Site icon HWCooling.net

Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9

14-litrová vežička Aorus Model S...

Spoločnosť Gigabyte vydala dva nové počítače, Model S a Model X. Konfigurácie sú vybavené vždy výkonnou grafickou kartou GeForce RTX 3080 a voliteľne buď procesorom Intel Core i9-11900K alebo AMD Ryzen 9 5900X. Najväčší rozdiel je vo fyzickom formáte. Zatiaľ čo jeden je minimalistický (ale s poriadnym chladičom), blížiaci sa umeleckému dielu, tak druhý stavia na rokmi osvedčenom dizajne.

Hotové PC zostavy sú spôsob, ako sa dnes dostať ku grafickej karte. Tá môže byť zabalená napríklad i v štíhlom Aoruse Model S. Tento nový stolový počítač Gigabyte má z bežného midi-towera zhruba tretinový objem. Oproti bežným skrinkám je zmenšená najmä hĺbka, ktorá je iba 190 mm. Bez milimetra rovnaký rozmer (189 mm) má aj šírka. Štvorcová základňa je teda pomerne malá a na stole (alebo pod ním) tento počítač nezaberá veľa miesta. Priestorová orientácia je tu na výšku (400 mm).

Aj napriek minimalistickému vyhotoveniu sú použité výkonné komponenty. Existujú dve konfigurácie. Jedna s platformou Intel, druhá je na AMD. Obe zostavy sú pomerne vyrovnané a obsahujú podobné či rovnaké komponenty. Kapacita pamätí je 32 GB, osadené sú dvojkanálovo. Rozdiel je v rýchlosti.

Zatiaľ čo zostava s procesorom Core i9-11900K má v XMP 4000 MHz, tak pamäte pre Ryzen 9 5900X sú o trochu pomalšie (3600 MHz). SSD sú tu i tam dve. Jedno menšie (ale rýchlejšie) s podporou PCI Express 4.0, to má 1 TB. Väčšie SSD (PCIe 3.0) má 2 TB. Formáty sú v obidvoch prípadoch M.2 (2280). Základné dosky sú použité Mini-ITX – Z590i Aorus Ultra a B550i Aorus Pro AX, v obidvoch prípadoch s podporou 2,5 Gb eternetu a WiFi 6.

Grafická karta je GeForce RTX 3080. Záslepka s videovýstupmi má pomerne zvláštny tvar, avšak grafická karta, respektíve PCB je štandardné. Tento panel je externý, čo znamená, že do neho vedú káblové prepojenia zo samotnej karte. Je to z toho dôvodu, že tá je orientovaná na výšku. Konektory tým pádom prirodzene miera dospodu a bolo ich potrebné týmto spôsobom trochu presmerovať.

Výbava videovýstupov je inak referenčná, 3× DP 1.4a a 1× HDMI 2.1. Napájací zdroj má 750 W, je formátu SFX a vyrába ho Channel Well Technology.

   

Nudnejšiu časť s výpisom konfigurácie máte za sebou, teraz už prichádza to zaujímavé – detaily chladiaceho systému. Vzhľadom na koncepciu skrinky vás asi neprekvapí, že Model S využíva komínové princípy.

Použité sú dva ventilátory. Jeden vzduch zospodu do skrinky vháňa a druhý ho, o pár stupňov teplejší, na opačnom konci vyháňa. Stropný je pritom až 140 mm (spodný má 120 mm), čo je pekná konfigurácia pre efektívne nastavenie podtlaku, ktorý je pre systémové chladenie vždy prospešný.

To najzaujímavejšie je v strede, veľký pasív spoločný pre grafickú kartu i procesor. Z jednej strany absorbuje teplo z CPU a z druhej z GPU.

Základná doska i grafická karta sú nainštalované v atypicky. Poloha základnej dosky je síce vertikálna, tak ako vo väčšine skriniek, ale pootočená je o 180°, teda slotom PCI Express ×16 hore. Grafika je takisto vertikálne – dlhšou stranou. Cesta od slotov PCIe na grafickej karte a doske je pomerne kľukatá a síce spôsob pripojenia žiadny z dostupných materiálov nepoodhaľuje, dá sa predpokladať, že bude realizované cez lomený flex kábel pripevnený o konštrukciu skrinky.

Chladenie by malo byť veľmi účinné a tiché. V prezentácii Gigabytu je pri hernej záťaži (Shadow of the Tomb Raider) sú uvádzané hodnoty pod 37 dBA.

Isteže, pri neznámej metodike merania sa dá nameraná hlučnosť rôzne ohýbať ale zaujímavá je v porovnaní s väčším Modelom X, ktorá má byť za rovnakých podmienok o trochu hlučnejší. Za predpokladu, že Model X nebude nezmyslene hlučný, tak to v prípade Modelu X môže ísť v kategórii SFF dosahovaný pôsobivý pomer výkon/hlučnosť.



Spoločnosť Gigabyte vydala dva nové počítače, Model S a Model X. Konfigurácie sú vybavené vždy výkonnou grafickou kartou GeForce RTX 3080 a voliteľne buď procesorom Intel Core i9-11900K alebo AMD Ryzen 9 5900X. Najväčší rozdiel je vo fyzickom formáte. Zatiaľ čo jeden je minimalistický (ale s poriadnym chladičom), blížiaci sa umeleckému dielu, tak druhý stavia na rokmi osvedčenom dizajne.

Pre tých, čo sú k ModeS X skeptickí, môže byť atraktívnejší Model X. A zaujímavejší bude i pre fanúšikov RGB LED. Všadeprítomné svetlovody sú spredu, zvrchu skrinky a i zvnútra na komponentoch, ktoré vidieť cez temperované sklo.

Skrinka už proporčne (500 × 223 × 521 mm) zodpovedá tomu, čo poznáte z mainstreamových zostáv. Objemom (58 litrov) ide ale o skôr väčší než menší midi-tower.

Konfigurácia SSD je rovnaká menších zostáv Model S, teda 1 TB (PCIe 4.0 ×4) + 2 TB (PCIe 3.0 ×4). Použité grafické karty sú znovu GeForce RTX 3080 a procesory takisto Core i9-11900K a Ryzen 9 5900X. Formát dosiek je ATX, konkrétne ide o modely Z590 Aorus Xtreme a X570 Aorus Xtreme.

Model X má však v porovnaní Modelom S na platforme Intel rýchlejšie pamäte so 4400 MHz, ale už iba 16 GB (2× 8 GB). Na AMD zostalo 32 GB (s 3600 MHz), ale už vyskladaných s 8-gigabajtových modulov.

Chladiče procesora i grafickej karty sú už konvenčné. CPU ochladzujú vylepšené kvapalinové chladiče WaterForce X, o ktorých sme nedávno písali. To vo variante s 360 mm radiátorom.

Udávaná hladina hluku v hre Shadow of the Tomb Raider je o decibel vyššia (38 dBA) ako v prípade Model S, ale to je dané i vyšším počtom ventilátorov. Tých je tu až šesť. Tri na radiátore procesorového chladiča a ďalšie tri v skrinke. Na úplnosť ešte treba dodať, že použité napájacie zdroje sú Gigabyte P850GM (850 W).

   

Počítače budú dostupné každý. Ak máte o niektorú zo zostáv eminentný záujem a radi by ste ju v krátkom čase, tak sledujte aj zahraničné obchody. Tie počty kusov v prvej várke pre český a slovenský trh nie sú voči zvyšku Európy ktovieako povzbudivé. Odporúčané koncové ceny zisťujeme. Zastavte sa po ne zajtra, to už budú pravdepodobne v článku doplnené.