Site icon HWCooling.net

Antec DP501: Prelud z Ameriky. Miestami vskutku podivný

Záver

Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Základné parametre

ParametreAntec
DP501
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 165 mm
Grafická kartado 360 mm
Ventilátor1× 120 mm
Montáž radiátorov1× 240mm + 1× 360mm
2,5" pozície4
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)484 × 443 × 210 mm (45 l)
Hmotnosť5,57 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.1 gen 1 + 2× 3,5mm jack
Cena54 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-269" as a base selector for example: #supsystic-table-269 { ... } #supsystic-table-269 tbody { ... } #supsystic-table-269 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Ako väčšina skriniek, ani táto vám nepríde inak ako klasicky v kartónovej škatuli s potlačou o parametroch skrinky v ôsmich jazykoch a s vizualiziou. Samozrejme, slovenská a česká lokalizácia čohokoľvek chýba.

Pribalené príslušenstvo je úplný základ. Jednoduchý návod, skrutky na uchytenie diskov, základnej dosky a tri náhradné krytky pre výstup grafickej karty. V danej cenovej kategórii neprekvapí ale ani nesklame.

Po vytiahnutí zo škatule mi chvíľu trvalo, kým som ocenil nenútený dizajn skrinky.

   

Temperované sklo o hrúbke 4 mm je obalené fóliou s upozornením, aby ste s ním zaobchádzali opatrne. O skrinku ho držia štyri skrutky, ktoré určite neodporúčam doťahovať na doraz. Pri pravej bočnici sa mi presne tie isté skrutky rozpadli pri povolovaní. Závit je totiž lepený do palcovej hlavičky a evidentne je toto riešenie trochu poddimenzované.

   

Vrchnú časť skrinky tvorí prevažne odnimateľný prachový filter, ktorý má po celom obvode magnety. Tie nie sú príliš silné, takže pri manipulácii so skrinkou sa mi často stalo, že sa prachový filter posunul. Nepomohol tomu ani žľab, pretože ten je veľmi plytký. Filter kryje otvory, v ktorých dokáže skrinka uchytiť vodné chladenie do veľkosti radiátora 280 mm. Ale môžete tu nainštalovať aj dva 120mm alebo dva 140mm ventilátory.

Kvôli testom som nainštaloval do vrchných otvorov ventilátor BeQuiet! Silent Wings 3 s antivibračným uchytením. Výrobca ale evidetne počítal s použitím štandardných samoreziek, ktotých hlavičky sa pekne ponoria do montážnych dier. Ked totiž typicky antivibračné uchytenie montážne diery prevyšuje a ventilátor tak rozširuje, dochádza ku kolízii s prachovým filtrom. Ten je v takomto prípade nevzhľadne nadvihnutý. Ako mínus by som to však v tejto cenovej relácii nevidel. Predsa len, asi len málokto to bude v low-ende hrotiť s nejakým antibibračným uchytením.

   

Predný panel je to, čo dodáva skrinke koncepčnú originalitu. Výrobca na maske nechal na nasávanie ale iba relatívne malý priestor, takže to nie je najšťastnejšie riešenie, ak chcete nainštalovať dopredu radiátor kvapalinového chladiča. Tento otvor je ale pekne zvýraznený linkou LED RGB, čo dodáva skrinke punc elegantnosti a zároveň sa vďaka svojmu minimalizmu nijako nevnucuje.

      

         

Okrem špecifického dizajnu má čelný panel zvrchu zabudovanú aj funkčnú časť, v ktorej sa nachádza tlačidlo Power pre zapnutie, Mode na zmenu režimu RGB, 2× port USB 3.0, vstup pre 3,5mm jacky na mikrofón a slúchadla a tlačidlo na reštart. Na môj vkus sú tlačidlá dosť tvrdé a hlučné pri stlačení.

 

Tak trochu sklamaním je inzenzita stavovej diódy, ktorá je ostrejšia, než by bolo treba. V tme je výrazne rušivá.

Štyri dlhšie nožičky s gumovými protišmykovými podložkami tvoria základnú časť spodnej časti skrinky. K tomu je pridaný násuvný prachový filter a otvory úchytu na malú skrinku pre 3,5″ disky, ktorú je možné podľa výrezov rôzne posúvať.

Zadná časť skrinky je klasika, ktorú pozná každý. Nachádza sa tam výstup na zdroj, záslepky rozširujúcich kariet s krytom a výrez na panel I/O základnej dosky.


Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Exkurzia interiérom

Po odňatí temperovaného skla sa dostanete k miestu, kde sa všetko odohráva. Prvá vec, na ktorú narazíte, je rovnaký pás RGB na potešenie oka ako bol vpredu. I ten šikovne umocňuje celkovo lepší dojem zo skrinky.

Na podnose na základné dosky síce chýba označenie, ale podpora je štandardná: od Mini-ITX cez mATX až po ATX rozmery. Prestor pre vežovitý chladič procesora je dostatočne veľký na to, aby ste mohli nainštalovať model s výškou do rozmerov 165 mm. Ani ani pri grafickej karte sa nemusíte nijako uskromňovať, do maximálnych 360 mm sa zmestí každá. Priechodky na kabeláž sú len vyrezané a zabrúsené otvory do plechu, bez gumy.

Vrchná časť tunela s priestorom na zdroj je úplne uzatvorená , takže nič na toto voľné miesto nenainštalujeme. Z estetického hľadiska je to pozitívum, z praktického menšie negatívu pri chladení diskov, ktoré potrebujú dlhší čas na ochladenie, ak nie je na najnižšej pozícii na nasávaní zapojený ventilátor. Skrinka je dodávaná len s jedným ventilátorom bez bližších špecifikácií, ktorý je od výroby predinštalovaný na výduchu.

   

Ako som spomínal, pri otvorení predného panela nie je osadená žiadna pozícia pre ventilátor na nasávanie vzduchu.

Tým vám chcel výrobca dať možnosť výberu vlastných ventilátorov podľa vlastných preferencií. No tým sa nepriamo zvyšuje cena, s ktorou musíme rátať pri zakúpení tejto skrinky. Predsa  len asi nechcete hernú skrinku, ktorá by doma fungovala ako výhrevné teleso počas hrania/práce. Rozšírenie je možné o 3× 120mm alebo 2× 140mm ventilátory.

Pravá bočnica má menej štandardný úchyt, ako ten, čo sa zvykne používať. Systém Antecu spočíva v nasúvaní bočnice, na čo treba vyvinúť trochu väčšiu silu.

Po jej úspešnom oddelení od skrinky sa dostanete ku káblom od predného panela, ovládaču ARGB, ktorý slúži na napájanie a ovládanie LED pásikov na skrinke, poprípade k dodatočne nainštalovanému príslušenstvu, k úložnému priestoru pre 2,5″ a 3,5″ disky a zdroja. Výhoda skrinky v tejto cenovej kategórii je možnosť uchytiť až 6 diskov. Na kostre je vyhradené miesto pre štyri 2,5″ disky a v tuneli so zdrojom do veľkosti 160mm, sa zmestia dva 3,5″ disky, pre ktoré je vytvorený priestor s dvoma vyberateľnými šuplíkmi.

Miesta pre kabeláž je trochu menej, konkrétne v najhlbšom nameranom mieste 2cm, ale pohodlne zmestíte aj hrubšie zväzky káblov.

Ovládač ARGB slúži k rozsvieteniu prednej a bočnej strany skrinky, tak  isto je možné k nemu pripojiť základnú dosku, kde je možná 100% kontrola nad farbami skrinky, dosky a iného 5V RGB príslušenstva. V návode chýba zmienka o správnom zapojení. Nestačí iba napájanie SATA. na fungovanei tlačidla Mode na prednom paneli treba ešte na ovládač pripojiť samotný káblik s označením RGB SW. Ten je spojený s  je spojený s Power SW. Tieto kábliky je potrebné od seba oddeliť, aby každý dočiahol kam treba.

Dva úchyty pre 2,5″ disky sú riešené skvelo. Po priskrutkovaní disku k doštičke sa ľahkým nasunutím dosky dostane do pozície, a o pridržanie sa postará jedna skrutka.

Disky s 3,5″ formátom majú svoje miesto v skrinke so šuplíkmi. Samotnú konštrukciu pre 3,5″ disky je možné posúvať ďalej či bližšie k zdroju, pre optimalizáciu kapacity priestoru. Úspornosť miesta v skrinkách je veľmi vítaná vlastnosť, no na druhú stranu, už spomínaná pozícia je neodvibrovaná. Pri mechanických diskoch je to škoda, pretože vďaka tomu ide hlučnosť skrinky výrazne hore.



Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Metodika

Dobré chladenie pri zaťažení komponentov je základ, na ktorý nám slúži skrinka a chladiaci hardvér. V našom prípade sa bude jednať o vzduchové chladenie.

Vzadu na skrinke je nainštalovaný ventilátor od výroby a keďže testovanie by bolo veľmi strohé, pridal som mu pomocníkov v podobe BeQuiet! Silent Wings 3 v počte troch kusov. Dva vpredu na nasávanie a jeden na výduch na hornom paneli, priamo nad chladičom procesora.

Hlukomer sa nachádza vo vzdialenosti zhruba 10 cm od skrinky. Testovanie je zamerane na chladiacu schopnosť skrinky, uchladiť komponenty v prednastavených hlukových podmienkach, ktoré sú v skrinke vytvorené pomocou zvyšovania otáčok na ventilátoroch.

Záťažové testy prebiehajú v programoch Prime95 (Small FFTs) a FurMark, ktoré sú pustené súbežne po dobu 10 minút, čo je doba, ktorá stačí na to, aby sa komponentý dostali na maximálne teploty.

Prvý skúšobný test je s predinštalovaným ventilátorom na výduchu, na ukážku, koľko stupňov dokáže zraziť každý ďalší pridaný ventilátor pri rôznych otáčkach.

Hlučnosti režimov:

Konfigurácie ventilátorov:

Testovanie

Jednoznačne vo všetkých hlučnostiach bolo najlepšie rozloženie ventilátorov vo forme 2+1. Toto rozloženie je na rovnakej úrovni, ako 2+2, kde najviac z tohto rozloženia profituje základná doska. Takže nie vždy platí: čím viac, tým lepšie.

Ale kvôli malému nasávaciemu priestoru mi svedomie nedalo spať a musel som urobiť dva dodatočné testy chladenia. Konkrétne pri hlučnosti 42 dBA a s pootvoreným predným panelom na vzdialenosť 5mm aby bolo vidieť, že nasávací otvor nie je dostačujúci, hlavne ak sa jedná o vrchne dve pozície ventilátorov nasávania.

Je vidieť, že zväčšenie otvoru pre prívod vzduchu by mal kladný efekt na chladenie komponentov. Pri najväčších otáčkach ventilátorov o hlučnosti 42 dBA je to pri základnej doske o 3 stupne, procesore až o 4 stupne celzia.

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 5 1600
Základná doskaMSI B350 PC Mate
Chladič procesoraAMD Wraith
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMG.Skill Aegis, 2× 8 GB, 3000 MHz/CL16
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
HDDSeagate BarraCuda 1 TB (ST1000DM010)
Napájací zdrojSeaSonic Focus Plus 550 Gold
SkrinkaSilentiumPC Armis AR5X TG RGB
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-291" as a base selector for example: #supsystic-table-291 { ... } #supsystic-table-291 tbody { ... } #supsystic-table-291 tbody tr { ... } */



Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Výsledky testov: Chladenie CPU a GPU












Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Výsledky testov: Chladenie MB, SSD a HDD

















Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Záver

Ako vraví prezývka skrinky, je to fantóm, ktorý môže prekvapiť v dobrom alebo aj v zlom. Napríklad po rozpadnutí skrutiek pri prvom kontakte som zostal v nemom úžase. Takéto veci nemôžu prechádzať výstupnými kontrolami. Za zváženei by stálo i zväčšenie malého nasávacieho otvoru. Možnosti chladenia hodnotím ako slušné, samozrejme to záleží aj od zvolených ventilátorov, ktoré si ku skrinke dokúpite. S tým jedným je skrinka vhdoná skôr pre kancelársku ako hernú zostavu.

Vnútorný návrh je inak pomerne rozumný a možnosti inštalácie komponentov sú široké. Priestor na samotné komponenty je veľký, možno až príliš, a pritom by sa dalo pridať viac ku priestoru na správu kabeláže. Osobne neodporúčam skrinku pre „prvoskladateľov“ bez predošlých skúseností, ktorí sa chystajú poskladať svoj prvý stolový počítač sami doma.

Antec DP501
+ atraktívny vzhľad
+ chladenie na dobrej úrovni
+ možnosť zapojenia až 6 diskov
+ ovládač ARGB
+ široký výber prednastaveného podsvietenia
- nekvalitné skrutky
- ostrá stavová dióda
- iba jeden ventilátor (treba rátať s ďalšou investíciou)
- žiadny návod k neštandardnému zapojeniu LED RGB
- neodvibrovaný úložný priestor pre mechanické disky
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-270" as a base selector for example: #supsystic-table-270 { ... } #supsystic-table-270 tbody { ... } #supsystic-table-270 tbody tr { ... } */