Site icon HWCooling.net

Metodická príprava: Čo chcete nájsť v testoch CPU?

Dajte nám vedieť, v čom všetkom testovať procesory

Práce na testovacej metodiky pre procesory sú už v plnom prúde. Máme predstavu, ako budú vyzerať, avšak dôležité je, čo od nich očakávate vy. Teda to, aké testy sú užitočné pre našich čitateľov. Ak máte nejaké konkrétne úlohy, ktorých výkon (alebo príkon, respektíve čokoľvek) vás zaujíma napríklad preto, že sa s ním stretávate na dennej báze, dajte nám vedieť. A pokiaľ to bude čo i len trochu možné, všetko zaradíme.

Okrem testov grafických kariet sa budete tento rok (a snáď i tie nasledujúce, pokiaľ bude o tieto témy záujem) pravidelne stretávať aj s testami procesorov. A nedočkavcom, ktorí sa tešia na testy ventilátorov sľubujeme, že i tie čoskoro rozbehneme. Pri nich sme už však preberali, ako bude testovanie vyzerať. Teraz je rad na procesoroch, ktoré chceme podrobne analyzovať v podobnom rozsahu a kvalite, ako to máme pri čerstvej metodike pre grafické karty.

Aby však vynaložené úsilie dávalo zmysel, musia však súbor testov odzrkadľovať vaše potreby. Prvoradé samozrejme je, aby boli pre vás atraktívne a slúžili ako sprievodca pri rozhodovaní sa pri kúpe procesora. Skrátka, aby ste sa podľa nameraných výsledkov vedeli pri výbere rozhodnúť pre ten správny procesor.

Jedna vec je, ako si tie testy predstavujeme my (to je nejaký základ) a druhá vec je, ako si ich predstavujete vy – pretože pre nikoho iného ich robiť nebudeme. Dajte nám preto prosím vedieť všetko, čo je pre vás užitočné a v prípade, že to nebude vyžadovať super drahú licenciu na nejakú profi aplikáciu, tak to v tých testoch potom aj nájdete.

Metodika pre procesory bude komplexná a preverí procesory ako celok aj v herných, výpočtových, či multimediálnych prostrediach. Hĺbkové testy kódovania (x264/x265) sú samozrejmosť rovnako ako rad testov pre tvorcov kreatívneho obsahu. Či už ide o rastrovú alebo vektorovú grafiku, rôzne grafické efekty alebo úpravu fotografií. Byť to som sa tomu pôvodne bránil (a chcel spoliahať čisto na vlastné scény), tak v editoroch Adobe (Photoshop, Lightroom Classic, After Effects a Premiere Pro) budú aj výstupy z Pugetbenchu, ktorý využíva praktické úpravy a ani by som tu nehovoril o syntetike. Týmito testami nakoniec trochu ešte rozšírime aj kapitolu „Úprava fotografií“ v testoch grafických kariet. Ale naspäť k testom procesorov.

Do komentárov pod článok si môžete napísať požiadavku aj pre iné než výkonnostné testy. Pevnou súčasťou testov bude aj podrobná analýza odberu/spotreby CPU. Sme pripravení na súbežné odčítavanie prúdu z externého napájania tak ako aj z 12-voltového vodiča 24-pinového konektoru. Do akej miery sa ten dnes podieľa na živení procesora ťažko povedať, ale asi s ním treba stále počítať a v testoch ho ignorovať nebudeme. Ale možno vás zaujíma spotreba pri nejakej konkrétnej činnosti?

Určite nám o nej dajte vedieť a budete ju v článkoch pravidelne nachádzať. Za každý tip na test budeme radi a vy snáď takisto, že v článkoch budete nachádzať aj „tie vaše“ merania. Tak porozmýšľajte a zapojte sa i vy do návrhu metodiky na testy procesorov. Záleží nám na tom, aby boli pre vás čo najprínosnejšie a najlepšie na celom internete. Tisíckrát ďakujeme! 🙂