Site icon HWCooling.net

BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Metodika měření a výsledky testů

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče.

Klíčové vlastnosti chladiče

Shadow Rock 3 představuje chladič s mírně odlišným přístupem k odvodu tepla než většina jeho konkurence. Místo hustého svazku tenkých hliníkových žeber je jeho pasiv konstruován okolo menšího počtu silnějších žeber. Tato žebra mají mezi sebou větší mezery, takže celý svazek neklade tak velký odpor toku vzduchu. Teoreticky tento koncept dovoluje použít nižší otáčky ventilátoru, což by mělo vést k nižší úrovni hluku. Na fotografii níže je vlevo vyfocen detail pasivu Dark Rock 4 a vpravo pak Shadow Rock 3. Hustota žeber je u Dark Rock 4 téměř dvojnásobná, avšak jeho pasiv je o pětinu kratší. Hodnoty TDP jsou u obou chladičů podobné. Dark Rock 4 se pyšní až 200 W ratingem, zatímco Shadow Rock 3 nabízí o 10 W méně. Uvidíme tedy, jak si chladiče povedou v přímém srovnání.

Vizuálně se Shadow Rock 3 povedl na jedničku. Kromě ventilátoru a části vrchního krytu je celý chladič bez barevné povrchové úpravy. Nebude tedy žádný problém jej sladit s libovolnou sestavou. Nečekejte zde však žádné RGB efekty. Bequiet! Shadow Wings 2 ventilátory se vyjímají především tichým chodem.

Celý svazek žeber je propojen pěticí měděných heatpipes s průměrem 6 milimetrů. Povrch těchto heatpipes je poniklován kromě části u základny. Chladič využívá princip HDT (heatpipes direct touch), tedy přímý kontakt s tepelným rozvaděčem procesoru.

   

Vzhledem k asymetrickému tvaru pasivu nemusíte řešit problém s vysokými moduly operačních pamětí. Ventilátor totiž nijak nezasahuje do prostoru DIMM slotů u běžných základních desek. Pokud však používáte HEDT platformu s DIMM sloty po obou stranách patice procesoru, pak musíte respektovat výškový limit 40 mm pro RAM moduly vlevo od patice.

   

Instalace chladiče je velmi snadná. V balení nechybí ani tradiční bequiet! šroubovák s magnetickou špičkou, který vám po montáži zůstane jako užitečný nástroj pro montáž zbytku PC.

   

Balení chladiče obsahuje montážní sady pro instalaci na všechny moderní procesorové patice s výjimkou AMD TR4/sTRX4. Kromě výše zmíněného šroubováku najdete v balení také druhou sadu upínacích spon pro push-pull konfiguraci s dvěma ventilátory. Přínosy push-pull konfigurace u chladičů s jedním svazkem žeber jsou však obvykle na úrovni statistické chyby, osobně takové řešení nedoporučuji, výsledkem bývá jen vyšší hlučnost bez reálného snížení teplot.

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už bylo řečeno výše, tak Shadow Rock 3 nabízí asymetrický design. Nekoliduje tedy s DIMM sloty pro operační paměti. Osazení případného druhého ventilátoru na zadní stranu pasivu však může být limitováno výškou VRM chladiče nebo výškou I/O krytu základní desky. Rozměry chladiče nijak nevybočují z běžného průměru pro tuto třídu a váha je překvapivě nízká, což je nejspíše vliv malé hustoty žeber.

ChladičBeQuiet! Shadow Rock 3
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel LGA 115x, 1200, 20xx; AMD AM3+, AM4
VýškaVýška (bez ventilátoru)163 mm
ŠířkaŠířka (bez ventilátoru)130 mm
Hloubka s ventilátoremHloubka s ventilátorem121 mm
HmotnostVáha (bez ventilátoru)714 g
Maximální výška RAMbez omezení (u HEDT desek je limit 40 mm)
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM49 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-482" as a base selector for example: #supsystic-table-482 { ... } #supsystic-table-482 tbody { ... } #supsystic-table-482 tbody tr { ... } */

Dodávaný ventilátor Shadow Wings 2 je ve verzi high-speed a s PWM regulací otáček. Běžný model Shadow Wings 2 má maximální otáčky 1100 RPM, avšak přibalený ventilátor nabízí až 1600 RPM. Další údaje však výrobce na svém webu bohužel neuvádí, takže hodnoty průtoku vzduchu nebo statického tlaku nejsou k dispozici.

VentilátorBeQuiet! Shadow Wings 2 PWM HS
Noctua U12A
LožiskoRifle Bearing
Maximální rychlostVýška (bez ventilátoru)1600 RPM
Hlučnost24,4 dBA24,4 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-483" as a base selector for example: #supsystic-table-483 { ... } #supsystic-table-483 tbody { ... } #supsystic-table-483 tbody tr { ... } */


Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče.

Metodika testování

Na základě zpětné vazby čtenářů jsem rozšířil metodiku testování. Nyní budu všechny chladiče testovat ve dvou normalizovaných úrovních RPM, konkrétně na 800 RPM a 1200 RPM. To bude doplněno o test na maximální otáčky ventilátorů. Hlučnost budu samozřejmě zaznamenávat na všech třech úrovních. Dále jsem rozšířil sadu testů o další (nižší) úroveň generovaného tepla.

Jako generátor tepla stále používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče testuji při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,15 V a poté na 4500 MHz s napětím 1,35 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 140 – 150 W, respektive cca 190 – 200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů a tak nelze očekávat, že všechny chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální otáčky) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček zajišťuje Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty procesoru (CPU Max). Veškeré údaje ohledně teplot a odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou korigovány proti teplotě okolí a uvedeny jako hodnota Delta T. Jako limit úspěšnosti testu jsem zvolil hodnotu 75°C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T už pak obvykle znamená teplotu procesoru blízko 100°C a riziko throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde testem s hodnotou Delta T pod 75°C je takový test označen jako neúspěšný.

Změna metodiky samozřejmě znamená znovu otestovat některé chladiče z mých předchozích recenzí. V současné době není v mých časových možnostech otestovat všechny předchozí chladiče, ale budu je časem doplňovat během následujících recenzí. Dnes tedy srovnáváme Shadow Rock 3 proti jeho většímu bratříčkovi v podobě BeQuiet! Dark Rock 4 a dále k nim přidáme dva chladiče od Noctua. Jedná se o populární modely NH-U12S a NH-D15S.

Výsledky testů



Na středně vysokou zátěž si vedly všechny testované chladiče velmi dobře. Dá se očekávat, že v běžném použití poběží všechny testované chladiče na nízké otáčky, aniž by došlo k přehřívání procesoru.



Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.



Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče.

Závěr a hodnocení

Shadow Rock 3 mě příjemně překvapil. Tento chladič si dobře poradil i s vysokým množstvím odpadního tepla při příjemně nízké hladině hluku. Chladič podporuje všechny současné patice desktopových procesorů. Kompatibilita s vysokými moduly RAM není také žádný problém. Vzhledově je Shadow Rock 3 vhodný do libovolné sestavy.

Samotná montáž chladiče je snadná a jako bonus vám navíc zbude praktický šroubovák s magnetickou špičkou. Celkově vzato se jedná o velmi povedený chladič. Jen jeho cena by snad mohla být lehce nižší.

BeQuiet! Shadow Rock 3
+ Solidní chladicí výkon
+ Velmi tichý chod
+ Atraktivní vzhled
+ Tříletá záruka
- Relativně vyšší cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-485" as a base selector for example: #supsystic-table-485 { ... } #supsystic-table-485 tbody { ... } #supsystic-table-485 tbody tr { ... } */