Cooler Master MasterBox NR200P – malé rozměry, velké možnosti

Stavíme velký okruh v malé skříňce

Kompaktní PC sestavy získávají na popularitě a tak výrobci reagují rozšiřováním nabídky skříní v této kategorii. Ale co když chcete malé PC, které je nabité výkonným hardwarem a vy chcete využít vodní okruh k chlazení procesoru i grafické karty? Před pár měsíci přišla na trh velmi zajímavá skříň MasterBox NR200P od Cooler Master, která k tomu přímo vybízí. Ale je vůbec dobrý nápad kombinovat SFF skříň a okruh s vodním chlazením?

Stavíme velký okruh v malé skříňce

SFF sestavy mě fascinují už delší dobu. Před dvěma lety jsem podlehl pokušení a pořídil si Streacom DA2, jejíž vzhled mi naprosto učaroval. Ale ve výsledku jsem byl nakonec dost zklamaný z hlučnosti i provozních teplot celé sestavy. Pokorně jsem se tedy vrátil ke klasické sestavě s ATX deskou v kompaktní skříni Define C od Fractal Design, kam jsem po drobné úpravě vměstnal okruh s dvěma radiátory, který chladil Intel Core i7-9700K a GeForce RTX 2080 Ti. Se sestavou jsem byl celkově spokojený. Ale do toho nyní přišel Cooler Master se skříní MasterBox NR200P, která slibuje dobrý airflow i podporu vodních okruhů v kompaktních rozměrech. Této příležitosti jsem jednoduše neodolal. A stejně plánoval upgrade sestavy, jakmile vyjdou na trh nové procesory od AMD.

Stavbu jsem tedy zahájil očesáním skříně na holý základ bez panelů. Osazení základní desky, zdroje a grafické karty pak už nemohlo být jednodušší. Jako základní desku jsem zvolil Asus ROG Strix B550-I Gaming do které jsem osadil procesor AMD Ryzen 3 3100 jako dočasné řešení, než dorazí na trh Ryzen 9 5900X. Základní desku jsem doplnil operační pamětí Corsair Vengeance RGB PRO v konfiguraci 2 x 16 GB. Napájení celé sestavy poskytuje Corsair SF750. Tento zdroj patří ke špičce mezi SFX zdroji, nabízí tichý chod a hlavně má kvalitní a poddajné kabely, což je v jakékoliv SFF sestavě velmi praktické. Grafická karta je Asus GeForce DUAL RTX 2080 Ti O11G. Tuto kartu jsem měl i v původní sestavě, ale upgrade zatím není na pořadu dne. Jako úložiště jsem zvolil dvojici M.2 NVMe SSD, abych se nemusel zaobírat kabely a místem. Jedná se o Samsung 980 Pro 1 TB a Samsung 970 Evo Plus 1 TB.

Původní ventilátory pro horní panel jsem vyměnil za dvojici Noctua NF-A12x25 PWM. Osobně je považuji za naprostou špičku mezi 120 mm ventilátory. Typický Noctua vzhled mě netrápil, žádný z ventilátorů není zvenku moc vidět. Chladicí blok na procesoru je limitovaná edice EK Supremacy Edge a grafická karta je osazena full-cover blokem a backplate z řady EK Classic. Pumpa je EK-SPC, abych nemusel řešit externí napájení a je doplněna 110 mm vysokou cylindrickou nádržkou. Pumpu jsem na skříň zavěsil pomocí dvojice adaptérů EK-UNI Holder 50/70. Do spodní části skříně jsem umístil radiátor EK-CoolStream Classic SE 240, který je osazen dvojicí nízkých ventilátorů Noctua NF-A12x15 PWM. A také jsem narazil na první zádrhel. Původní terminál u bloku grafické karty byl příliš rozměrný, musel jsem jej tedy nahradit terminálem s integrovanými otočnými adaptéry. Podobné zrádnosti bývají v SFF sestavách celkem běžné, i když si vše předem naplánujete a zaměříte.

Nastal tedy čas propojit komponenty chladícího okruhu pomocí hadic. Zvolil jsem EK-DuraClear 9,5/12,7 pro jejich poddajnost. Jen mě mrzí, že EKWB už nenabízí 9,5/12,7 variantu ZMT hadic, které by svým matně černým vzhledem do sestavy zapadly lépe. Použité fitinky jsou EK-STC Classic 10/13.

A hned první spoj mezi pumpou a spodním radiátorem mi dal zabrat. Po několika marných pokusech jsem nakonec využil dvojici 90° adaptérů na pumpě a 2×45° adaptér na radiátoru, což mi poskytlo dostatek volnosti pro hadici, aniž by se zalomila. Dále bylo třeba propojit spodní radiátor a blok grafické karty, což už proběhlo hladce. Pro zamýšlené komponenty je však jediný 240 mm radiátor jen hraničně dostačující, proto jsem ještě přidal jeden EK-CoolStream Classic SE 120 radiátor na bok a osadil jej ventilátorem Noctua NF-A12x15 PWM. Při pohledu na fotografii níže se o vás může pokusit záchvat OCD. Radiátor však nebyl upevněn, potřeboval jsem možnost s ním lehce posouvat v rámečku, abych jej pak mohl snadněji napojit na blok grafické karty. A proto není na fotografii dokonale rovně.

Na řadě byl dále spoj mezi bočním radiátorem a procesorem. Vzhledem k délce spoje to nešlo tak snadno, jak jsem očekával, ale s trochou trpělivosti se nakonec dílo podařilo.

Zbývalo už tedy jen propojit blok procesoru a pumpy. Zde jsem do spoje vložil T-spojku s ventilem pro snadnější vypouštění okruhu během pravidelné údržby.

Blížil jsem se ke konci, už jen zbývalo okruh otestovat na případné úniky a netěsnosti. Obrovským pomocníkem je v tomto ohledu EK-Leak Tester, bez kterého už si nedovedu testování okruhů vůbec představit. Okruh jsem tedy natlakoval vzduchem a po hodině zkontroloval, že se ručička na tlakoměru nepohnula ani o píď, což mi potvrdilo dokonalou těsnost celého okruhu. Zbývalo tedy okruh naplnit kapalinou a odvzdušnit. Po několika dřívějších experimentech s barevnými kapalinami jsem se ale u této sestavy pokorně vrátil k čiré bezbarvé kapalině EK-CryoFuel Clear. Barevné kapaliny mají bohužel časem tendenci k zanášení bloků sedimentem z barviva. Mohu je tedy doporučit jen zkušeným uživatelům, kteří své okruhy nejméně dvakrát ročně důkladně čistí.

Na závěr přikládám galerii finální sestavy, kde jsem použil svojí oblíbenou kombinaci tyrkysové a fialové barvy. S celkovým výsledkem jsem velmi spokojený, sestava je tichá a teploty přijatelně nízké. A doufám, že mě můj SFF červík už nechá být. MasterBox NR200P tedy splnila zamýšlený účel. Je to skutečně skříň vhodná i pro vodní chlazení na míru.

   
   

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu

Cooler Master vydal, podľa vlastných slov, všestrannú PC skrinku. Tým (slovom všestranná) sa zrejme naráža okrem iného takisto na podporu základných dosiek s netradičným umiestnením konektorov na zadnej strane PCB. V rámci určitej univerzálnosti je ale MasterBox 600 pripravená prakticky na všetky formáty komponentov. Veľkosť skrinky zodpovedá priemernému midi-toweru. Celý článok „MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *