Site icon HWCooling.net

Metallic Gear Neo V2: Vyššia kvalita za výhodnú cenu

Balenie a exteriér

Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Základné parametre

ParametreMetallic Gear
Neo V2
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 170 mm
Grafická kartado 320 mm
Ventilátor2× 120 mm
Montáž radiátorov1× do 280 mm + 1× do 120mm
2,5" pozície2
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)450 × 405 × 210 mm (38 l)
Hmotnosť8 kg
Materiályoceľ + opieskovaný hliník + 2 × temperované sklo
Konektivita2× USB 3.1 gen. 1 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena100 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-556" as a base selector for example: #supsystic-table-556 { ... } #supsystic-table-556 tbody { ... } #supsystic-table-556 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Inak surový kartón škatule je potlačený základnými špecifikáciami. Ten na prvý pohľad oko zákazníka nezaujme, čo však nevadí, ten predsa používať nebudete. Dôležité je, že tu nechýba potrebná ochrana proti nárazom. Tou je obyčajný trúsivý polystyrén, ktorý svoju úlohu splní.

Príslušenstvo je pomerne chudobné a obsahuje iba nevyhnutné veci na montáž, teda skrutky, sťahovacie pásky a návod. To všetko sa nachádza v škatuľke umiestnenej v suplíku na 3,5″ HDD.

Navonok skrinka pôsobí veľmi decentne. Ničím nerušený pohľad dovnútra je cez 4 mm hrubé temperované sklo s čiernymi rámčekmi po bokoch. Naspodku sú aj akési ornamenty, ktoré čiastočne zakrývajú zdroj a šuplík s 3,5″ disky. Uchytenie skla je riešené jednoduchým spôsobom štyrmi skrutkami s tesniacou gumou. Pri (de)montáži si tak treba dávať obzvlášť pozor, keďže sklo nie je nikde istené a pošmyknutie môže mať fatálne následky.

   

Vravím o nerušenom pohľade, pretože predná a vrchná časť skrinky sú dokonalo uhladené a k tomu dopomohol aj použitý materiál. Pieskovaná povrchová úprava hliníka dodáva celkovému vzhľadu punc elegancie a viem si predstaviť, ako skrinka zdobí nejeden počítačový kútik. Horšie to je už iba s odtlačkami, či na hliníku alebo skle.

Na samom spodku predného panela sa nachádza výrez, ktorý slúži na decentné osvetlenie pod skrinkou v celom spektre RGB a taktiež jeho ľahkému odňatiu. Priamo nad ním je nevýrazné logo Metallic Gear. Predpokladám, že je to zámer z dôvodu, aby „nekričalo“ a nekazilo tak celkovú uhladenosť. 

Predný panel je možné odňať celý, nenachádzajú sa na ňom žiadne aktívne prvky, čo výrazne napomáha aj k jednoduchému čisteniu. Vzduch skrinka nasáva z oboch strán, z bokov. Zľava je však prieduch menší. Za všetkými prednými otvormi sú jemné prachové filtre, ktoré zastavia aj najmenšie nečistoty.

Na boku skrinky (vo vrchnej polovici) sú osadené aj konektory. Je to menej častá pozícia a naznačuje, že výrobca sa chce so skrinkou dostať na stôl a nie pod. Pri uložení na stole máte priamo po ruke dva konektory USB 3.2 a rovnaký počet 3,5mm jackov. Stavová kontrolka v strede tohto panela svieti tlmenou červenou, ktorá neťahá oči, čo v pozícii na stole oceníte.

Jednoduchým odňatím predného panela pomocou ôsmich cvokov sa dostanete k chladeniu. Reč je o dvoch 120mm ventilátoroch rovnomennej značky s označením Skiron. Ale jedná sa o odľahčenú verziu ventilátorov, ktoré sa pod touto značkou predávajú aj samostatne. Ochudobnené sú o 4 pin, teda PWM. Tie je možné nahradiť aj dvoma 140mm ventilátormi alebo radiátorom vodného chladenia do veľkosti 280 mm. Pod systémovými ventilátormi je potom raritne spredu umiestnený vstup do priečinka s pozíciami pre dva disky.

   

Ucelený strop nemá veľmi čo ponúknuť. Je na nej len jedno tlačidlo na zapnutie počítača a druhé k zmene osvetlenia LED RGB. Dovolím si však tvrdiť, že niekedy je menej viac, čo tu platí doslovne. Hoci za tú cenu, že na vrch strácate možnosť umiestniť radiátor alebo ventilátory na výduch.

Pravá strana bočnice je taktiež priehľadná, z temperovaného skla

Zadná stena skrini je pomerne bežná. Tvorí ju výrez pre I/O shield základnej dosky, prázdne miesto na uchytenie 120mm ventilátora, krytky rozširujúcich kariet a možno trochu zbytočne „komplikovaný“ rám pre vstup zdroja. Namiesto 4 skrutiek musíte použiť 8, aby ste mohli zdroj umiestniť na svoje miesto v skrinke.

Spodnú stranu skrinky držia nad zemou štyri nožičky s protišmykovými podložkami. Prachový filter pod zdrojom je umiestnený na nasúvacej mriežke s madlom, čo uľahčí manipuláciu s ním. A treba pochváliť i to, že má veľmi jemnú štruktúru sita. Pokúšal som sa vybrať aj priečinok na disky, ktorý je pripevnený štyrmi skrutkami v spodnej časti, no k poslednej skrutke som sa nevedel dostať cez ľavú prednú nožičku a veru, neprišiel som na to ako ju odstrániť. Pravdepodobne sa budú nachádzať skrutky pod protišmykovými podložkami, ktoré držia nožičky so skrinkou.


Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Keď sa zabúda na hrubšie káble

Hlboké vnútro má možnosť poňať takmer všetky formáty základných dosiek. Od Mini ITX cez mATX po ATX. Chýba tomu len E-ATX. Spodné priechodky káblov pogumované nie sú, ale inak by asi nimi neprešiel 24-pinový kábel ATX. Procesorové chladiče sú vhodné do výšky 170 mm, takže zmestíte prakticky všetky, ktoré sú dostupné. Horšie to je však z tohtoročnými novými grafickými kartami GeForce RTX 30xx. Tu si už dávajte pozor aj na dĺžku karty. Veľa z kariet prekračuje dĺžku 320 mm, čo je pre skrinku (s ventilátormi na nasávaní) maximum. Nejaký priestor navyše môžete však získať demontážou spodného intake ventilátora. Ten keď presuniete na výduch je efektívnejšie i chladenie, ako môžete vidieť v testoch. 

Spodný tunel patrí pre zdroj do dĺžky 215 mm aj s káblami a priečinok s diskami

Kryt káblov je vymyslený dobre za predpokladu, že nevlastníte zdroj s kondenzátormi v kábloch. Pokiaľ taký máte, tak bude dochádzať ku kolízii, pretože je priechod priúzky. Zhrubené káble cez škáru neprestrčíte. A tento kryt sa nedá ani demontovať, pretože je prinitovaný. Celý kábel tak musí ísť zo spodnej priechodky, čo kvôli vzhľadu takisto nie je ideálne.

Stačilo by priechodku o pol centimetra zväčšiť a smutných pohľadov by rapídne ubudlo

Pravá strana vám poskytne okamžitú možnosť upevnenia dvoch 2,5″ diskov s tým, že je tu predpríprava aj na tretí. Na ľahšie zorganizovanie káblov sú prichystané úchytky na sťahovacie pásky, aby bolo všetko na svojom mieste. V spodnom tuneli sú 4 protišmykové gumy k presnému a stabilnému umiestneniu zdroja.

Pozoruhodné je, že nielen ľavá, ale i pravá bočnica je sklenená a dovnútra počítača vidíte aj z tejto strany. Je však vidieť, že aj tu si dal výrobca záležať na tom, aby zahladil všetky stopy po kábloch. Svedčí mimo iné znovu spodná časť skla s ornamentami, za ktoré schová všetok vizuálny smog. Toto má Metallic Gear skvelo vymyslené.

Hlavným zakrývačom sú však dvierka na pántoch. Kvôli 36 mm priestoru na káblový manažment vám ich môže závidieť nejeden milovník poriadku. Zmestia sa tu všetky káble prakticky bez vynaloženia potreby nejako zvlášť rozmýšľať nad usporiadaním. Keď si to tak zrátam, skrinka robí v tomto ohľade všetko za vás.



Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Metodika testovania

S dodávanými dvoma ventilátormi veľa vody nenamútite, hlavne ak je vrchná časť uzatvorená. Pre väčšiu pestrosť a predstavu, kde je lepšie mať umiestnené ventilátory, budem testovať dve verzie rozmiestnenia. Jeden fabricky dodávaný, 2× na nasávaní vpredu skrinky. Druhá možnosť je spodný ventilátor premiestniť na výduch do zadnej strany skrinky. Na toto miesto som premiestnil ten spodný. Takáto úprava sa hodí aj vtedy, keď potrebujete osadiť dlhšiu než 320 mm grafickú kartu.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,8 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 15 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaMetallic Gear Neo V2
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-557" as a base selector for example: #supsystic-table-557 { ... } #supsystic-table-557 tbody { ... } #supsystic-table-557 tbody tr { ... } */



Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Testy chladenia CPU a GPU








Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Testy chladenia základnej dosky











Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Testy chladenia SSD






Zahrievanie vzduchu pod stropom





Vedeli ste, že pod záštitou Phanteksu vznikajú aj lacnejšie skrinky? Dohľadať ich je možné pod menej zvučnou značkou Metallic Gear. K nám sa dostala na test konkrétne skrinka s označením Neo V2. Na trhu je už zhruba rok, no ani za ten čas nestratila šmrnc a stále vyzerá na dobrú kúpu. Aj keď nejaké nedokonalosti sa nájdu vždy a aj preto vám prinášame túto recenziu.

Záver

Hoci skrinka vyzerá decentne a pôsobí dosť uzavreto, je chladenie na veľmi dobrej úrovni. Najmä po zohľadnení pomeru cena/výkon. Tak či onak sa však oplatí zmeniť pôvodné osadenie ventilátorov. Jeden dať na nasávanie a druhý na výduch. Ideálne by bolo investovať ešte do jedného kvalitného ventilátora, aby aj grafická karta mala prísun chladného vzduchu. Ten som jej zobral zmenou pozície spodného ventilátora umiestneného z výroby, ktorý smeroval priamo na ňu.

Nejaké nedostatky sa nájdu aj na iných miestach. Minimálne pre mňa je najväčším sklamaním nemožnosť využiť naplno na väčšine miest skvelo navrhnutý káblový manažment. To síce len za istých okolností s použitím zdrojov s hrubšími zväzkami káblov, ktoré nemusíte prestrčiť cez prednú krytku. Tým sa najväčšia výhoda skrinky stáva aj jej slabinou. Ak sa vyhnete tomuto problému, tak skrinka môže byť elegantným doplnkom pracovného i herného stola. Treba si dávať pozor na odtlačky, na ktoré je povrch skrinky obzvlášť náchylný. Vzhľad skrinky je inak veľmi čistý a pohľad na ňu, z jednej či z druhej strany, určite poteší oko nejedného používateľa.

Metallic Gear Neo V2
+ skvelý káblový manažment
+ výhoidý pomer cena/hodnota
+ účinné chladenie
+ decentný vzhľad
+ 2× bočnica z temperovaného skla
- úzka priechodka pre niektoré 24-pinové ATX káble
- materiál náchylný na odtlačky
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-558" as a base selector for example: #supsystic-table-558 { ... } #supsystic-table-558 tbody { ... } #supsystic-table-558 tbody tr { ... } */