Site icon HWCooling.net

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Pohľad pod kapotu

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery.

Základné parametre

ParametreGigabyte Aorus X570 Xtreme
PäticaAMD AM4
Čipová súpravaAMD X570
FormátE-ATX (305 × 270 mm)
Napájacia kaskáda procesora14+2-fázová
Maximálny, oficiálne podporovaný takt pamätí4400 MHz
Sloty PCIe 4.0 ×163× (×16 | ×8 | ×4)
Diskové konektory6× SATA 6Gb, 3× M.2 (42 – 110 mm)
4-pinové konektory PWM
Interné porty USB1× USB 3.2 gen 2 10Gb front panel, 2× USB 3.2 gen 1 5Gb, 1× USB 2.0
Ďalšie interné konektory1× TPM, 4× RGB LED, 1× Thunderbolt 3 header (Rev 1.1), 1× noise sensor
Displej POSTáno
Tlačidlá1× Q-FLash Plus, 1× Clear CMOS, 1× Power, 1× Reset, 1× BIOS_SW, 1× SB
Externé porty USB5× USB 3.2 gen 2 10Gb typ A, 1× USB 3.2 gen 2 10Gb typ C, 2× USB 3.2 gen 1 5Gb typ A, 4× USB 2.0 typ A,
Videovýstupynie
Sieť2× RJ-45 - 1 GbE Intel a 10 GbE Aquantia LAN, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax - Intel AX-200
ZvukRealtek ALC1220-VB Audio Codec (7.1), ESS SABRE9218 DAC
Ďalšie externé konektorynie
Orientačná cena800 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-369" as a base selector for example: #supsystic-table-369 { ... } #supsystic-table-369 tbody { ... } #supsystic-table-369 tbody tr { ... } */

Balenie

Produkty Aorus Xtreme predstavujú to najlepšie, čo vie Gigabyte ponúknuť. Dá sa preto očkávať, že aj balenie bude prémiové a bohaté na príslušenstvo. Už samotná škatuľa s kvalitnou tlačou je dôkazom,  že ste si zakúpili high-endový produkt.

   

Balenie je bohaté na káble aj všetky možné doplnky. Konkrétne je tu manuál, súprava nálepiek, dvojica pások na zviazanie káblov, dve antény WiFi, adaptér na konektory zo skrinky, paamäťový kľúč USB, nálepka v tvare erbu Aorus, dve teplotné čidlá, šestica pletených káblov SATA, dvojica adresovateľných predlžovacích káblov RGB LED, jeden predlžovací kábel RGB LED, G konektor a kábel na zistenie hluku.

To však nie je všetko. V balení sa nachádza ešte aj Aorus Commander, čo je hub pre ventilátory s podsvietením RGB LED. Nachádza sa v ľavej priehradke v škatuli.

   

Veľkosťou sa dá prirovnať k 2,5″ SSD. Má však množstvo konektorov na pripojenie ventilátorov RGB. Zároveň sú tu aj USB konektory IN/OUT a konektor na pripojenie k doske. Napájanie je zabezpečené konektorom SATA. Pripojiť môžete aj ďalšie teplotné čidlá, keby vám tie na doske nestačili.

   

Rozhodne ide o zaujímavý doplnok, no pri bežných zostavách asi využitie nenájde. Kde sa však určite zíde sú zostavy zamerané na vzhľad, ktoré sú prezentované na výstavách ako Computex a podobne.

Detaily

Aorus X570 Xtreme je skvost čo sa týka dizajnu. Nebojím sa tvrdiť, že ide o najkrajšiu dosku X570 na trhu. Čierno-sivý dizajn ulahodí odporcom RGB a zároveň pridáva doske na serióznosti. Keby mal Batman počítač na platforme AMD, učite by mal túto dosku 🙂

Okrem masívneho brnenia kdekoľvek sa pozriete zaujme doska najmä absenciou ventilátora na čipsete, ktorý je takmer na všetkých doskách X570. Výnimkou je práve Aorus Xtreme a ešte ASRock X570 Aqua, ktorá je určená na vodné chladenie.

Výbava dosky je špičková či už po stránke napájania alebo konektivity. Netradične umiestnené konektory a vysoká hmotnosť len umocňujú pocit, že toto nie je bežná lacná doska za pár eur. Od väčšiny dosiek X570 sa tiež líši rozmermi E-ATX, preto pozor na kompatibilitu so skrinkami. Medzi kľúčové vlastnosti by som zaradil trojicu portov M.2, modernú konektivitu s WiFi 6ax a 10Gb LAN, dual BIOS, 8 konektorov pre ventilátory a pumpy či doslova more portov USB.

Na prednej strane vidíme vystužené PCIe aj sloty DIMM. Výrobca označuje tieto spevnené konektory ako Ultra Durable. PCIe sú všetky 4.0 ×16 a jednotlivé sloty majú ×16/×8 a ×4 liniek. Ak sú zapojené sloty 1 a 2, oba potom fungujú v režime ×8.

 

Všetky tri M.2 sloty sú prekryté pasívnym chladením, no dá sa bez problémov odstrániť. Hlavne prvý horný slot je ľahko dostupný. Na prístup k druhým dvom už musíte pomerne veľkú kovovú časť dosky odstrániť, čo je pri zapojenej grafike takmer nemožné. Chválim však, že odmontovanie heatsinkov je vôbec možné, nakoľko na niektorých doskách máte s SSD s integrovaným heatsinkom jednoducho smolu. Tu môžete také SSD bez problémov použiť.

Všetky tri sloty podporujú až 22110 M.2 PCIe 4.0 SSD, takže nebude problém pripojiť ani nové ultra rýchle SSD aké Aorus ponúka. Ďalšie SSD a HDD môžete pripojiť do šestice konektorov SATA. Na boku dosky môžete vidieť tiež dvojicu interných konektorov USB 3.2 gen 1 a jeden USB 2.0. Napravo je senzor hluku, dvojica konektorov RGB a piny na zapojenie ovládania skrinky.

Pokračujeme netradične umiestneným 24-pinom, ktorý je zboku a nie zhora dosky. Nemusíte tak kábel zo zdroja lámať ako zvyčajne, len ho zboku zapojíte. V pravom hornom rohu je potom pätica 4-pinových konektorov na ventilátory a dvojicu pump.

Nechýba ani nový konektor USB-C pre skrinky. Nad ním sa nachádza aj POST displej, ktorý oceníte pri riešení problémov.

Dostávame sa k zadnému panelu, ktorý má asi najviac portov USB, akých som kedy videl. Je tu štvorica USB 2.0 v čiernej farbe. Ďalej modrý a biely USB 3.x Gen 1 s 5 Gb/s, pričom biely slúži aj na flashovanie BIOSu cez Q-Flash Plus. Červené porty USB sú potom štandardu 3.2 gen 2 s 10 Gb/s a rovnaké parametre má aj konektor USB-C, ktorý tiež nesmie chýbať.

Nájdete tu aj dve tlačidlá pre BIOS flashback a Clear CMOS, čo sú funkcie predovšetkým drahších dosiek. V povinnej výbave vidíme audio konektory a dvojicu konektorov pre antény WiFi . Ide samozrejme o novú WiFi 6ax. Trochu nepochopiteľné je nutnosť inštalovať dvojicu anténiek, keď iným výrobcom stačí jedna. Posledné dva konektory sú samozrejme RJ-45, pričom čierny je klasický 1Gb Intel, no zaujímavý je predovšetkým červený 10Gb Aquantia. Toto je presne jedna z prémiových vlastností tejto dosky, nakoľko na ostatných doskách X570, ktoré sme testovali, boli len 2,5Gb konektory.

Konektory na ventilátory a pumpy sme si už spomínali. K piatim na boku treba prirátať ďalšie dva nad slotmi DIMM a jeden naľavo od napájania procesora. Celkovo ich je tak až 8, čo je opäť rozdiel oproti porovnávaným doskám X570. Nezabúdajte ani na prídavný Commander na ďalších osem RGB ventilátorov. 

   

Napájanie procesora zabezpečuje dvojica 8-pinov a oba sú Ultra Durable. Na hornej strane nájdeme tiež druhú dvojicu konektorov LED pre celkový počet 4. V pravom hornom rohu tiež vidím veľké tlačidlá Power a Reset, ktoré sú naozaj štýlovo spravené. Nad slotmi DIMM medzi 4-pinmi a konektormi RGB sa nachádzajú aj merateľné body napätia, ktoré sa zídu najmä pri extrémnom OC.

V pravom hornom rohu nájdeme dvojicu prepínačov, ktoré umožňujú prepínať medzi hlavným a sekundárnym BIOSom a použitím jedného alebo dvoch BIOSov. Podľa zvoleného BIOSu bude pri CPU svietiť aj príslušná kontrolka. O zvuk sa stará 7.1 audio kodek Realtek ALC1220-VB a ESS SABRE9218 DAC. Na spodnej strane vpravo pod krytkou nájdeme ešte audio konektor pre skrinku, TPM a 6-pin pre prípad použitia viacerých grafických kariet naraz. Nachádza sa tu tiež header Thunderbolt 3, ale len v revízii dosky 1.1. Naša je 1.0 a header tak chýba.

 

Na záver sa pozrieme na porovnanie s Aorus Gaming 7 WiFi.

Medzigeneračný rozdiel medzi doskami je priepastný (aj keď nejde o rovnaké modely).

 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

VRM, čipset a chladenie

VRM ponúka 16 fáz v konfigurácii 14+2 bez použitia zdvojovačov! Ide tak o prvú dosku, ktorá ponúka reálnych 16 fáz. (všetky sú 70A MOSFETy Infineon TDA21742). Doska využíva nový PWM ovládač Infineon XDPE132G5C, vďaka ktorému by doska mala zvládnuť prúdovú kapacitu až 1000 A. Toto sú naozaj extrémne parametre, ktoré som ešte pri žiadnej doske nevidel.

Na napájanie procesora zo zdroja slúži dvojica 8-pinov, čo je opäť viac ako sme videli pri ASRock a doskách Asus. Doska je jednoducho stavaná na vyššiu záťaž a myslí aj na extrémny OC.

   

Detail na horný rad MOSFETov a ovládač (vľavo hore ako sú dva otvory). O chladenie sa stará masívny rebrovaný heatsink, ktorý je prepojený cez heatpipe a vedie až na čipset. Ide o najprepracovanejšie chladenie s akým som sa na doske stretol. Viac nájdete už asi len na TRX40 a C621, čo sú však na míle vzdialené platformy od mainstremovej X570.

Kryt VRM má v sebe RGB podsvietenie ako už býva zvykom. Zároveň slúži aj na uchytenie krytu zadného I/O.

   

Pozrime sa na ďalšie časti, z ktorých sa doska skladá. Už sme si spomínali odnímateľné heatsinky pre sloty M.2. Tu ich mám v plnej kráse spolu s krytom audia.

Asi najťažším bolo odpojiť asi 2-centimetrový káblik z bočného rámu, ktorý ide po celom pravom boku a spodnej časti. Káblik slúži samozrejme na pripojenie RGB podsvietenia čipsetu.

Zadná časť je krytá veľkým backplate-om s tematickým dizajnom. Zaujímavosťou sú teplovodivé podložky zo zadnej strany VRM, ktoré odvádzajú teplo práve na backplate.

Takto vyzerá doska po odmontovaní „brnenia“.

 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

BIOS Aorsusov je mojím druhým najobľúbenejším, hneď po Asuse. Dá sa v ňom pomerne rýchlo a jednoducho orientovať, nechýba ani Easy mode pre laikov. Štylizovaný je samozrejme do čierno-oranžovej kombinácie farieb, ako je pri Aorus zvykom. V Easy mode si môžete monitorovať jednolivé komponenty, zapnúť XMP, ovládať poradie bootovania či sledovať otáčky ventilátorov.

Tie sa dajú podrobne nastaviť v sekcii Smart Fan 5, kde ovládate krivky, režimy, upozornenia a pododbne.

V pokročilom režime je samozrejme najzaujímavejší Tweaker, kde viete ručne meniť voltáž, takty a mnoho iných vecí potrebných pre OC.

   

   

Vybrané položky si môžete označiť a uložiť medzi obľúbené nastavenia na prvej strane. Chválim tiež upozornenie na vykonané zmeny pri ukladaní nastavení. Takto vždy máte prehľad o tom, čo ste zmenili.

 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

Metodika testovania

Základnú dosku sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými doskami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 9 3900X
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMPatriot Viper 4 Blackout, 2× 8 GB, 3600 MHz/CL17
Grafická kartaGigabyte Aorus RTX 2080 Ti Xtreme OC 11 G
SSDGigabyte Aorus PCIe 4.0 NVMe SSD 2 TB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Platinum)
SkrinkaLian Li PC-T70
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-354" as a base selector for example: #supsystic-table-354 { ... } #supsystic-table-354 tbody { ... } #supsystic-table-354 tbody tr { ... } */

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych pracovných podmienkach či herných testoch. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon dosiek pri základných taktoch procesora aj pri pretaktovaní.

Dôležité je spomenúť, že testy v základnom stave sú vykonané po zresestovaní UEFI do základných nastavení a zapnutí XMP pamätí. Druhým testom bolo ručné pretaktovanie na 4,4 GHz pri 1,35 V. Špeciálne sme v tomto prípade spravili aj tretie meranie a to pri 4,5 GHz a 1,4 V. Porovnáme jednotlivé výsledky aj spotrebu pri pretaktovaní.

 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

Testy renderingu












 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

(De)šifrovanie a pamäťové testy






 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

PC/3D Mark a herné testy





Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

Spotreba a zahrievanie CPU




 

Na záver testu X570 dosiek sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehambí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše dojmy.

Hodnotenie

Gigabyte Aorus X570 Xtreme, najlepšia doska na platforme X570? Podla mňa áno, nakoľko vodou chladená ASRock Aqua nie je moja šálka kávy a MSI ani Asus v tejto generácii nepredstavili až takto extrémne dosky ako práve Gigabyte. Dizajn, funkcie, spracovanie, všetko je na špičkovej úrovni. Z platformy X570 táto doska naozaj vyťažila maximum a nenapadá mi jediná vec, ktorá by mi na doske chýbala. Veľa 4-pinov, veľa portov USB, špičkové VRM s najlepším chladením, čipset bez ventilátora, trojica M.2, 10Gb LAN, dual BIOS, displej, tlačidlá atď. Je toho veľa a všetko sme si už spomenuli. Kovové brnenie zo všetkých strán sa tiež len tak nevidí. Pri pozeraní sa „pod kapotu“ mi tiež nebolo všetko jedno, nakoľko určite išlo o najkomplikovanejšie rozoberanie dosky, aké som zažil. Veľa rôznych častí, ktoré zapadajú do seba, káble na RGB LED a milión skrutiek rôznych veľkostí. Rozoberanie teda neodporúčam, pokiaľ to nie je nutné.

Ostávajú tak už len dve veci – výkon a cena. Tak poporiadku. Doska v základe väčšinou obsadila prvé miesto a niekedy dokonca predbehla porovnávané dosky po OC. Tento trend sa ešte umocnil pri OC, kde 4,5 GHz OC pobral prvé priečky naprieč testami. V základe vidíme tiež najlepšie teploty CPU a čipsetu, čo len potvrdzuje skvelé VRM a chladenie. Aj pri najvyššom OC sú teploty stále lepšie ako u konkurencie, napriek tomu, že spotreba už atakovala 200 W na package a 300 W zo steny. V porovnaní tak Aorus Xtreme dominuje, niet veľmi nad čím polemizovať.

A cena? Vyše 800 eur určite nie je cenovka, ktorá by sa dala označiť za bežnú, ale Aorus X570 Xtreme tiež nie je bežná X570 doska. Je to najlepšia voľne dostupná X570 doska na trhu, kedže ASRock Aqua je limitovaná edícia. Vysoká cena je možno neúmerná voči výbave v porovnaní s Asus a ASRock doskami, ktoré sme otestovali, no tak to už býva. Za to najlepšie sa výrazne pripláca a toto je presne ten prípad. Ak chcete to najlepšie a využijete čo i len polovicu z funkcií, ktoré doska ponúka, 800-eurová cenovka vám nerobí problém, tak v tom prípade môžem túto dosku v cene celej mainstreamovej zostavy odporučiť všetkými desiatimi. My ju budeme ďalej hrdo používať v AMD test benchi, takže ju určite ešte uvidíte. Bravó Gigabyte, Aorus X570 Xtreme je naozaj taká skvelá v praxi ako aj na papieri. Klobúk dole!

Dosku si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 20 440 Kč/823 eur.

Gigabyte Aorus X570 Xtreme
+ pravé 16 fázové VRM s masívnym chladením
+ pasívne chladený čipset
+ skvelý výkon v základe aj po OC
+ trojica M.2 slotov
+ Power a Reset tlačidlá + POST displej + prepínače Dual BIOS
+ Thunderbolt 3 header (rev 1.1)
+ 8× 4 pin, 12× externé a 3× interné USB
+ Ultra Durable vystužené porty PCIe ×16, DIMM sloty a 12V CPU konektory
+ stealth dizajn pre RGB aj no-RGB zostavy
+ kovový backplate a „brnenie“ na celej doske
+ WiFi 6 a 10 GbE LAN
+ integrovaný kryt I/O
- cena
- dve antény WiFi namiesto jednej
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-370" as a base selector for example: #supsystic-table-370 { ... } #supsystic-table-370 tbody { ... } #supsystic-table-370 tbody tr { ... } */