Site icon HWCooling.net

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Detaily

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte.

Základné parametre

ParametrePhilips
40B1U5601
Parametre27E1N5600HE
Displej40" IPS, 21:9, rovný, antireflexný
Rozlíšenie3440 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia120 Hz
Panel8-bit
FreeSyncáno
Doba odozvy4 ms GTG
Jas300 nitov
Kontrast1200:1
Farebné režimysRGB: 121 %, NTSC: 102 %
Vstupy1× HDMI 2.0, 2× DisplayPort 1.4 (1× out), 3× USB-C
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 5W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena580 €/14 650 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-3004" as a base selector for example: #supsystic-table-3004 { ... } #supsystic-table-3004 tbody { ... } #supsystic-table-3004 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa zobrazuje siluetu monitora a hlavné parametre bielou farbou, čo sme už videli pri iných monitoroch Philips. Zadná strana je ale prekvapivo prázdna.

   

V balení nájdete všetky potrebné káble na plné využitie možností monitora, teda s konektormi HDMI, DisplayPort aj USB-C (s redukciou na typ A na jednom konci) a napájací kábel. Nechýba ani dokumentácia a výsledok kalibrácie monitora. Netradične sú pribalené aj skrutky a dokonca aj maličký skrutkovač, ktorý môžete potrebovať pri skladaní stojanu.

Štvorcová základňa je nám už pri Philips monitoroch povedomá. Podľa konštrukcie už môžete vidieť, že ponúkne otáčanie do strán. Strana základne má 28 cm, môžete si tak spraviť predstavu, koľko miesta vám bude zaberať na stole.

Druhá časť stojanu vyzerá tiež bez zmeny.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje, takže tu pribalený skrutkovač nebudete potrebovať.

V prípade potreby tiež môžete použiť úchyt VESA 100 × 100, napríklad ak by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená.

Po pohľade na zadnú stranu sa vieme pozrieť aj na portovú výbavu, ktorá je z veľkej časti umiestnená odspodu monitora.

Vľavo je napájací konektor a manuálny vypínač. Nakoľko má monitor vstavaný zdroj, potrebujete k nemu pripojiť len jednoduchý kábel a nemusíte sa obťažovať s ukrývaním adaptéru, tzv. tehly.

Hlavná časť konektorov sa potom nachádza na druhej strane. Konkrétne ide konektory HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4, dvojicu USB-C (oba podporujú DP alt mode, prenos dát aj 100 W nabíjanie). Nasleduje  RJ-45 ethernet port a druhý konektor DisplayPort, označený ako DP Out, slúžiaci na výstup, nie vstup. Nakoniec tu nájdeme aj dva konektory USB-A, pričom jeden podporuje aj rýchle nabíjanie príslušenstva či smartfónu. Oba majú 10 Gb rýchlosť.

Na boku nájdeme ďalšie dve „áčka“ a taktiež ďalšie „céčko“ s 15 W nabíjaním. Takisto je tu 3,5 mm audio jack. Novou konektivitou sa Philips nadobro zbavil zastaraného konektoru USB typu B, ktoré slúžilo na pripojenie k počítaču (na prenos dát cez rozbočovač USB hub), čo rozhodne chválim.

Na spodnej strane monitora nájdete ešte aj dva 5 W reproduktory, monitor tak dokážete používať aj bez pripojeného headsetu či iného reproduktoru.

Teraz nastal čas na pribalený skrutkovač. Aby sme mohli spojiť monitor so stojanom budete potrebovať pribalené skrutky a oranžový skrutkovač, nakoľko výrobca sa rozhodol pre takýto zdĺhavejší postup. Predpokladám, že za tým stojí vyššia hmotnosť monitora a pri bezskrutkových úchytoch by nemusela byť zabezpečená dostatočná stabilita či bezpečnosť panelu, to je však len môj predpoklad. Tak či onak inštalácia stojana sa v prípade 40B1U5601 mierne predĺži.

Po postavení stojana do pracovnej pozície môžeme vidieť jeho rozsiahle rozmery oproti jeho stojanu.

Taktiež sa nám naskytol druhý pohľad na konektory dostupné na boku.

Po otočení a zapnutí monitora môžeme vidieť jeho rozsiahlu obrazovku so šírkou až 94 cm.

Hoci ultraširoké obrazovky nepatrie medzi tie „najohybnejšie“, 40B1U5601 ponúka výškové nastavenie aj otáčanie do strán vďaka stojanu, ktorý sme si už spomínali.

Výškové nastavenie je v rozsahu 14,5 cm. V najnižšom bode je monitor 2,5 cm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 44,5 cm. V najvyššej polohe je vo výške 17 cm a 59 cm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 42 cm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +30 stupňov, čo je o máličko viac, ako býva bežné. Monitor neponúka pivot čo pri ultrawide nie je prekvapením, ale je možné ho o 2 stupne nakloniť do oboch smerov, aby ste ho vedeli dobre vycentrovať.

Zaujímavou pridanou hodnotou monitora je ukrytý držiak na slúchadlá na jednej z bočných strán. Je síce plastový, no svoju robotu si odvedie.

Jednou z hlavných funkcii monitora je 5 Mpx kamera s podporu Windows Hello, ktorú použijete na rýchle prihlasovanie aj videohovory. Pri tých poteší tiež funkcia filtrovania okolitého ruchu, ktorú ponúkajú vstavané mikrofóny.

Philips 40B1U5601 je mierne netradičný svojim formátom nakoľko väčšinou už 34″ modely ponúkajú zahnutie, ktoré má svoje výhody a nevýhody. S rovným panelom ponúka tento kúsok veľké množstvo priestoru na obrazovke pre multitasking a neskresluje rovné čiary ako zahnuté modely. Pri jeho používaní však už možno budete musieť otáčať hlavou.

V závislosti ako ďaleko máte monitor od seba totiž už nebudete mať rohy displeja v zornom poli čo znamená že keď budete potrebovať zaostriť na obsah v rohu, budete musieť natočiť hlavu. Na to sa samozrejme dá zvyknúť a sám osobne s tým mám bohaté skúsenosti nakoľko som prešiel 43, 55 a 65″ obrazovkami, ale často od ľudí počúvam, že otáčanie hlavou pokladajú za neprekonateľný problém, preto na to radšej upozorňujem.

Ďalšou zaujímavosťou je už spomínaný DisplayPort OUT konektor, ktorý vám umožní pripojiť ďalší monitor a to v režime klonovania alebo rozšírenia. Osobne som toho názoru, že klonovanie nedáva veľmi význam, ale rozšírenie je určite zaujímavou funkciou a akousi náhradou za absentujúci Thunderbolt, nakoľko práve daisy-chain viacerých monitorov je jednou z unikátnych funkcií, ktoré TB ponúka.

Backlight bleed 34B1U5600 ničím neprekvapí a ako sme pri paneloch s matricou IPS zvyknutí, vidím jednak edge-bleed ako aj mierny opar v pár oblastiach. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.



Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži šestica tlačidiel na brade monitora na pravej strane. Pomýliť sa pri stláčaní tlačidiel, hlavne naslepo, je pomerne jednoduché. Situáciu mierne vylepšuje fakt, že tlačidlo zapnutie je odlíšené malým zárezom.

Prvá časť nastavení sa venuje snímačom svetla a prítomnosti, režimu LowBlue a opäť video vstupom. Až na piatej pozícii nájdeme nastavenia obrazu, kde nechýba jas, gamma či response time a ďalšie možnosti prispôsobenia. Podporované režimy PiP a PbP režimy si o chvíľu ukážeme.

Nechýbajú ani nastavenia zvuku, farieb, jazyka či možnosť úpravy rýchleho tlačidla. Taktiež si môžete prispôsobiť indikátor aktívnej webovej kamery.

V nastaveniach nájdete prispôsobenie používateľského tlačidla, či režim výstupu druhého DP konektora. Obraz tak môžete klonovať alebo rozšíriť.

Režim PiP tradične zobrazuje miniatúru jedného zdroja, a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

A samozrejme prepnúť medzi hlavným a sekundárnym oknom.

Dostupný režim PbP zobrazuje zase dva obrazy vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Možnosť zobraziť dva vstupy naraz dáva vďaka prepínaču KVM naozaj zmysel, ešte keby tu ovládanie tlačidlami bolo o čosi prívetivejšie.



Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s netradičnou uhlopriečkou 40″ a ultraširokým pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px, antireflexnú úpravu (Anti-Glare, 3H, Haze 25 %) a rovnomerné rámčeky z troch strán. Napriek skôr pracovnému zameraniu dostanete aj rýchly 120 Hz panel, avšak bez Adaptive Sync. Taktiež 120 Hz je použíteľných iba pri pripojení cez DP a USB-C, HDMI vstup je limitovaný na 100 Hz vzhľadom na použitie staršieho HDMI 2.0. Panel ďalej ponúka kontrast 1200:1, 16,7 milióna farieb vďaka 8 bitovému panelu. Výrobca tiež hovorí o jase iba 300 nitov, čo aj napriek marketingu s HDR nálepkami znamená že reálny HDR zážitok monitor neponúkne.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 86 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3 a 84 % NTSC. Maximálny jas bol prekvapivo až 442 nitov, čo je výrazne viac, než udáva výrobca. Veľmi dobrú hodnotu má aj priemerná farebná odchýlka Delta E a to 1,71. Uniformita ukazuje niekoľko odchýlok, hlavne po okrajoch, čo potvrdzuje aj zobrazenie čiernej z prvej strany.

Päť hodnôt gama s výsledkami 1.7, 1.9, 2.1, 2,3 a 2,5 ukazuje odchýlky nie len od referenčnej hodnoty, ale aj o samotnej nameranej a to od 0,01 do 0,03. Oproti referenčnej hodnote sú všetky merania posunuté o 0,1.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Smart Response.

40B1U5601 už v základe ponúka veľmi solídnu hodnotu 9,6 ms, ktorá sa zníži na minimálnych 9,2 ms, teda naozaj len kozmeticky. Napriek tomu, že nejde o herný monitor je input lag medzi najlepšími, aké sme doteraz namerali.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time v GTG. SmartResponse ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri rýchlom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, rýchlejšie nastavenie ma viditeľne menší ghosting a najrýchlejší režim už nesie znaky inverse ghostingu. Monitor sa teda neodlišuje od drvivej väčšiny monitorov, ktoré sme doteraz testovali, čo sa však ani nedalo očakávať, keďže herný výkon nie je primárne zameranie tohto monitora.



Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte.

Prevádzková spotreba

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na televízory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali dvojicu videí: Costa Rica a 2020 LG OLED. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Výrobca udáva že by monitor mal mať spotrebu 40,2 W pri bežnom používaní a 31,4 W pri ECO režime. Energetický štítok monitor radí do triedy G s hodnotou 41 kWh/1000h a 60 kWh/1000h pri HDR obsahu, čo je o málo viac, ako naposledy testovaný AOC U32P2CA. To je ale očakávané, vzhľadom na rozdiel uhlopriečok – 32 vs 40 palcov. V praxi sme sa pohybovali okolo 56–57 W pri 100 % jase a vzhľadom na absentujúce HDR pri testoch nevidno žiadne výkyvy. Zhodou okolností ide o rovnaké hodnoty, aké boli namerané aj pri monitore AOC. V teste jasu sme sledovali zmeny spotreby a to 28, 32, 36, 47 a 58 W pri 0, 25, 50, 75 a 100 % jase. Opäť sú rozdiely oproti AOC monitoru len na úrovni 1 W, čo je vzhľadom na väčšiu obrazovku zaujímavé zistenie. Pri nabíjaní notebooku a maximálnom jase na bielej obrazovke bola spotreba 123 W, čo bola najvyššia nameraná hodnota z celého testu.



Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte.

Záver

Philips 40B1U5601H je biznisovo orientovaný monitor, ktorý je ďalším stupňom nad 34B1U5600, či už rozmermi, ale aj výbavou. Zachováva si niekoľko skvelých funkcií ako kameru Windows Hello, ktorá uľahčuje prihlasovanie a oceníte ju aj pri videohovoroch, či snímač „Power a Light“ vďaka ktorému ušetríte čo to na energiách.

Veľká 40-palcová obrazovka je ako stvorená pre použitie PiP a PbP režimov, ktoré v kombinácií s prepínačom KVM naozaj dávajú zmysel. A nemusíte ani zobrazovať dva rôzne zdroje, aby ste dokázali využiť veľkú plochu na multitasking. Stačí mať otvorený prehliadač a Excel tabuľku vedľa seba a 40B1U5601 ich zobrazí vo veľkosti, akú by ste dostali pri plnom zobrazení na menšom monitore.

Zásah do čierneho je rozhodne bohaté I/O, ktoré ponúka všetko potrebné a dokonca aj čosi naviac. Dva klasické video vstupy (HDMI a DP) dopĺňajú až tri USB-C, štyri USB-A a aby toho nebolo málo, tak výrobca pridal aj ethernetový port. Ako fanúšik Thunderbolt pripojenia by som mohol vyčítať absenciu tohto štandardu, no nakoľko monitor ponúka aj DP Out a dva USB-C slúžia ako ďalšie DP vstupy a dokážu aj nabíjať notebook, absenciu TB v tomto prípade nemá zmysel vyčítať, nakoľko jeho funkčnosť je tu zastúpená inými portami.

Hoci nejde o herný monitor rozhodne poteší aj 120 Hz obnovovacia frekvencia a prekvapivo vysoký jas, ktorý prekračuje udávané hodnoty. Na profesionálne zameranie, či už herné alebo kreatívne, bude lepšie siahnuť po inom modely. No na kancelársku prácu a multitasking je 40B1U5601 naozaj dobre stavaný a pokiaľ nemáte problém s jeho väčšími rozmermi, rozhodne ide o zaujímavého kandidáta na váš stôl.

Philips 40B1U5601H
+ Veľká obrazovka vhodná na multitasking s vyšším jasom aj 120 Hz
+ PiP a PbP + KVM prepínač sú super kombinácia
+ Windows Hello kamera vhodná aj pre videohovory
+ Unikátne funkcie ako DP Out či držiak na slúchadlá
+ Nižšia spotreba na úrovni 32" 4K monitoru napriek väčšej obrazovke
+ Veľmi bohatá konektivita pre PC aj notebook
- Slabšia uniformita displeja, absencia HDR aj Adaptive Sync
- Stále chýba joystick pre ovládanie (tlačidlá sú aspoň dobre viditeľné)
- Veľká nezahnutá obrazovka nemusí byť pre každého
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-3005" as a base selector for example: #supsystic-table-3005 { ... } #supsystic-table-3005 tbody { ... } #supsystic-table-3005 tbody tr { ... } */