Site icon HWCooling.net

Asus na IFA 2019: V prvom rade poriadny hardvér pre kreatívcov

Deň 1 – Preview

HWCooling dostal exkluzívnu pozvánku na predstavenie nových produktov Asus na IFA 2019. To sme si, samozrejme, nemohli nechať ujsť a pripravili sme pre vás botahú exkurziu berlínskym výstaviskom. V článku prinášame pohľady na najnovšie notebooky, stolové počítače, inteligentné hodinky či smartfóny Asus a mnohé iného, technologicky zaujímavého. Takže čo všetko sa to v nadchádzajucom období chystá na trh?

Preview

V rámci prvej reportáže to bola rýchlovka a záber na kľúčové produkty WD, SanDisk a GoodRAM. Teraz sa podrobnejšie zameriam na Asusu, ktorý celý zájazd a všetko s ním spojené financoval, za čo mu ďakujeme. Prvý deň nášho pobytu v Berlíne sme sa zúčastnili exkluzívneho preview produktov na streche jednej z priemyselných budov s nádherným výhľadom na mesto. V predstihu nám tu boli predstavené tri produkty a to hodinky, monitor a dve série notebookov.

ZenBook (Pro) Duo

Veľmi zaujímavá novinka, ktorá sa prvý krát ukázala v máji na Computexe, je ZenBook (Pro) Duo. Ide o notebook s dvoma displejmi, pričom okrem hlavného tu nájdeme ešte jeden – sekundárny nad klávesnicou. Nejde však len o nejaký maličký displej, ale o plnohodnotný panel, ktorý má rovnakú šírku a rozlíšenie ako ten hlavný. Samozrejme na výšku je zhruba polovičný, no napriek tomu okupuje značnú časť základne notebooku.

Primárne je tento ZenBook pracovný nástroj pre kreatívcov, akými sú dizajnéri, editori videí, programátori, fotografi a pod. Ideou notebooku je ponúknuť dva displeje aj na cestách a umožniť tak efektívnejšiu prácu ako len na jednom displeji.

Primárny displej v modeli ZenBook Pro Duo je dotykový 4K OLED a druhý, tiež dotykový, ponúka matnú úpravu a rozlíšenie 3840 × 1100 px s pomerom strán 32:9. Sekundárny displej výrobca nazýva ScreenPad+. Využiť ho môžete na kreslenie (v takomto režime sa klávesnica vypne), multitasking alebo rozšírenie hlavného displeja, čím získate rozlíšenie až  3840 × 3260 px.

Dizajn notebooku ponúka tzv. Ergo lift, teda nadvihnutie klávesnice na pohodlnejšie písanie. K notebooku je dodávaná aj podložka pod zápästie, prípadne dostupný bude aj stojanček na štýl smart cover od Apple pre iPad.

ZenBook Pro Duo ponúka poriadnu nálož výbavy a to konkrétne Intel Core i9, Nvidia GeForce RTX 2060, WiFi 6, Thunderbolt 3,  4K OLED s Pantone certifikáciou a 100% podaním DCI-P3 spektra a HDR 500. Sekundárny displej je so 14″ uhlopriečkou je o niečo menší. Existuje aj ZenBook Duo, čo je menší súrodenec s 14″ hlavným displejom a 12,6″ sekundárnou obrazovkou. Tu však už nájdete procesor s menším TDP a rovnako aj slabšiu grafiku. Nepochopiteľne absentuje aj Thunderbolt 3, ktorý ale vo väčšom modeli nájdete.

Vysoký výkon Pro Duo je potrebné aj adekvátne chladiť a Asus tak do boja s vysokými teplotami zapojil až 5 heatpipe, 12V ventilátory so 71 lopatkami a 3D zahnutím. Sme zvedaví, aké teploty budú mať tieto notebooky v záťaži, no ergonomické zdvihnutie klávesnice umožňuje ventilátorom lepšie dýchať, keďže sú nad podložkou. Druhý displej má samozrejme vplyv aj na výdrž batérie a preto poteší možnosť ho vypnúť, čo podľa výrobcu znamená predĺženie výdrže až o 28 %.

Oba notebooky sme mali možnosť si obzrieť naživo. Určite neprehliadnite ani video na konci článku, kde uvidíte bližší pohľad na oba kúsky.

Menší ZenBook Duo je vďaka nižšej hmotnosti a kompaktným rozmerom ideálnym spoločníkom na cesty. Škoda toho chýbajúceho Thunderbolt 3, ktorý by umožňoval rýchle aj jednoduché dokovanie, keď prídete do práce či domov.

Zenbook Pro Duo má začínať na cene 2999 eur a ZenBook Duo bdue od 1699 eur.

Okrem nového ZenBook (Pro) Duo sa vynovených verzií dočkajú aj ďalšie verzie z tohto modelového radu či už ide o ZenBook 13/14/15, VivoBook a pod. Hlavnou novinkou pre všetky modely bude 10. generácia procesorov Intel (Ice Lake).

ProArt StudioBook

Zlatým klincom prezentácie boli nové produkty série ProArt a to konkrétne notebooky StudioBook a miniLED monitor. Začnime ale notebookmi.

Najviac hviezdil ProArt StudioBook Pro X. Ide o 17″ pracovný notebook v 15″ tele. Výrobca to dosiahol vďaka použitiu displeja s minimálnymi rámikmi na všetkých štyroch stranách. Displej tak zaberá až 92 % tela. Zaujímavé je, že displej bol natiahnutý na výšku na pomer strán 16:10. Vďaka tomu budete vidieť viac obsahu či viac riadkov textu, čo profesionáli určite ocenia.

StudioBook Pro X takisto ponúka sekundárny displej ako ZenBook Pro Duo, no tentokrát nie je nad klávesnicou ale pod ňou. Aby sme boli presní, druhá obrazovka sa integrovala do touchpadu. Výrobca ju nazýva ScreenPad 2.0.

Jedným z hlavných bodov prezentácie bol fakt, že výrobca si dal veľmi záležať na chladení a žiaden StudioBook by sa tak nemal prehrievať a znižovať vplyvom vysokých teplôt výkon. Pri maximálnej záťaži by ich hlučnosť mala byť do 39 dBA, čo je silné tvrdenie. Určite si to radi overíme v recenzii.

Pracovnému notebooku nesmie chýbať dobrá konektivita a nás teší, že Asus konečne pochopil význam portov Thunderbolt 3. Na StudioBooku Pro X ich nájdeme dva. Okrem toho ponúka aj 10-gigabitové USB, rýchlu čítačku SD kariet, WiFi 6 a extra rýchle úložisko. Tešiť sa môžete aj na 128GB pamäť ECC alebo grafiku Nvidia Quadro RTX 5000, ktorá je až 2,5× výkonnejšia než predchádzajúca M5000.

Vysoká rýchlosť úložiska si však vyžadovala isté zmeny v princípe fungovania. Výrobca prepojil jedno SSD priamo s procesorom, aby sa zamedzilo bottlenecku v podobe čipu PCH, ktorý bežne zabezpečuje komunikáciu medzi SSD a procesorom. Vďaka tejto zmene by mali byť možné prenosy o rýchlosti až 6 GB/s.

Pracovný notebook musí počas svojej životnosti odolávať rôznym vplyvom a preto chválim zvýšenú odolnosť MIL-STD 810G, ktorú poznáme napríklad z notebookov Lenovo ThinkPad. Asus tak v tejto oblasti dorovnáva latku.

Séria ProArt StudioBook bude pozostávať z viacerých modelov. Doteraz sme si spomínali hlavne Pro X, no sú tu ešte Pro 15 a Pro 17 a rovnako aj 15 a 17. Rozdiely môžeme vidieť predovšetkým v použitých grafických kartách či rôznych implementáciach screenpad/touchpad.

Zvláštnosťou je, že všetky modely ponúkajú viac menej tie isté procesory a úplne tak chýba 8-jadrová konfigurácia, ktorá by ponúkala ultimátny výkon. Otázkou je, prečo sa tento procesor v žiadnom StudioBooku neobjavil.

Výrobca k StudioBookom pribalil aj viacero zaujímavých softvérových riešení, či už ide o Performance Monitor na sledovanie záťaže CPU a GPU a spravovanie systému, nástroje na kalibráciu displeja alebo Smart Sync. Ten má slúžiť na prepojenie notebooku so smartfónom, ktoré vám umožní sledovať stav renderu či inej práce počítača a upozorní vás, keď pracovná činnosť skončí alebo nastane nejaká chyba. Ideou je, že počas toho, ako je počítač maximálne vyťažený, si môžete odskočiť, no neprestanete byť informovaní o aktuálnom stave vašej práce. Rozhodne ide o zaujímavý nápad a sme zvedaví, ako to bude fungovať v praxi.

Pozrime sa na ProArt StudioBooky naživo.

Najskôr tu máme Pro 15 a Pro 17.

StudiBook Pro X prináša displej v touchpade a minimálny rámik aj pod displejom. Tak ho rýchlo a jednoducho odlíšite od Pro 15 a Pro 17.

Ponúka tiež maximálnu výbavu v podobre RTX 5000 a Xeon E-2276M.

V praxi je však najzaujímavejší práve ScreenPad 2.0.

Používať ho môžete ako numerickú klávesnicu, na rýchle spúšťanie aplikácií, či dokonca písanie textu ako v našom prípade.

Prvé dojmi z obrazovky v touchpade sú dobré, Asus zapracoval viacero režimov, ako viete túto obrazovku využiť. Na jej reálnu využiteľnosť v praxi sa však budeme musieť pozrieť až v recenzii.

Zadná časť StudioBooku má drsnú textúru. Spracovanie je prvotriedne a z krátkeho kontaktu s notebookmi im ťažko niečo vytknúť.

 

ProArt monitor

Prezentácia sa týkala aj profesionálnych monitorov, ktoré vlastne položili základy pre značku ProArt.

Najnovší prírastok medzi monitormi je PA32UCG, ktorý okrem krkolomného názvu prináša naozaj dychberúcu výbavu.

Ide o jeden z prvých monitorov, ktoré používajú technológiu miniLED a teda na rozdiel od „bežného“ FALD ponúkajú výrazne viac stmievateľných zón. V tomto konkrétnom prípade ide o 1152, čo je trojnásobný nárast oproti 384, ktoré nájdeme v súčasných špičkových monitoroch. Viacej zón prináša lepšiu čiernu, vyšší jas a celkové zlepšenie obrazu, ktoré sa čím ďalej približuje technológii OLED bez negatív v podobe vypaľovania pixelov.

Prvými špičkovými hodnotami sú bezpochyby maximálny a dlhodobý jas. Maximum dosahuje až 1600 nitov, čo je naozaj extrémna hodnota. Avšak aj 1000 nitov, ktorých dokáže panel zobraziť na celej ploche dlhodobo nie je o nič menej šokujúcich. Toto sú naozaj svetoborné hodnoty, ktoré sme v monitoroch doteraz nevideli. Jediný displej, ktorý sa môže s novým ProArt zrovnávať je Apple Pro Display XDR.

PA32UCG však okrem jasu ponúka aj ďalšiu špecialitu – vysokú obnovovaciu frekvenciu s variabilnou snímkovacou frekvenciou. Tu sa dostávame na pole herných monitorov, kde viac ako 60Hz monitory sú úplne bežné, no modelov 4K  so120 Hz je ako šafranu. V Asusue si povedali, že ako majú vývojári vyvíjať hry a obsah na 120 Hz, keď to sami nevidia? Preto im ProArt umožní aj reálne vidieť to, čo vyvíjajú v praxi.

Monitor má nespočetné množstvo režimov, medzi ktorými si môžete vybrať. Je tak vhodný na nahrávanie videí, ich editovanie, postprodukciu, editovanie fotografií, obsahu na internet a všetkého možného ďalšieho vrátane obsahu HDR. Monitor dostal viacero certifikácií ako UltraHD Premium, Dolby Vision, HLG, HDR-10 a VESA DisplayHDR 1400.

Displej okrem toho ponúka technológiu QuantumDot s pravým 10-bitovým zobrazením farieb, bohatú konektivitu s Thunderbolt 3, HDMI, DisplayPort aj USB hubom a hardvérovú kalibráciu s ukladaním profilov.

ProArt PA32UCG je skutočne špičkový produkt a jeho cena tomu bude zodpovedať. Náš skromný odhad je okolo 5000 eur, čo je naozaj astronomická cenovka, no vzhľadom na výbavu, akú tento monitor ponúka, sa ani niet čomu čudovať.

Naživo je displej naozaj krásny, no svetelné podmienky neboli úplne ideálne na nejaké hodnotenie a urýchlené závery. Budeme radi, ak sa nám monitor dostane do redakcie a budeme si ho môcť vyskúšať.

Osobne ma najviac zaujíma prevedenie miniLED v praxi, od ktorého očakávam menší halo efekt ako pri FALD s 384 zónami.

ZenScreen Touch

Na prezentácií sme v hands-on zóne mali možnosť sa pozrieť aj na prenosný monitor ZenScreen touch, ktorý ponúka možnosť pripojenia smartfónu, tabletu či notebooku na cestách a rozšírenie obrazovky cez USB-C alebo micro-HDMI.

Displej je zároveň dotykový, čo uľahčuje jeho ovládanie a rozširuje jeho použiteľnosť. Z obalu si môžete spraviť malý stojanček, čo an cestách dozaista oceníte.

VivoWatch SP

Okrem produktov pre profesionálov prvý deň Asus predstavil aj nové športové smarthodinky VivoWatch SP.

Klúčovými novinkami sú novinkou monitorovanie tepu, hladiny kyslíka v krvi, EKG a množstvo ďalších ukazovateľov, ktoré dokážu hodinky vyhodnotiť a určiť tak váš aktuálny stav stresu či fyzickej záťaže.

   

K hodinkám dostanete aj prepracované aplikácie s množstvom funkcií.

   

Zaujímavosťou je aj veľmi dobre čitateľný displej na slnku a až 14-dňová výdrž batérie.



HWCooling dostal exkluzívnu pozvánku na predstavenie nových produktov Asus na IFA 2019. To sme si, samozrejme, nemohli nechať ujsť a pripravili sme pre vás botahú exkurziu berlínskym výstaviskom. V článku prinášame pohľady na najnovšie notebooky, stolové počítače, inteligentné hodinky či smartfóny Asus a mnohé iného, technologicky zaujímavého. Takže čo všetko sa to v nadchádzajucom období chystá na trh?

Deň druhý, celosvetová prezentácia

Druhý deň sme sa poobede opäť zišli na rovnakom mieste ako predtým, tentokrát sme však už nešli na strechu, ale priamo do industriálnej budovy, kde sa konala celosvetová prezentácia noviniek od Asusu. Ukázané tu boli opäť aj tie, čo sme videli aj v predošlí deň, takže tým sa už venovať nebudeme a zameráme sa na tie, čo sme pred prezentáciou ešte nevideli.

ROG Phone 2

Prezentácia začala ohlásením predaja ROG Phone II, ktorý žne úspechy. Momentálne ide o jeden z najlepších herných smartfónov na trhu a mobilní hráči sa idú o neho potrhať. Svedčia o tom aj predaje, kedže za pár minút sa predali tisíce kusov a predobjednávky prekročili milión kusov.

Smartfón ponúka momentálne najlepší dostupný hardvér v podobe čispetu Snapdragon 855 Plus, 6000mAh batériu, prepracované chladenie a množstvo herných funkcií, či už softvérových alebo hardvérových.

120Hz displej s 1ms odozvou je momentálne najrýchlejší mobilný displej na trhu. Rovnako sa môže popýšiť skvelým podaním farieb.

Pri hernom smartfóne je dôležitá výdrž batérie a ROG Phone II má preto obrovskú 6000mAh batériu, ktorá podporuje rýchle 30W nabíjanie.

Medzi hlavné prednosti telefónu patrí aj množstvo príslušenstva od sekundárneho displeja, gamepadu, ktorý môžete uchytiť aj o boky telefónu či dock pre pripojenie k TV.

Predávať sa bude v dvoch verziách, a to s 12 GB RAM a 512 GB alebo 1 TB úložiskom. Drahšia edícia Ultimate dostala aj rýchlejší čipset LTE a vylepšený procesor.

Cena začína na 899 eurách za základnú verziu a vyšplhá sa až na 1199 eur v prípade Ultimate Edition.

Po prezentácii sme mali možnosť sa pozrieť na jednotlivé komponenty a iterácie telefónu.

Zobrazené boli nielen rôzne iterácie veľkostí telefónu a batérie, ale aj rôznych povrchov, termálne riešenie, príslušenstvo rozobrané na drobné diely.

Všetko príslušenstvo ste si mohli na mieste výskušať a pohrať sa aj so samotným telefónom.

 

Asus Pro B9

Prekvapením bolo predstavenie Asus Pro B9, čo je biznisový 14″ notebook, ktorý sa chce pýšiť titulom najľahší.

Napriek tomu ponúka skvelú výbavu v podobe 10. generácie Intel Core i7, dvoch 1TB PCIe SSD, portu Thunderbolt 3, WiFi 6, biometrickej bezpečnosti alebo čipu TPM 2.0.

B9 ponúkne zvýšenú odolnosť podobne ako StudioBooky za čo dávame palec hore. Pri biznisových notebookoch má vždy zvýšená odolnosť význam.

Pri tom všetkom je s hmotnosťou len 880 gramov extrémne ľahký. Táto hodnota však platí len pre 33Wh batériu, čo je naozaj malá kapacita. Namieste sú tak obavy, či takto vybavený model vydrží vôbec 3 hodiny práce na jedno nabitie. Našťastie výrobca bude ponúkať aj model so 66Wh batériou, ten už však váži o sto gramov viac.

Na notebook sme sa mali možnosť pozrieť aj naživo.

Môžeme potvrdiť, že je neskutočne ľahký. A to tvrdím ako dlhodobý používateľ Lenovo X1 Carbon, čo je ultraľahký biznisový notebook.

1

Pravdou však je, že B9 nepôsobila veľmi pevným dojmom a mierne vŕzgala. Predpokladáme však, že išlo o prototyp a reálne predávané kusy tento neduh mať nebudú.

Na takto tenký a ľahký notebook má B9 požehnane portov, z čoho máme radosť.

ProArt displeje

Okrem PA32UCG, ktorý sme videli deň predtým, Asus ohlásil aj ďalšie tri monitory ProArt, ktoré sú primárne zamerané na tvorbu filmov a videí. Ide o PA32UCX, PA27UCX a PQ22UC.

ProArt Station D940MX

Ďalším veľmi zaujímavým produktom je malý výkonný workstation ProArt Station D940MX.

ProArt Station D940MX prináša extrémny výkon v malom 8-litrovom tele. Konkrétne ide o Intel Core i9-9900K a Nvidia GeForce RTX 2080 Ti alebo Quadro RTX 4000.

Za výkonom nezaostáva ani konektivita a nájdeme tu tak Thunderbolt 3 a WiFi 6.

Asus prepracoval aj chladenie, ktoré je delené do viacerých sekcií a využíva až štvoricu ventilátorov.

ProArt StudioBook One

 

Najjagavejšou hviezdou však nebol monitor, mini PC ani smartfón, ale notebook. Konkrétne ProArt StudioBook One. Ide o najvýkonnejší notebook na svete. Ako jediný totiž využíva grafickú kartu Nvidia Quadro RTX 6000 s 24GB pamäťou.

Špeciálny je aj displej, ktorý podobne ako ProArt PA32UCG ponúka 4K 120 Hz a skvelé podanie farieb.

Ďalšou špecialitou je chladenie. Všetky komponenty okrem batérie sa totiž nachádzajú za displejom a nie pod klávesnicou, ako to býva zvykom. Vzduch je preto tlačený ventilátormi odspodu nahor.

Notebook je naživo naozaj unikátny, základňa je tenká a pri otváraní možno vidieť chladenie. Má to však jednu nevýhodu a to, že nie je možné notebook otvoriť jednou rukou, pretože sa prevráti. Takmer všetka hmotnosť je totiž v displeji a nie základni ako pri iných notebookoch.

StudioBook One ponúka iba štvoricu TB3 portov, čo môže byť na pracovný notebook dosť obmedzujúce. Avšak nejde o nič netradičné, Macbooky sú takto vybavené už od roku 2016.

Zenbook (Flip) 14/15

V hands-on zóne sme videli aj nové ZenBook 14 a 15 spolu s Flip verziami. Taktiež tu boli aj nové VivoBooky.

Na poschodí mimo hlavnú scénu ste zase mohli nájsť herné ROG notebooky či už v podobe Strix alebo Zephyrus.

Na viacero z týchto produktov sa pozrieme vo videu na konci článku.



HWCooling dostal exkluzívnu pozvánku na predstavenie nových produktov Asus na IFA 2019. To sme si, samozrejme, nemohli nechať ujsť a pripravili sme pre vás botahú exkurziu berlínskym výstaviskom. V článku prinášame pohľady na najnovšie notebooky, stolové počítače, inteligentné hodinky či smartfóny Asus a mnohé iného, technologicky zaujímavého. Takže čo všetko sa to v nadchádzajucom období chystá na trh?

Stánok na IFA

Tretí deň sme navštívili samotné výstavisko IFA, kde nesmel chýbať stánok Asusu. Ako sme však už spomínali v prvom reporte z IFA, napriek tomu, že prebiehal druhý mediálny deň, stánky neboli hotové a aj na Asus stánku prebiehali posledné úpravy.

Videli sme tu routre AiMesh.

43″ 4K monitor so 120 Hz, na ktorý si robíme zálusk. 🙂

A klávesnicu, ktorú sme ešte nikde nevideli. Ide o ROG Strix Scope TKL Deluxe. Tá vyzerala naozaj luxusne. Žeby šlo o nástupcu klávesnice TKL ROG Claymore?

Na stánku sme tiež našli špeciálnu edíciu základnej dosky Prime X299 Edition 30.

   

Na záver vám ešte prinášame sľúbené video zo všetkých dní, kde sa pozrieme na jednotlivé predstavené produkty: