Site icon HWCooling.net

Cooler Master MasterBox NR200P – malé rozměry, velké možnosti

Detailní analýza skříně

Kompaktní PC sestavy získávají na popularitě a tak výrobci reagují rozšiřováním nabídky skříní v této kategorii. Ale co když chcete malé PC, které je nabité výkonným hardwarem a vy chcete využít vodní okruh k chlazení procesoru i grafické karty? Před pár měsíci přišla na trh velmi zajímavá skříň MasterBox NR200P od Cooler Master, která k tomu přímo vybízí. Ale je vůbec dobrý nápad kombinovat SFF skříň a okruh s vodním chlazením?

Klíčové parametry

S objemem osmnáct a půl litru lze MasterBox NR200P bezpečně zařadit do kategorie SFF skříní. Její celková délka 376 mm však není zcela zanedbatelná. Menší rozměry skříně by ale už mohly limitovat výběr grafických karet, které se poslední dobou stávají doslova obřími. Tato skříň využívá tradiční rozložení komponent, nejedná se tedy o vysoce kompaktní sendvičovou konfiguraci, kdy jsou základní deska a grafická karta umístěna zády k sobě jako např. U Louqe Ghost S1 nebo DAN A4. Klasická konfigurace tedy zvyšuje celkové rozměry, ale na druhou stranu lze použít většinu CPU chladičů. I velmi výkonná Noctua NH-U12A se do NR200P vejde, byť na chlup přesně. Konce heatpipes se sice dotýkají prachového filtru, ale netlačí na boční panel. Bočnice z tvrzeného skla však ubere z maximální podporované výšky několik málo milimetrů, což je při výběru chladiče potřeba zohlednit.

Cooler Master MasterBox NR200P
Podporované formáty základní deskyMini-ITX, Mini-DTX
Podporované formáty zdrojeSFX, SFX-L (s délkou do 130 mm), ATX (vyžaduje speciální rámeček)
Rozměry (V × Š × D)292 × 185 × 376 mm
Objem18,5 l
Hmotnost5,1 kg
Podporované ventilátory2× 120 mm horní panel, 2× 120 mm spodní panel, 2× 120/140 mm boční panel, 1× 92 mm zadní panel
Podporované formáty radiátorů120/240 mm spodní panel, 120/140/240/280 mm boční panel, 92 mm zadní panel
Maximální rozměry grafické karty330 × 156 × 60 (3-slot) mm
Maximální výška CPU chladiče76 mm (s vertikálně umístěnou GK), 153 mm (při použití bočnice z tvrzeného skla), 155 mm (při použití ventilované bočnice)
Doporučená koncová cena99 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-628" as a base selector for example: #supsystic-table-628 { ... } #supsystic-table-628 tbody { ... } #supsystic-table-628 tbody tr { ... } */

Detailní analýza skříně

Mezi hity malých skříní poslední doby patří bezpochyby například Louqe Ghost S1, Streacom DA2, DAN A4-SFX nebo NCASE M1. Ovšem malý počet vyráběných kusů a vysoká pořizovací cena těchto skříní může pro spoustu lidí odrazující. MasterBox NR200P však představuje zajímavou SFF skříň, která vám neudělá příliš velkou díru do peněženky.

   

NR200P zaujímá tvar kompaktního kvádru a svým rozložením nejvíce podobná skříni M1 v6 od NCASE. Na rozdíl od M1 v6 však stojí sotva polovinu. O pořizovací ceně Ghost S1 nebo Streacom DA2 se raději vůbec nebudu bavit. Ale nižší cena obvykle znamená nějaké ty kompromisy. U NR200P jsou to naštěstí jen drobnosti, které by většině uživatelů neměly vadit. Extrudovaný hliník nahradila kvalitní ocelová konstrukce a pouze horní panel je z plastu. Na své kompaktní rozměry je NR200P překvapivě těžká, což doufejme svědčí o skutečnosti, že výrobce zde zbytečně nešetřil materiálem. Kromě klasické černé barvy lze NR200P pořídit i v netradiční bílé, avšak v době psaní recenze nebyla bílá varianta absolutně nikde k sehnání. Jsem nakonec rád, že mi Cooler Master poskytl alespoň černou verzi.

   

Celá skříň působí dojmem, že airflow byl jednou z hlavních priorit při návrhu této skříně. Oba boční panely, vršek i spodek skříně jsou bohatě perforované a vybavené prachovými filtry. Spodní a boční filtry jsou přichyceny magneticky, není tedy problém je jednoduše sejmout a vyčistit. Avšak horní filtr je pevně uchycen k hornímu panelu. To by ale příliš vadit nemělo, horní panel primárně slouží k odvodu vzduchu ze skříně. Prach by se měl tedy usazovat především na vnější straně, která jde snadno vyluxovat nebo otřít. Čelní panel je bez perforace a jeho matnou čerň narušuje jen nenápadné logo výrobce ve spodní třetině.

   

Přední část horního panelu obsahuje I/O rozhraní. Uprostřed je hlavní spínač, tvarově stylizovaný do loga Cooler Master. Po jeho stranách lze nalézt dvojici USB 3.2 Gen1 portů typu A. Škoda, že zde není ještě nějaký ten USB 3.2 Gen2 typu C. Tato položka bohužel nejspíš vypadla v rámci snižování výrobních nákladů. Na krajích I/O panelu pak najdeme ještě zapuštěné tlačítko pro resetování a kombinovaný 3.5 mm TRRS konektor. Pohled na zadní panel pak odhaluje možnost osazení rozměrných grafických karet s tříslotovým rámečkem do klasické pozice nebo dvouslotové karty do vertikální pozice. Pro využití vertikální pozice nechybí v balení PCI riser. Případně lze tuto část skříně využít pro 92 mm ventilátor. Napájecí konektor je umístěn vcelku chytře nad I/O rozhraním desky, takže uvnitř skříně lze vést napájecí kabel ke zdroji stranou všech komponent.

   

V příslušenství najdeme zmiňovaný PCI riser kabel, dále pak nezbytné šroubky pro instalaci všeho potřebného, gumové gromety pro minimalizaci přenosů vibrací od pevných disků a několik stahovacích pásků pro zkrocení kabeláže. Uživatelská příručka je sice poněkud strohá, ale přehledná. Příslušenství doplňuje dvojice SickleFlow 120 ventilátorů s PWM regulací a s rozsahem otáček 650 – 1800 RPM. Tyto ventilátory jsou vybaveny ochrannou mřížkou proti konfliktu s kabeláží. Mřížka je pak spojena s trny, které slouží pro instalaci ventilátorů na horní panel. Klasické šroubky využít nelze. Nechybí také ani rozbočovač pro trojici ventilátorů, jehož červený konektor označuje ventilátor se zachovaným RPM signálem.

   

Přední, horní i oba boční panely lze jednoduše odejmout bez použití nářadí. Spodní panel je zajištěn jediným šroubkem a všechny panely využívají mechanismus zacvakávacích trnů. Po jejich sejmutí se nám nabídne pohled do vnitřku skříně. Abychom však získali maximální přístup, je třeba ještě odšroubovat boční rámeček pro ventilátory a vzpěru pro horní panel. Pak získáte ničím neomezený přístup pro stavbu sestavy.

   

Koš pro napájecí zdroj lze přesunout o něco výš, pokud chcete využít formát SFX-L. Tím ale přijdete o možnost využít přední ventilátor na horním panelu. Případně můžete zdroj přesunout i na přední stěnu skříně a získat tak více místa mezi zdrojem a základní deskou. Cooler Master také nabízí na webu podklady pro 3D tisk rámečku pro ATX zdroj. Takto velký zdroj však bude limitovat ventilátor na horním panelu nebo maximální délku grafické karty.

   

Celkově je NR200P příjemně modulární skříň, záleží jen na vás, jak toho využijete. Najdete zde podporu pro až trojici SSD disků ve formátu 2.5“, dva lze umístit za přední panel a jeden pak na koš napájecího zdroje. Pro klasické 3.5“ disky jsou zde nachystány dvě pozice, jedna je opět na koši napájecího zdroje a druhá pozice pak využívá bočního rámečku pro ventilátory. Příjemně překvapí nativní podpora pro montáž pumpy vodního okruhu za předním panelem nebo na koši napájecího zdroje. Velký otvor ve spodní části pak slouží ke snadnější instalaci grafické karty, nicméně osobně se mi zdá jednodušší sejmout spodní panel, čímž získáte daleko více prostoru.

   
   

Jako kosmetický prvek je součástí příslušenství NR200P také panel z tvrzeného skla. Ten je pečlivě zabalen v oddělené krabici. Pro zamýšlenou sestavu jej však nepoužiji, protože potřebuji využít i boční rámeček pro ventilátory a perforovaný boční panel. Nebráním se atraktivnímu vzhledu, ale nesmí to limitovat účinnost chlazení celé sestavy. Je příjemné, že v balení skříně najdete jak TG panel, tak i ventilovanou bočnici. Každý si tak jednoduše vybere, co mu více vyhovuje a není nutné nic dokupovat extra bokem.

   


Kompaktní PC sestavy získávají na popularitě a tak výrobci reagují rozšiřováním nabídky skříní v této kategorii. Ale co když chcete malé PC, které je nabité výkonným hardwarem a vy chcete využít vodní okruh k chlazení procesoru i grafické karty? Před pár měsíci přišla na trh velmi zajímavá skříň MasterBox NR200P od Cooler Master, která k tomu přímo vybízí. Ale je vůbec dobrý nápad kombinovat SFF skříň a okruh s vodním chlazením?

Stavíme velký okruh v malé skříňce

SFF sestavy mě fascinují už delší dobu. Před dvěma lety jsem podlehl pokušení a pořídil si Streacom DA2, jejíž vzhled mi naprosto učaroval. Ale ve výsledku jsem byl nakonec dost zklamaný z hlučnosti i provozních teplot celé sestavy. Pokorně jsem se tedy vrátil ke klasické sestavě s ATX deskou v kompaktní skříni Define C od Fractal Design, kam jsem po drobné úpravě vměstnal okruh s dvěma radiátory, který chladil Intel Core i7-9700K a GeForce RTX 2080 Ti. Se sestavou jsem byl celkově spokojený. Ale do toho nyní přišel Cooler Master se skříní MasterBox NR200P, která slibuje dobrý airflow i podporu vodních okruhů v kompaktních rozměrech. Této příležitosti jsem jednoduše neodolal. A stejně plánoval upgrade sestavy, jakmile vyjdou na trh nové procesory od AMD.

Stavbu jsem tedy zahájil očesáním skříně na holý základ bez panelů. Osazení základní desky, zdroje a grafické karty pak už nemohlo být jednodušší. Jako základní desku jsem zvolil Asus ROG Strix B550-I Gaming do které jsem osadil procesor AMD Ryzen 3 3100 jako dočasné řešení, než dorazí na trh Ryzen 9 5900X. Základní desku jsem doplnil operační pamětí Corsair Vengeance RGB PRO v konfiguraci 2 x 16 GB. Napájení celé sestavy poskytuje Corsair SF750. Tento zdroj patří ke špičce mezi SFX zdroji, nabízí tichý chod a hlavně má kvalitní a poddajné kabely, což je v jakékoliv SFF sestavě velmi praktické. Grafická karta je Asus GeForce DUAL RTX 2080 Ti O11G. Tuto kartu jsem měl i v původní sestavě, ale upgrade zatím není na pořadu dne. Jako úložiště jsem zvolil dvojici M.2 NVMe SSD, abych se nemusel zaobírat kabely a místem. Jedná se o Samsung 980 Pro 1 TB a Samsung 970 Evo Plus 1 TB.

Původní ventilátory pro horní panel jsem vyměnil za dvojici Noctua NF-A12x25 PWM. Osobně je považuji za naprostou špičku mezi 120 mm ventilátory. Typický Noctua vzhled mě netrápil, žádný z ventilátorů není zvenku moc vidět. Chladicí blok na procesoru je limitovaná edice EK Supremacy Edge a grafická karta je osazena full-cover blokem a backplate z řady EK Classic. Pumpa je EK-SPC, abych nemusel řešit externí napájení a je doplněna 110 mm vysokou cylindrickou nádržkou. Pumpu jsem na skříň zavěsil pomocí dvojice adaptérů EK-UNI Holder 50/70. Do spodní části skříně jsem umístil radiátor EK-CoolStream Classic SE 240, který je osazen dvojicí nízkých ventilátorů Noctua NF-A12x15 PWM. A také jsem narazil na první zádrhel. Původní terminál u bloku grafické karty byl příliš rozměrný, musel jsem jej tedy nahradit terminálem s integrovanými otočnými adaptéry. Podobné zrádnosti bývají v SFF sestavách celkem běžné, i když si vše předem naplánujete a zaměříte.

Nastal tedy čas propojit komponenty chladícího okruhu pomocí hadic. Zvolil jsem EK-DuraClear 9,5/12,7 pro jejich poddajnost. Jen mě mrzí, že EKWB už nenabízí 9,5/12,7 variantu ZMT hadic, které by svým matně černým vzhledem do sestavy zapadly lépe. Použité fitinky jsou EK-STC Classic 10/13.

A hned první spoj mezi pumpou a spodním radiátorem mi dal zabrat. Po několika marných pokusech jsem nakonec využil dvojici 90° adaptérů na pumpě a 2×45° adaptér na radiátoru, což mi poskytlo dostatek volnosti pro hadici, aniž by se zalomila. Dále bylo třeba propojit spodní radiátor a blok grafické karty, což už proběhlo hladce. Pro zamýšlené komponenty je však jediný 240 mm radiátor jen hraničně dostačující, proto jsem ještě přidal jeden EK-CoolStream Classic SE 120 radiátor na bok a osadil jej ventilátorem Noctua NF-A12x15 PWM. Při pohledu na fotografii níže se o vás může pokusit záchvat OCD. Radiátor však nebyl upevněn, potřeboval jsem možnost s ním lehce posouvat v rámečku, abych jej pak mohl snadněji napojit na blok grafické karty. A proto není na fotografii dokonale rovně.

Na řadě byl dále spoj mezi bočním radiátorem a procesorem. Vzhledem k délce spoje to nešlo tak snadno, jak jsem očekával, ale s trochou trpělivosti se nakonec dílo podařilo.

Zbývalo už tedy jen propojit blok procesoru a pumpy. Zde jsem do spoje vložil T-spojku s ventilem pro snadnější vypouštění okruhu během pravidelné údržby.

Blížil jsem se ke konci, už jen zbývalo okruh otestovat na případné úniky a netěsnosti. Obrovským pomocníkem je v tomto ohledu EK-Leak Tester, bez kterého už si nedovedu testování okruhů vůbec představit. Okruh jsem tedy natlakoval vzduchem a po hodině zkontroloval, že se ručička na tlakoměru nepohnula ani o píď, což mi potvrdilo dokonalou těsnost celého okruhu. Zbývalo tedy okruh naplnit kapalinou a odvzdušnit. Po několika dřívějších experimentech s barevnými kapalinami jsem se ale u této sestavy pokorně vrátil k čiré bezbarvé kapalině EK-CryoFuel Clear. Barevné kapaliny mají bohužel časem tendenci k zanášení bloků sedimentem z barviva. Mohu je tedy doporučit jen zkušeným uživatelům, kteří své okruhy nejméně dvakrát ročně důkladně čistí.

Na závěr přikládám galerii finální sestavy, kde jsem použil svojí oblíbenou kombinaci tyrkysové a fialové barvy. S celkovým výsledkem jsem velmi spokojený, sestava je tichá a teploty přijatelně nízké. A doufám, že mě můj SFF červík už nechá být. MasterBox NR200P tedy splnila zamýšlený účel. Je to skutečně skříň vhodná i pro vodní chlazení na míru.

   
   

Kompaktní PC sestavy získávají na popularitě a tak výrobci reagují rozšiřováním nabídky skříní v této kategorii. Ale co když chcete malé PC, které je nabité výkonným hardwarem a vy chcete využít vodní okruh k chlazení procesoru i grafické karty? Před pár měsíci přišla na trh velmi zajímavá skříň MasterBox NR200P od Cooler Master, která k tomu přímo vybízí. Ale je vůbec dobrý nápad kombinovat SFF skříň a okruh s vodním chlazením?

Závěr a hodnocení

Předchozí text nemá sloužit jako exaktní recenze, nechci lézt kolegovi Bednárovi do zelí. Spíše jej berte jako praktické zkušenosti a dojmy při stavbě sestavy do zajímavé skříně. A tou MasterBox NR200P bezesporu je. Zde se Cooler Masteru povedla trefa do černého. Kvalita použitých materiálů a celkové dílenské zpracování je na vysoké úrovni. Skříň je příjemně modulární, jen je potřeba zohlednit, jaký hardware chcete upřednostnit.

Na poměry SFF skříní je NR200P sice celkem velká a těžká, ale na druhou stranu tím získáte mnohem širší výběr kompatibilních grafických karet nebo chladičů. A proti klasickým mATX nebo ATX skříním je pořád příjemně kompaktní. Navíc není problém si v této skříni sestavit i plnokrevný vodní okruh na míru, jak jsem právě demonstroval. To vše s až překvapivě nízkou cenou, zejména s přihlédnutím k podobným skříním, jako jsou NCASE M1 nebo DAN A4-SFX. Až na naprosté drobnosti nemám nic, co bych této skříni vytknul. MasterBox NR200P je jednoduše velmi povedený produkt a odnáší si moje plné doporučení.

Cooler Master MasterBox NR200P
+ Celkově kvalitní dílenské zpracování
+ Podpora chlazení vodním okruhem
+ Modulární provedení
+ Příznivá cena
- Absence konektoru USB-C
- Relativně velké rozměry (na poměry SFF)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-629" as a base selector for example: #supsystic-table-629 { ... } #supsystic-table-629 tbody { ... } #supsystic-table-629 tbody tr { ... } */