pri 24,5″ je na dané rozlíšenie jednoducho väčšia hustota pixelov. Pre mňa osobne je však raster viditeľný, no to bude preto, že som už dlhé roky zvyknutý na 4K. Obnovovacia frekvencia je neuveriteľných 240 Hz a monitor podporuje FreeSync a je aj G-Sync Compatible, ako sme už uviedli. Prekvapením je, že ide o panel IPS, čo nie je úplne zvykom pri najrýchlejších monitorch. Tie často bývajú TN. Od monitora tak možno očakávať aj pomerne dobré podanie farieb. HDR monitor neponúka, čo je trochu škoda, no so zameraním primárne na profesionálnych hráčov by zrejme akákoľvek implementácia HDR ostala nevyužitá.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 99 % pokrytí sRGB, kontrast 1000:1 a jas 400 nitov. Aké hodnoty sme namerali? Sonda nám potvrdila 99 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 79 % AdobeRGB, 85 % DCI-P3 a 76 % NTSC. Maximálny nameraný jas bol 370 nitov, čo je trochu menej ako výrobca prezentuje. Stále je to však dobrá hodnota. Chválim presnú gammu s hodnotou 2,2 a žiadnou odchýlkou. Prekvapivo nízka je aj farebná odchýlka Delta E s hodnotou len 1,18. To je ešte lepšie číslo ako ste videli pri monitore Aorus. Nameraný kontrast bol len 620:1, čo si už pochvalu nezaslúži. Rovnako neočaria ani výsledky uniformity. Farebná je v poriadku len s miernou odchýlkou v pravom hornom rohu. Horšie je to so svietivosťou, kde vidíme pomerne veľké rozdiely medzi spodnou a hornou časťou displeja, čo len potvrdzuje domienky so zobrazenia čiernej farby.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Tie sú tri a pri všetkých bol input lag rovnaký, teda 12 ms. Mali sme tu monitory s už aj nižším input lagom, no ani 12 ms nie je zlá hodnota.

Vplyv Response Time sme preverili aj v teste UFO, kde som nevedel voľným okom postrehnúť žiadne rozdiely. Pri frekvencii 240 Hz nie je viditeľný žiadny ghosting a obraz je mimoriadne plynulý. Rozdiel oproti 165 Hz napríklad pri monitore Aorus je hneď viditeľný. Stačí len hýbať myšou alebo oknom vo Windowse a vyššia plynulosť obrazu sa hneď prejaví. Jednotlivé režimy Response Time ani pri skúmaní vykreslenia pomocou fotografie nevykazujú žiadne veľké rozdiely, čo sme videli už aj pri spomínanom Aoruse. Rozdiel by možno bol vidieť pri 60 Hz, no nevidím dôvod testovať pri tejto frekvencii, kedže nikto s 240 Hz panelom ho nebude obmedzovať na 60 Hz, to je nezmysel. AW2521HF je tak najrýchlejší monitor s najnižšou odozvou a najlepšou plynulosťou, aký sa mi zatiaľ dostal do rúk. Jeho plynulosť je fascinujúca a nielen hranie hier ale aj používanie Windowsu je vďaka 240 Hz úplne iný zážitok.



QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať.

Záver

Alienware AW2521HF je herný monitor pre hard-core hráčov a profesionálov. Osobne som mal voči nemu predsudky, 24,5″ a Full HD nie je zrovna to, čo by som aktívne vyhľadával a nebodaj používal. Je to na míle vzdialené môjmu 55″ 4K OLED setupu, ktorý teraz používam. Keď som však AW2521HF zapojil a pustil, jeho obraz mi doslova vyrazil dych. Čo som videl, som ešte nevidel. 240 Hz už len pri pohnutí myšky vyzerá ako keby ste rezali maslo horúcim nožom. Každý jeden pohyb či už kurzorom myši, oknom vo Windowse alebo potom už priamo v hrách je extrémne plynulý. Ani som netušil, že rozdiel medzi 144/165 Hz a 240 Hz môže byť tak viditeľný a to ani 144/165 Hz nie je nič pomalé oproti klasickým 60 Hz, čo je pri monitoroch štandard. 240 Hz je však jednoducho iný level.

Takto rýchle monitory však často bývajú TN a podanie farieb ide spolu s tým často „do kýbla“. Nie však v prípade AW2521HF. Monitor prekvapil použitím IPS a veľmi dobrým podaním farieb na to, že ide o ultrarýchly herný panel. 99% sRGB, 79 % AdobeRGB a jas 370 nitov sú čísla, za ktoré by sa nehanbil ani 60 Hz štýlový monitor a nieto 240 Hz herné delo. Keď k tomu prirátate FreeSync aj kampatibilitu G-Sync, máte recept na najplynulejší herný zážitok súčasnosti.

K špičkovému displeju výrobca zabalil aj dobré OSD so slušným ovládaním, pekný dizajn zovňajšku monitora a samozrejme aj podsvietenie RGB. Pochvalu si tiež zaslúžia široké možnosti polohovania, ktorým nič nechýba. Drobnými negatívami sú komplikované zapájanie káblov do portov, kde je málo miesta a káble tak musíte značne ohýbať. Málo miesta pre kabeláž v stojane, ktorý je nezvyčajne veľký na pomerne malý panel. Zvláštna je tiež krytka kabeláže, ktorá akosi stále odstáva, čo však mohlo byť cieľom, no vyzerá to divne. To sú však všetko len kozmetické chyby, nad ktorými môžete mávnuť rukou, keď je vašou prioritou rýchlosť panela.

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 10 490 Kč/380 eur.

Alienware AW2521HF
+ 240 Hz je neskutočne plynulých
+ prekvapivo dobré podanie farieb
+ stojan polohovateľný vo všetkých smeroch
+ podpora FreeSync aj G-Sync Compatible
+ až štvorica konektorov USB
- veľký stojan na malú obrazovku, zaberá veľa miesta na stole
- ťažké zapájanie káblov a komplikovaná kabeláž
- nižší statický kontrast
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-450" as a base selector for example: #supsystic-table-450 { ... } #supsystic-table-450 tbody { ... } #supsystic-table-450 tbody tr { ... } */