Site icon HWCooling.net

Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna

Výklopný exteriér

Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Základné parametre

ParametreLian Li
Lancool II Mesh Performance
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX (do 210 mm)
Chladič CPUdo 176 mm
Grafická kartado 384 mm
Ventilátor1× 120 mm + 2× 140 mm
Montáž radiátorov2× do 360 mm + 1× do 240 mm + 1× 120 mm
2,5" pozície6 + 3 zdieľané
3,5" pozície3 zdieľané
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)494 × 478 × 229 mm (54 l)
Hmotnosť11,8 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 1 typ C (voliteľné príslušenstvo) + 1× 3,5mm jack
Orientačná cena110 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1376" as a base selector for example: #supsystic-table-1376 { ... } #supsystic-table-1376 tbody { ... } #supsystic-table-1376 tbody tr { ... } */

Výklopný exteriér

Príslušenstvo skrinky nie je ničím výnimočné, ale treba pochváliť za prácu na manuáli. Inštrukcie k zapojeniu skrinky sú tu veľmi podrobné a presné. Okrem neho mimo skrinky balenie obsahuje už iba skrutky a zopár sťahovacích pások na zviazanie kabeláže zdroja.

Na ľavej strane skrinky je pozoruhodná perforácia spodného panela pod sklom. Pri bližšom pohľade na jej spodnú časť si môžete všimnúť, že jej súčasťou sú pánty, takže sa dá otvárať. To sa pri skrinkách tak často nevidí.

Spodný panel má po bokoch dva magnety, na ktorých sa nachádza tlmiaca pena. K otvoreniu je treba vynaložiť značnú silu, takže sa nemusíte obávať samovoľného otvárania, napríklad pri prevoze skrinky. Celý panel slúži k rýchlemu prístupu k šuplíku s diskami.

Nezabudli sme ani na temperované sklo, ktoré má hrúbku štyri milimetre. Tak isto je bočnica osadená na pántoch, takže k rýchlej manipulácii so skrinkou nepotrebujete používať nástroje. Jedna menšia nevýhoda je, že k jej otvorení musíte otvoriť aj spodný panel, pretože sa otvára úchopom zospodu. Všade inde dokonale lícuje s konštrukciou a tak ju nie je za čo chytiť. Bočnicu držia taktiež dva silné magnety, ktoré sú osadené v konštrukcii skrinky.

Veľké otvory s priemerom 1,5 mm pokrývajú väčšinu plochy predného panela. Vypuknutý tvar odďaľuje vzdialenosť medzi panelom a ventilátorom. V najvzdialenejšom bode je to 45 mm, a tak by nemali byť vlastnosti ventilátorov degradované vo veľkom rozsahu, ak vôbec.

Keďže jediná „ochrana“ proti prachu je mriežka predného panela, tak sa po jeho odtrhnutí dostanete priamo k dvom predinštalovaným 140 mm ventilátorom. Podľa špecifikácie výrobcu majú prietok vzduchu necelých 103 m³/h pri najvyšších otáčkach. Tie sa dajú regulovať od 600 do 1200 otáčok za minútu. Lian Li tieto ventilátory samostatane nepredáva. Ak by ste chceli vymeniť pôvodné ventilátory, tak je vpredu priestor pre 3× 120 mm alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm s maximálnou šírkou 120 mm.

Zaujímavým spôsobom je vyriešené osadzovanie chladiacich prvkov. Tie sa umiestnia na odnímateľný panel, ktorý je možné osadiť obrátene a tak zvýšiť vzdialenosť od stredu skrinky. Tým sa zároveň zníži vzdialenosť spomínaných 45 mm od perforácie predného panela.

Vo väčšine skriniek býva zvykom, že predná časť je lepšie chránená proti prachu ako vrchná časť. Tu je to obrátené a tak mriežka, ktorá pokrýva vrchnú otvorenú časť skrinky, má otvory o veľkosti jedného milimetra. V žľabe je usadená o niečo nižšie než je celý vrch skrinky, čiže nechcená manipulácia s ňou je vylúčená. Ku skrinke ju ako aj väčšinu častí ťahajú magnety umiestnené po jej obvode. Na vrchnú časť z vnútra dokážete taktiež umiestniť chladenie. V prípade ventilátorov sa bavíme o dvoch kusoch buď 120 mm alebo 140 mm rozmeru. Radiátor vodného chladenia uchopí do maximálnej dĺžky 240 mm.

I/O panel je obohatený o mechanické ovládanie ventilátorov na tri prednastavené percentá výkonu s jedným stupňom pre manuálne ovládanie cez dosku. Najnižšia hodnota je 45 %, stredná 75 % a najvyššia 100 % výkonu.

Panel pokračuje štandardne s tlačidlami pre reštart, zapnutie, 1× 3,5 mm jack pre slúchadla s mikrofónom a dvoma konektormi USB typu A. Posledný otvor môže evokovať, že sa tu nachádza aj USB typu C. Bohužiaľ je to len predpríprava, na ktorú máte záslepku v príslušenstve. Ak by ste konektor v skrinke chceli, musíte si ho dokúpiť ako príslušenstvo (Lancool-4X) za zhruba 15 eur. Pri cene skrinky 110 eur kde nedostanete prachový filter na nasávaní, je chýbajúci konektor USB typu C ranou pod pás. Na druhú stranu máte možnosť voľby, či ho chcete a priplatíte si alebo ušetríte.

Pravá bočnica je takmer na nerozoznanie od ľavej. Temperované sklo s hrúbkou 4 mm osadené na pántoch. Spodný panel sa otvára rovnako ako ten naproti. Jedine čím sa líši je chýbajúca perforácia.

Zadná časť skrinky je spracovaná štandardným spôsobom, ktorý sa používa už dlhodobo. Nachádza sa tu otvor pre I/O panel základnej dosky, vedľa ktorého je nainštalovaný 120 mm ventilátor na otvoroch v tvare včelích plastov. V strede je umiestnených 7 odnímateľných záslepiek pre otvory rozširujúcich kariet PCI Express. Zospodu je otvor pre zdroj ATX.

Priamo pod zdrojom sa nachádza otvor, ktorý pred prachom chráni ten správny prachový filter s veľmi jemnou perforáciou. Aspoň tu sa toho v Lian Li nebáli. Na nožičkách je možné vidieť protišmykové podložky, ktoré kladú vysoký odpor. Skrinka s nimi drží na povrchu ako prikovaná. Na prednej časti je možné vidieť otvor, ktorý slúži k odnímaniu predného panela.



Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Všetko prispôsobiteľné

Vnútro skrinky má lepší štart ako exteriér. Pojme základné dosky od formátu ITX cez M-ATX, ATX až po E-ATX do šírky menšej ako 280 mm. Priestor pre grafickú kartu je v skrinke vyhradený na maximálnu dĺžku 384 mm. Vežovitý chladič pre procesor osadíte každý až do výšky 176 mm, čo vám dáva voľnú ruku v jeho výbere. Celý tento hardvér drží podnos o extrémnej hrúbke 85 mm. Plechy sú pevné, neprehýbajú sa ani keď sa naozaj snažíte.

Priechodky kabeláže síce nie sú pogumované, ale hlavná vertikálna, cez ktorú ide väčšina káblov má odnímateľný plechový kryt. Priestoru pre káble je tu dosť a vďaka tomu si nemusíte lámať hlavu, či prestrčíte 24-pinový kábel pre napájanie dosky. Takto si ten hlavný priechod predstavujem, ak nemá skrinka priestor pre väčšie otvory.

Vzadu pod stropom je osadený 120 mm ventilátor na výduchu. Ako aj predné ventilátory, ani tento nie je bližšie špecifikovaný okrem výrobcom udávaných parametrov. Regulovať otáčky je možné od 600 do 1500 za minútu. Pri tých najvyšších má prietok vzduchu tesne pod 93 m³/h.

V Lian Li prispôsobili aj vrchnú časť tunela aby sa dala využiť tak, ako by ste potrebovali. Zozadu sú dve perforované platničky, na ktoré viete umiestniť 2× 2,5″ disky. Samozrejme by to nebolo až tak zaujímavé, keby sa nedali odinštalovať a namiesto nich umiestniť 2× 120 mm ventilátory. Spredu je taktiež odnímateľná platňa. Tá vám dá väčšiu volnosť po jej odňatí, kde by inak mohla pevná konštrukcia kolidovať s vašim hardvérom. 

Tunel okrem miesta pre zdroj do dĺžky 210 mm má v sebe osadený aj spomínaný šuplík pre disky. S rovnakým pákovým systémom vyberania pozícii sme sa už stretli pri výrazne drahšej skrinke, Sekira 500x od MSI. Všetky tri pozície sú hybridné a tak pojmú ako 3,5″, tak aj 2,5″ disky. Veľkou výhodou je, že celý šuplík sa dá posúvať dopredu alebo dozadu po koľajniciach. Tým si jednoducho viete prispôsobiť priestor pre káble zo zdroja.

Po otvorení pravej bočnice a spodného panela sa dostanete k jednej z najdômyselnejšie spravenej zadnej strany s akou som sa stretol. Dva kryty pre kabeláž zakryjú všetky nedostatký, ktoré pri správe kabeláže môžu vzniknúť. K úprave káblov máte k dispozícii dve sťahovacie pásky na suchý zips a ďalšie jednorázové v príslušenstve. Summa summarum, skrinka ponúka 11 pozícii pre uchytenie káblov čo je viac než dostačujúce. 

Elegantne je tu riešené miesto pre ďalšie 2,5″ disky. Dva sú uchytené priamo na podnose a ďalšie dva priamo na spodnom paneli. Krásne riešenie ako využiť voľný priestor.

   

Mechanický ovládač na vrchu I/O panela by nemohol fungovať bez rozbočovača, ktorý všetko riadi. Ten je umiestnený na odnímateľnej platni, v strede zadnej časti podnosu. Je mi sympatická myšlienka jednoduchého vybratia aj tejto komponenty. Rozbočovač dokáže naraz ovládať až šesť ventilátorov. Ak by ste sa ale rozhodli obsadiť všetky pozície pre ventilátory 120 mm variantami, tak dva budete musieť aj tak pripojiť priamo na dosku. Skrinka vám ponúka možnosť osadiť ich až osem kusov.

Pre správu kabeláže je vyčlenených úctyhodných 25 mm. Všetky káble sa s prehľadom umiestňovali aj bez použitia jednorazových pások. Výrazne tomu pomohol aj odnímateľný kryt pre priechodku. Aby sa káble v tuneli netlačili, tak som šuplík s priečinkami pre disky jednoducho na koľajničkách posunul dopredu. Pri niektorých skrinkách to býva problém a treba ho vybrať celý von.

   

Kryty určené pre krajšiu správu kabeláže svoju úlohu plnia na sto percent. Keby som použil kábel s čiernym opletom pre napájanie procesora, tak by žiaden kábel zbytočne nežiaril a všetko by bolo schované.

Jediné na čo by ste si mali dávať pozor je, aby sa káble na seba moc netlačili. Ak sa tlačia, tak krytka káblov nezapadne na svoju pozíciu úplne a tým následne vytlačí spodný panel. Ten už potom nelícuje s konštrukciou ako by mal.

Pri osadzovaní do seba všetko zapadalo ako puzzle. Celá inštalácia netrvala dlhšie ako pol hodiny. Lancool II Mesh dokáže veľa nedostatkov odpustiť.



Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Metodika testovania

Osadené 140 mm ventilátory vytvárajú enormné vysokú hlučnosť 45,4 dBA pri maximálných otáčkach. Rezonančný hluk bohužial vychádza zo samotných ventilátorov, nie z veľkého prietoku vzduchu. Tak sú rozdieli medzi jednotlivými meranými hladinami hluku iba malým skokom vo výkone. Nakoľko mám k dispozícii iba dva tieto ventilátory, tak neviem povedať, či je toto správanie bežné alebo iba nepodarená várka.

Aj keď skrinka ponúka 8 rôznych možností umiestnenia ventilátorov, pre účely testovania ich nechávame na pôvodnom mieste.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaLian Li Lancool II Mesh Performance
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1377" as a base selector for example: #supsystic-table-1377 { ... } #supsystic-table-1377 tbody { ... } #supsystic-table-1377 tbody tr { ... } */




Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Testy chladenia CPU a GPU








Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Testy chladenia základnej dosky











Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Testy chladenia SSD



Zahrievanie vzduchu pod stropom





Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Záver

Skrinka Lancool II Mesh Performance držala v chladení krok s ostatnými konkurentmi. Pri chladení procesora a grafickej karty si držala tempo a nevynikala oproti ostatným. O niečo málo navrch mala pri chladení chipsetu a mosfetov. A to hlučnosť 39 dBA bol výkon ventilátorov iba na 55 %. Pri použití stredného výkonnostného režimu, ktorý je nastavený pre ventilátory na 75%, by bola s hlučnosťou 42,9 dBA ešte úspešnejšia.

Celková konštrukcia skrinky je kvalitatívne na vysokej úrovni s hrúbkou plechov enormných 0,85 mm. Nič sa neprehýba. Výklopné časti skrinky vám ponúkajú rýchly prístup k vnútornostiam z oboch strán. Taktiež inštalácia hardvéru do skrinky je intuitívna a vhodná aj pre „prvoskladačov“. Tí sa nemusia báť množstva káblov, kam a ako ich do skrinky umiestniť. Skrinka je pripravená prispôsobiť sa vašim potrebám.

Na skrinku mám len tri veci, ktoré by som jej vytkol. Prvou je chýbajúci prachový filter na nasávaní. Aj keď sa vpredu nachádza perforácia, otvory sú priveľké nato aby zabránili vniknutiu menších častíc prachu dovnútra. Druhou je nutnosť dokúpiť si konektor USB typu C za ďalších 15 eur, ak ho chcete v skrinke mať. Tretia vec, ktorá mi nebola príjemna, boli rezonančné zvuky z predných ventilátorov na nasávaní pri vyšších otáčkach.

Rozhodovanie nad udelením správneho ocenenia bolo pomerne náročné, ale nakoniec dávame „Approved“. Keby čo i len jendo z nagatív ubudlo, vyšlo by to už na „Smart buy!“.

Lian Li Lancool II Mesh Performance
+ chladenie na skvelej úrovni
+ možnosť nainštalovať až 8× 120 mm ventilátorov
+ rozbočovač na šesť ventilátorov
+ pojme až deväť 2,5" SSD/HDD
+ efektívna a jednoduchá inštalácia hardvéru
+ solídne vyhotovenie celej konštrukcie
- chýba prachový filter na nasávaní
- konektor USB typu C iba ako volitelné príslušenstvo (+15 eur k cene)
- nepríjemný rezonančný zvuk z oboch 140 mm ventilátorov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1378" as a base selector for example: #supsystic-table-1378 { ... } #supsystic-table-1378 tbody { ... } #supsystic-table-1378 tbody tr { ... } */