Site icon HWCooling.net

Asus ZenBook Flip S – otočné tigrie jazero

Parametre a detaily

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Základné parametre

ParametersAsus ZenBook Flip S UX371
RozmeryRozmery319 × 208 × 13,9 mm
HmotnosťHmotnosť1212 g
DisplejDisplej13,3", 16:9 4K 3840 × 2160 px, OLED, 60 Hz, lesklý, 400 nit, 80 % BTS
ProcesorProcesorIntel Core i7-1165G7, 4C/8T, 15W, 10nm
Grafická kartaGrafická kartaIntel Iris Xe
Operačná pamäťOperačná pamäť16 GB LPDDR4X (4266 MHz)
ÚložiskáÚložiská1 TB SSD PCIe 3.0 x4 NVMe (Intel SSD 660p SSDPEKNW512G8)
PortyPorty2× 40 Gb USB-C Thunderbolt 4 (charging and DisplayPort), 1×5 Gb USB 3.2 Gen 1 typ A, 1× HDMI 2.0
Kapacita batérieKapacita batérie67 Wh
Rozlíšenie kameryRozlíšenie kamery720p 3D IR Windows Hello
ReproduktoryReproduktorystereofónne Harman Kardon
Orientačná cena (czc.cz)47 990 Kč/1799 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-646" as a base selector for example: #supsystic-table-646 { ... } #supsystic-table-646 tbody { ... } #supsystic-table-646 tbody tr { ... } */

Detaily

Vnútorná časť balenia ukrýva krabicu s typickým kruhovým ZenBook dizajnom v zlatej farbe.

   

Do rúk sa nám dostala predprodukčná vzorka, preto nemáme EU nabíjačku. Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu je v balení pribalená redukcia pre audio jack, na ktorý už v notebooku neostalo miesto.

Nový Flip sa vracia k dizajnu ZenBookov, ktorý sme už videli. Sivé telo so zlatými akcentami pôsobí prémiovo a štýlovo. Spracovanie je prvotriedne, diamantom brúsené hrany sa pod svetlom pekne lesknú. Nechýba ani vzor sústredných kružníc na veku displeja, ktorý je pre ZenBooky taký typický. Kompaktné rozmery podtrhuje hmotnosť len tesne nad 1,2 kg, vďaka čomu je novinka veľmi skladná a ľahko prenositeľná. Azda jedinou nevýhodou tmavého tela je ľahké zachytávanie odtlačkov.

   

Flip S UX371 je prémiové zariadenie s najnovšou výbavou. Tú tvorí 11. generácia procesorov Intel Tiger Lake, v tomto prípade Core i7-1165G7. Ide o nástupcu Ice Lake verzie i7-1065G7 s jednou veľkou zmenou. Tou je nová grafika Intel Xe, ktorá by mala ponúkať výrazne vyšší výkon. To si samozrejme overíme v našich testoch. Okrem nového procesora sa testovaný kúsok môže pochváliť aj 16 GB RAM a 1 TB SSD. AMD verziu Flip S v ponuke žiaľ nenájdete. Nižšie konfigurácie ponúknu 512 GB SSD, 8 GB RAM a Core i5-1135G7. Ceny sa pohybujú od 1469 – 1799 eur/38 990 – 47 990 Kč.

Zaujímavosť je, že Flip S je jedným z prvých notebookov s certifikáciou Intel Evo. To znamená, že musí spĺňať prísne požiadavky Intelu, aby mohol niesť toto logo. Medzi takéto podmienky patrí použitie procesora z 11. generácie, 8 a viac GB RAM, rýchle prebudenie zo spánku za menej ako 1 sekundu, dlhá výdrž na batériu, rýchle nabíjanie USB-C, prítomnosť WiFi 6, TB4 či LTE a biometrické zabezpečenie. Podobných podmienok je viacero a Intel sa takto snaží vytvoriť akúsi elitnú kategóriu notebookov s OS Windows, pri ktorých bude mať používateľ garanciu najlepšieho zážitku a najnovších technológií. Toto Flip S spĺňa do bodky.

   

Hoci je Flip S len s 14 mm hrúbkou naozaj tenký, portová výbava nijako neutrpela. Podobne ako ZenBook 14, aj tu nájdeme plnohodnotné HDMI aj USB typu A, čo už je skôr vzácnosťou ako pravidlom, hlavne pri takýchto tenkých zariadeniach. Nechýba samozrejme dvojica USB-C, tentokrát však už s podporou najnovšieho Thunderbolt 4. O čo sme oproti ZenBook 14 prišli je čítačka kariet microSD, čo je škoda. Jej miesto zaujalo tlačidlo napájania. Vytknúť by som mohol tiež použitie HDMI 1.4, hoci procesor už podporuje aj HDMI 2.0. Nezobrazíte tak 4K rozlíšenie pri 60 Hz.

Ako už bolo spomenuté, v balení sa nachádza redukcia z USB-C na 3,5 mm audio jack, pre ktorý už v tele neostalo miesto.

Na prednom okraji môžete vidieť zárez v spodnej časti základne, veko displeja však cez tento výrez neprečnieva. Napriek tomu som nemal ťažkosť otvoriť veko palcom a len za použitia jednej ruky. Zadná časť ukrýva všetky otvory ventilácie a chladiaceho systému.

   

Pohľad zhora nám znova ukazuje veko so zlatým logom Asus a kruhovým dizajnom. Spodná časť má štyri gumové nožičky a mriežku ventilácie v strede hore. Nie je však nijako výrazná.

   

Po odobraní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Na jeho demontáž potrebujete skrutkovač T5.

Rozloženie nijako neprekvapí, zaujme sýto modrá základná doska, podobne ako pri ZenBook 14. Celú spodnú časť zaberá veľká batéria a pod ňou vidíme ešte reproduktory.

O chladenie sa stará jedna veľká heatpipe vedúca od procesora až k heatsinku, cez ktorý ventilátor fúka vzduch. Na účinnosť tohto chladenia sa pozrieme neskôr v testoch.

Testovaná konfigurácia má 11. generáciu Intel v podobe procesoru Tiger Lake Core i7-1165G7. Výbavu dopĺňa 16 GB LPDDR4X 4266 MHz RAM a 1 TB SSD. V tejto línii viete siahnuť aj po nižšom modeli s i5-1135G7, 8 GB RAM a 256–512 GB SSD. Dedikovanú grafiku ani procesory AMD v novom Flip S nenájdete. 11. generácia Intel prináša novinku v podobe integrovaných grafík Iris Xe, ktorými Intel sľubuje výrazne vyšší výkon oproti 10. generácii a zároveň si trúfa aj na Vega grafiky v AMD Renoir. Toto porovnanie bude naozaj zaujímavé a o chvíľu sa naň v testoch pozrieme.

Vymeniteľné je len SSD, RAM aj WiFi sú súčasťou základnej dosky. Dobre tak preto zvážte výber konfigurácie podľa vašich potrieb. Osobne by som privítal, keby sme sa posunuli o krok vyššie a 16 GB RAM by sa stal základom, s možnosťou rozšírenia na 32 GB. Dell napríklad v XPS 13 ponúka aj 32 GB konfiguráciu, po ktorej by som ja osobne určite siahol radšej ako po 16 GB.

Najväčšou odlišnosťou oproti ZenBook 14 je samozrejme konvertibilná konštrukcia, alebo teda koncept 2-v-1. Displej je otočný o 360 stupňov a notebook tak viete preklopiť do režimu stan alebo tablet. Zachovaný bol tradičný ErgoLift, ktorý mierne naddvihne klávesnicu pre pohodlnejšie písanie. Na to, ako vyzerá novinka v režime stan a tablet sa môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

   

Klávesnica ponúka prakticky zhodné rozloženie so ZenBook 14. Páči sa mi, že klávesnica zaberá celú šírku základne a odozva klávesov je tiež veľmi dobrá. Potešil by ma ale dvojriadkový enter či iné umiestnenie tlačidiel Home, End, PgUp a PgDn, na ktoré je potrebné si zvyknúť, keďže sa nachádzajú úplne vpravo. Na rozdiel od ZenBook 14 sa však nemôžete pomýliť a namiesto Delete stlačiť tlačidlo napájania. To na klávesnici tentokrát nie je, keďže sa premiestnilo na pravý bok vedľa portu USB.

Chválim pomerne veľký touchpad s príjemným skleneným povrchom a integrovaným touchpadom. Rovnaký sme videli aj na ZenBook 14.

Hoci tu nenájdete čítačku odtlačkov prstov, o biometrické zabezpečenie neprídete. Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu sa nachádza 3D IR kamera s podporu Windows Hello. Po zosnímaní a uložení tváre stačí notebook len otvoriť a notebook sa hneď odomkne. Osobne si myslím, že je to ešte rýchlejšie a pohodlnejšie ako čítačka odtlačkov prstov. Webkamera má rozlíšenie 720p, tu sa žiadne prekvapenie neudialo.

ZenBook 14 ma očaril svojou výdržou a Flip S má našliapnuté na rovnako dobrý výsledok. Vďačí tomu rovnako veľkej 67 Wh batérii. Uvidíme, či displej v tomto prípade nebude mať väčší apetít, než by sa patrilo.

Okrem toho, že v našom testovacom balení nemáme EU verziu nabíjačky, ide prakticky o rovnaký 65 W model s koncovkou USB-C, ako sme videli pri ZenBook 14. Ani tu nechýba rýchle nabíjanie a za hodinu sa tak dostanete na 73 % batérie. Celkové nabitie trvá niečo málo cez 2 hodiny.

Veľká batéria a nová generácia procesorov má predpoklad na veľmi dobrú výdrž batérie. Treba však brať ohľad aj na displej, ktorý so 4K rozlíšením a technológiou OLED bude mať určite vyššiu spotrebu ako iné tradičnejšie modely. V našom náročnom YouTube teste Filp S dosiahol veľmi dobrú hodnotu 7 hodín a 5 min. Na ZenBook 14 stráca dve a štvrť hodiny, čo nie je málo, no vzhľadom na zásadný rozdiel v technológii a rozlíšení displeja nejde o žiadne prekvapenie.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Flip S prináša unikátny displej, akých na trhu zatiaľ veľa nie je. 13,3″ obrazovka so 4K rozlíšením v pomere strán 16:9 (3840 × 2160 px) a 60 Hz zaujme podporou dotyku aj pera, ale predovšetkým technológiou OLED. Na rozdiel o klasických panelov IPS, VA, TN nepotrebuje podsvietenie, nakoľko každý jeden pixel vyžaruje vlastné svetlo. To znamená žiaden backlight bleed, nekonečný kontrast a skutočnú čiernu farbu. Sám som zvedavý, aké hodnoty nameriame sondou. Dôležité je ešte spomenúť, že dotyková vrstva dokáže rozpoznať až 4096 úrovní tlaku pri kreslení stylusom, ktorý má výdrž až 12 mesiacov. Stylus sa však predáva samostatne a nemali sme ho k dispozícii na vyskúšanie.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 80 % vyplnení tela displejom, 400 nit jase, ale aj 100 % pokrytí DCI-P3, certifikáte Pantone Validated aj VESA DisplayHDR 500 True Black. Parametre sú naozaj zaujímavé a na rozdiel od iných notebookov či monitorov, ktoré bežne testujeme, HDR pri OLED displeji naozaj má význam a rozhodne ho otestujem.

Displej ponúka excelentné podanie farieb s vyše 100 % pokrytím sRGB, Adobe RGB aj DCI-P3 a 98 % NTSC. Výborný je aj maximálny jas s hodnotou 453 nitov, čo patrí medzi doteraz najlepšie namerané hodnoty. Uniformita je dobrá, len s miernymi odchýlkami pri farbe aj podsvietení. Mierne zvláštny je priebeh gammy, s krivkou podobnou hodnote 1,8, ale iným zahnutím v hornej časti. Vzhľadom na vysoké pokrytie všetkých gamutov vidíme pomerne veľkú farebnú odchýlku Delta E. Pravdepodobne by to chcelo displej kalibrovať podľa požadovaného využitie. V základnom stave je naozaj saturovaný a živý, čo je na konzumáciu obsahu veľmi dobré. Vyskúšal som aj HDR obsah, či už lokálne prehrávaný alebo prehrávaný online. Všetko funguje podľa predstáv a obraz je naozaj dychberúci ako to pri OLEDe býva zvykom.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Rendering, Geekbench

Tiger Lake i7-1165G7 je horúca novinka, ktorú budeme porovnávať s predchodcom i7-1065G7 ale aj AMD Renoir 4700U.




Začnime tradične Cinebench na prvý pohľad na surový výkon procesora. V R15 môžete vidieť veľmi dobré skóre SC, ktoré je o 8–11 % lepšie ako pri 10. generácii v Dell a ZenBook 14. V single-core poráža aj Renoir v Swift 3 o 10 %. Multicore už také skvelé výsledky neukazuje. Flip S sa umiestnil medzi ZenBook 14 s 13 % náskokom a XPS s 8 % stratou. Výraznú stratu má na viacjadrový Acer, a to až 40 %. Novšia verzia R20 stále ukazuje vyšší single-core výkon oproti i7-1065G7, tentokrát ale len o 3–5 %. Naopak 4700U dorovnalo stratu a dokonca vedie o 1 %. Multi-core ukazuje podobné výsledky ako pri staršej verzii testu, teda 9 % náskok pred ZenBook 14, 24 % stratu na Dell a až 73 % stratu na Acer s Renoir.


Praktický test Blender ukazuje len minimálny rozdiel, zhruba pol minúty, medzi nový Flip S a ZenBook 14 s minulou generáciou procesora. Zjavne teda opäť pôjde o obmedzenie výkonu pri dlhšej záťaži, ako sme videli práve pri súrodencovi. XPS je v tomto teste o 62 % rýchlejšie a Acer dokonca o viac ako polovicu. Podobný scenár vidíme aj v POV-Ray, kde Flip S poráža ZenBook 14 o 6 %, ale stráca na Dell 35 % a na Swift až 95 %.








Geekbench sú kratšie testy ako Blender a POV-Ray, rozdiely medzi výkonom Flip S a konkurenciou sa hýba na úrovni ± 10–20 % v single core aj multi core testoch, čo sme už videli pri Cinebench. Z Geekbench nás preto viac zaujímajú Compute testy, ktoré nám ukážu prvý nástrel výkonu novej Iris Xe grafiky. Vidíme, že oproti Iris Plus v 10. generácii je nárast niekde okolo 40–60 %, oproti 4700U a Vega 7 cca 30–40 % a novinka poráža aj 4900HS s Vega 8 o 14 %. To vyzerá rozhodne zaujímavo, uvidíme, aké výsledky dostaneme v herných testoch.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

3D/PC Mark a Unigine Heaven




PCMark testuje výkon CPU aj GPU. Ide pomerne o dlhý test, čo by mohlo mať negatívny vplyv na výkon Flip S, ale opak je pravdou. Novinka poráža ZenBook 14 a Dell o 20, resp. 11 %. Na Swift 3 však stráca 9 %. Herné testy 3DMark ukazujú zaujímavý grafický výkon novinky. Vo Firestrike o 30 % poráža Dell a ZenBook 14 až o 85 %. Zaostáva aj Swift 3 a to o 8 %. Time Spy a Sky Diver sme pri ultrabookoch zvyčajne netestovali, ostáva nám preto porovnanie s nedávno testovaným Legion Y740S, s 10. generáciou 45 W procesorov H. Tomu novinka nadelila 2 a 3 násobne vyšší výsledok, čo je rozhodne zaujímavé.

Unigine Heaven ako zástupca grafického herného testu nám ukazuje, že 3DMark sa nemýlil a novinka poráža všetky integrované grafiky doteraz. Poráža Iris Plus v Dell a ZenBook 14 o 40–82 %, Acer Swift 3 s Vega 7 nadelila 33 % a poráža dedikovanú MX250 o 29 % alebo Vegu 8 o 10 %.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Herné testy – integrovaná grafika



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Je vidieť, že s narastajúcou kvalitou nastavení postupne klesá náskok Flip S s Intel Xe grafikou. V Low je dokonca najrýchlejší a to o 24 % proti Dell a 55 % proti ZenBook 14. Poráža dokonca aj Swift 5 s dedikovanou grafikou Nvidia MX250. Pri medium sa prepadol pod Swift 5 a Zephyrus G14, no stále má náskok pred Dell, ZenBook 14 aj Swift 3. Pri High nastaveniach sa však už aj tento rozdiel zmenšil a Swift 3 s Renoir 4700U preskočil Flip S, ktorý sa dorovnal na XPS.



GTA V je jedna z najpopulárnejších hier na trhu a ponúka komplexnú a náročnú grafiku. Tu už prekvapivo nevidíme takú dominanciu ako pri CS:GO, práve naopak. Dell aj Swift 3 sú rýchlejšie ako Flip S, ten tak poráža len ZenBook 14 o 17 %.



Iný scenár vidíme v Dirt Rally. Tu je Flip S lepší ako Ice Lake modely, Dellu sa vzdialil o 24 a ZenBook 14 o 59 %. Naopak na Swift 3 nestačí o 22 %. Herný výkon je teda veľmi premenlivý, no isté zlepšenie voči Ice Lake modelom je možné pozorovať.


Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Šifrovanie, enkódovanie


Šifrovanie a dešifrovanie ukazuje mierny nárast výkonu, zhruba o 10–15 %.


Práca s videami patrí k dlhším testom a história sa tu opakuje. Flip S síce poráža ZenBook 14 zhruba o 20–30 %, no nestačí na Dell, ktorý je o 11-30 % rychlejší a Swift 3 dosahuje dokonca o 50–79 % rýchlejšie časy.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Testy pamätí a disku




Nečakané prekvapenie priniesli rýchlosti operačnej pamäte, kde Flip S poráža všetky doteraz testované počítače. Vďačí tomu najmä 4266 MHz LPDDR4X pamäti. Priamej konkurencii nadelil 30–40 % v testoch rýchlosti. Latencia je však porovnateľná s konkurenciou.


Príjemné prekvapenie sú aj rýchlosti SSD, kde Asus zvyčajne šetrí, čo sme videli aj pri ZenBook 14. Tentokrát sú však čítania aj rýchlosti nad 3 GB/s, čím sa dorovnáva najvyššia aktuálna latka v tejto oblasti. Takže tu žiadne pripomienky nemám, môžem len chváliť.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Zahrievanie a výdrž na batériu

10. generácia Intel Ice Lake nijako teplotami neprekvapia a pohľad na graf vyššie neveští nič dobré o 11. generácii Tiger Lake. Pravdou ale je, že mierny pokles teploty som v testoch zaznamenal. Zvyčajne sa maximum pohybovalo okolo 94-95 stupňov Celzia, čo je o máličko menej než maximálna teplota. V praxi nás ale bude zaujímať viac priebeh výkonu a vývoj teplôt v čase, na čo sa pozrieme v priebehových grafoch.

Flip S podáva veľmi solídny výsledok v YouTube teste s hodnotou 7 hodín a 5 minút, čím poráža XPS 13 2in1 a mnoho ďalších notebookov. Na skvelý výsledok ZenBook 14, to ale nemá.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu pri jednotlivých režimoch výkonu a zaťažení CPU ale aj kombinovanej záťaže CPU + GPU.

Blender je jedným z dlhých testov. Ukazuje veľké rozdiely medzi taktami pri jednotlivých režimoch. Whisper takmer okamžie klesá na hranicu 1 GHz a menej. Standard a Performance tiež ukazujú veľký prepad taktov z vyše 4 GHz na niečo okolo 2 GHz, ale vidíme, že Performance si udržuje o niečo vyššie takty ako Standard. Zaujímavé sú tiež akési skoky pri režime Whisper, toto sme pri inom notebooku ešte nevideli.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Standard a Performance sa pohybujú na úrovni 15 W, Whisper pod 10 W.

Vývoj teploty počas testu je opäť veľmi podobný taktom aj spotrebe a po úvodných hodnotách na 90 stupňov postupne klesáme až k 70 a v prípade Whisper aj po 60 stupňov.

Rozdiel vo výkone medzi Performance a Standard je len 17 %, čo bolo vidieť aj na podobných krivkách výkonu. Whisper však ukazuje 2 a 2,3× horší výsledok oproti Standard a Performance, čo rozhodne zanedbateľné nie je.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. Tu môžete vidieť pomerne chaotické zmeny taktov od nečinnosti až po plný boost (4,4 GHz) v závislosti od aktuálnej scény. Opäť však vidíme, že Standard a Performance majú podobné krivky taktov, zatiaľ čo Whisper si ide svojou cestou s nižšími hodnotami.

Veľký rozdiel vidíme v spotrebe, kde Standard a Performance v maxime prekračujú 30 W a dlhšie sa držia okolo 25 W až začnú v polke testu klesať k 15 W, ako sme videli pri Blender. Whisper naopak okamžite klesne pod 10 W a okrem menšieho nárastu za polkou testu k 15 W sa drží tejto hodnoty.

Teploty Standard a Performance sú podobné ako takty a spotreba, teda v úvode testu okolo 90 stupňov s poklesom na cca 70. Whisper sa drží pod hodnotou 60 stupňov.

Zaťaženie grafiky pri 3D scénach je vo všetkých režimoch rovnaké.

Veľký rozdiel medzi režimami vidíme tiež pri spotrebe grafiky. Whisper sa pohybuje pod 5 W s jedným skokom ku 10 W, zatiaľ čo Standard a Performance na začiatku testu berú medzi 15 – 20 W, až klesnú ku 10 W.

Teplota grafiky je prakticky zhodná s teplotou procesora, keďže ide o integrovanú časť.


Rozdiel v celkovom skóre medzi Standard a Performance je menší ako pri Blenderi, len 11 %, no Whisper je opäť viac než 2× pomalší v porovnaní so zvyšnými dvoma režimami.

Sumarizácia

Po analýze grafov sa dajú urobiť jednoduché závery. Na bežné používanie bude ideálny Standard, pri hraní hier alebo náročnej práci môžete získať pár percent výkonu po prepnutí do režimu Performance. Naopak, pri potrebe čo najdlhšej výdrže je režim Whisper ideálnym riešením, keďže výrazne ovplyvňuje výkon zariadenia. Takto nejako si predstavujem, že by mali režimy výkonu fungovať. Klobúk dole Asus. Možne len jeden tip na zlepšenie, rozdiel medzi Standard a Performance by mohol byť o kúsok väčší.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

MyAsus

Asus ponúka k notebooku aj aplikáciu na ovládanie a správu s názvom MyAsus.

Sú v nej detaily o zariadení a možnosť zaregistrovania produktu.

Nájdete tu tiež kontrolu hardvéru a možnosti aktualizácie ovládačov.

Ovládať viete rôzne nastavenia, napríklad režim ventilátora alebo obmedzenie nabíjacej kapacity.

Nechýbajú ani aktualizácie či odporúčané aplikácie. Môžete si tiež prepojiť smartfón s notebookom pomocou Link to MyAsus.

Aplikácia je veľmi pekne nadizajnovaná a jednoduchá na používanie.

Tento rok je nabitý technologickými novinkami a notebooky sú oblasť, kde to obzvlášť žije. Navyše Intel je tak pod veľký tlakom, čo sa prejavilo v pomerne rýchlom vydaní novej generácie procesorov Tiger Lake a prvá novinka v podaní Asus nám už dorazila do redakcie. Aký je nový ZenBook Flip S a má vôbec 11. generácia Intel Core význam v porovnaní s 10. generáciou v nedávno testovanom ZenBook 14?

Hodnotenie

Asus ZenBook Flip S UX371 je novým prémiovým prírastkom do rodiny ZenBook, kde zaujme pozíciu šikovného kompaktného a štýlového 2v1. Poteší spracovaním, dizajnom, pomerne bohatou portovou výbavou, biometrickým zabezpečením a úchvatným displejom. Nový procesor mu dodáva nevídaný výkon najmä v oblasti grafiky, vďaka čomu si budete môcť zahrať menej náročné tituly na cestách či na pohovke alebo posteli.

Hoci 4K displej nie je úplne ideálnou voľbou pre výdrž batérie, s hodnotou viac ako 7 hodín sa Flip S rozhodne nemá za čo hanbiť. Samozrejme, nie je to tak skvelá hodnota ako mal ZenBook 14, no 2 hodiny by minimálne pre mňa boli adekvátna daň za skvelý 4K OLED s HDR a vysokým jasom. Bezpochyby ide o jeden z najlepších displejov, aké som na notebooku doteraz videl a sám by som po ňom hneď siahol. Čo sa týka výkonu nového procesora, v tenkom a ľahkom tele je zjavne obmedzený a neponúka úplne konzistentné výsledky, čomu sa ani veľmi nečudujem. Naopak, potešila ma veľmi dobrá implementácia režimov výkonu, ktoré fungujú podľa očakávaní. Naopak zamrzela ma absencia slotu pre SD karty a len staršie HDMI, čo mal ZenBook 14 lepšie vyriešené. Tak či onak, Flip S je rozhodne zaujímavým adeptom pre vaše nové zariadenie 2v1 a hodným oponentom pre konvertibilné Dell XPS či Lenovo Yoga modely.

Asus ZenBook Flip S UX371
+ excelentný 4K OLED displej
+ zaujímavá cena
+ WiFi 6 a Thunderbolt 4 USB-C s nabíjaním aj DisplayPort
+ dobrá výdrž batérie pri 4K displeji
+ kvalitný touchpad s numerickou podsvietenou časťou
+ IR kamera pre Windows Hello
+ prvotriedne spracovanie
+ nízka hmotnosť
+ vyšší grafický výkon a rýchle SSD
- nižší výkon pri dlhšej záťaži
- rozloženie klávesnice nemusí vyhovovať každému
- len HDMI 1.4 a absencia čítačky microSD oproti ZenBook 14
- absentuje možnosť 32 GB RAM
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-643" as a base selector for example: #supsystic-table-643 { ... } #supsystic-table-643 tbody { ... } #supsystic-table-643 tbody tr { ... } */

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 47 990 Kč/1799 €