Site icon HWCooling.net

Asus ROG Strix Scope RX: Odolná klávesnica nielen na hranie

Hlučnosť a sklon klávesnice

Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Základné parametre

ParametreAsus
ROG Strix Scope RX
Parametre
Typ klávesnicemechanická
Počet rozširujúcich klávesov0
RozloženieUS
Počet tlačidiel104
RolloverN-Key
Materiályhliník, plast , guma
Rozmery klávesnice (D × V × Š)137 × 39–54 × 440 mm
Hmotnosť1070 g
Pripojeniekáblové (1,8 m)
Obslužná aplikáciaArmoury Crate
Osvetlenie RGB LEDáno
Orientačná cena135 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-931" as a base selector for example: #supsystic-table-931 { ... } #supsystic-table-931 tbody { ... } #supsystic-table-931 tbody tr { ... } */

Detaily

Scope RX prichádza zabalená v kartónovej škatuli, ktorá je len o trochu väčšia ako samotná klávesnica. V príslušenstve nečakajte nával špecialít, sú tam len dve samolepky ROG a návod so záručným listom. Klieštiky na vyberanie keycapov budete hľadať márne. Klávesnica je zabalená v látkovom vrecku a výplň pre bezpečnú prepravu tvorí molitanová pena.    

Dizajnéri nechali klávesnici jednoduchý vzhľad s americkým rozložením, pre ktorý je typický jednoriadkový Enter s predĺženým ľavým Shiftom. S tým „našim“ (európskym) sa bohužiaľ nevyrába. Vrchný plát konštrukcie je z hliníku, ktorý klávesnicu pekne spevňuje. K ohnutiu treba vynaložiť veľkú silu, čo je pri hraní alebo písaní v podstate nemožné. Popisy klávesov sú taktiež bez českej či slovenskej lokalizácie. Vypaľované sú laserom, čo je z požívaných metód najtrvácnejšia. Medzi jednotlivými blokmi klávesov je dostatočne veľký priestor na pohodlné používanie.

Klávesy, ktoré majú viac ako jednu funkciu, sú z bočnej strany (smerom k používateľovi) označené popisom funkcie, čo zlepšuje orientáciu. Vďaka tomu dokážete plnohodnotne fungovať aj bez obslužnej aplikácie. Napríklad ľavý kláves Alt slúži k vytváraniu makier pre ostatné tlačidlá. Klávesa Windows má rovnakú veľkosť ako tie s písmenami, čo nebýva až tak často vidieť a taktiež je ju možné zablokovať pre nechcené stlačenie. Práve preto môže byť kláves Ctrl rovnako široký ako klávesa Shift nad ním, čo je pomerne netradičné. To môže hráčovi v hre neraz zachrániť život. 

Multimediálne tlačidlá lemujú horný riadok klávesnice. Sú od klávesy F5 po kláves F12 a aktivujú sa spolu so stlačením funkčnej klávesy (Fn). Scope má možnosť funkčné tlačidlo aktivovať aj nastálo (stlačením klávesov Fn + Ins), čím sú multimediálne klávesy k dispozícii ihneď. V tomto režime sa funkcie vymenia a ak je potrebné stlačiť niektorý z klávesov F5 až F12 s jeho primárnou funkciou, je treba k takejto akcii stlačiť aj kláves Fn.

Pri klávese F12 sa ešte chvíľku zdržím. Tá má okrem funkcie F12 v rukáve ešte jeden tromf pre tých, ktorí si svoje tajomstvá radi aj uchovajú. Dokáže minimalizovať všetky otvorené okná na plochu a zároveň vypnúť zvuky behom jedného okamihu. Symbol hlavy s kapucňou je na klávese znázornený dosť výstižne. Táto expresná funkcia sa môže zísť ako na pracovisku tak i doma. 🙂

So šípkami sa dá prepínať medzi desiatimi rôznymi režimami podsvietenia, ktoré sú uložené v pamäti klávesnice. Samozrejme sa dá meniť aj intenzita jasu a samotná farba cez klávesy Del, End, PgDn. Tie sa rozsvietia po stlačení Fn do základných farieb, teda do červenej, zelenej a modrej. Cez tieto klávesy môžete následne pridávať alebo uberať intenzitu jednotlivých kanálov podobne ako pri ručnom ladení farieb na monitore. Tým si môžete priamo cez klávesnicu presne prispôsobiť odtieň statického podsvietenia.

Svetlo LED sa pod klávesov rozptyľuje pomerne rovnomerne, aj keď vrchná časť dvojriadkových popisov presvitá menej. To je ale vzhľadom na situáciu LED na spodok, pod spínač, prirodzené.

   

Sklon klávesnice bez nožičiek je 5,50 stupňa, čo je z ergonomického hľadiska dobré. Zápästia sa zase až tak neskrúcajú.

Pod keycapmi sa nachádzajú najnovšie spínače od Asusu, ROG RX Red. Tie sú opto-mechanické. Optika zaznamenáva stisk už po stlačení o 1,5 mm, čo má oproti bežným spínačom s hlbším akčným bodom, zrýchliť reakcie. Niečo podobné ste mohli vidieť napríklad v klávesnici Razer Huntsman. Tá bola vybavená ale len hlučnejšími „klikacími“ spínačmi s akustickou i hmatovou spätnou väzbou. Takéto spínače má aj Scope RX, modré. V testovacom variante máme ale červené, ktoré sú lineárne a všeobecne vhodnejšie na herné použitie. Odpor kladú 40 až 55 gramov, pričom stisk sa zaznamenáva už od 40 g (1,5 mm), až na doraz (4 mm) treba ale vyvinúť silu zodpovedajúci 55 g.

Dobre vyriešené je i samotné stláčanie cez štvorbodový úchyt keycapu. Nech ho stlačíte kdekoľvek, vždy má skvelý lineárny posun dole, aj vďaka červenému X-kovému stabilizátoru. Mnohých záujemcov poteší správa že spínače majú ochrana IP56, čo z nich robí vodeodolné a prachu odolné. Jedinú možnú nevýhodu vidím v prípadnej zmene keycapu kvôli jeho úchytu.

   

Zadná strana je z plastu, do ktorej je decentne vygravírované logo ROG. Páči sa mi, že ani po vizuálnej stránke Asus nenechal svoju klávesnicu zospodu prázdnu. Päť protišmykových gumičiek zabezpečuje stabilné umiestnenie klávesnice. Tá vzdoruje (a dobre drží na stole) aj keď sa do nej poriadne zapriete.

Nožičky zdvihnú zadnú časť klávesnice presne o 15 mm. Po ich vysunutí zmení klávesnica sklon na rovných 11 stupňov. Osobne mi takáto poloha vyhovuje viac aj keď kladie väčšiu záťaž na zápästia. Pri vyklápaní nožičky kladú väčší odpor, to je ale dobre, keďže  po umiestnení do finálnej polohy pekne zaklapnú a pevne držia. Nožičky sú na koncoch pogumované a nekĺžu sa asi po hladších povrchoch.

   

Kábel má na dĺžku 1,8 m a celý je pogumovaný a relatívne tuhý. To najmä pre svoju väčšiu hrúbku. Do klávesnice je vedená cez pogumovaný, dobre vytesnený otvor, ktorý zabraňuje neželaným pohybom kábla vo vnútri.

Kábel je zakončený dvoma konektormi USB, z ktorých jeden slúži na napájanie klávesnice a komunikáciu so softvérom. Druhý je pre rozbočovač USB 2.0 umiestnený na zadnej strane klávesnice. Ten môže slúžiť na pripojenie ďalšej periférie, napríklad headsetu alebo na prenosu dát trebárs z flashdisku. 

Treba ale brať do úvahy, že sa jedná o starší štandard USB (2.0) a tým pádom aj pomalší a pripojené zariadenia bude brzdiť niekde pri 40 MB/s. Pri prenose menších súborov, kde je výkon externých úložísk menší, to zase až tak vadiť nebude, ale s maximálnymi prenosovými rýchlosťami sa počítať nedá. Hlavná je tu ale tá lepšia prístupnosť oproti konektorom na počítači. A i to, že že tento konektor vytiahnete zozadu základnej dosky a konektory predného panela PC skrinky môžete používať na iné veci.

   

Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Obslužná aplikácia

Softvérovú podporu pre klávesnicu zabezpečuje aplikácia Armoury Crate. V nej dokážete takmer všetko. Premapovať akýkoľvek kláves, vytvoriť makrá s ich priradením, meniť štýl a farbu podsvietenia alebo aktualizovať firmware. Je ale pravda, že aplikácia pri preskakovaní medzi možnosťami nastavenia načítava údaje trochu dlhšie. Ako už bolo spomenuté, klávesnica má vlastnú pamäť, na ktorú je možné ukladať všetky tieto nastavenia. Tie v prípade použitia iného počítača alebo ak používate jeden počítač viacerí ľudia, nie je nutné znovu nastavovať. Stačí prepnúť na ten profil, ktorý chcete.

K dispozícií máte 6 rôznych profilov
Každé tlačidlo si môžete prispôsobiť k svojmu obrazu
Nemôže chýbať nastavenie podsvietenia
Podľa svojho gusta si môžete vytvoriť aj makrá
Karta na aktualizáciu firmvéru



Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Metodika testovania

Otestovať kľúčové parametre klávesníc, ako napríklad reakčné časy tlačidiel, input lag či mechanický odpor klávesov, je pomerne zložité. Vieme, ako by sa tieto veci dali otestovať, ale testy klávesníc nebudeme robiť zase až tak často, aby dával vývoj náročnej metodiky zmysel. Čo sa však dá otestovať veľmi jednoducho, je hlučnosť klávesov. Na to používame hlukomer Voltcraft SL-100, ktorý je od testovaných klávesov vzdialený vždy zhruba 30 cm.

Hladinu hluku meriame pri najpoužívanejších klávesoch. Jednak teda pri medzerníku, ktorý pre svoju dĺžku a typ použitých spôn znie inak ako ostatné klávesy a je často hlučnejší. Zvlášť meriame aj klávesy Enter a Backspace, ktoré sa svojim tvarom od väčšiny klávesov takisto odlišujú. A nakoniec štvorlístok „herných“ WASD. Pri meraní hladiny hluku je snaha stláčať klávesy vždy rovnakou priemernou silou aj rýchlosťou. K zisteniu koľko klávesov je možné stlačiť súčasne používame aplikáciu AquaKey.

Z merateľných vecí zaznamenávame aj spotrebu. Nejde síce o nič zásadné, ale vďaka externej karte USB nazývanej Sonnet Allegro a power metru PCIe vlastnej výroby vieme tento údaj odmerať veľmi rýchlo a presne. Pre výpočet čistej spotreby klávesnice samozrejme zohľadňujeme aj spotrebu samotnej karty USB, ktorú odčítavame. Pri analýze spotreby je zaujímavé, aký podiel z celkovej spotreby má klávesnica ako taká a koľko spotrebujú samotné LED pri polovičnom a maximálnom jase.

Okrem spotreby podsvietenia LED meriame v rovnakých režimoch (s intenzitou na 50 a 100 %) aj jeho jas. To v truhlici, ktorej všetky vnútorné steny sú polepené zrkadlovou fóliou. To pre vyššiu citlivosť a dosiahnutie vyššieho rozlíšenia. Svetlo sa nakoniec vyodráža do stropného otvoru so snímačom luxmetra. Ten používame UNI-T UT383S. Z týchto meraní sa dá ľahko zistiť efektivita podsvietenia – spotrebu na jednotku luxu. Tento pomer sa výrazne odvíja aj od spôsobu, akým sú LED tienené, a to či už konštrukciou spínača (či jeho puzdra) alebo svetlovodivým popisom klávesy.

   

Nakoniec digitálnym sklonomerom meriame aj sklon klávesnice. Ten je takisto zapisovaný do grafov. Nie preto, že by ho nebolo možné uvádzať aj do úvodnej tabuľky so špecifikáciami, ale preto, aby sa naprieč testami dali jednoducho porovnávať sklony jednotlivých klávesníc.



Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Hlučnosť a sklon klávesnice









Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Spotreba klávesnice a jas podsvietenia







Z času na čas si podrobnejšie rozoberieme aj nejakú klávesnicu. Premiéru v testoch si odbije Strix Scope RX z herného portfólia firmy Asus. Charakterizuje ju štandardné rozloženie klávesov, osvetlenie RGB LED a celkovo a prepracované vyhotovenie. Vnútro zostane „v suchu“ aj pri rozliatí nápoja do klávesnice. Ale hlavne tu Asus prvýkrát použil svoje vlastné spínače. V našej testovacej vzorke bol osadený typ, ktorý má lineárny posun.

Záver

Klávesnicu Scope RX dokážete vďaka širokej škále nastavenia využiť pri hraní aj pri práci a dlhšom písaní. Jej vnútorná pamäť dokáže uchovať šesť rôznych variant nastavení, čo určite ocenia tí, ktorí klávesnicu prenášajú medzi rôznymi počítačmi. Nové červené opticko-mechanické spínače sú rýchle a vhodné i pre náročných hráčov. Tých určite poteší takisto predĺžený kláves Ctrl na ľavej strane. Ten má (na úkor kratšej klávesy Windows) dvojnásobnú dĺžku na presnejšie stláčanie. Predsa len ide pri hraní o jeden z najpoužívanejších klávesov.

Vývojári si dali záležať na celkovom vyhotovení klávesnice. Jej vrchná časť je z pevného hliníkového plátu, ktorý nedovolí ohýbanie ani pri hrubšom zaobchádzaní. Jedna z výsad je aj ochrana voči intenzívne tryskajúcej vode so stupňom krytia IP56. Tá vám dá istotu dlhej životnosti klávesnice aj keby ste nechcenou náhodou došlo k obliatiu. Malú výhradu mám ale ku káblu, ten je tuhší a ani nemá textilne opletenie, ktoré obvykle pri drahších klávesniciach býva.

Softvérová výbava je slušná, v aplikácii Armoury Crate si dokážete nastaviť takmer všetko, na čo pomyslíte. Od makier cez mapovanie kláves až k aktualizovaní firmvéru. K dokonalosti chýba už len doladiť jej optimalizáciu, aby ste na uloženie zmien nečakali dlhšie, než je treba. Klávesnica sa dá plnohodnotne používať aj bez obslužnej aplikácie pretože si všetko viete nastaviť priamo na nej.

Pre zaujímavosť sme odmerali aj spotrebu, z ktorej väčšina prináleží podsvieteniu. To pri plnej intenzite prevyšuje samotnú klávesnicu o viac ako trojnásobok. S vypnutým podsvietením nemá samotná klávesnica odber ani pol wattu. Hlučnosť klávesnice by sa dala označiť za priemernú. Nejde ani o tichú klávesnicu (nakoniec tichá nie je žiadna klávesnica s mechanickými spínačmi), ale ani o hlučnú. Treba však znovu zdôrazniť, že je reč o variante s červenými spínačmi s lineárnym chodom. Variant s klikacími modrými bude prirodzene hlučnejší. Vďaka N-key rolloveru klávesnica zaregistruje všetky naraz stlačené klávesy. Ja som ich stlačil 95.

Celkový dojem z klávesnice mám dobrý, to aj pre jej nadštandardné možnosti prispôsobenia. Zopár malých múch sa síce nejde, ale nejde o nič, čo by Strix Scope RX pripravilo o zaslúžené ocenenie „Approved“.

Asus ROG Scope RX
+ vodeodolnosť
+ vnútorná pamäť
+ presná dráha spínačov
+ pevná konštrukcia
+ plnohodnotne funkčná aj bez obslužnej aplikácie
- iba pogumovaný kábel
- americké rozloženie klávesov
- pomalšia obslužná aplikácia
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-935" as a base selector for example: #supsystic-table-935 { ... } #supsystic-table-935 tbody { ... } #supsystic-table-935 tbody tr { ... } */