Site icon HWCooling.net

Fractal uvádí skříňku Era ITX: kompaktní design, dřevěný panel

Fractal Era ITX: stylová Mini-ITX skříň pro ATX i SFX zdroje v kompaktních rozměrech se šířkou pod 17 cm

Před nedávnem Fractal uvedl nové skříně Define, ale teď přidává pro nás možná zajímavější novinku: úplně novou Mini-ITX skříň Fractal Era ITX, přinášející čerstvý design a rozměry o dost menší, než jeho skříň Define Nano S. Přitom novinka normálně podporuje ATX zdroje, což mnoho kompaktnějších ITX skříní už opouští. A některé z barevných variant budou mít také pěkně vypadající dřevěný horní panel.

Fractal Era ITX je skříň s ocelovou konstrukcí a hliníkovými panely ve stylu tower s rozměry 325 × 310 mm a šířkou jen 16,6 cm. Je to tedy něco přesně pro ty, kdo si zvykli na staré úzké ATX skříně a nelíbí se jim současná norma skříní širokých 20 a více centimetrů. Má to ovšem i svoje nevýhody. Na zadní pozici se vejde jen 80mm ventilátor a je značně omezena výška chladiče procesoru – ten může být maximálně 120 mm vysoký, což vylučuje věžové chladiče se 120mm a často asi i 92mm ventilátory. Budete potřebovat buď nějaký speciální (vešla by se sem například Noctua NH-D9L), nebo top flow chladič.

Skříň ovšem ve svém stropu počítá s instalací až 240mm radiátoru s tloušťkou do 67 mm (skříň je kvůli tomu o dost vyšší, než by jinak asi bylo třeba), takže pokud CPU chladíte AIO, máte to v suchu. Neproteče-li vám doufejme okruh. Lze sem dostat i dva samostatné 120mm radiátory. Skříň je opatřená prachovými filtry – ty jsou na spodní straně, která je hlavním nasávacím prostorem, na výdušné horní straně, ale také na bočnicích, které jsou perforované.

Pokud jde o ventilátory, lze jich osadit až pět: nahoru dva 120mm, dozadu jeden 80mm a do dna skříně dva 140mm – ale to jde jen tehdy, pokud nemáte dvouslotovou grafickou kartu. Grafika jinak může být až 295 mm dlouhá se šířkou 125 mm a tloušťkou maximálně 47 mm.

Zatímco deska a grafika se do skříně osazují normálně (GPU je na dně, takže axiální ventilátory nereferenční grafiky by měly přisávat vzduch částečně zvenku), atypické je to s disky a zdrojem. Jak ATX, tak SFX zdroj se montuje vertikálně dovnitř do přední části skříně, prodlužovací kabel vyvádí konektor pro 230V kabel dozadu. Zdroj tedy nemá přímý výdech ven ani přímé nasávání vzduchu zvenku. Co je ještě podstatné – při použití 240mm radiátoru musíte zdroj posunout níže, a pak zase může kolidovat dole s grafikou. Fractal uvádí, že s takto nízko osazeným ATX zdrojem může být grafika dlouhá jen 190 mm (nebo 210 mm při SFX zdroji).

Montáž SFX (držák má i pozice pro disky) a ATX zdroje

Podobně komplikované je to s disky. S SFX zdrojem lze dovnitř dostat až dva 3,5″ disky nebo čtyři 2,5″ SSD, případně jedno 3,5″ HDD a dvě 2,5″ SSD. Polovina těchto pozic je v držáku vedle zdroje SFX. Držák pro ATX zdroj je zdá se eliminuje, takže s takovým vám zbude vám místo jenom na jeden 3,5″ disk nebo dvě 2,5″ SSD – tyto zbylé pozice jsou na plechu, který se montuje pod bočnici nad základní desku. Tato montáž ale zase omezuje dále výšku chladiče CPU – pokud sem disky osadíte, musíte mít snížený chladič CPU, s 3,5″ HDD se doporučuje low-profile chladič do výšky 70 mm. Pokud tedy chcete mít vyšší chladič a ATX zdroj, musíte se spokojit s M.2 moduly, případně nějak umístění 2,5″ disků zimprovizovat.

Konstrukce Fractal Era ITX

Čelní porty jsou na přední straně po levém okraji, zhruba v jedné třetině výšky (což má proti umístění nahoře výhodu, že se nezanesou prachem). Obsahuje dvě velká USB 3.0 plus 10Gb/s port USB 3.1 Gen2, jenž má provedení USB-C. 3,5mm audio jack je kombinovaný pro sluchátka i mikrofon. Zrada je ale v tlačítcích, protože přítomný je jenom vypínač, ne reset.

Pět barevných provedení, dvě mají dřevěné vršky

Skříň se bude prodávat za 165 € (oficiální americká cena bez DPH je 160 $), což vychází na necelých 4700 Kč. Vybrat si můžete z pěti barevných provedení. Černá (Carbon), modrá (Cobalt) a zlatá (Gold) mají horní panel s černého temperovaného skla. Další dvě verze jsou možná nejatraktivnější (i když modrá verze také vypadá hodně pěkně), protože horní plocha je dřevěná. Stříbrná verze má panel ze světlého buku, titanově šedá pak má nahoře tmavší kaštan.

Barevné varianty Fractal Era ITX

Pokud ovšem chcete horní plochu skříně využít pro airflow (ať už s radiátorem nebo bez), pak se horní panel nahradí mesh mřížkou, která je v balení. S výchozím plným panelem zdá se vzduch vychází ven jen mezerou ponechanou okolo jeho okrajů.