Cooler Master MasterBox NR200P – malé rozměry, velké možnosti

Detailní analýza skříně

Kompaktní PC sestavy získávají na popularitě a tak výrobci reagují rozšiřováním nabídky skříní v této kategorii. Ale co když chcete malé PC, které je nabité výkonným hardwarem a vy chcete využít vodní okruh k chlazení procesoru i grafické karty? Před pár měsíci přišla na trh velmi zajímavá skříň MasterBox NR200P od Cooler Master, která k tomu přímo vybízí. Ale je vůbec dobrý nápad kombinovat SFF skříň a okruh s vodním chlazením?

Klíčové parametry

S objemem osmnáct a půl litru lze MasterBox NR200P bezpečně zařadit do kategorie SFF skříní. Její celková délka 376 mm však není zcela zanedbatelná. Menší rozměry skříně by ale už mohly limitovat výběr grafických karet, které se poslední dobou stávají doslova obřími. Tato skříň využívá tradiční rozložení komponent, nejedná se tedy o vysoce kompaktní sendvičovou konfiguraci, kdy jsou základní deska a grafická karta umístěna zády k sobě jako např. U Louqe Ghost S1 nebo DAN A4. Klasická konfigurace tedy zvyšuje celkové rozměry, ale na druhou stranu lze použít většinu CPU chladičů. I velmi výkonná Noctua NH-U12A se do NR200P vejde, byť na chlup přesně. Konce heatpipes se sice dotýkají prachového filtru, ale netlačí na boční panel. Bočnice z tvrzeného skla však ubere z maximální podporované výšky několik málo milimetrů, což je při výběru chladiče potřeba zohlednit.

Detailní analýza skříně

Mezi hity malých skříní poslední doby patří bezpochyby například Louqe Ghost S1, Streacom DA2, DAN A4-SFX nebo NCASE M1. Ovšem malý počet vyráběných kusů a vysoká pořizovací cena těchto skříní může pro spoustu lidí odrazující. MasterBox NR200P však představuje zajímavou SFF skříň, která vám neudělá příliš velkou díru do peněženky.

   

NR200P zaujímá tvar kompaktního kvádru a svým rozložením nejvíce podobná skříni M1 v6 od NCASE. Na rozdíl od M1 v6 však stojí sotva polovinu. O pořizovací ceně Ghost S1 nebo Streacom DA2 se raději vůbec nebudu bavit. Ale nižší cena obvykle znamená nějaké ty kompromisy. U NR200P jsou to naštěstí jen drobnosti, které by většině uživatelů neměly vadit. Extrudovaný hliník nahradila kvalitní ocelová konstrukce a pouze horní panel je z plastu. Na své kompaktní rozměry je NR200P překvapivě těžká, což doufejme svědčí o skutečnosti, že výrobce zde zbytečně nešetřil materiálem. Kromě klasické černé barvy lze NR200P pořídit i v netradiční bílé, avšak v době psaní recenze nebyla bílá varianta absolutně nikde k sehnání. Jsem nakonec rád, že mi Cooler Master poskytl alespoň černou verzi.

   

Celá skříň působí dojmem, že airflow byl jednou z hlavních priorit při návrhu této skříně. Oba boční panely, vršek i spodek skříně jsou bohatě perforované a vybavené prachovými filtry. Spodní a boční filtry jsou přichyceny magneticky, není tedy problém je jednoduše sejmout a vyčistit. Avšak horní filtr je pevně uchycen k hornímu panelu. To by ale příliš vadit nemělo, horní panel primárně slouží k odvodu vzduchu ze skříně. Prach by se měl tedy usazovat především na vnější straně, která jde snadno vyluxovat nebo otřít. Čelní panel je bez perforace a jeho matnou čerň narušuje jen nenápadné logo výrobce ve spodní třetině.

   

Přední část horního panelu obsahuje I/O rozhraní. Uprostřed je hlavní spínač, tvarově stylizovaný do loga Cooler Master. Po jeho stranách lze nalézt dvojici USB 3.2 Gen1 portů typu A. Škoda, že zde není ještě nějaký ten USB 3.2 Gen2 typu C. Tato položka bohužel nejspíš vypadla v rámci snižování výrobních nákladů. Na krajích I/O panelu pak najdeme ještě zapuštěné tlačítko pro resetování a kombinovaný 3.5 mm TRRS konektor. Pohled na zadní panel pak odhaluje možnost osazení rozměrných grafických karet s tříslotovým rámečkem do klasické pozice nebo dvouslotové karty do vertikální pozice. Pro využití vertikální pozice nechybí v balení PCI riser. Případně lze tuto část skříně využít pro 92 mm ventilátor. Napájecí konektor je umístěn vcelku chytře nad I/O rozhraním desky, takže uvnitř skříně lze vést napájecí kabel ke zdroji stranou všech komponent.

   

V příslušenství najdeme zmiňovaný PCI riser kabel, dále pak nezbytné šroubky pro instalaci všeho potřebného, gumové gromety pro minimalizaci přenosů vibrací od pevných disků a několik stahovacích pásků pro zkrocení kabeláže. Uživatelská příručka je sice poněkud strohá, ale přehledná. Příslušenství doplňuje dvojice SickleFlow 120 ventilátorů s PWM regulací a s rozsahem otáček 650 – 1800 RPM. Tyto ventilátory jsou vybaveny ochrannou mřížkou proti konfliktu s kabeláží. Mřížka je pak spojena s trny, které slouží pro instalaci ventilátorů na horní panel. Klasické šroubky využít nelze. Nechybí také ani rozbočovač pro trojici ventilátorů, jehož červený konektor označuje ventilátor se zachovaným RPM signálem.

   

Přední, horní i oba boční panely lze jednoduše odejmout bez použití nářadí. Spodní panel je zajištěn jediným šroubkem a všechny panely využívají mechanismus zacvakávacích trnů. Po jejich sejmutí se nám nabídne pohled do vnitřku skříně. Abychom však získali maximální přístup, je třeba ještě odšroubovat boční rámeček pro ventilátory a vzpěru pro horní panel. Pak získáte ničím neomezený přístup pro stavbu sestavy.

   

Koš pro napájecí zdroj lze přesunout o něco výš, pokud chcete využít formát SFX-L. Tím ale přijdete o možnost využít přední ventilátor na horním panelu. Případně můžete zdroj přesunout i na přední stěnu skříně a získat tak více místa mezi zdrojem a základní deskou. Cooler Master také nabízí na webu podklady pro 3D tisk rámečku pro ATX zdroj. Takto velký zdroj však bude limitovat ventilátor na horním panelu nebo maximální délku grafické karty.

   

Celkově je NR200P příjemně modulární skříň, záleží jen na vás, jak toho využijete. Najdete zde podporu pro až trojici SSD disků ve formátu 2.5“, dva lze umístit za přední panel a jeden pak na koš napájecího zdroje. Pro klasické 3.5“ disky jsou zde nachystány dvě pozice, jedna je opět na koši napájecího zdroje a druhá pozice pak využívá bočního rámečku pro ventilátory. Příjemně překvapí nativní podpora pro montáž pumpy vodního okruhu za předním panelem nebo na koši napájecího zdroje. Velký otvor ve spodní části pak slouží ke snadnější instalaci grafické karty, nicméně osobně se mi zdá jednodušší sejmout spodní panel, čímž získáte daleko více prostoru.

   
   

Jako kosmetický prvek je součástí příslušenství NR200P také panel z tvrzeného skla. Ten je pečlivě zabalen v oddělené krabici. Pro zamýšlenou sestavu jej však nepoužiji, protože potřebuji využít i boční rámeček pro ventilátory a perforovaný boční panel. Nebráním se atraktivnímu vzhledu, ale nesmí to limitovat účinnost chlazení celé sestavy. Je příjemné, že v balení skříně najdete jak TG panel, tak i ventilovanou bočnici. Každý si tak jednoduše vybere, co mu více vyhovuje a není nutné nic dokupovat extra bokem.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *