Site icon HWCooling.net

Asus ROG Strix Z390-E Gaming: Tlačí na výkon i tetovanie

Hodnotenie

Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

Vrcholom ponuky Asusu medzi doskami ROG je rodina Maximus. Nie každý je však ochotný investovať niekoľko sto eur za základ novej zostavy a najmä do funkcií, ktoré nevyužije. Základné dosky Maximus často vídame na akciách s extrémnym pretaktovaním, no faktom je, že toto využitie väčšinu hráčov nemusí zaujímať. Rovnako nebude väčšina používateľov manuálne ladiť pamäte či procesor. Práve pre takýchto používateľov Z390-E Gaming je.

Základné parametre

ParametreAsus ROG Strix Z390-E Gaming
PäticaIntel LGA 1151
Čipová súpravaIntel Z390
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájacia kaskáda procesora8+2-fázová
Maximálny, oficiálne podporovaný takt pamätí4266 MHz
Sloty PCIe ×16 + PCIe ×13× (×16 | ×8 | ×4) + 3×
Diskové konektory6× SATA 6Gb, 2× M.2 (42 – 80/110 mm)
4-pinové konektory PWM
Interné porty USB1× USB 3.1 gen 2 front panel, 1× USB 3.1 gen 1, 2× USB 2.0
Ďalšie interné konektory1× TPM, 3× RGB LED, 1× jumper Clear CMOS, 1× teplotný senzor, 1× Node
Displej POSTnie
Tlačidláprepínač MemOK1! II
Externé porty USB2× USB 3.1 gen 1 typ A, 3× USB 3.1 gen 2 typ A, 1× USB 3.1 gen 2 typ C, 2× USB 2.0 typ A
Videovýstupy1× HDMI 1.4b,1× DisplayPort 1.2
Sieť1× RJ-45 (GbE) – Intel I219V, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac - Intel AC 9560
ZvukSupremeFX S1220A Codec (7.1)
Ďalšie externé konektoryPS/2
Orientačná cena245 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-184" as a base selector for example: #supsystic-table-184 { ... } #supsystic-table-184 tbody { ... } #supsystic-table-184 tbody tr { ... } */

Balenie

Príslušenstvo základnej dosky nie je síce také bohaté, ako býba pri modeloch ROG Maximus, no postupne z generácie na generáciu tiež narastá. Takže okrem základného príslušenstva, akým je štvorica káblov SATA, pásiek na káble, HB mostík SLI či skrutiek na M.2 disky, tu nájdeme aj predlžovacie káble pre RGB a adresovateľné RGB, ventilátor na VRM či anténu WiFi. Nechýba ani manuál, CD s ovládačmi či vysačka na dvere a nálepky.


Detaily

Vzhľad základných dosiek od Asusu patrí medzi tie najkrajšie na trhu, o tom niet pochýb. Ostré línie, agresívne tvary a nápisy na PCB dodávajú doske herného ducha. Nebolo by však dobré, ak by forma vyhrávala nad funkčnosťou, poďme sa preto pozrieť, akú výbavu Z390-E Gaming ponúka. 

Nová čipová súprava Z390 je akousi nadstavbou nad existujúcu Z370. Základné dosky stále využívajú päticu LGA 1151, do ktorej osadíte procesory Intel 9. a 8. generácie. Hlavným rozdielom oproti Z370 je najmä natívna podpora pre WiFi a Bluetooth 5.0 spolu s integrovanými USB 3.1 gen 2 (t.j. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s).

Doska má už tradičnú výbavu ako dvojicu vystužených portov PCIe či dva M.2 sloty. Horné dva porty PCIe Asus SafeSlot sú typu PCIe 3.0 ×16. Pri použití oboch však fungujú len v režime ×8. Posledný, tretí slot nie je vystužený a funguje v konfigurácii PCIe 3.0/2.0 ×4. Krátke sloty ×1 sú všetky typu PCIe 2.0.

Sloty M.2 sú na doske riešené veľmi rozumne. Oba máte možnosť prekryť kovovými chladičmi, no nie je to nevyhnutnosť. Takisto sú oba sloty úplne samostatné a inštalácia či výmena SSD je otázkou pár sekúnd. Stačí odskrutkovať dve skrutky a už ste pri M.2 disku. Chválim jednoduchosť tohto riešenia. nezriedka sa totiž stáva, že výrobcovia spoja viacero chladičov dokopy a vy tak musíte rozoberať takmer polovicku dosky, aby ste sa dostali ku konkrétnemu disku. Druhým problémom je situácia, ak využijete M.2 disk s už predinštalovaným chladičom a ste nútení použiť ďalší chladič. Táto kombinácia jednoducho nejde k sebe. Tu nič také našťastie nehrozí.

Horný slot je určený pre klasické (SATA) 2280 disky M.2, zatiaľ čo spodný pojme až modely vo formáte 22110. Oba sloty podporujú rozhranie  PCIe 3.0 ×4. Horný z dvojice navyše podporuje režim SATA, vtedy sa však deaktivuje druhý port SATA.

Na zadnej strane dosky nájdete množstvo portov. Je tu trojica USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) typu A a jeden typu C. Ďalšie dva porty USB sú 3.1 Gen 1 (5 Gb/s) a k dispozícii je ešte aj dvojica USB 2.0. Celkovo je tu tak až 8 portov USB, čo by malo bez problémov stačiť na zapojenie všetkého príslušenstva. V prípade, že budete používať integrovanú grafiku poteší dvojica video výstupov – HDMI a DisplayPort. Nájdete tu tiež port PS, gigabitový port RJ-45 a konektory pre anténu WiFi. Samozrejmosťou je aj zvukový vstup a výstup v podobe 3,5 audio konektorov a optického S/PDIF. Chválim takisto integrovaný kryt I/O. Toto je jedna z drobností, ktoré pri stavaní počítača potešia.

Platforma Z390 prináša integrovanú WiFi ako jeden z hlavných rozdielov oproti Z370. Pri staršej čipovej súprave sme sa stretli s WiFi väčšinou len pri drahších základných doskách, pri Z390 bude už všade. Použitá je bezdrôtová karta Intel Wireless AC 9560 s podporou 2.4 a 5 GHz prenosov a MU-MIMO. Súčasťou je aj Bluetooth 5.0, ktorý oceníte pri použití bezdrôtového príslušenstva.

Konektorov na ventilátory a pumpy je na doske viac než dosť. Nachádza sa tu, samozrejme, konektor CPU_fan, ktorý dopĺňa druhý CPU_opt. Ďalej je tu trojica konektorov pre ventilátory na skrini, port na AIO pumpu aj samostatnú pumpu. Celkovo je tu tak sedem konektorov, ktoré sú rozmiestnené na všetkých stranách dosky – hore, dole, vpravo aj vľavo. Nemal by tak byť problém do dosky zapojiť všetko, čo budete potrebovať pri vzdušnom aj vodnom chladení.

VRM ponúka 10 fáz v konfigurácii 8+4 (všetky MOSFETy sú 45A ON Semiconductor NCP302045). Procesor tak napája osem fáz, SOC dve. Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin. Môžete tak vidieť rozdiel oproti drahším modelom Z390, ktoré sú napájané kombináciou 8+4 pin či dokonca 8+8-pinom. Ak však neplánujete extrémný OC, jeden 8-pin vás nebude na tejto doske obmedzovať.

O chladenie sa stará dvojica heatsinkov v podobe celistvých hrúd hliníka, ktoré na rozdiel od drahších dosiek nie sú nijako prepojené. Heatsink na napájanie procesora je väčší ako ten pre SoC, čo je vzhľadom na spomínanú konfiguráciu 8+2 logické. V balení však nájdeme 40mm ventilátor, ktorý je možné pripevniť na väčší z dvojice chladičov.  Ten môže pomôcť pri chladení VRM ak nemáte dostatočný prietok vzduchu z ventilátorov.

 

 

Na doske nájdete aj trojicu headerov RGB, z toho jeden je adresovateľný. Asus Aura je aktuálne asi najrozšírenejší a najpodporovanejší štandard synchronizácie RGB. Vďaka doske tak budete môcť zladiť komponenty – ramky, grafiku, ventilátory či rôzne periférie. Doska je tiež pripravená pre nové skrinky s predným portom USB 3.1 gen 2. O zvuk sa potom stará (SupremeFX) 8-kanálový kodek S1220A, o ktorom výrobca tvrdí, že je lepši ako často používaný ALC1220. Doska síce nemá tlačidlá, no nájdeme na nej prepínač MemOK! II, ktorý využijete, ak vám počítač nebude chcieť napostovať po pretaktovaní pamätí. Užitočné sú aj Q-LED nad 24-pin konektorom, ktoré vám zasvietia v prípade, že nejaká časť počítača nefunguje, či už ide o procesor, grafickú kartu, pamäte alebo disk. 

Na záver sa pozrime ako sa mení dizajn jednotlivých modelov Strix. Predchádzajúcu generáciu reprezentuje Z370-F Gaming na prvom obrázku. Nová Z390-E Gaming má dizajnom bližšie k X470-F Gaming na treťom obrázku. Na AMD platforme debutoval nový dizajn Strix s nápismi vo viacerých jazykoch a kresbou na PCB.

Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Rozhranie UEFI je typické pre Asus. Ak už ste v nedávnej dobe mali od nich nejakú základnú dosku, budete sa cítiť ako doma. Navigácia aj dizajn UEFI je totožný, pribudlo niekoľko nových, zaujímavých funkcií.

UEFI v podaní Asus ponúka pokročilý Advanced a a zjednodušený EZ Mode režim. V pokročilom nájdete prehľad hlavných údajov a Ai Tweaker na ovládanie taktovania procesora aj pamätí. Nechýba ani priečinok s pokročilými nastaveniami.

K dispozícii je aj monitorovanie teplôt vrátane možnosti ignorovať niektoré hodnoty. To sa hodí najmä v prípade, že používate AIO chladič a header CPU_fan ostane nepoužitý. Vtedy musí ignorovať jeho rýchlosť, ináč sa počítač nenabootuje. Spravovať môžete tiež poradie bootovania, fast boot a secure boot. Medzi nástrojmi nájdete Asus EZ Flash 3 na aktualizovanie BIOSu či Asus Secure Erase na zmazanie disku v prípade predaja počítača/disku.

Zjednodušený režim ponúka používateľom základný prehľad a všetky dôležité informácie. Viete si tu nastaviť XMP, skontrolovať zapojené disky a zmeniť ich prioritu bootovania. Q-Fan Control vám umožní prispôsobiť si otáčky ventilátorov pre všetky PWM konektory samostatne. EZ Tuning Wizard vás zase prevedie vytvorením diskovej konfigurácie RAID.

Ovládanie a navigácia v UEFI Asus patria medzi silné stránky. Veľmi sa mi páči tiež krátky prehľad zmien pred uložením. To je užitočná vec, ak sa snažíte odladiť pretaktovanie alebo aj akási poistka pred nechceným stlačením nejakého tlačidla.

Základné dosky zo série Z390 priniesli nové funkcie v podobe Ai Overclock a Cooler Points. Na tieto funckie sa pozrieme v samostatnom článku inokedy.

Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

Metodika testovania

Základnú dosku sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými doskami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorIntel Core i9-9900K
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMPatriot Viper RGB, 2× 8 GB, 3600 MHz/CL16
Grafická kartaGigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC 11 G
SSDSamsung 960 Pro 512 GB + Adata XPG SX8200 480 GB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Platinum)
SkrinkaFractal Design Define S2
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-185" as a base selector for example: #supsystic-table-185 { ... } #supsystic-table-185 tbody { ... } #supsystic-table-185 tbody tr { ... } */

 

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych pracovných podmienkach či hrách. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon dosiek pri základných taktoch procesora aj pri pretaktovaní.

Dôležité je spomenúť, že testy v základnom stave sú vykonané po zresestovaní UEFI do základných nastavení. Asus však v základnom stave aktivuje Multicore Enhancement do pozície Auto, čo má za následok automatické pretaktovanie procesora na jeho maximálnu hodnotu Turbo, ak to dovoľujú podmienky. Je dôležité tento fakt spomenúť, nakoľko Multicore Enhancement je prakticky pretaktovanie a sychronizovanie jadier procesora na maximálnu frekvenciu, ktorá by bola ináč dostupná len pre 1-2 jadrá v závislosti od procesora. Dôsledkom toho budú lepšie výsledky v základnom nastavení, aké dosiahne konkurencia, ktorá takúto úpravu nerobí. Dalo by sa povedať, že ide o podvádzanie zo strany Asus. Na druhej strane pre používateľov, ktorý si ledva zapnú XMP profil a nič iné meniť nebudú, má takáto funkcia zmysel. Bez ich vedomia im automaticky navýši výkon bez výrazných rizík.

Nakoľko je Multicore Enhancement zapnutý v základnom režime, testy prebiehali bez jeho vypnutia, čo by bol zásah do nastavení, aké nájdete vy keď si dosku vybalíte z krabice. Dá sa tak očakávať, že Z390-E Gaming, ale aj všetky ďalšie Asus základné dosky s touto funkciou, budú kraľovať základným hodnotám a porážať aj výrazne drahšie kúsky konkurencie. Dańou za to je však pochopiteľne vyššia spotreba.

Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

Testy renderingu








Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

x264/x265, (de)šifrovanie, PC/3D Mark a herné testy







Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

Pamäťové testy a zahrievanie CPU






Nová čipová súprava znamená množstvo nových modelov základných dosiek. Prvou testovanou základnou doskou so Z390 je Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorá predstavuje to najlepšie z mainstreamu výrobcu. Bude vhodnou alternatívou pre väčšinu používateľov a hráčov k prémiovým modelom ROG Maximus XI, alebo sa oplatí radšej priplatiť si?

Hodnotenie

Asus ROG Strix Z390-E je vlajkovou loďou výrobcu v mainstreame. Doska ponúka atraktívny dizajn, bohatú konektivitu aj solídne spracovanie. Pretaktovanie 9900K na 5,1 GHz zvládla s prehľadom, nárast výkonu bol v testoch značný. Z390-E však spraví dobrú službu aj tým, ktorí sa o pretaktovanie procesora či ladenie pamätí nezaujímajú. Presne pre takýchto používateľov Asus ponúka funkciu Multicore Enhancement, ktorá zvyšuje takty procesora na maximálnu frekvenciu Turba a drží ju tam. Vďaka tomu doska ponúka vyšší výkon ako konkurencia bez akéhokoľvek zásahu od používateľa hneď po vybalení z krabice. To bude pre drvivú väčšinu hráčov a bežných používateľov výhodou.

Napriek tomu, že Z390-E ako člen rodiny Strix má ponúkať nižšiu cenovku, 245 eur nie je úplne ľudová cenovka. Konkurencia je v tejto oblasti silná a bude zaujímavé sledovať, ako doska obstojí v porovnaní s modelmi od Gigabyte, MSI či ASRock.

Asus ROG Strix Z390-E Gaming
+ Vysoký výkon v základe (Multicore Enhancement)
+ funkčne bohatý BIOS
+ vystužené porty PCIe ×16
+ prítomnosť dvoch videovýstupov
+ unikátny dizajn
+ WiFi a množstvo portov USB
+ integrovaný kryt I/O
+ dvojica M.2 slotov s chladičmi
- vysoká teplota CPU po pretaktovaní
- na mainstream vyššia cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-186" as a base selector for example: #supsystic-table-186 { ... } #supsystic-table-186 tbody { ... } #supsystic-table-186 tbody tr { ... } */