Site icon HWCooling.net

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

x264/x265, (de)šifrovanie, PC/3D Mark a herné testy

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

Základné dosky ASRock sú v komunite nadšencov známe najmä vďaka výbornému pomeru cena/hodnota. Nehrajú sa na svetielka či iné vychytávky, stavajú na solídnu výbavu a dobrú cenu. Taichi je ich aktuálne najvyšší brand, ktorý majú v ponuke. Ešte minulú generáciu to bol Fatal1ty, no ten sa akosi vytratil a jeho miesto prebral práve Taichi. Spolu s čipsetom AMD X470 sa na svet ukázal aj Taichi Ultimate, ktorý je akousi prémiovou verziou Taichi. Drvivá väčšina výbavy a komponentov je rovnaká, Ultimate sa líši 10Gb portom LAN a niekoľkými ďalšími drobnosťami. A samozrejme cenou. Aká je najlepšia doska od ASRock pre X470 platformu?

Základné parametre

ParametreASRock X470 Taichi Ultimate
PäticaAMD AM4
Čipová súpravaAMD X470
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájacia kaskáda procesora12+4-fázová
Maximálny, oficiálne podporovaný takt pamätí3466 MHz
Sloty PCIe ×16 + PCIe ×13× (×16 | ×8 | ×4) + 2×
Diskové konektory8× SATA 6Gb, 2× M.2 (42 – 80/110 mm)
4-pinové konektory PWM
Interné porty USB1× USB 3.1 gen 2 front panel, 2 × USB 3.1 gen 1, 2 × USB 2.0
Ďalšie interné konektory1× TPM, 3× RGB LED
Displej POSTáno
Tlačidlá2x Clear CMOS, Power/Reset
Externé porty USB6× USB 3.1 gen 1 typ A, 1× USB 3.1 gen 2 typ A, 1× USB 3.1 gen 2 typ C
Videovýstupy1× HDMI 1.4b
Sieť1× RJ-45 (10GbE) - Aquantia AQC107, 1x RJ-45 (GbE) – Intel I211-AT, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
ZvukRealtek ALC1220 Codec (7.1)
Ďalšie externé konektoryPS/2
Orientačná cena (patro.cz)290 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-182" as a base selector for example: #supsystic-table-182 { ... } #supsystic-table-182 tbody { ... } #supsystic-table-182 tbody tr { ... } */

Balenie

Nie je tajomstvom, že ASRock sa pri baleniach spolieha len na to podstatné. Neočakávajte teda záplavy príslušenstva ako pri high-endových doskách Asusu, skôr len to nevyhnutné. V krabici X470 Taichi Ultimate tak nájdete kryty I/O, dve antény WiFi, štyri káble SATA, HB mostík SLI, skrutky pre M.2 disky a návod, CD s ovládačmi a pohľadnicu.


Detaily

Rad Taichi je známy svojou čierno-sivo farebnou kombináciou a tématikou ozubených kolies. Tejto témy sa výrobca drží aj pri Taichi Ultimate, no pridáva k tomu ešte striebornú. Je to práve chladič čipsetu, kde je hneď vidieť rozdiel oproti normálnej Taichi doske. Tá ho má totiž čierny.

Hneď na prvý pohľad doska zaujme niekoľkými detailami. Máme tu masívne napájanie s veľkými chladičmi, 8 a 4-pin pre procesor, dvojicu M.2 slotov, z ktorých jeden je aj s chladičom a fyzické tlačidlá pre Power a Reset spolu s POST displejom.

Horná dvojica PCIe 3.0 ×16 slotov je vystužená, výrobca to nazýva Steel Slot. Tretí ×16 slot je už obyčajný, bez vystuženia, a je štandardu PCIe 2.0. Nájdeme tu tiež dvojicu slotov PCIe ×1. Čo sa týka režimov, je to už tradičné ×16 pri jednom z horných a ×8, ak sú použité oba. Ak do dosky osadíte procesory s grafikou, napríklad Ryzen 5 2400G alebo niektorý zo starších procesorov série A, využiť môžete len jeden z dvojice a v režime ×8. Platí tu tiež obmedzenie, že pri obsadení najnižšieho PCIe ×16 sa deaktivuje spodný M.2 slot.

Keď už je reč o M.2 slotoch, povedzme si o nich viac. Horný z dvojice má chladič a osadíte do neho maximálne 22110 disk. Len tento slot je označený ako Ultra M.2, čo znamená, že funguje v plnej PCIe 3.0 ×4 rýchlosti (32 Gb/s). Druhý, spodný, už toto označenie nemá, funguje teda len v gen 2 ×4 režime (20 Gb/s). Operačný systém a najdôležitejšie aplikácie preto odporúčame mať na M.2 SSD v hornom slote.

Mierne sklamanie možno nastane, keď zistíte, že doska je vybavená len piatimi PWM konektormi pre ventilátory aj pumpy. Veď výrazne lacnejšia Asus X470-F Gaming ich má 7 a špičková Crosshair VII Hero až 8. Pravdou však je, že vo väčšine prípadov by vám malo 5 konektorov stačiť a ak nie, spoľahnúť sa budete musieť na nejaký hub v skrinke. Dôležitejšie je preto umiestnenie konektorov. Preto poteší že na vrchu dosky vedľa a nad päticou sú až tri konektory. Ďalší je vpravo pod 24-pinom a posledný na spodku uprostred. Pri plánovaní zostavy tak odporúčam dobre zvážiť počet a umiestnenie ventilátorov, aby sa vám nestalo, že ich už nemáte kam zapojiť.

Čím však doska poteší je počet a rôznorodosť zadných vstupných a výstupných portov. Poďme po poriadku. Je tu 6 portov USB 3.1 gen 1 s rýchlosťou 5 Gb/s, 2 porty USB 3.1 Gen 2 s rýchlosťou 10 Gb/s, pričom jeden je typu A a druhý C. Nájdeme tu tiež port PS/2 pre myš alebo klávesnicu, konektory pre antény WiFi a konektory audia i s optickým výstupom. Prekvapením je HDMI, ktoré na iných high-endových X470 doskách nenájdeme. Do dosky tak môžete osadiť aj Ryzen APU a využívať video výstup priamo z dosky. Poteší tiež tlačidlo pre zresetovanie CMOS, nemusíte tak otvárať skrinku.

Hviezdnou šou je ale RJ-45 konektor červenej farby. Ide o 10 GbE Aquantia LAN port, ktorý robí túto dosku jedinečnou. Na žiadnej inej X470 doske totiž 10 Gbit LAN nenájdete. Samostatná PCIe 10 GbE karta by vás vyšla na zhruba 90 eur, tu to už máte v cene dosky. Je to práve táto funkcia, ktorá Taichi Ultimate odlišuje od konkurencie a odôvodňuje vysokú cenu dosky. Aby to však nebolo málo nájdete tu aj druhý klasický 1 GbE LAN od Intelu.

VRM využíva MOSFETy IR35201 v konfigurácii 6+2, ktoré sú zdvojnásobené na 12+4 ôsmimi násobičmi IR3598. Každá fáza pritom obsahuje 60A induktory a 25A NexFETy Texas Instruments CSD87350. O chladenie sa stará dvojica hliníkových chladičov, ktoré sú spojené heatpipe.

Medzi ďalšie funkcie dosky patrí až 8 portov SATA, Realtek ALC1220 audio kodek či podsvietenie (RGB) čipsetu, audia aj krytu I/O. Na doske nájdete tiež ďalšie konektory RGB pre 12 V a taktiež aj adresovateľný 5V konektor. Pravdou však je, že ASRock Polychrome patrí medzi najmenej rozšírené štandardy RGB a synchronizácia s inými komponentmi môže byť komplikovaná či dokonca nemožná. Pozitívne je však vidieť snahu výrobcu zmeniť túto situáciu. Ak však RGB a synchronizácia sú vašou prioritou, Asus Aura, MSI Mystic Light či Gigabyte RGB Fusion budú aktuálne lepšou voľbou.

Na záver sme si pre vás pripravili malú galériu porovnaní jednotlivých modelov Taichi a Taichi Ultimate. Menovite sú to testovaná X470 Taichi Ultime a X399 Taichi ako prvá dvojica a Z370 Taichi a Z390 Taichi Ultimate ako druhá dvojica.

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

ASRock Taichi UEFI na rozdiel od iných výrobcov neponúka zjednodušený EZ Mode, čo je zvláštne, nakoľko iné a aj výrazne lacnejšie dosky tohto výrobcu ho obsahujú. Výrobca tak zrejme predpokladá, že Taichi Ultimate si zakúpi len nadšenec, ktorý sa bude vedieť orientovať v pokročilom režime UEFI.

Na hlavnej stránke máte samozrejme zobrazené základné informácie o procesore a pamätiach. OC Tweaker je záložka, kde môžete nastavovať frekvencie aj napätie procesora a pamätí pri pretaktovaní.

Nájdete tu tiež pokročilé nastavenia, nástroje s ovládaním RGB, RAID či Instant flash na aktualizáciu BIOSu. Nechýba ani HW monitor teplôt a otáčok ventilátorov či nastavenie bootovateľných zariadení. Ďalšie funkcie ako automatické pretaktovanie či ďalšiu správu RGB nájdete v aplikácií A-Tuning. Zvyčajne je však pretaktovanie priamo v BIOSe, tu však nie.

 

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

Metodika testovania

Základnú dosku sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými doskami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 2700X
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36@max.
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMG.Skill Trident Z RGB, 4× 8 GB, 3200 MHz/CL16
Grafická kartaAsus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC
SSDAdata XPG Gammix S11 256 GB + Adata XPG SX8200 480 GB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Gold)
SkrinkaNZXT H700i
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-178" as a base selector for example: #supsystic-table-178 { ... } #supsystic-table-178 tbody { ... } #supsystic-table-178 tbody tr { ... } */


Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych pracovných podmienkach či hrách. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon dosiek pri základných taktoch procesora aj pri pretaktovaní.

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

Testy renderingu








Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

x264/x265, (de)šifrovanie, PC/3D Mark a herné testy








Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

Pamäťové testy a zahrievanie CPU





Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate.

Hodnotenie

ASRock X470 Taichi Ultimate je topmodelom AM4 platformy tohto výrobcu. Tomu je prispôsobená cena, ktorá patrí medzi najvyššie medzi X470 doskami. Taichi Ultimate má však funkciu, ktorú na inej doske nájdete. Tou je 10 GbE LAN. Výhodnosť kúpy Taichi Ultimate preto spočíva v tom, či túto funkciu využijete alebo nie. Ak áno, v tom prípade môže byť nákup Taichi Ultimate rozumnou aj ekonomickou voľbou. Ak nie, na trhu sú lacnejšie aj lepšie vybavené X470 dosky.

Pozoruhodné sú výsledky pretaktovania, keď na všetkých doskách nastavujeme fixnú hodnotu Vcore (1,45 V). Po jemnom navyšovaní frekvencie táto doska ASRock končí na rovnakom kmitočnte ako Asus ROG Strix X470-F Gaming. Rozdiel je však vo vyššom zahrievaní CPU (a teda i celkovo vyššej spotreby). Zatiaľ čo 4,2-gigahertzový Ryzen 7 2700X v dosahoval až okolo 90 °C, čo je až o trinásť stupňov viac ako na Strixke od Asusu. To zrejme v dôsledku toho, že do procesora tečie zbytočne vyšší prúd. Na druhej strane povedať, že Strix X470-F Gaming je v efektivite ukážková, agresívnejšia v napájaní je i stajňová Crosshair VII.

Medzi pozitívne stránky rozhodne patria vystužené PCIe sloty, fyzické tlačidlá či dostatok portov. V porovnaní s inými doskami sú nedostatkom menší počet PWM konektorov, pracnejší BIOS a menej rozšírený RGB štandard. Taichi Ultimate je doska pre pracantov a tomu je prispôsobená.

ASRock X470 Taichi Ultimate
+ 10GbE LAN
+ tlačidlá
+ vystužené porty PCIe ×16
+ prítomnosť videovýstupu (HDMI)
+ unikátny dizajn
- vysoká teplota CPU po OC
- len päť konektorov (PWM) na ventilátory a pumpy
- nemá integrovaný kryt I/O
- BIOS nemá zjednodušený režim
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-183" as a base selector for example: #supsystic-table-183 { ... } #supsystic-table-183 tbody { ... } #supsystic-table-183 tbody tr { ... } */