Site icon HWCooling.net

Lenovo ThinkPad X1 Extreme: profi stroj pre workoholikov

Parametre a detaily

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Základné parametre

ParametreLenovo X1 Extreme
Rozmery362 × 246 × 18,7 mm
Hmotnosť1841 g
Displej15,6", 3840 × 2160 px, IPS, 60 Hz, HDR, Dolby Vision, 100 % AdobeRGB, touchscreen
ProcesorIntel Core i7-8850H
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 1050 Ti Max-Q 4 GB
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 SODIMM 2667 MHz
Úložiská1 TB PCIe NVMe SSD
Porty2× USB 3.0, 2× Thunderbolt 3, HDMI 2.0, SD card reader, Smart Card reader, Ethernet (proprietary), 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie80 Wh
Rozlíšenie kamery1 MP
Reproduktory
Orientačná cena4150 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-236" as a base selector for example: #supsystic-table-236 { ... } #supsystic-table-236 tbody { ... } #supsystic-table-236 tbody tr { ... } */

Detaily

Lenovo X1 Extreme dostanete v štýlovej červeno čiernej krabici.

V balení nájdete okrem samotného notebooku nabíjačku s napájacím káblom a špeciálnu redukciu na pripojenie eternetového kábla s konektorom RJ-45.


ThinkPady sú známe svojim čiernym prevedením. V prípade rodiny X1 sme zvyknutí na najvyššiu kvalitu, nízku hmotnosť a zvýšenú odolnosť. Ani pri X1 Extreme tomu nie je inak a spoľahnúť sa tak môžete na certifikáciu MIL-STD 810G, teda dvanásť armádnych testov či klávesnicu odolnú voči poliatiu.

X1 Extreme má veľké pozitívum v podobe bohatej konektivity. Ultrabooky často volia menšiu hrúbku a nižšiu hmotnosť nad použiteľnosťou a tvrdá politika USB-C je napríklad vidieť pri Macbookoch Apple. Ako človek závislý na práci na notebooku však máte len najmenšiu chuť riešiť všelijaké redukcie pri návšteve klienta či práci vo vlaku a podobne. A práve v tomto X1 Extreme nesklame. Ponúka totiž nadpriemerné množstvo portov a prakticky všetko, čo by ste mohli potrebovať doma ale aj na cestách.

Na ľavom boku je pre Lenovo špeciálny obojstranný napájací port v tvare pripomínajúcom USB a dvojica portov USB-C, pričom oba podporujú Thunderbolt 3. Nasleduje HDMI 2.0, vďaka ktorému môžete notebook pripojiť aj k 4K monitoru so 60 Hz (a nie 30 Hz ako v prípade HDMI 1.4). Už sme si spomínali eternetový adaptér, ten sa pripája do nasledujúceho portu. Posledným konektorom na tejto strane je 3,5mm audio jack.

Pravá strana ponúka dvojicu klasických USB-A, čítačku na SD karty a druhú na občianske preukazy. Nechýba ani Kensington lock pre prípad, že by ste potrebovali notebook niekde zabezpečiť proti krádeži.

Pri výbere konfigurácie si môžete zvoliť z dvoch displejov – Full HD alebo 4K. Náš testovací kús mje vybavený druhým spomínaným rozlíšením, 3840 × 2160 px. Ten ponúka 400-nitový Dolby Vision HDR, 100% pokrytie AdobeRGB a dokonca aj dotyk. Zaujímavý je tiež fakt, že napriek tomu, že je displej lesklý, odrazy nie sú také výrazné ako pri iných notebookoch. To platí aj o X1 Carbon 6. generácie, ktorý sa leskne výrazne viac.

Poďme sa pozrieť do útrob notebooku. ThinkPady sú biznisové zariadenia a tomu sú prispôsobené aj možnosti servisu či vylepšenia. Zadný kryt preto drží sedem krížových skrutiek na rozdiel od T5, ktoré sú zvykom pri iných ultrabookoch. Zároveň skrutky ostávajú v kryte a nemusíte sa báť, že ich stratíte. Kryt po odskrutkovaní ide ľahko odmontovať, nie je potrebné nejaké veľké páčenie, ako tomu býva zvykom pri kovových notebookoch.


Vnútro notebooku je rozložené veľmi systematicky a jednoducho. Dole nájdete batériu, napravo dvojicu slotov M.2 na SSD disky, vľavo kartu WiFi.

Ďalšiu vymeniteľnú súčiastkou sú RAM vo formáte SO-DIMM. Testovaný kus má dvojicu 16GB modulov, teda celkovú kapacitu 32 GB.

O chladenie sa stará dvojica ventilátorov a heatpipe.

Mojou najobľúbenejšou vecou na notebookoch ThinkPad X1 je zrejme klávesnica. Lenovo má najlepšiu mobilnú klávesnicu na trhu a X1 Extreme je toho opäť dôkazom. Premyslený layout, prehnuté tlačidlá, príjemná reakcia, biele podsvietenie a množstvo multimediálnych klávesov, čo viac si priať? Dokonca aj tá odolnosť voči poliatiu tu je. Pre nostalgikov nechýba Trackpoint a tlačidlá nad touchpadom. Ten je mimochodom tiež veľmi dobrý, má príjemný sklenený povrch a ovládače Precision. Jedinou miernou nevýhodou klávesnice je prehodenie klávesov Fn a Ctrl, čo sa však dá zmeniť v obslužnej aplikácii. To je jeden z poznávacích znakov Lenova a problém s tým budete mať len chvíľu, kým si na to nezvyknete.

Komfort písania na klávesnici sa dá len ťažko opísať. Na trhu momentálne Lenovo naozaj nemá konkurenciu a táto situácia už trvá nejaký ten rok.

Biznisové zameranie je vidieť aj na bezpečnostných prvkoch. Na notebooku nájdete čítačku odtlačkov s technológiou Match-on-Chip, ktorá zaručí, že odtlačok je naozaj váš. Čítačka sa totiž postupne učí a keď sa napríklad porežete, túto zmenu odtlačku si zaznamená a nedovolí odomknutie už neaktuálnym odtlačkom. Ďalšou formou prihlasovania je IR kamera s funkciou Windows Hello. Notebook tak stačí len otvoriť a kamera sama rozpozná uloženú tvár. V prípade, že zvolíte štandardnú HD kameru, bude k dispozícii záslepka ThinkShutter, aby vás nikto nemohol špehovať. Nachádzajú sa tu aj ďalšie prvky bezpečnosti ako dTPM 2.0, Kensington lock či procesory s vPro a zaheslovanie BIOSu, bootu aj Windowsu.

ThinkPady majú jednu skvelú vlastnosť, a síce že kĺb je hybný až do 180 stupňov. V praxi to znamená nielen lepšiu flexibilitu, ale predovšetkým odpadá starosť o životnosť kĺbu a opatrnosť pri jeho otváraní.

Batéria s kapacitou 80 Wh patrí medzi tie najväčšie na trhu, už len zopár herných notebookov ponúkne väčšiu kapacitu. Očakávať sa dá dlhá výdrž a to predovšetkým pri Full HD modeli. Naša testovaná konfigurácia so 4K displejom a najvyšším procesorom Core i7-8850H bude mať pravdepodobne nižšiu výdrž.

K notebooku je dodávaná 135W nabíjačka, ktorá dokáže nabiť notebook prekvapivo rýchlo. Po 30 minútach má notebook 47 %, po hodine už 87 %. Následne sa nabíjanie spomalí a po hodine a pol má 97 %. Plné nabitie trvá niečo málo cez 2 hodiny.

Notebooku by nabíjanie cez USB-C nestačilo, vzhľadom na to, že USB-C podporuje len 100W nabíjanie. Preto je dodávaná 135W nabíjačka s konektorom, ktorý pripomína USB-A. Zasunúť sa dá obojstranne, čo je rovnaká výhoda ako pri USB-C. Ak by ste však náhodou nemali po ruke originálnu nabíjačku, môžete si požičať aj inú s USB-C. Treba však počítať s tým, že nabíjanie bude pomalšie a pri veľkej záťaži sa notebook nebude nabíjať, alebo budú dokonca percentá batérie klesať napriek pripojeniu nabíjačky USB-C.

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

X1 Extreme vs. X1 Carbon

Porovnali sme nový X1 Extreme s už 6. generáciou X1 Carbon. Aké sú rozdiely vo veľkosti, hmotnosti či konektivite?

Hlavný rozdiel je vo veľkosti obrazovky. Carbon má 14″, Extreme 15,6″. Od toho sa vyvíjajú aj ďalšie rozmery zariadenia. V oboch prípadoch máte verzie s najlepším displejom, teda oba podporujú HDR. Displej Carbonu má o niečo vyšší jas, a to 500 nitov vs 400 nitov pri Extreme. Na rozdiel od Extreme však nepodporuje ovládanie dotykom.

Väčšie rozmery Extreme sa začnú prejavovať pri pohľade na klávesnicu. Tá je na oboch notebookoch totožná. Extreme má však po oboch stranách výrazne viac miesta a napravo čítačku odtlačkov a tlačidlo napájania. Rozdiel vidíte aj v Touchpade, Extreme ho má o trochu dlhší.

Rozdiel je samozrejme aj vo výkone. Extreme používa 45W procesory, v našom prípade 6-jadrový Core i7 8850H zatiaľ čo Carbon má 15 W štovjadro i7 8550U. Do Carbonu môžete dať maximálne 16 GB RAM, ktorá sa nedá svojpomocne vymeniť. Extreme podporuje až 64 GB a pamäť si poľahky vymeníte. Rovnako má Extreme výhodu v možnosti nainštalovať dva disky M.2 , v Carbon je len jeden. Nezabúdajme ani na grafickú kartu Nvidia GTX 1050 Ti Max-Q, ktorá je v Extreme. Pri Carbon si budete musieť vystačiť s integrovanou grafikou.

Ďalšie rozdiely nájdete v portovej výbave. Extreme má o jeden port USB viac a tiež má čítačku na občianske preukazy. Pribudol tiež konektor na napájanie. Zvyšok portov je rovnaký, no nie úplne. Carbon má síce dva Thunderbolty, no jeden z nich je spojený s portom RJ-45 a vy si musíte vybrať, či chcete použiť ten alebo onen konektor. Vzhľadom na to, že jeden USB-C máte obsadený nabíjačkou, tak prakticky vždy prídete buď o druhý Thunderbolt alebo možnosť pripojiť eternet. Extreme je na tom oveľa lepšie, kedže napájanie má samostatný port a rovnako aj eternet je samostatný. Takže oba Thunderbolty sú vždy k dispozícii. HDMI na Carbone je 1.4, teda 4K 30 Hz. Extreme zvláda 4K 60 Hz vďaka HDMI 2.0. Lepšie je riešená takisto čítačka SD kariet, ktorá je naboku. Carbon ju má vzadu a podporuje len karty microSD. Jedinou nevýhodou Extreme oproti Carbon je tak absencia modemu LTE a teda slotu na SIM kartu.

Rozdiely v rozmeroch sú nasledovné – 362 × 246 × 19 vs. 324 × 217 × 16 mm. Extreme je teda o skoro 4 cm širší, 3 cm dlhší a 3 mm hrubší. Rozdiel v hmotnosti je však zásadnejší. Carbon váži len 1137 g zatiaľ čo Extreme 1841 g. To je rozdiel 700 gramov, čo určite ucítite.

Ktorý z dvojice X1 Extreme/Carbon sa vám páči viac? Dajte nám vedieť v komentároch.

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Lenovo Vantage

K notebooku je dodávaná aj obslužná aplikácia Lenovo Vantage. Tá slúži na monitorovanie stavu, kontrolu aktualizácií či optimalizáciu výdrže. Taktiež tu nájdete možnosť prepnutia funkcie tlačidiel Fn a Ctrl.

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a predovšetkým výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný pohľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Test batérie prebieha v prehliadači Chrome prehrávaním videa na YouTube cez WiFi s 50 % jasom, 40 % hlasitosťou vo vyváženom režime zo 100 % batérie až do vypnutia notebooku.

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ako už bolo spomenuté, ide o 15,6″ IPS displej so 4K rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Displej má podporu pre HDR Dolby Vision a maximálny jas 400 nitov. Podľa výrobcu pokrýva 100 % spektra AdobeRGB. Zároveň je displej aj dotykový.

Namerné hodnoty sondou sú viac než uspokojivé. Potvrdilo sa tvrdenie výrobcu o 100% pokrytí AdobeRGB. Z grafu vidíte, že displej zvláda ešte o máličko širší gamut ako určuje tento štandard. Gamma mala miernu odchýlku a to 2.3 oproti žiadanej hodnote 2.2. Maximálny nameraný jas 369,6 nitov takmer zodpovedá maximálnej prezentovanej hodnote 400 nitov. Uniformita displeja je tiež veľmi dobrá a odchýlka pri 100% jase je minimálna. Displej teda potvrdil papierové predpoklady a rozhodne patrí medzi to najlepšie, čo aktuálne nájdete na trhu. Vysoké rozlíšenie, presné farby a podpora HDR robia z X1 Extreme ultimátny nástroj na editáciu videí a fotografií, ale aj pozeranie filmov.

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Rendering, Geekbench










Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition








Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Šifrovanie, enkódovanie





Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Testy pamätí a disku







Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Zahrievanie a výdrž na batériu




Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Hodnotenie

Lenovo X1 Extreme zaujme ako tenký, ľahký, ale veľmi výkonný ultrabook. Pri hmotnosti 1800 gramov ponúka 6-jadrový procesor, 32 GB RAM aj dedikovanú grafickú kartu Nvidia, a to sa len tak nevidí. Chválim zvýšenú odolnosť a testovanie vojenskými štandardmi, no najužitočnejšia bude pre bežného používateľa odolnosť klávesnice voči poliatiu. Jediným negatívom tak je už typické ľahké zašpinenie čierneho povrchu, ktorý rýchlo a ľahko zachytáva prach, odtlačky a mastnotu.

Notebook prekvapí množstvom portov, čo dozaista ocenia profesionáli ale aj biznismani na cestách. Oproti X1 Carbon sú lepšie riešené Thunderbolty a eternet a dajú sa tak vždy naplno využívať. Podnikateľov a štatutárov zase poteší čítačka inteligentných kariet, teda aj občianskych preukazov. Takisto chválim prítomnosť novej Intel Wireless-AC 9650 WiFi karty, ktorá teoreticky zvláda prenosy s rýchlosťou až 1,73 Gb/s. Na rozdiel od X1 Carbon tu však chýba modem LTE a nenájdete ho ani v príplatkovej výbave.

Okrem skvelej portovej výbavy a spracovaniu sa môže X1 Extreme hrdiť aj podľa mňa najlepšou klávesnicou na trhu či zvýšenou bezpečnosťou vďaka odomykaniu odtlačkom alebo tvárou. Hviezdou šou je aj nádherný 4K HDR displej so 100 % pokrytím AdobeRGB spektra a podporu dotyku. Je síce lesklý, ale menej ako je na notebookoch zvykom. 400 nitov jasu vám pomôže potlačiť akékoľvek lesknutie displeja, ak to bude potrebné.

Nesmieme zabudnúť ani na jednoduché možnosti servisu a vylepšenia. V tomto je sila biznizových notebookov ThinkPad. Veľmi ľahko ich otvoríte a opravíte/vylepšíte. V tomto prípade máte k dispozícii výmenu RAM, SSD, karty WiFi a batérie. Voľný slot M.2 vám umožní rozšíriť si úložisko, ak by vám náhodou nestačil 1 TB, ktoré má táto konfigurácia k dispozícii.

Batéria s kapacitou 80 Wh sa vďaka rýchlonabíjačke dokáže nabiť na viac ako 80 % za hodinu, čo je skvelé. Horšieje to už s výdržou, ktorá v našom teste neočarila. Problémom bude zrejme 4K displej, ktorý má vyššiu spotrebu. Ak vám záleží na výdrži batérie, radšej siahnite po modeli Full HD.

Na záver nám už zostáva len povedať cenu tohto výborného notebooku. Odporúčam však posadiť sa, nakoľko jeho je to astronomických 4150 eur. Áno, vieme že pri ThinkPadoch X1 treba počítať s prirážkou za všetky možné vychytávky, ktoré sme si spomenuli, ale aj tak sa nám zdá cena vysoká. A nie je to len dojem, naozaj je u nás tento notebook nacenený z nejasného dôvodu vyššie než v iných krajinách. Napríklad v Nemecku sa cena tejto konfigurácie pohybuje na úrovni 3550 eur, čo je výrazne menej. Nechcem povedať, že ani cena 3550 eur je najnižšia, no nedá sa očakávať, že prémiový biznisový stroj bude stáť pod tisícku. Prečo je ale taký veľký cenový rozdiel medzi našou a nemeckou cenou je nám však záhadou. Preto ak máte záujem o tento notebook, mali by ste sa popozerať v krajinách EU.

Lenovo X1 Extreme
+ kvalitné spracovanie a zvýšená odolnosť
+ nádherný 4K HDR displej so 100 % AdobeRGB
+ dvojica Thunderbolt 3 a množstvo ďalších portov
+ nízka hmotnosť
+ bezpečnosť - čítačka odtlačkov, IR kamera
+ vysoký výkon
+ možnosti vylepšenia
- cena
- vysoké teploty CPU v záťaži
- výdrž batérie (4K model)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-237" as a base selector for example: #supsystic-table-237 { ... } #supsystic-table-237 tbody { ... } #supsystic-table-237 tbody tr { ... } */