Site icon HWCooling.net

ClockTuner for Ryzen 2.0 je tu: ideální MT i ST výkon s Hybrid OC

Nová verze pokročilého nástroje pro automatické přetaktování procesorů AMD přináší velké změny

V létě byl vydán program k ClockTuner for Ryzen, který dokáže automaticky najít bezpečné napětí a přetaktované frekvence pro procesory Ryzen, a zlepšit tak výkon. Teď dostává novou verzi 2.0. Ta je celá přepracovaná a zavádí podporu pro nové procesory Ryzen 5000 „Vermeer“ s architekturou Zen 3, ale také APU Ryzen 4000G. Zejména ale má úplně novou metodu přetaktování pro maximální ST i MT výkon najednou, což dřív nešlo dohromady.

Novinek je v ClockTuneru pro Ryzen 2.0 hodně. Z těch menších je to například přidané monitorování procesoru, které ukazuje údajně velmi přesnou hodnotu aktuálního napětí CPU („CPU Tel (V)“) z jeho telemetrických dat.

CTR Hybrid OC: to nejlepší z obou světů

Největší novinkou je ale přidání hybridního přetaktování pomocí tzv. „CTR Hybrid OC“. Cílem tohoto režimu je za všech okolností maximalizovat výkon. Pokud jste už někdy přetaktovávali Ryzen, asi víte, že nejsnazší a nejbezpečnější metoda je použít Precision Boost Overdrive, kdy zůstává aktivní původní automatický boost, jen zvýšíte limity proudu, spotřeby a volitelně i frekvence, aby toto turbo nasazovalo vyšší takty. Protože je boost pořád aktivní, zachováte si tímto maximální možný jednovláknový výkon. Nevýhoda je, že získaný mnohovláknový výkon většinou není tak vysoký, jaký by se dal vymáčknout, pokud byste šli do více „hardcore“ přetaktování podle starých praktik, tedy našli nejvyšší možnou frekvenci+napětí, které udrží všechna jádra najednou stabilní a napevno ji nastavili. To poskytne vyšší mnohovláknový výkon, ale tuto frekvenci budete mít o několik set MHz nižší, než by byl maximální jednojádrový boost, takže v jednovláknových aplikacích si zase pohoršíte. Bylo zde tedy vždy dilema.

ClockTuner for Ryzen 2.0 – zapnutí CTR Hybrid OC

CTR 2.0 se to snaží právě funkcí CTR Hybrid OC vyřešit a přinést to nejlepší z obou světů. Utilita procesor automaticky přepíná mezi třemi různými profily podle toho, co zrovna na procesoru děláte. Pokud používáte mnohovláknové aplikace vytěžující všechna jádra CPU (tedy případ, kdy byste těžili z manuálního OC na fixní frekvenci), CTR při detekci takové vysoké zátěže všech jader nastaví režim „Profil 1“. Ten fixuje frekvence procesoru jako při manuálním přetaktování, tedy pro co nejvyšší MT výkon. Přesněji, tento režim provádí přesně to, co dělal původní Clock Tuner for Ryzen – frekvence jsou tedy zvolené zvlášť pro jednotlivé CCX, nejsou společné pro celé CPU.

Ovšem pokud hrajete hry, aplikace procesor přepne na tzv. „Profil 2“. Tento profil je volen, když máte na jednom nebo více CCX vašeho procesoru částečnou zátěž (4 až 6 vláken – ani moc málo, ale ani moc, jinak byste skočili do Profilu 1 pro MT zátěže), což může být právě hra. Cílem je zde zvýšit jednovláknový výkon. Frekvence by opět měly být fixní a nereagovat na teplotu nebo propady napětí či na to, zda procesor používá AVX(AVX2). Podle autora programu Jurije Bublije by tedy režim měl ve frekvenci a výkonu překonávat stock stav procesoru, kdy je aktivní jen automatický boost, ale nezvyšovat spotřebu.

Jak působí ClockTuner for Ryzen 2.0 na Ryzenu 5 5600X: V profilu 2 (hry) vám umožní mít tři jádra na 4775 MHz. V profilu 1 v MT aplikacích se přepne na 4575 MHz na všech šesti jádrech

Třetí režim, „Profil 0“, CTR nastaví tehdy, když je zátěž CPU ještě nižší, než jaká jsou kritéria pro Profil 2. V tomto módu se procesor zdá se přepne do stock režimu bez přetaktování a používá jenom běžné výchozí boostování, jak ho nastavilo AMD. Toto zajišťuje, že během mírné zátěže či nečinnosti budete mít vysokou energetickou efektivitu a zároveň také nejvyšší jednovláknový výkon (poskytnutý výchozím boostem).

Hranice zatížení procesoru, při kterých se CPU přepne z Profilu 0 do Profilu 2 nebo z Profilu 2 do Profilu 1, si můžete v programu sami nastavit, takže chování bude možné ohnout pro vlastní potřeby. Lze například nastavit, aby minimální zátěž pro Profil 2 byla nula, pak se vždy použije jen tento OC profil (a v maximální MT zátěži Profil 1), CPU pak nikdy nebude v nepřetaktovaném režimu 0.

Přepínání mezi profily má určitou prodlevu, protože příliš vysoká frekvence by nebyla pro výkon dobrá. Toto lze nastavit pomocí tzv. „Holding Time“. CTR také volbu přetaktovaných profilů (1, 2) zablokuje v případě vysoké teploty, což je ochrana před tím, abyste procesor neupekli, když chlazení nestíhá.

Automatické obnovení při problémech

Další novinkou je tzv. Phoenix Mode, který by měl zajistit, že se program zotaví z pádu systému nebo BSOD. Během hledání limitů pro přetaktování, které program provádí za testování stability, si postupně loguje nastavení, a to tak, že v momentě, když systém do 90 sekund spadne, má uložené bezpečné hodnoty použité předtím, ke kterým se vrátí – toto by mělo být zvládnuto bez toho, aby musel uživatel zasahovat. Bavíme se zde samozřejmě o počátečním nastavení programu, kdy si „trénujete“ své nastavení OC, ne o běžném používání počítače.

Clock Tuner for Ryzen 2.0 už je k dispozici ke stažení, takže můžete začít experimentovat (pamatujte ale, že jde pořád o přetaktování, takže nesete určité riziko a je to na vlastní odpovědnost). Kromě nových Ryzenů s jádry Zen 3 je pořád podporovaný také Zen 2, tedy procesory Ryzen 3000 „Matisse“ a nově také Ryzen 4000G „Renoir“ pro desktopový socket AM4.

ClockTuner for Ryzen 2.0 – přesné údaje o napětí, proudu a spotřebě z telemetrie CPU

CTR 2.1 bude umět Curve Optimizer

Další nové funkce mají přibýt v nadcházející verzi ClockTuner for Ryzen 2.1. Má jít například o možnost upravovat parametry boostování, a také by právě v této verzi měla být začleněná podpora pro funkci Curve Optimizer na Zenu 3 (to je nová metoda podvoltování, kterou AMD zavedlo pro Zen 3, psali jsme o tom zde). Také by prý měla eventuálně být přidána alternativní metoda testování stability/vyhledávání bezpečných limitů OC, která zabere méně času.

Plány novinek pro ClockTuner for Ryzen 2.1 a 2.2 (Zdroj: igor’sLAB)

Testovací verze vydání 2.1 je již dostupná zájemcům, kteří přispějí na vývoj přes službu Patreon, později bude vydaná i veřejně.

Pokud si chcete nastudovat fungování podrobně, autor programu Jurij „1usmus“ Bublij popsal nové funkce ve článku na Guru3D spolu s příklady a návodem k použití. Jeho představení programu si můžete přečíst zde.

Stahovat můžete například z techPowerUpu, Guru3D, nebo z webu igor’sLAB, které nástroj oficiálně hostují.