Site icon HWCooling.net

AOC Q27T1 – monitor štýlový ako Porsche

Testovanie a záver

Značka AOC je známa ako výrobca mainstreamových, pracovných ale aj herných monitorov. Častokrát ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Tentokrát sa však pozrieme na niečo netradičné. Ide o monitor zameraný na dizajn a štýl. Vďaka tomu nesie meno známeho výrobcu automobilov Porsche. Keď si náhodou nemôžete dopriať tátoša v garáži, zaobstarať si môžete aspoň tento skvost na stôl.

Základné parametre

ParametreAOC
Q27T1 Studio F. A. Porsche
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" IPS
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia75 Hz
Doba odozvy5 ms
Jas350 nitov
Kontrast1500:1
Farebné režimyNTSC: 90 %, AdobeRGB: 90 %
Výstupy1× DisplayPort 1.2, 2× HDMI 1.4
USB hubnie
Orientačná cena240 €/6500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-378" as a base selector for example: #supsystic-table-378 { ... } #supsystic-table-378 tbody { ... } #supsystic-table-378 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

V balení nájdete samotný monitor s už nainštalovaným stojanom, káble HDMI a DP, napájací kábel s adaptérom a dokumentáciu. Monitor je okamžite pripravený na používanie, stačí zapojiť dva káble a je to. Ide asi o najjednoduchší postup, s akým som sa pri monitore stretol.

Pozrite sa bližšie na stojan, ktorý je najzaujímavejším prvkom monitora. Ako už bolo v úvode spomenuté, dôležité je pri tomto monitor práve meno Porsche, ktoré si určite spájate s výrobcom legendárnych športových áut. Tento monitor vznikol v spolupráci s firmou Studio F. A. Porsche, ktorú možno poznáte pod starším názvom Porsche Design Studio, ktoré produkuje výrobky s označením Porsche Design. Prvé čo mi pri Porsche design ako fanúšikovi IT technológií napadne, sú smartfóny Huawei, ktoré nesú toto prestížne meno. Firmu založil pravnuk slávneho Ferdinanda Porsche, takže stále ide o rodinnú firmu a odkaz legendárneho svetoznámeho dizajnéra.

AOC Q27T1 je monitor zameraný predovšetým na dizajn, štýl a prezentáciu. Zaujme tenkými rámčekmi na troch stranách displeja a predovšetkým veľmi netradičným asymetrickým stojanom. Ten je vyrobený z jedného kusu hliníku a zaujme na prvý pohľad. Nič takéto som ešte v praxi nevidel.

Je veľmi zaujímavé, akým spôsobom stojan vyvažuje hmotnosť monitora, ktorý sa ako keby vznáša nad stolom.

Na zadnej strane okrem loga nájdete samozrejme vstupné porty, ktoré sú prekryté plastovou krytkou. Káble vedú nadol a majú malý otvor, ktorými ich viete ťahať. V praxi vám však potom budú visieť z monitora nadol, čo nie je veľmi estetické pri takomto dizajnovom monitore.

Monitor má dvojicu vstupov HDMI 1.4 a jeden DisplayPort 1.2. Ďalej je tu už len 3,5mm audio konektor pre slúchadlá a napájací konektor. Za negatívum považujem absenciu konektora USB-C či USB hubu. Minimálne však USB-C malo byť samozrejmosťou pri takto novom monitore zameranom na dizajn. Živo si viem predstaviť monitor na stole dizajnéra s Macbook Pro, ktorý by ho chcel pripojiť jedným káblom USB-C káblom.

Na pravej strane nájdete päť tlačidiel, ktoré slúžia na ovládanie menu OSD. To si ukážeme nižšie v článku. Ide o pomerne lacné riešenie, najmä, keď ho porovnáte s joystickmi, aké používa LG či Samsung.

Vzadu sa nachádza aj zámok Kensington, keby ste chceli mať monitor niekde na predajni zabezpečený proti krádeži.

Nevýhodou esteticky zaujímavého stojanu je možnosť jeho polohovania, ktorá umožňuje náklon iba 3,5 – 21,5 °. Otáčanie či výškové nastavenie nie je možné.

Po pripojení k Macbooku môžete vidieť ako vyzerá monitor v praxi. Tenké rámčeky pôsobia veľmi moderne. Zároveň však môžete vidieť, že kabeláž nepôsobí veľmi esteticky.

V menu OSD nájdete viacero možností od nastavenia svetlosti, farieb až po pokročilé funkcie. Vybrať si môžete z niekoľkých režimov gamma aj teploty farieb, ktorým sa budeme venovať v testoch.

Než sa pustíme do samotných testov, pozrite sa ešte na uniformitu displeja. Tá nie je práve najlepšia a ľavý horných roh má zjavný backlight bleed, ktorý určite nameráme aj sondou. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší ale aj horší. Otázne len je, či by takýto kúsok mal prejsť výstupnou kontrolou.


Značka AOC je známa ako výrobca mainstreamových, pracovných ale aj herných monitorov. Častokrát ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Tentokrát sa však pozrieme na niečo netradičné. Ide o monitor zameraný na dizajn a štýl. Vďaka tomu nesie meno známeho výrobcu automobilov Porsche. Keď si náhodou nemôžete dopriať tátoša v garáži, zaobstarať si môžete aspoň tento skvost na stôl.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej IPS WLED s uhlopriečkou 27″ má rozlíšenie 2K WQHD, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Pochváliť sa tiež môže 75Hz obnovovacou frekvenciou a podporuje aj FreeSync v rozahu 48 – 75 Hz.

Vľavo môžete vidieť hodnoty namerané po zresetovaní nastavení a teda v režime teplých farieb. Vpravo je zmenená teplota farieb na sRGB. Podľa výrobcu by mal displej dosahovať jas 350 nitov, kontrast 1300:1, pokrývať 90 % AdobeRGB spektra a 90 % NTSC. My sme namerali 89, respektíve 88 % AdobeRGB v spomenutých dvoch režimoch, čo je len mierna odchýlka od špecifikácie a dá sa priradiť chybe merania. Veľmi dobré hodnoty možno vidieť pri farebnej odchýlke Delta E, ktorej priemer je 1,89 a 1,85. Hodnoty pod 2,0 sú považované za veľmi dobré.

Čo sa týka hodnôt gamma, na výber máte z troch režimov. Gamma 1 kopíruje krivku hodnoty 2.2. Gamma 2 zodpovedá 2.1 a Gamma 3 zase 2.4. Odporúčam zostať na základnej hodnote Gamma 1. Spomínali sme, že monitor má viacero režimov teploty farieb, konkrétne teplé, normálne, studené a sRGB. Teplé a sRGB sú veľmi podobné, preto sme namerali veľmi podobné hodnoty pri gamute a Delta E. Asi prvýkrát sa mi stalo, že som nameral vyšší jas ako udával výrobca. Monitor by mal dosahovať 350 nitov, no mne sa podarilo namerať až 387 nitov pri 100% jase. Naopak sklamaním je zlá uniformita displeja, čo sme videli už na fotografií v predchádzajúcej časti. Sonda toto tvrdenie len potvrdila.

Záver

AOC Q27T1 Designed by Studio F. A. Porsche je skvostný kúsok do modernej domácnosti, na stôl dizajnéra či kohokoľvek, kto si cení elegantný a moderný dizajn. Nebojím sa tvrdiť, že ide o jeden z najkrajších monitorov na trhu. Unikátny stojan s asymetrickým uchytením dodáva monitoru jedinečnosť a spôsobuje, že displej sa akoby vznášal. Konektivita je slušná, no nie úplne aktuálna, kedže chýba USB-C.

Namerané hodnoty gamutu a farebnej odchýlky sú veľmi dobré a zodpovedajú tvrdeniam výrobcu. Príjemne prekvapil jas vyšší než udáva výrobca. Naopak sklamaním je uniformita testovaného kusu, ktorá je povedzme nie ideálna. Panel IPS ma aj v praxi veľmi pekné farby a široké pozorovacie uhly. Nebude preto problém ho použiť na konzumáciu, ale aj tvorbu obsahu. Hráčov poteší zase podpora FreeSync a 75Hz obnovovacia frekvencia. Toto však rozhodne nie je herný monitor ani sa na neho nehrá. Prvoradým zameraním je štýl a ten sa naozaj vydaril. Za dizajn si však aj priplatíte, nakoľko orientačná cena monitora je 240 €/6500 Kč.

AOC Q27T1 Studio F. A. Porsche
+ štýlový stojan
+ moderný dizajn
+ 75Hz obnovovacia frekvencia
+ presné podanie farieb a vysoký jas
+ podpora FreeSync
- nemá konektor USB-C
- horšia uniformita testovaného kusu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-379" as a base selector for example: #supsystic-table-379 { ... } #supsystic-table-379 tbody { ... } #supsystic-table-379 tbody tr { ... } */