Site icon HWCooling.net

Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu

Ghost Canyon a Quartz Canyon: NUCy s pozicí pro desktopovou grafiku

Minipočítače NUC Intel ze začátku směřoval na drobný formát zhruba 10×10 cm. Ale časem se objevily větší výkonné varianty. V tom teď Intel pokračuje zajímavými modely označenými „Quartz Canyon“ a „Ghost Canyon“. Ty mají šasi, do kterého se dá osadit standardní grafická karta – žádné moduly MXM nebo externí boxy přes Thunderbolt 3, přímo dvouslotová grafika do interní pozice PCI Express.

Quartz Canyon a Ghost Canyon by měly být založené na stejném základě, šasi, které může mít půdorys odhadem podle fotek okolo 20 × 20 cm nebo trošku víc, s tloušťkou možná nějakých 9 cm. Je tedy o dost větší než je u NUCů norma, což ale dovoluje osadit silnější komponenty snad se zachováním účinného chlazení. Použité jsou procesory Coffee Lake Refreh 45W řady H pro notebooky (tedy BGA pájené na desku).

Rozdíl je v tom, že Ghost Canyon je hráčská a spotřebitelská verze a bude založený na Core i9-9980HK odemčeném pro přetaktování – jde o osmijádro se základním taktem 2,4 GHz a maximálním boostem 5,0 GHz. Verze Quartz Canyon ze stejného základu dělá mini pracovní stanici (podobně jako třeba Zotac Zbox Q nedávno) tím, že má osazený Xeon E-2286M (nebo jako levnější alternativu Core i7-9750H). Ten má stejné parametry, ale podporu ECC a související funkce.

Starší koncept NUCu Ghost Canyon (Zdroj: FanlessTech)

V šasi je uložená základní deska, jejíž zadní panel s porty vypadá podobně jako u jiných NUCů, ale její PCB bude uvnitř větší (vypadá to, že je protažené minimálně do délky) kvůli osazení externího čipsetu a také slotu PCI Express ×16. Ten používá riser, protože pozice pro grafickou kartu je naplocho v centru skříně, kdy leží nad základní deskou a její výstupy jsou orientovány na stejnou stranu jako zadní porty desky. Do pozice se podle všeho dá osadit dvojslotová grafika, přičemž PCB/backplate je otočené dovnitř šasi a ventilátory nahoru. Zdá se, že horní kryt je perforovaný, takže i nereferenční karty s axiálními ventilátory by měly být schopné tahat si dovnitř čerstvý vzduch z venku, což by bylo docela šikovné. Nemáme bohužel informace o přesných rozměrech, takže nevíme ani, jak velká skříň přesně je, natož jak dlouhá karta se dovnitř vejde. Mohlo by to být někde okolo těch 20 cm nebo trošku víc, takže asi typicky dvouventilátorové kratší karty. dlouhé 27cm lopaty jsou vyloučené.

Zadní strana NUCu Ghost Canyon ukazuje, jak je slot pro grafiku řešen (Zdroj: Chiphell, via FanlessTech)

NUC má kromě obrazových výstupů osazené samostatné grafiky ještě HDMI z integrovaného GPU a dva porty Thunderbolt 3, jakož i optický audio výstup. Na zadním panelu jsou čtyři 10Gb/s porty USB 3.1 a osazené jsou také dvě síťové karty Ethernet. Intel také dodá bezdrátový modul Wi-Fi 6 (802.11ax), jde o nejnovější adaptér AX200. Na čelní straně má šasi další dva porty USB a zdá se, že také čtečku karet SD.

Slajd k NUCu Quartz Canyon (Zdroj: Softline.ru)

Bohužel se můžeme jen dohadovat, jak inteligentně je vyřešené chlazení CPU (to je asi mezi PCB desky a grafikou, ale to by mělo být řešitelné pomocí heatpipe). Podle fotografií je zdroj (snad typu Flex ATX) uložen po straně sendviče deska-grafická karta a odvětrává ho hodně malý ventilátor. Výkon zdroje je údajně 500 W, takže i napájení je skutečně připraveno na osazení highendové grafiky.

Momentálně asi ještě tyto barebone/minipočítači neprodávají, ale snad by se měly objevit už brzo.

Aktualizováno: profesionální verze „Quartz Canyon“ s Xeonem bude zřejmě mít obchodní jméno Intel NUC 9 Pro.