AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej

Vychádzajú tri nové kvapalinové chladiče Aorus WaterForce X

Gigabyte predstavil novú sériu kvapalinových chladičov. WaterForce X majú kvalitatívne posunúť starších AIO vodníkov s prozaickým označením „Liquid Cooler“. Okrem sľubovanej vyššej účinnosti sa práce dotkli aj vstavaného displeja, ktorý okrem monitoringu voliteľných funkcií zvláda zobrazovať aj obrázky z micro SD karty, pre ktorú má vlastnú čítačku. Cena sa pritom navršovala iba symbolicky.

Značku WaterForce má Gigabyte už dobre zabehnutú. To pre špičkové základné dosky alebo grafické karty, ktoré sú vybavené vodnými blokmi. A teraz sa k týmto komponentom pridávajú aj samostatné kvapalinové chladiče na procesor. Oproti radu Liquid Cooler sľubujú niekoľko vylepšení. V prvom rade to má byť väčší  priemer hadí, ktorý sa zväčšil o 37 % na konečných 7,8 mm. To má zlepšiť prietok a celkovo zvýšiť chladiaci výkon.

Tlačová správa k týmto chladičom prezrádza pomerne veľa vecí a jednou z tých najzaujímavejších je informácia o nižšom trení ventilátorov Graphene Nano. To má byť dosiahnuté prímesou grafénu do maziva, čo okrem vyššej životnosti (údajne 2,1-násobnej asi v porovnaní s predošlými ventilátormi?) znamenať aj nižšiu hlučnosť. Pri nižších otáčkach, kedy aerodynamický hluk zaniká a nastupuje a do popredia sa prediera ten mechanický, od ložísk, firma hovorí o 15 %. O toľko by mala byť hladina hluku nižšia, aj keď teda percentuálne vyjadrenie je pomerne nešťastné pre logaritmické veličiny dBA, v ktorých sa hladiny hluku zariadení obvykle uvádzajú. Znie to ale atraktívnejšie, ako keby bol pokles hladiny hluku 0,x-násobný. Ventilátory inak používajú guľôčkové ložiská a ich prevádzková životnosť je uvádzaná na 73 500 hodín.

Špecifikácie sú pomerne podrobné, hodnota statického tlaku je uvádzaná v rozmedzí 0,25–3,14 mm H2O a prietok 28,7–102,1 m3/h. Tieto rozsahy zodpovedajú pracovným rýchlostiam 500–2500 ot./min a týkajú sa vodníkov s 240 a 360 mm radiátormi. Respektíve tých, ktoré používajú 120 mm ventilátory.

Tretí a posledný model zo série má formát 280 mm a vybavený je 140 mm ventilátormi s udávaným vyšším statickým tlakom (až 4,52 mm H2O), prietokom (42,6–151,5 m3/h), ale i o 7 dBA vyššou hlučnosťou. Má totiž výrazne väčší prierez rotora a s 2300 otáčkami je iba o trochu pomalší. Ventilátory podporujú ARGB osvetlenie a svetlovodivá je celá plocha lopatiek. Hrúbka radiátorov je vždy 27 mm a vyrobené sú z hliníku.

Veľké lákadlo má v sebe skrývať 74 vysoký blok, ktorý má navrchu kruhový displej LCD (60 × 60 mm). Ten je farebný a dokáže zobrazovať dokonca aj GIFy. K tým sa dostáva cez microSD kartu, pre ktorú má vlastnú čítačku. Ale samozrejme i praktickejšie informácie od názvu procesora, po monitoring je ho frekvencií či zahrievania. A nemusí ísť iba o teploty CPU, ale trebárs i VRM, záleží, ako si to v Aorus Engine nastavíte. Časť bloku s displejom je navyše otočná a bez ohľadu na to, odkiaľ vediete hadice, bude text alebo obrázok v správnej polohe.

Podporované sú všetky súčasné pätice AMD (AM4, TRX4) a v prípade Intelu okrem LGA 1200/115x a 2066 chladič nainštalujete aj na staršiu LGA 2011 či už pomerne starú platformu LGA 1366.

Zaujímavé je, že cena oproti predsa len chudobnejším „Liquid Coolerom“ je vyššia iba o približne 4 eurá. Chladiče sa budú čoskoro predávať za ceny okolo 160 eur (240 mm), 175 eur (280 mm) a 195 eur (360 mm).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE

Zhodou priaznivých okolností sme sa tak trochu náhodou dostali k jednému mimoriadne zaujímavého projektu. Ten má do činenia s graficky vylepšeným Metrom Exodus (Enhanced Edition), ktorá vyšla pomerne nedávno. Firmy Gigabyte a Nvidia si objednali k tejto hre tematickú zostavu, ktorej sa chopilo TichéPC. A výsledok? Posúďte sami. Gabovu prácu obdivujem už roky a teraz bola konečne dobrá príležitosť na hardvérový rozhovor. Celý článok „Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE“ »

 •  
 •  
 •  

Nižšia cena, ale výkon zostal: Nové vodníky Gigabyte WaterForce

Ak sa vám zdajú kvapalinové AIO chladiče Gigabyte WaterForce X príliš drahé, ale výkonnostne vás oslovili, tak venujte pozornosť ich lacnejším variantom WaterForce (bez X), ktoré Gigabyte nedávno vydal. V rámci ušetrilo sa v podstatne len na tom, že z návrhu vypadol displej LCD, ale vrch bloku je pestrofarebný a interaktívny aj tak. Okrem osvetleného loga ARGB súbor LED indikuje rôzne úrovne zahrievanie procesora. Celý článok „Nižšia cena, ale výkon zostal: Nové vodníky Gigabyte WaterForce“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9

Spoločnosť Gigabyte vydala dva nové počítače, Model S a Model X. Konfigurácie sú vybavené vždy výkonnou grafickou kartou GeForce RTX 3080 a voliteľne buď procesorom Intel Core i9-11900K alebo AMD Ryzen 9 5900X. Najväčší rozdiel je vo fyzickom formáte. Zatiaľ čo jeden je minimalistický (ale s poriadnym chladičom), blížiaci sa umeleckému dielu, tak druhý stavia na rokmi osvedčenom dizajne. Celý článok „Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *