Site icon HWCooling.net

Termoelektrický subambientní chladič už je i v podobě AIO vodníka

CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero: subambientní termoelektrické chlazení už i jako AIO vodník

Minulý týden jsme tu měli zprávu o tom, že Intel s EKWB vyrobili snadno použitelné subambientní chlazení kombinující vodní okruh s termoelekrickým článkem, který dokáže snížit teplotu základny pod teplotu chladícího média. Intel ale podobné chlazení vyrobil i ve spolupráci s Cooler Masterem, který ho teď také uvedl. Jeho MasterLiquid ML360 Sub-Zero je možná ještě zajímavější. Je to totiž AIO chladič, který zvládne osadit úplně každý.

Vznik chladiče zdá se stejně jako v případě EK-QuantumX Delta TEC od EKWB podnítil Intel, je založený na jeho Cryo Cooling Technology. Použití termoelektrického článku totiž není samozřejmost, v obou chladičích potřebuje zvláštní řídící jednotku vydanou Intelem. Ta reguluje výkon termoelektrického článku podle teploty CPU a také podle senzorů vlhkosti, aby předešla nebezpečné kondenzaci vody se vzduchu ve skříni PC.

CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero je all-in-one (AIO) vodník s uzavřeným okruhem, který se prodává zkompletovaný a zapečetěný s kapalinou uvnitř. Tyto typy vodníků lze proto snadno a rychle osadit do skříně zcela bez toho, abyste manipulovali kapalinou. Tím pádem tento chladič umožňuje použít termoelektricky vylepšené vodní chlazení opravdu každému (komu na to není líto peněz). Podmínkou je procesor a Z490 deska platformy Intel LGA 1200, protože chladič je kompatibilní jen s nimi a ničím jiným.

Chladič se skládá ze třech komponent. Velký „krabicovitý“ blok na procesor obsahuje základnu pro přenos tepla na kapalinu, která by měla být měděná. Nad ní je v pouzdru integrovaný patrně stejný řídící modul obsluhující senzory teploty a vlhkosti/rosného bodu, jaký má separátně nasazený blok od EKWB. Také termoelektrický článek o ploše 52 × 52 mm, který je vložený mezi dvě měděné vrstvy základny chladiče, je nejspíš stejný jako minule, je u něj totiž uvedena stejná maximální spotřeba 200 W.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Blok má podobně jako ten od EKWB ve spodní části gumové těsnění, aby byl kondenzací hrozící prostor oddělen od zbytku skříně.

Radiátor pro přenos tepla z CPU a zároveň odpadního tepla generovaného samotným termoelektrickým článkem při jeho práci (to může být těch až 200 W) má formát 360 mm pro trojici 120mm ventilátorů. Osazené jsou Cooler Master SF120R s otáčkami 650 až 1900 RPM (hlučnost má být 8 až 26 dB).

Co není moc vítané, je materiál – radiátor je hliníkový, takže bude třeba ho relativně hlídat kvůli galvanické korozi, které může uvnitř postupně produkovat usazeniny. V kapalině sice asi budou nějaká aditiva proti tomuto procesu, ale zda to bude stačit na dlouholetý provoz, to nevíme.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Na rozdíl od typického AIO pak má okruh ještě separátní pumpu. Ta má příkon 1 A při 12 V a maximální spotřebu 13,8 W. Má udávanou střední dobu mezi poruchami 198 000 hodin, hlučnost by měla být do 35 dB. Cooler Master doporučuje pumpu osadit někam za čelo skříně a radiátor do její horní strany, s ventilátory vyfukujícími skrz něj vzduch ven.

Cena chladiče CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero je podobná jako za blok EKWB: 350 euro, což je asi 9200 Kč. Dostupnost je uváděná tento měsíc – u nás ho v obchodech zatím vidět není, ale německé eshopy jej již nabízejí.