Site icon HWCooling.net

DeepCool CH510 Mesh Digital: Teploty priamo pred nosom

Interiér

Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Základné parametre

ParametreDeepCool
CH510 Mesh Digital
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 175 mm
Grafická kartado 380 mm
Ventilátor9× 120 mm (1× predinštalované)/5× 140 mm
Montáž radiátorov2× do 360 mm + 1× do 140mm
2,5" pozície2 + 1 zdieľané
3,5" pozície1 + 1 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)470 × 455 × 230 mm (49 l)
Hmotnosť7,5 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita1× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen 1 typ C + 1× 3,5mm jack
Orientačná cena95 eur/2254 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2202" as a base selector for example: #supsystic-table-2202 { ... } #supsystic-table-2202 tbody { ... } #supsystic-table-2202 tbody tr { ... } */

Exteriér

Skrinka je zabalená v kartónovej škatuli, v ktorej je vyplnená polystyrénom. Ten ju chráni pred poškodením počas prepravy. Príslušenstvo ku skrinke je základ, ktorý potrebujete pre osadenie hardvéru. Obsahuje skrutky, väčší počet jednorazových sťahovacích pások a prehľadný obrázkový manuál.

Po vytiahnutí zo škatule na prvý pohľad nevyzerá odlišne od väčšiny skriniek. Lesklé časti vpredu a bočnica zo skla je polepená ochrannou fóliou. Počas odliepania si všimnete, že čelo predného panela je sklenené a ukrýva vo svojom strede displej. Okrem toho má skrinka aj ďalšie menšie vylepšenia, ktoré oceníte pri používaní alebo aj počas samotného skladania.

Beznástrojové odnímanie bočníc sa dostáva do popredia čím ďalej tým viac a inak to nie je ani pri recenzovanej skrinke. Ľavý panel z temperovaného skla drží na konštrukcii pomocou dvoch silných magnetov navrchu. Spodok istí koľajnička, do ktorej bočnica len zapadne.

Nakoľko je spravený úchyt pre ťahanie vzadu, tak je treba vyvinúť veľkú silu pre odtiahnutie bočnice z oboch magnetov. Vždy som mal až strach silno potiahnuť, aby sa mi náhodou nevyšmykla z rúk. Pri prenášaní môžete bočnicu zaistiť jednou skrutkou, ktorá ide cez madlo až do kostry.

   

Predný panel je z veľkej časti tvorený otvormi. Zatiaľ čo je v strede perforácia s 1,5 mm dierami, pre ako také zachytenie väčšej nečistoty, tak po bokoch sú úzke otvory bez prekážok. Hlavným ťahákom skrinky je dozaista jeho displej. Ten slúži pre zobrazovanie teploty procesora alebo GPU grafickej karty. Pre jeho správne fungovanie je nutné stiahnuť aplikáciu zo stránky výrobcu, inak bude mať znížený jas a hodnota na ňom bude neustále nula.

   

Po jeho nainštalovaní a spustení sa vám v paneli úloh zobrazí jedna malá ikonka DeepCool, cez ktorú budete môcť vybrať v akých jednotkách sa vám bude zobrazovať teplota a čoho teplota sa bude zobrazovať. Či procesora alebo grafickej karty. Samozrejme je možné zmeniť aj jazyk a nastaviť aby sa aplikácia spustila hneď po štarte Windowsu. Škoda, že konštruktéri nevyužili potenciál a nie je možné nastaviť zobrazovanie teplotu oboch komponent naraz. Namiesto toho tam máte logo firmy a päť kociek, ktoré sa podľa výšky teploty zobrazujú alebo nie.

Celý predný panel sa dá vybrať z konštrukcie, no treba byť opatrný kvôli káblu z displeja. Jeho konektor je USB typu 2.0 a zasúva sa priamo do dosky, odkiaľ je napájaný a taktiež čerpá dáta o teplote hardvéru. Za panelom sa nachádza ešte jedno sito pre zachytávanie ďalších nečistôt. Bohužiaľ je s rovnakými otvormi ako predná časť, 1,5 mm. Po obvode je magnetmi držané na konštrukcii. Bohužiaľ nie sú vpredu osadené žiadne ventilátory, takže máte možnosť sem osadiť tri kusy 120 mm ventilátorov alebo dva 140 mm. S radiátorom kvapalinového chladiča si poradí taktiež, do formátu 360 mm.

   

Vrchná časť skrinky ponúka v danej cenovej relácii iba priemernú konektivitu. Konektory USB typu A a typu C sú po jednom kuse a 3,5 mm jack je zdieľaný, 4-pólový (pre slúchadlá aj mikrofón). K dispozícii sú aj tlačidlá pre zapnutie ale aj pre reštart. Tie sa stláčajú príjemne aj vďaka ich väčšej kontaktnej ploche. Ako posledná časť panela I/O na vrchu je dióda aktivity disku, ktorá bliká na bielo a je relatívne ostrá. Najväčšiu časť navrchu zaberá rovnaké magnetické sito, aké je umiestnené za predným panelom. Pod strop môžete zvnútra skrinky osadiť rovnaké počty ventilátorov ako vpredu, čiže tri 120 alebo dva 140 mm. To isté platí aj o radiátore kvapalinového chladiča, ktorý sem zmestíte do formátu 360 mm.

   

Zadná strana skrinky má rozpoloženie štandardné. Na vrchu je otvor pre panel I/O základnej dosky zarovno s otvorom pre ventilátor. Sem je možné nainštalovať 120 mm aj 140 mm formáty ventilátorov. Pod nimi je sedem odnímateľných krytiek pre rozširujúce karty PCI Express. Nechýba tu ani otvor pre zdroj, ktorý sa nachádza naspodku. Vo výške tunela je na druhej bočnici nepravidelná perforácia. Aj tu je skrinka chránená pred väčším prachom pomocou sita, ktoré je nalepené z vnútra bočnice.

   

Skrinku držia vzpriamene štyri podlhovasté nožičky s protišmykovým poťahom. Pod pozíciou zdroja si môžete všimnúť sito pre zachytávanie vyšších nečistôt. Je škoda, že aspoň pod zdrojom nepoužil výrobca jemný prachový filter ale totožnú perforáciu ako všade s 1,5 mm otvormi. Viac vpredu sú umiestnené otvory uchytenia priečinka pre úložiská aj s alternatívnym umiestnením o 25 mm viac vpredu. Na samom začiatku predného panela je umiestnené madlo, cez ktoré sa vyberá von.



Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Interiér

Vnútro je priestranné s kopou priestoru pre váš hardvér. Základné dosky pojme vo všetkých štandardizovaných formátoch od Mini-ITX až po E-ATX. Pri doskách E-ATX je to bez ohľadu na šírku (eventuálne sa zmestia aj 330 mm široké dosky SuperMicro a pritom je vpredu stále miesto na 75 mm hrubého vodníka), ale pri 275-milimetrových PCB sú už kompletne prekryté priechodky na kabeláž. 

Pre chladenie procesora môžete využiť vežovitý chladič až do veľkosti 175 mm, čo je viac než dosť miesta a nemusíte sa pri výbere obmedzovať. S dĺžkami grafických kariet je to rovnaké a osadíte tu každú kartu. Teda kým nepríde nejaká nová edícia dlhšia ako 380 mm.

Skrinka má z výroby osadený jediný ventilátor formátu 120 mm, priamo za polohou vežového chladiča procesora pre odsávanie teplého vzduchu. Bohužiaľ ho nemá výrobca vo svojom portfóliu pre bližšie informácie ohľadne výkonu, použitých ložísk alebo jeho otáčok.

Základnej doske pomôže odľahčiť ťažšie grafické karty podpora priamo na podnose. Držiak je možné horizontálne aj vertikálne nastaviť k jeho presnému umiestneniu. Jeho kontaktná plocha s kartou je vystlaná penou aby nedošlo k poškriabaniu. Zvislo s držiakom sú dve priechodky, ktoré ako jediné majú gumene krytky otvoru. Musím pochváliť pevnosť jej osadenia v ráme. Pri necelých 30 mm priestoru v priechodke sa mi ani raz nestalo, že by sa mi pri prevliekaní káblov krytka vysunula.

   

Najčastejšie sme v redakcii mali skrinky s možnosťou umiestniť na vrchnú časť tunela 2,5″ úložisko, no tu je tomu inak. V kombinácii perforáciou tunela, prísunom chladného vzduchu cez otvory na bočnici sa rozhodol výrobca dať možnosť osadiť dva 120 mm ventilátory. Tento krok vítam, pretože sa na tento variant často zabúda. 

Za tunelom je otvor o veľkosti 75 mm pre radiátor vodného chladenia s ventilátormi.

   

Z druhej strany podnosu pre správu kabeláže nie je síce ani jedna páska so suchým zipsom, no s veľkým počtom tých jednorazových v príslušenstve by ste to mohli brať ako menší „prehrešok“. Máte k dispozícii až 15 pozícií, kde ich môžete použiť. Pre samotnú správu kabeláže je vzadu necelých 25 mm. 

Okrem káblov vám podnos podrží aj dve 2,5″ úložiska, ktorých osadenie je jednoduché. Špeciálne upravené skrutky z príslušenstva naskrutkujete na úložisko a následne jednoducho do otvorov zapichnete.

   

Hrúbka plechov sa hýbe od 0,7 do 0,75 mm, záleží od miesta merania. Aj keď nameraná hodnota je slušná, tak sa aj pri miernejšom dotyku ohýbajú viac ako by som si predstavoval.

Na priečinok v tuneli môžete osadiť dva 3,5″ HDD, prípade na vrchnej pozícii môžete formát zameniť za 2,5″ úložisko. Za ním máte pre zdroj s káblami necelých 240 mm priestoru, čo mne v testovanej konfigurácii stačilo. Hlavne vďaka tomu, že nie je priečinok cez celú výšku tunela. Ak by vám to ale bolo málo, môžete ho premiestniť bližšie k prednej strane a získate ďalších 25 mm.

   

Osádzanie hardvéru išlo veľmi ľahko a intuitívne. Z oboch strán má skrinka pre manipuláciu dostatok priestoru a aj zapojenie kabeláže išlo bez ťažkostí. Pri použití viacerých jednorazových pások by správa kabeláže bolo aj pre oko viac príťažlivá, no jedna pre najväčší uzol káblov stačila. Na plechovú bočnicu netlačia a dá sa jednoducho zavrieť.

   



Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Metodika testovania

Veľká časť skrinky je perforovaná, dokonca aj spodná časť bočného panela, pre lepší prísun chladného vzduchu priamo zospodu skrinky. Bojím sa ale, že iba s jedným dodávaným ventilátorom skrinka túto perforáciu nevyužije v testoch naplno. Samotný ventilátor v skrinke dokáže pri 100% výkone vyprodukovať maximálnu hlučnosť 38,1 dBA, takže budú v porovnávaní iba dve úrovne hlučnosti.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Testy chladenia CPU a GPU






Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Testy chladenia základnej dosky








Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Testy chladenia SSD



Zahrievanie vzduchu pod stropom




Ak radi sledujete teploty svojich komponentov, tak máme pre vás tip, ako posunúť ich stráženie na vyššiu úroveň. Novinka CH510 Mesh Digital má na svojom čele malý displej na zobrazovanie aktuálneho zahrievania vybraného hardvéru. Iba sledovanie ale nestačí, pre zníženie teplôt treba aj konať a v tom samotná skrinka trochu zaostáva. Iba jeden predinštalovaný ventilátor môže byť málo.

Záver

Iba s jedným osadeným ventilátorom nemala skrinka šancu férovo sa pobiť s konkurentmi. A to pri cene 95 eur by sa mohlo považovať už za poriadnú podpásovku. Kvôli slabšiemu prúdeniu vzduchu v skrinke teploty procesora obsadili zatiaľ najvyššie namerané hodnoty. S grafickou kartou to nebolo také tragické a nechala za sebou ďalšie skrinky ako Pop Air od Fractal Design. Zjavne jej pomohla perforácia na bočnici v kombinácii s deravým stropom tunela.

Plechy skrinky sú subtílnejšie, než by som si pri ich hrúbke predstavoval. Pri bočnici s temperovaným sklom ma milo prekvapil beznástrojový systém otvárania. Vďaka silným magnetom drží na konštrukcii ako prilepená. Predný displej spestrí sledovanie teplôt. Na výber sú dva najsledovanejšie komponenty: procesor alebo grafická karta. Nešťastne je ale riešenie jeho zobrazovanie. Vrchnú polovicu displeja zaberá logo DeepCool namiesto toho, aby bola možnosť zobraziť obe hodnoty naraz. Konštruktéri si ale dali záležať na drobnostiach vo vnútri. Držiak grafickej karty má na dotykovej časti penu aby sa predišlo poškriabaniu. Taktiež gumene krytky priechodiek sú pevne osadené v otvoroch – medzi dvoma plechmi. Dokonca nezabudli ani na dve pozície pre ventilátory na tuneli pod grafickou kartou.

Osádzanie hardvéru do skrinky išlo rýchlo a jednoducho. Vnútro poskytuje dostatok miesta pre manipuláciu s hardvérom a taktiež pri zapájaní káblov. Cez gumene krytky priechodiek sa aj hrubšie káble prevliekli jednoducho ale to hlavné je, že ostali na svojom mieste.

Najväčší nedostatok skrinky CH510 Mesh Digital je to, že je dodávaná iba s jedným ventilátorom. Na dosiahnutie lepších výsledkov chladenia ju bude treba vybaviť ďalšími ventilátormi alebo kvapalinovými chladičmi. Pozícií tu je pre ne dosť, aj keď je to, prirodzene, za príplatok. Na iné, výraznejšie nedostatky sme pri skrinke nenarazili a odnáša si redakčné ocenenie „Approved“.

DeepCool CH510 Mesh Digital
+ Displej zobrazujúci teplotu
+ Beznástrojové uchytenie jednej bočnice
+ Držiak grafickej karty
+ Skvelo vymyslený úchyt gumových priechodiek
+ Veľa priestoru pre manipuláciu vo vnútri
+ Konektor USB typu C
+ Až deväť pozícií pre 120 mm ventilátory
- Slabší chladiaci výkon...
- ... dodávka obsahuje iba jeden ventilátor
- Absencia jemného nylonového filtra
- Subtílnejšie plechy
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2203" as a base selector for example: #supsystic-table-2203 { ... } #supsystic-table-2203 tbody { ... } #supsystic-table-2203 tbody tr { ... } */