Site icon HWCooling.net

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Záver

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo.

Základné parametre

ParametreAorus
FI27Q-X
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" IPS
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia240 Hz
AMD FreeSync Premiumáno, 48 – 240 Hz
Doba odozvy1 ms GTG, 0.3 ms MPRT
Jas400 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimyAdobeRGB: 100%, DCI-P3: 93 %, sRGB: 142 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.4 HBR3
USB hubáno, 2× USB 3.0
Audio vstup, výstupáno, áno
Reproduktorynie
VESAáno
Orientačná cena650 €/16500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1023" as a base selector for example: #supsystic-table-1023 { ... } #supsystic-table-1023 tbody { ... } #supsystic-table-1023 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Podobností s predchádzajúcim modelom bude v celom teste pravdepodobne viac než dosť a hneď prvé môžete vidieť pri balení. Zadná strana škatule je prakticky zhodná, predná sa líši len v grafike zobrazenej na monitore.

   

Obsah balenie je rovnaký, teda káble HDMI aj DisplayPort, USB typu A/B na pripojenie k PC, dokumentácia a držiak na káble.

Kovová základňa je tiež zhodná s predchodcom. Vďaka tenkým nožičkám na stole nezaberá veľa miesta.

Druhá časť stojanu má tiež rovnaký kovový povrch s ostrými hranami, ktoré dopĺňa lesklá čierna časť s osvetlením RGB.

Ostré hrany a kombinácia matnej a lesklej čiernej pokračuje aj na zadnej strane monitora, kde je veľký výrez na uchytenie stojana alebo iného príslušenstva VESA 100 × 100.

Zaujímavosťou sú zlaté kontakty v spodnej časti výrezu.

Tie slúžia na prepojenie stojana s monitorom, práve kvôli odsvieteniu RGB.

Inštalácia stojana je rýchla a jednoduchá, stačí ho len zaklapnúť do výrezu a máte hotovo. Tak sa mi to páči. Oceňujem tiež rúčku na vrchnej časti stojana, vďaka ktorej sa s monitorom ľahšie manipuluje.

Za pozornosť určite stojí kĺbová konštrukcia stojana, ktorá bude umožňovať široké nastavenia polôh monitora.

Predná strana je ak nerátame stojan jednoduchá a elegantná vďaka tenučkým rámčekom na troch stranách.

Vzadu sú opäť všetky ostré hrany a dá sa povedať akoby krídla, ktoré tvoria už spomínané lesklé časti.

Prejdime ku konektivite, ktorú nájdeme na spodnej strane pekne pokope. Z videovstupov je tu dvojica HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.4. Tie dopĺňa rozbočovač USB s dvoma konektormi a taktiež dvojica audio konektorov pre vstup aj výstup. Prítomný je aj trojkolíkový konektor pre napájanie, monitor má teda zabudovaný zdroj.

Na spodnej strane si tiež môžete všimnúť ovládací joystick pre navigovanie v menu OSD. Ide o pre mňa najobľúbenejší spôsob ovládania monitorov, teda ak nerátame aplikácie či diaľkové ovládače.

Po zapnutí monitora sa pekne vynikne bezrámčekový dizajn v praxi a vďaka nim budete môcť spojiť tri kusy do surround view pre pôsobivý herný zážitok.

Bližší pohľad na tenké rámiky na troch stranách displeja nám ukazujú, že bočné a horný rámček sú rovnako hrubé.

Dizajnovo výstredný stojan nenecháva nič náhode ani po funkčnej stránke a ponúka všetky možnosti polohovania.

Výškové nastavenie je možné v rozsahu 130 mm. V najnižšom bode je 60 mm od podložky spodnou hranou a 430 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 195 mm a 565 mm pre vrch displeja.

Stojan vďaka kĺbu ponúka možnosť rotácie o 20 stupňov do oboch strán.

Popri výškovom nastavení nechýba ani naklonenie displeja smerom od a ku používateľovi a to o -5 až +20 stupňov

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Na rozdiel od iných monitorov je však rotácia možná len do jednej strany.

Monitor patrí medzi to najlepšie na trhu, čo sa týka RGB osvetlenia. Nechýbajú rôzne režimy ani synchronizácia s komponentami počítača a príslušenstvom, ak je to niečo, čo vás pri kúpe monitora zaujíma.

Backlight bleed mal testovací kúsok viditeľný na niekoľkých častiach displeja, uvidíme, ako to vyhodnotí sonda.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.

Možnosti nastavení tentokrát vynecháme, nakoľko ponúkajú presne to isté, ako minulý rok testovaný predchodca. Určite si preto pozrite sekciu, kde sme sa tejto časti podrobne venovali. Najzaujímavejšie sú rozhodne rôzne funkcie a ukazovatele stavu počítača, či aplikácia OSD Sidekik, vďaka ktorej ani nebudete musieť naťahovať ruku k ovládciemu joystiku. Z herných funkcií zaujme asi najviac Black Equalizer 2.0 a netradičnou je tiež funkcia ANC, teda potláčania okolitého hluku pre váš mikrofón, ak ho pripojíte k monitoru. Menej praktické sú PiP a PbP, ktoré na 27″ obrazovke asi veľmi nevyužijete, no stále je pozitívne ich mať vo výbave. Užitočné môžu byť napríklad pri streamovaní.




Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a klasickým pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Predchádzajúci model FI27Q-P patril medzi to najlepšie, čo sme v testoch mali možnosť odmerať, čo je veľká pocta pre herný monitor. Očakávania od novinky sú teda vysoké. Displej má okrem vyššej obnovovacej frekvencie 240 Hz (predchodca 165 Hz) vyšší jas 400 nitov, nižšiu odozvu 1 ms pri GTG a 0.3 ms pri MPRT. Vďaka vyššiemu jasu tiež dostala novinka certifikáciu VESA Display HDR400. Zo stránky výrobcu vyčítame tiež skvelé podanie farieb a to 100 % Adobe RGB, 93 % DCI-P3 a 142 % sRGB. Samozrejme nesmie chýbať ani AMD Freesync Premium a Nvidia G-Sync Compatible, tentokrát s oficiálnou podporou. Parametre sú to teda naozaj úctyhodné, poďme na prax.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Skvelé podanie farieb nám potvrdili merania sondou, 100 % bolo dosiahnutých pri sRGB a predovšetkým AdobeRGB a rovnako skvelé hodnoty boli s 97 % DCI-P3 a 99 % NTSC. Ak ma pamäť neklame, ide o doteraz nejlepšie namerané hodnoty. Veľmi dobrá je aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,52, čo je pod referenčnou hranicou 2. Pri prepnutí do sRGB režimu dostanete to čo potrebujete, a teda zmenšenie gamutu na 99 % sRGB a 75 % AdobeRGB, 76 % DCI-P3, 70 % NTSC. Takto dobre sRGB režim tiež nikde nefungoval, zvyčajne je pokles zobrazovaných farieb výraznejší a stráca tak zmysel. Delta E sa pri sRGB ešte zlepšila a to na 1,29.

Monitor ponúka až šesť režimov Gamma – off, 1, 2, 3, 4 a 5. Namerané hodnoty zodpovedajú číslam 2,1/1,7 /1,9/2,1/2,3/2,5, pričom odchýlky sú len na úrovni 0,01 až 0,02. Maximálny jas bol 421 nitov, čo je viac ako udáva výrobca. Na prehranie HDR obsahu aj bežnú prácu je vyšší jas vítaný, no ako iste viete, na plnohodnotný HDR zážitok budete potrebovať iný typ displeja, ideálne OLED. Uniformita ukazuje pomerne dobré výsledky len s miernymi odchýlkami.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie Balance má 9,7 ms, rovnako aj Picture Quality. Speed je len o chlp rýchlejší s hodnotou 9,6 ms. Najnižšia nameraná hodnota bola v režime obrazu Aorus, kde input lag klesol na 9,2 ms. Čokoľvek pod 10 ms je skvelá hodnota, takže ani v tejto oblasti novinka nesklame. 

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 1 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Overdrive ponúka tri možnosti medzi ktorými sú však len minimálne rozdiely. Ghosting je takmer neexistujúci a neobjavuje sa tu ani inverse ghosting, čo je veľké plus. Výsledky v tejto oblasti sú teda prakticky zhodné s predchodcom, ktorý tiež exceloval.




Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo.

Záver

Aorus FI27Q-X si zobral od predchodcu to všetko dobré a doplnil to ešte o rýchlejší panel s excelentnými parametrami, či už v oblasti farieb, ghostingu, input lagu alebo jasu. Za hodnoty namerané na tomto hernom paneli by sa nemuseli hanbiť ani výrazne drahšie graficky orientované monitory, ktoré ale neponúkajú rýchly panel, obe technológie vyhladzovania obrazu, množstvo herných vychytávok, nabité menu OSD či užitočnú aplikáciu. Aby toho nebolo málo, nesmie chýbať ani RGB osvetlenie a agresívny dizajn.

Predchodca FI27Q-P bol rozhodne v top 3 monitorov minulého roka a vynovený FI27Q-X posúva latku ešte vyššie. Takto komplexné balenie bude len veľmi ťažko hľadať konkurenciu, a ak máte na 240 Hz v QHD výkon, myslím, že nie je nad čím rozmýšľať. Napriek vylepšenému panelu sa cena medzigeneračne nezmenila, novinku viete kúpiť niekde medzi 600–700 eurami, čo nie je málo, ale mali sme tu aj výrazne drahšie kúsky, ktoré ani zdaleka nedosahovali kvalít FI27Q-X. Monitoru prakticky nemám čo vytknúť a ak vám to váš rozpočet dovolí, smelo do toho!

Aorus FI27Q-X
+ veľmi rýchly panel s výborným podaním farieb
+ špecifický dizajn s ostrými hranami a prepracovaným RGB podsvietením
+ množstvo herných funkcií a rozsiahle OSD nastavenia
+ joystick na ovládanie OSD menu + aplikácia
+ podpora FreeSync aj G-Sync
+ trojica vstupov pre použitie PiP a PbP
+ USB hub
+ nadštandardné možnosti polohovania
- Black Equalizer 2.0 sa nedá použiť pri 240 Hz
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1024" as a base selector for example: #supsystic-table-1024 { ... } #supsystic-table-1024 tbody { ... } #supsystic-table-1024 tbody tr { ... } */