Site icon HWCooling.net

Minirecenzie netradičných klávesíc a myši Logitech

Pro X a vymeniteľné spínače

Herné príslušenstvo nepatrí medzi problematiku, ktorou by sme sa na HWC zaoberali, ale novinky Logitechu sú natoľko pozoruhodné, že sme ich nemohli vynechať. A veruže nízkoprofilová mechanická klávesnica či mechanická klávesnica s používateľskou možnosťou výmeny spínačov by nemala újsť ani vašej pozornosti. Alebo možno vás bude viac zaujímať 15-tlačidlová bezdrôtová myš s ergonomickým úchopom?

G815 – tenká ako žiletka

Dlhé roky sme mechanické klávesnice vnímali ako veľké a nepraktické. Niektoré začali ponúkať dokonca podložky pod zápästia, aby sa vám pohodlnejšie písalo a hralo. Už na CES 2017 sa však prvýkrát objavila zahliadli tenká, nízkoprofilová mechanická klávesnica od Tesoro. Odvtedy sa začali na trhu postupne objavovať aj ďalšie nízkoprofilové mechanické klávesnice. Logitech na tento trend naskočil s modelmi G815 a G915, pričom prvá z nich sa k nám dostala na test. Rozdiel medzi G815 a G915 je v tom, že G915 je bezdrôtová a využíva pripojenie Lightspeed, zatiaľ čo G815 je klasická oldschool káblová.

   

Balenie obsahuje len samotnú klávesnicu, dokumentáciu a nálepku.

   

Pohľad zhora ukazuje, že ide o full size klávesnicu s radom makro klávesov na ľavom boku. Zospodu zase vidíte 5 gumových podložiek a takisto dvojicu nožičiek s polohovaním v dvoch úrovniach.

Hmotnosť klávesnice je vyše jedného kila, konkrétne 1012 gramov. Napriek tomu, že je tenká, neprehýba sa a pôsobí solídnym dojmom.

Pohľad zozadu dáva možnosť vidieť USB passthrough port, do ktorého môžete pripojiť rôzne príslušenstvo, či už ide o myš alebo pamäťový kľúč USB. Zároveň môžete vidieť, že kábel USB je napevno pripojený a nedá sa tak poľahky vymeniť. Zaujímavý je tiež veľký valček na ovládanie hlasitosti.

Bližší pohľad na nízkoprofilový spínač prezdrádza, že jeho koncepcia je úplne iná ako pri klasických „veľkých“ spínačoch. Key cap sa uchytáva dvomi výstupkami k spínaču a nie jedným výstupkom spínača k diere v key cap. Napriek tomu, že je koncepcia spínačov odlišná, aj tu sú k dispozícii klasické tri tipy a to hlučné, klikajúce – GL Clicky, tiché s haptickou odozvou – GL Tactile a herné lineárne GL Linear. Testovací kúsok bol vybavený GL Clicky a spínače sú naozaj hlučné sťa písací stroj. Zároveň je však klikanie veľmi príjemné a presne cítite, kedy ste tlačidlo aktivovali.

Nožičky je môžne pre dva rôune uhly sklonu klávesnice nastaviť neobvykle až v dvoch krokoch. Vďaka nízkemu profilu sa pohodlne používa a nie je potrebná žiadna podpora pod zápästia.

Pozrime sa na obslužnú aplikáciu G Hub, ktorá prináša nový dizajn aj veľa funkcií. Práve softvér bol nedávno ešte slabinou zariadení Logitech a nedržal krok s dobou, nakoľko bol zastaraný a používaný dlhé roky. Nutne tak potreboval novú verziu, ktorá teraz napravuje všetky chyby starej. Nastaviť si môžete podsvietenie Lightsync, funkcie jednotlivých klávesov marko, priadiť im rôzne akcie či znaky, prípadne aktivovať herný režim. Následne si vaše nastavenie uložíte do vnútornej pamäte klávesnice.

Hodnotenie

Logitech G815 je veľmi zaujímavá klávesnica, ktorá prináša kombináciu tenkého tela, na aké ste zvyknutí z membránových klávesníc a mechanických spínačov z herných klávesníc. Dalo by sa teda povedať, že spája to najlepšie z oboch svetov. Je až neuveriteľné, že je tenšia, než moja Logitech MX Keys, ktorá je membránová. G815 ponúka veľa zaujímavých funkcií a v praxi jej len ťažko niečo vyčítať. Oficiálna cena 200 eur/5460 Kč sa mi však zdá privysoká. Naštastie od uvedenia už stihla cena v obchodoch klesnúť a momentálne sa ceny pohybujú tesne pod 160 eur/1470 Kč. Osobne by som uvítal TKL verziu, po ktorej by som ihneď skočil ako po mojej ďalšej klávesnici.

Klávesnicu si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 155/€4269 Kč.

Logitech G815
+ tenký 22 mm profil
+ kvalitné spracovanie bez prehýbania
+ 3 druhy spínačov
+ USB passthrough
+ ovládač hlasitosti
+ aplikácia G Hub
- vysoká cena
- kábel nie je odnímateľný
- škoda že nie je aj TKL verzia
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-434" as a base selector for example: #supsystic-table-434 { ... } #supsystic-table-434 tbody { ... } #supsystic-table-434 tbody tr { ... } */




Herné príslušenstvo nepatrí medzi problematiku, ktorou by sme sa na HWC zaoberali, ale novinky Logitechu sú natoľko pozoruhodné, že sme ich nemohli vynechať. A veruže nízkoprofilová mechanická klávesnica či mechanická klávesnica s používateľskou možnosťou výmeny spínačov by nemala újsť ani vašej pozornosti. Alebo možno vás bude viac zaujímať 15-tlačidlová bezdrôtová myš s ergonomickým úchopom?

Pro X a vymeniteľné spínače

Druhou klávesnicou, na ktorú sa pozrieme je vrcholový model Pro X, ktorý je v mojom obľúbenom TKL, alebo tenkeyless dizajne. Znamená to teda, že klávesnica nemá numerickú časť na pravej strane a je vďaka tomu kompaktnejšia.

   

Balenie ponúka bežný návod a reklamnú kartičku. Vrcholové modely klávesníc už dlhšiu dobu ponúkajú odnímateľný kábel v a ani tu tomu nie je inak. Okrem toho v balení nájdete aj plastový nástroj na vyberanie key caps aj samotných spínačov, na čo sa pozrieme neskôr.

Vďaka TKL dizajnu má klávesnica kompaktné rozmery. So šírkou 361 mm a výškou 153 mm sa hravo vojde aj na menší stôl. Hmotnosť 970 gramov zase zabezpečí, že sa klávesnica nebude hýbať ani pri intenzívnom hraní. Tomu sa budú snažiť zabrániť aj gumové podložky na spodnej strane. Na spodnej strane sa nachádzajú aj nožičky, ktoré ponúkajú dva stupne náklonu. Bočný pohľad nájdete nižšie.

   

Samozrejme nesmie chýbať podsvietenie každej jednej klávesy a niekoľko svetelných efektov. Výrobca podsvietenie označuje ako Lightsync a klávesnica má aj vstavanú pamäť na uloženie vášho profilu.

Pohľad zo zadu odhaľuje asi najväčší dizajnový nedostatok klávesnice, a to použitie lesklého plastu okolo celej základne. Lesklý čierny plast sa nielen rýchlo špiní ale aj veľmi ľahko poškriabe.

Konektor USB je staručký microUSB a kábel má špeciálne krídielka na lepšie uchytenie ku klávesnici. Je škoda, že výrobca ešte neprešiel na univerzálne USB-C. Možnosť odpojiť alebo vymeniť kábel však chválim. Jednak to oceníte pri upratovaní, stačí odpojiť kábel a môžete si utrieť stôl pod klávesnicou bez nutnosti liezť niekde pod stôl a celú klávesnicu odpájať od počítača. Druhou výhodou je tiež životnosť. Kábel sa môže zlomiť alebo inak poškodiť a pri väčšine klávesníc to znamená pohreb aj pre samotnú klávesnicu, ktorá by však mohla fungovať ďalšie roky. Tu jednoducho kábel vymeníte a Pro X používate aj naďalej.

Porovnanie s G815 je rozhodne zaujímavé, najmä čo sa týka hrúbky. Na fotografiách nižšie je jasne vidieť, aká je G815 tenká, respektíve Pro X hrubá. Rozdiel 34 vs. 22 mm podľa výrobcu neznie až tak zásadne, no v praxi sú tieto rozdiely viditeľnejšie. Základňa Pro X má od 20 – 25 mm a s klávesami tak naozaj má 34 mm. G815 má však základňu vo výške len 5 – 7 mm od podložky, čo je výrazný rozdiel oproti Pro X. Vrch klávesov potom naozaj končí v 22 mm ako udáva výrobca. Rozdiel v hrúbke základní je však markantný a pri porovnaní klávesníc je hneď viditeľný.

   

Spomínané nožičky umožňujú polohovať klávesnicu v dvoch úrovniach a to 4 alebo 8 stupňoch.

Azda najväčším rozdielom oproti G815 je možnosť vymeniť spínače a to doslova. Nielen, že dáte dole key cap, ale reálne môžete vybrať spínač a nahradiť ho iným typom.

Výrobca preto ponúka celé súpravy spínačov a to lineárne červené alebo hnedé s tichou hmatateľnou odozvou. Samozrejme k dispozícii sú aj modré, no kedže samotná klávesnica je nimi vybavená, súprava spínačov v modrej farbe by bola zbytočná.

   

Každá súprava má 92 spínačov a nástroj na ich vyberanie, ktorý je aj súčasťou samotného balenia klávesnice. Keby ste ho však náhodou stratili, k spínačom dostanete druhý.

Samotné spínače majú rovnakú základňu s dvojicou kovových kontaktov a výstupkom v strede. Ich vyberanie z tela klávesnice nie je nijako extra komplikované, no vybrať všetky vám nejakú chvíľu potrvá.

   

Samotné parametre spínačov sú veľmi podobné. Všetky vyžadujú silu 50 g pre aktiváciu. Modré a hnedé majú 3,7 mm dráha a 2 mm aktivačný bod, zatiaľ čo červené majú dlhšiu 4 mm dráhu ale kratší 1,9 mm aktivačný bod.

Aplikácia ponúka prakticky rovnaké možnosti ako pri G815.

Hodnotenie

Logitech Pro X ponúka veľmi zaujímavý koncept možnosti výmeny klávesov, aký som ešte nikde nevidel. Otázne ale je, či to má vôbec význam. Klávesnica samotná stojí 150 eur/4129 Kč a sada spínačov ďalších 50 eur/1389 Kč. V praxi si tiež neviem predstaviť bežného používateľa, ktorý si bude sám vymieňať všetky spínače na klávesnici, lebo zrazu dostal chuť na lineárne alebo klikacie. Rozumnejšie riešenie je kúpiť radšej jednu klávesnicu a keď vám spínače nevyhovujú, vrátiť ju a zobrať druhý kus a iným typom. Jedno využitie však reálne je a to v prípade, že sa vám spínač pokazí, na Pro X bude výmena naozaj jednoduchá, čo pri iných klávesniciach bude pravdepodobne znamenať koniec životnosti, hlavne ak pôjde o nejaké dôležité tlačidlo.

Logitech G Pro X
+ masívne a dobre spracované telo
+ unikátny systém výmeny spínačov
+ odnímateľný kábel USB
+ kompaktné TKL prevedenie
- lesklý čierny plast na obvode
- nemá ovládač hlasitosti ani USB passthrough
- staré microUSB
- horšia dostupnosť (zatiaľ zrejme exkluzívne na webe Logitech)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-436" as a base selector for example: #supsystic-table-436 { ... } #supsystic-table-436 tbody { ... } #supsystic-table-436 tbody tr { ... } */




Herné príslušenstvo nepatrí medzi problematiku, ktorou by sme sa na HWC zaoberali, ale novinky Logitechu sú natoľko pozoruhodné, že sme ich nemohli vynechať. A veruže nízkoprofilová mechanická klávesnica či mechanická klávesnica s používateľskou možnosťou výmeny spínačov by nemala újsť ani vašej pozornosti. Alebo možno vás bude viac zaujímať 15-tlačidlová bezdrôtová myš s ergonomickým úchopom?

G604 – nová bezdrôtová myš Lightspeed

Posledným produktom od Logitech, na ktorý sa dnes pozrieme je myška G604. Tú možno zaradiť niekde uprostred hernej línie výrobcu. Zaujme predovšetkým úplne bezdrôtovou funkčnosťou a hojným počtom tlačidiel, čo ocenia najmä hráči MOBA či MMO.

V balení opäť vidíte len nálepku, krátky návod a dokumentáciu. Vnútri myši je AA batéria a bezdrôtový prijímač, na ktorý sa pozrieme neskôr.

Už z prvej fotografie je jasne vidieť, že ide o myš určenú pre pravákov. Je totiž ergonomicky zahnutá a do dlane padne ako uliata.

Na ľavom boku okrem šiestich tlačidiel môžete vidieť aj oporu pre palec. Myš sa vďaka tomu drží veľmi pohodlne.

Na spodnej strane nájdete zase zapínač a senzor Hero 16K s rozlíšením 16000 DPI, až 40 G zrýchlením a 400 IPS.

Na lepšiu predstavu o kvalitách snímača som v aplikácii MouseTester, voľne dostupnej na fóre Overclock.net, zaznamenal správanie sa snímača pri 1600 DPI ako aj pri 16 000 DPI. Z grafov je zrejmé, že s pripojením cez Lightspeed snímač nikdy nestráca stopu, netrpí jitteringom a nevyskytuje sa ani angle snapping. Pohyb senzoru verne zodpovedá fyzickej trajektórii tak, ako sa od špičkových snímačov očakáva.

  
   

Cez Bluetooth (druhá štvorica grafov dolu) je však všetko inak. Pri rovnako mimoriadne rýchlom kmitaní horizontálne zo stany na stranu po dráhe zhruba 40 cm, už myš nestíha. Je to dané nízkou hodnotou polling rate (88 – 133 Hz) pre režim Bluetooth (Lightspeed má 1000 Hz). Fungovanie cez BT je tak použiteľné iba na kancelársku prácu. Na hranie dynamickejších hier je nevhodné.

   
   

S hmotnosťou 136 gramov patrí medzi tie ťažšie myši, čo je vzhľadom na prítomnosť 23 gramovej AA batérie pochopiteľné.

Myš ceľkovo ponúka až 15 tlačidiel, čo je naozaj úctyhodné. Počítajme spolu: pravý, ľavý klik myši a stlačenie kolieska – 3.

Koliesko možno zatlačiť doprava aj doľava, čo robí ďalšie dve akcie a na ľavom tlačidle myši vidíme ešte tlačidlá plus a mínus, teda už sme na čísle 7.

   

Na ľavom boku je už spomínaných 6 tlačidiel a nad kolieskom sú ešte dve. Tie slúžia na prepínanie medzi bezdrôtovými režimami a taktiež medzi dvomi módmi kolieska. Buď sa točí plynulo alebo „rapká“. Celkovo sme sa tak dopracovali ku všetkým 15 tlačidlám.

   

Vyžitie AA batérie v 90 eurovej myši nepokladám za úplne šťastné, takto bývajú totiž napájané väčšinou lacné modely, ktoré kúpite aj v hypermarketoch. Na druhej strane výmena batérie za novú zaberie pár sekúnd a nemusíte tak myš pravidelne nabíjať. Je to asi otázka preferencie. Ja by som radšej myš nabíjal, povedzme cez USB-C alebo bezdrôtovo, nakoľko nájsť v domácnosti AA batériu by bol pre mňa asi problém. Výrobca však hovorí o 240 hodinách v Lightspeed móde a 5,5 mesiaci v režime Bluetooth. Ak zoberieme že v lightspeed móde by ste myš využívali 8 hodín denne, pôjde o 30-dňovú výdrž, čo je celkom slušná spotreba AA batérii. Na bežnú prácu vám však bude stačiť len Bluetooth režim a na hranie využijete Lightspeed, čím by sa výdrž mohla predĺžiť aj niekoľkonásobne. Toto sme však v krátkom čase nemali možnosť otestovať.

G Hub slúži aj pre G604 a opäť tu nájdete možnosť priradiť funkcie jednotlivým tlačidlám. Na rozdiel od klávesníc je tu aj nastavenie DPI, ale zase chýba sekcia Lightsync, kedže myš nemá žiadne podsvietenie RGB LED.

Hodnotenie

Logitech G604 zaujme najmä hráčov istých žánrov hier, kde je množstvo namapovateľných tlačidiel výhodou. Užitočná môže byť tiež pre kreatívcov, ktorí môžu bočné tlačidlá využiť na rôzne akcie. Chválim ergonomický tvar a pohodlné držanie. Dvojica bezdrôtových technológií je určite výhodou, no nie som fanúšik použitia AA batérie, hoci niekomu to môže takto vyhovovať.

Myš si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 90 €/2490 Kč.

Logitech G604
+ ergonomický tvar
+ až 15 tlačidiel
+ Lightspeed + Bluetooth
+ možnosť prispôsobenia tlačidiel
+ koliesko má dva režimy
- AA batéria namiesto integrovanej (osobná preferencia)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-435" as a base selector for example: #supsystic-table-435 { ... } #supsystic-table-435 tbody { ... } #supsystic-table-435 tbody tr { ... } */