Site icon HWCooling.net

Ktorá Noctua NF-A12x25 je pomalšia, verzia PWM alebo ULN?

Popis a výsledky testov

Nová generácia ventilátorov Noctua okrem iného priniesla i zjednotenie rotorov na oba typy použitia. Výrobca už ten istý tvar proklamuje na cirkuláciu vzduchu skrinkou ako i na vysoký statický tlak. Avšak ponúkajú sa tu dve možnosti, v troj a štvorpinovom prevedení, čím vzniká dilema v základnej veci. A síce, čo bude lepšia voľba v prípade, že chcete dosiahnuť najnižšiu možnú hlučnosť aktívneho chladenia?

V tomto článku sa budeme venovať výhradne analýze obidvoch dostupných variantov, na čo priestor v pripravovanom veľkom teste ventilátorov nebude priestor.

Noctua je známa tým, že s impulznou reguláciou vo ventilátoroch prišla pomerne neskoro, ako jedna s posledných firiem. Svojho času to firma odôvodnila dlhým ladením čipu generujúceho impulzy. Ten nakoniec priniesol svoje ovocie a celá optimalizácia fungovala výborne. Čo už tak skvelo vždy nefungovalo, bola lineárna napäťová regulácia na ventilátoroch práve s PWM. Na ukážku dobre poslúži model NF-A15 PWM. Cez impulznú reguláciu sa stále točí ešte i pri mimoriadne nízkych 180 ot./min, zatiaľ s fixným napájaním už rezignuje a prestane sa točiť niekde okolo 660 ot./min. A takáto rýchlosť úplne tichému chodu (a hlavne v dvojzáprahu na chladiči NH-D15) nezodpovedá.

Pri inak rovnakých ventilátoroch je predsa len 3-pinový variant trochu odradzujúci. Hlavne dnes, keď v UEFI základných dosiek perfektne funguje riadenie ventilátorov PWM aj na systémové chladenie. Impulzná regulácia je pri rovnakých otáčkach takisto energeticky úpornejšia. A aj keď ide o zanedbateľné čísla (pri plnom výkone/1200 otáčkach nemá variant ULN spotrebu ani pol wattu), v extrémnych prípadoch v počítačoch stavaných na maximálnu efektivitu to môže zavážiť.

   

Ako testujeme a výsledky

Na zmenu otáčok používame laboratórny zdroj Gophert CPS-3205 II, resp. na PWM prostredie Smart Fan 5 na doske Gigabyte X99-UD4, a laserový tachometer UNI-T UT372. Na úplnosť začíname meraním maximálnych otáčok. Tie sú v prípade modelu PWM o trochu vyššie, než uvádza výrobca, a na ULN zase o chlp nižšie. Podobne je to i s použitím spomaľovacích adaptérov – zatiaľ čo PWM mierne presahuje špecifikovanú hodnotu, ULN ju zospodu doťahuje. Stále sú však v rámci 10% tolerancie. Hodnoty zapísané v tabuľke sú priemerom viacerých vzoriek. Treba však dodať, že kus od kusu sa jednotlivé ventilátory prakticky nijako neodlišujú (rozdiely sú pod 1 %).

Za normálnych okolností na konektore určenom na chladič procesora model s PWM štartuje na 239 ot./min (9% intenzita PWM) a s redukciou NA-RC14 na 225 otáčok, čo je zároveň rovnaká hranica toho, kedy sa pri spomalení prestáva točiť (pri 5 % PWM), čo je skvelý výsledok. V praxi ide o ekvivalent k bezhlučnému chodu, akoby bol ventilátor bez ložísk. Na SYS_fanoch to už ale tak byť nemusí. Za to však ventilátor ani Noctua nemôže.

ParametreNoctuaNoctua
NF A12x25 PWMNF A12x25 ULN
ParametreHodnota ~ZvukHodnota ~Zvuk
Max. rýchlosť2125 ot./minčistý1195 ot./minčistý
Max. rýchlosť s U/LNA1775 ot./minčistý854 ot./minčistý
Min. rýchlosť239 ot./minčistý268 ot./minpomalé cvakanie
Min. rýchlosť s U/LNA225 ot./minčistý43 ot./minslabé vrčanie
Rozbeh239 ot./minčistý424 ot./minčistý
Rozbeh s U/LNA225 ot./minčistý185 ot./minrýchle cvakanie
Cena28,92 eur (tichépc.sk)28,92 eur (tichépc.sk)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-174" as a base selector for example: #supsystic-table-174 { ... } #supsystic-table-174 tbody { ... } #supsystic-table-174 tbody tr { ... } */

Verzia ULN má zmysel iba vtedy, ak nemôžete (typicky na starších doskách) alebo nechcete (ak máte tradičné regulátory s potenciometrami) otáčky z nejakého dôvodu ovládať impulzne. Pri pevne nastavenom napätí totiž model PWM pri lineárnej regulácii (4,61 V) štartuje od 470 ot./min, kedy sa chod vyznačuje hlasitejším rýchym cvakaním. To ale pre variant ULN neplatí, jeho charakter zvuku je rýdzo aerodynamický do 400 otáčok.

Čoskoro sa môžete tešiť na veľký porovnávajúci test ventilátorov, s veľkým množstvom syntetických i praktických meraní, kde nebudú chybať ani tieto ventilátory NF-A12x25.