Antec DP501: Prelud z Ameriky. Miestami vskutku podivný

Exkurzia interiérom

Kalifornský Antec začiatkom roka odštartoval novú sériu PC skriniek. Táto firma v našich končinách už síce tak nerezonuje, funguje už cez tridsať rokov. A nakoľko LED RGB preniká aj do nižšej cenovej kategórie, vytipoval som skrinku v cene drahšieho low-endu a detailnejšie preskúmal, ako do nej výrobca pretavil dlhoročné skúsenosti. Aký je midi-tower s označením DP501 s krycím názvom „Dark Phantom“?

Exkurzia interiérom

Po odňatí temperovaného skla sa dostanete k miestu, kde sa všetko odohráva. Prvá vec, na ktorú narazíte, je rovnaký pás RGB na potešenie oka ako bol vpredu. I ten šikovne umocňuje celkovo lepší dojem zo skrinky.

Na podnose na základné dosky síce chýba označenie, ale podpora je štandardná: od Mini-ITX cez mATX až po ATX rozmery. Prestor pre vežovitý chladič procesora je dostatočne veľký na to, aby ste mohli nainštalovať model s výškou do rozmerov 165 mm. Ani ani pri grafickej karte sa nemusíte nijako uskromňovať, do maximálnych 360 mm sa zmestí každá. Priechodky na kabeláž sú len vyrezané a zabrúsené otvory do plechu, bez gumy.

Vrchná časť tunela s priestorom na zdroj je úplne uzatvorená , takže nič na toto voľné miesto nenainštalujeme. Z estetického hľadiska je to pozitívum, z praktického menšie negatívu pri chladení diskov, ktoré potrebujú dlhší čas na ochladenie, ak nie je na najnižšej pozícii na nasávaní zapojený ventilátor. Skrinka je dodávaná len s jedným ventilátorom bez bližších špecifikácií, ktorý je od výroby predinštalovaný na výduchu.

   

Ako som spomínal, pri otvorení predného panela nie je osadená žiadna pozícia pre ventilátor na nasávanie vzduchu.

Tým vám chcel výrobca dať možnosť výberu vlastných ventilátorov podľa vlastných preferencií. No tým sa nepriamo zvyšuje cena, s ktorou musíme rátať pri zakúpení tejto skrinky. Predsa  len asi nechcete hernú skrinku, ktorá by doma fungovala ako výhrevné teleso počas hrania/práce. Rozšírenie je možné o 3× 120mm alebo 2× 140mm ventilátory.

Pravá bočnica má menej štandardný úchyt, ako ten, čo sa zvykne používať. Systém Antecu spočíva v nasúvaní bočnice, na čo treba vyvinúť trochu väčšiu silu.

Po jej úspešnom oddelení od skrinky sa dostanete ku káblom od predného panela, ovládaču ARGB, ktorý slúži na napájanie a ovládanie LED pásikov na skrinke, poprípade k dodatočne nainštalovanému príslušenstvu, k úložnému priestoru pre 2,5″ a 3,5″ disky a zdroja. Výhoda skrinky v tejto cenovej kategórii je možnosť uchytiť až 6 diskov. Na kostre je vyhradené miesto pre štyri 2,5″ disky a v tuneli so zdrojom do veľkosti 160mm, sa zmestia dva 3,5″ disky, pre ktoré je vytvorený priestor s dvoma vyberateľnými šuplíkmi.

Miesta pre kabeláž je trochu menej, konkrétne v najhlbšom nameranom mieste 2cm, ale pohodlne zmestíte aj hrubšie zväzky káblov.

Ovládač ARGB slúži k rozsvieteniu prednej a bočnej strany skrinky, tak  isto je možné k nemu pripojiť základnú dosku, kde je možná 100% kontrola nad farbami skrinky, dosky a iného 5V RGB príslušenstva. V návode chýba zmienka o správnom zapojení. Nestačí iba napájanie SATA. na fungovanei tlačidla Mode na prednom paneli treba ešte na ovládač pripojiť samotný káblik s označením RGB SW. Ten je spojený s  je spojený s Power SW. Tieto kábliky je potrebné od seba oddeliť, aby každý dočiahol kam treba.

Dva úchyty pre 2,5″ disky sú riešené skvelo. Po priskrutkovaní disku k doštičke sa ľahkým nasunutím dosky dostane do pozície, a o pridržanie sa postará jedna skrutka.

Disky s 3,5″ formátom majú svoje miesto v skrinke so šuplíkmi. Samotnú konštrukciu pre 3,5″ disky je možné posúvať ďalej či bližšie k zdroju, pre optimalizáciu kapacity priestoru. Úspornosť miesta v skrinkách je veľmi vítaná vlastnosť, no na druhú stranu, už spomínaná pozícia je neodvibrovaná. Pri mechanických diskoch je to škoda, pretože vďaka tomu ide hlučnosť skrinky výrazne hore.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)

Po júnovom oznámení sa zdá, že má Antec už všetko pripravené na expedíciu ventilátorov Storm 120, ktoré už idú do predaja. Obvykle o jednom ventilátore dva spravodajské články nepíšeme, ale teraz spravíme výnimku. Okrem toho, že je už známa cena, tak hlavne by podľa konštrukčných detailov o čierneho koňa strednej triedy. Technicky Storm 120 vyzerajú naozaj dobre, efektívne. Celý článok „Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)“ »

  •  
  •  
  •  

Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle

Jeden s ARGB LED, druhý bez neho. Svoje portfólio ventilátorov inovuje a o nové modely rozširuje aj Antec. U Storm 120 je pritom uvádzaný mimoriadne vysoký statický tlak a vzhľadom na konštrukčné detaily sa tento parameter javí byť aj celkom reálny. Tak či onak do počtu tento ventilátor zrejme nebude a o slovo sa hlási aj Fusion 120 ARGB. Ten pre zmenu vyniká netradičným svetlovodom. Celý článok „Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený. Celý článok „Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *