Site icon HWCooling.net

Moto G8 Power – dlhá výdrž, pomalá WiFi

Parametre, balenie a detaily

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Základné parametre

ParametreMotorola Moto G8 Power
Rozmery156 × 75,8 × 7,9 mm
Hmotnosť168 g
Displej6,4", Full HD+ s 2300 × 1080 px, 399 ppi, IPS LCD, 60 Hz, 19:9, výrez s kamerou
ČipsetQualcomm Snapdragon 665, 11 nm, 64-bit, osemjadrový procesor (4× 2.0 GHz + 4× 1.8 GHz), grafický čip Adreno 610
Operačná pamäť4 GB
Úložisko64 GB eMMC 5.1
OSAndroid 10
Hlavný fotoaparát16 Mpix, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm PDAF, 4K 30 fps
Teleobjektív8 Mpix, f/2.2, 1/4.0", 1.12µm, PDAF, Full HD 30 fps
Širokouhlý fotoaparát8 Mpix, f/2.2, 1/4.0", 1.12 µm, FF, Full HD 30 fps
Macro fotoaparát2 Mpix, f/2.2, 1/5.0", 1.75 µm, FF
Predný fotoaparát16 Mpix, f/2.0, 1/3.0", 1.0µm, FF, Full HD 30 fps
KonektivitaUSB-C, WiFi 802.11n, BT 5.0, GPS, Galileo, Glonass, LTE, FM rádio, 3,5 mm audio jack
Dual SIMáno, hybridný, 2× nanoSIM
microSD slotáno, až 512 GB
Ďalšie funckievodevzdorná povrchpvá úprava P2i (nie vodeodolnosť), čítačka odtlačkov prstov, stereo reproduktory s Dolby Atmos
Nabíjaniekáblové 15 W, bezdrôtové nie
Kapacita batérie5000 mAh
Orientačná cena229 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-398" as a base selector for example: #supsystic-table-398 { ... } #supsystic-table-398 tbody { ... } #supsystic-table-398 tbody tr { ... } */

Balenie

V balení Moto G8 Power nájdete štandardný obsah v podobe kábla USB-C, nabíjačky, dokumentácie a spinku na vyberanie SIM karty. Nachádza sa tu tiež gumený ochranný obal, ktorý je dobre spracovaný a na telefóne sedí úplne presne. Motorolu za prítomnosť obalu v balení chválim a dúfam, že aj ostatní výrobcovia sa v tomto smere inšpirujú.

Detaily

Séria Moto G patrí medzi dlhodobo najobľúbenejšie smartfóny Slovákov, a to či už u operátorov alebo v obchodoch. Niet sa čomu čudovať, veď pomer ceny a výkonu patrí medzi najlepšie na trhu. Motorola tak G-čka aktualizuje pomerne často a preto sa pozeráme už na 8. generáciu tejto série. Dizajn prešiel značnou evolúciou, pri ktorej sme videli široké okraje a čítačku odtlačkov pod displejom (G5, G6), minulý rok výrobca prešiel na bezrámčekový displej s výrezom v tvare kvapky a teraz máme displej zaberajúci celú prednú časť s malým výrezom v podobe kamery v ľavom hornom rohu. Budgetový telefón tak dostal dizajnový a technologický prvok z výrazne drahších smartfónov, čo sa len tak nevidí.

Na zadnej strane vás čaká ďalšie prekvapenie – štvorica kamier. Opäť niečo, čo väčšinou vidíme len pri vlajkových lodiach a nie mainstreamových telefónoch. Kvalite a schopnostiam fotoaparátov sa budeme venovať neskôr. Vzadu je okrem kamier ešte aj čítačka odtlačkov, ktorá funguje rýchlo a spoľahlivo. Po prekvapivej prednej kamere a štvorici fotoaparátov je čítačka na zadnej strane akýsi návrat do reality, keďže väčšina drahších smartfónov už má čítačku pod displejom. Od 200-eurového smartfónu však nemôžete očakávať zázraky a čítačka vzadu je úplne v poriadku. Len teda ide o zaujímavý kontrast medzi novými prelomovými prvkami výbavy a tým, na čo sme v jednotlivých cenových kategóriách zvyknutí.

Smartfón sa bude predávať v dvoch farbách, v čiernej Smoke Black a modrej Capri Blue. Nám sa do rúk dostala prvá verzia a ide o „sivú myš“, ktorá veľmi nezaujme. Preto odporúčame siahnuť po modrom farebnom variante. V poslednej dobe Motorola s farbami experimentuje a videli sme tak červené, fialové či práve modré smartfóny. Pri G8 Power je však výber modrej a čiernej pomerne konzervatívny. Pod svetlom sa objavujú na zadnej strane svetlejšie a tmavšie línie, no pri nepriamom svetle je zadná strana úplne čierna. Prekvapením môže byť, že zadná strana je plastová, rovnako ako pri G7 Power. Ide však o veľmi kvalitný plast a len ťažko ho voľným okom rozoznáte od skla. Rám telefónu už nie je plastový ako pri predchodcovi, ale vyrobený je z hliníku, čo je rozhodne vítaná zmena.

S veľkou batériou zvyčajne prichádza aj vysoká hmotnosť. V tomto prípade sa ručička váhy zastavila na hodnote 198 gramov, čo rozhodne nie je málo. Magickú hranicu 200 gramov však v poslednej dobe atakuje a prekračuje čím ďalej viac smartfónov a v prípade takého, ktorý je zameraný na dlhú výdrž sa tomu ani nie je možné čudovať. S pribaleným obalom je celková hmotnosť 216 gramov. Vzhľadom na to, že som zvyknutý používať smartfón s až 260 g (iPhone 11 Pro Max s obalom a tvrdeným sklom), mi vyššia hmotnosť pri používaní nijako extra neprekážala. Ak však váš aktuálny smartfón má okolo 150 gramov, ihneď si všimnete, že je G8 Power ťažší a budete si na ňu musieť zvyknúť.

Napriek vyššej hmotnosti sa telefón drží dobre, čomu napomáha zaoblená zadná strana aj rohy telefónu. Ovládacie prvky sú rozložené pomerne tradične. Na pravom boku je tlačidlo napájania s vrúbkovanou textúrou, ktoré vďaka tomu ľahko nahmatáte. Nad ním je ovládač hlasitosti. Ľavý bok schováva slot pre SIM a karty microSD. Spodná strana má už klasicky reproduktor, konektor USB-C a mikrofón. Na hornej strane je prekvapivo 3,5mm audio konektor pre slúchadlá a sekundárny mikrofón. Zadná strana okrem kamier ponúka už spomenutý snímač odtlačkov prstov. Vpredu okrem displeja nenájdete prakticky nič. Zaujme ale prevedenie prednej kamery a reproduktor umiestnený na hornom okraji, ktorý slúži spolu so spodným na stereo-reprodukciu zvuku.

Konektivita G8 Power ponúka konektor USB-C, GPS, LTE, 3,5mm audio jack, Bluetooth 5.0 a dokonca aj FM rádio. Slot na SIM karty prešiel oproti predchádzajúcemu modelu zmenou a neponúka už plnohodnotný dual SIM s kartou microSD. Nahradil ho hybridný slot. Musíte si teda vybrať medzi dvoma kartami nanoSIM alebo jednou SIM a kartou microSD.

Veľkým prešlapom je absencia 5GHz WiFi po vzore predchodcu G7 Power. Ide naozaj o funkciu, ktorá by už nemala chýbať v žiadnom smartfóne, obzvlášť nie v roku 2020. Nepokladám za rozumné, aby 5 GHz WiFi bola ten prvok, ktorý rozdeľuje G8 Power od drahšieho G8 Plus. Bohužiaľ v tomto prípade nejde o papierový parameter, ktorý by ste mohli prehliadnuť, ale o funkciu, ktorú budete používať každý deň. Bol som až zhrozený ako dlho trvá načítavanie stránok, videí, aplikácií a pod. na G8 Power. Moje zdanie ma neklamalo a rýchlosť sťahovania v Speedteste je doslova žalostná. Len 2 Mb/s? Pri teste bol použitý špičkový WiFi 6 router od Asus a moje internetové pripojenie je 1 Gb/s. Na porovnanie, na mojom iPhone 11 Pro Max s WiFi 6 ax som dosiahol vyše 500 Mb/s! Áno, nie je to porovnateľná cenová kategória, ale to slúži to na porovnanie, aká rýchla WiFi v telefóne môže byť. Spravodlivejšie porovnanie bude so Xiaomi Mi 5X (A1), ktorý som našiel na poličke. Ide o telefón z r. 2017 v približnej cenovej relácii ako G8 Power. Na ňom som nameral 306 Mb/s. 2 a 300 je veľmi veľký rozdiel a to obzvlášť pri porovnaní s trojročným telefónom. Sťahovanie aplikácií aj bežné načítavanie videí či webstránok je na G8 Power utrpenie a neexistuje na to žiadne ospravedlnenie. V tomto jednoducho výrobca pochybil a veľmi ťažko možno G8 Power odporučiť na plnohodnotné internetové používanie, na ktoré by bol vďaka veľkej batérii, obrazovke a stereo-reproduktorom ako stvorený.

      

Toľko k úvodu, poďme sa podrobne pozrieť na jednotlivé časti telefónu.

 


Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Parametre a testy displeja

Displej G8 Power prešiel výraznou zmenou oproti predchodcovi. Už sme si spomínali nový moderný dizajn s malým výrezom pre kameru, no zmien je oveľa viac. V prvom rade displej narástol z 6,2″ na 6,4″ a narástlo aj rozlíšenie z HD+ na Full HD+. Konkrétne ide o zmenu zo 720 × 1570 px na 1080 × 2300 px. Displej v G8 Power je tak dokonca väčší než v drahšom G8 Plus, kde má „len“ 6,3″ a výrez v tvare kvapky.

Samozrejme ide o displej IPS, očakávať AMOLED v tejto cene je prehnané. Napriek tomu, IPS ponúka na bežné používanie veľmi dobré vlastnosti, nemusíte sa báť vypaľovania pixelov a farby aj pozorovacie uhly sú na veľmi dobrej úrovni. Maximálny jas nameraný sondou sa pohyboval okolo 400 – 410 nitov, čo je tiež adekvátne.

V nastaveniach nájdete viacero možností prispôsobenia displeja a zobrazenia, či už od režimu farieb, tmavej témy, až po zväčšenie textov alebo rôznych akcií, akou je screenshot či obrazovka Moto.

Prejdime na naše testy kvality displeja. Na odmeranie presnosti zobrazenia farieb sme použili sondu SpyderElite5 a aplikáciu HCFR. Najskôr sa pozrieme na podanie farieb. Začneme režimom sýte farby, ktorý je vybraný ako prednastavený režim.

Gamut v režime „sýte farby“
Ochýlky farebných kanálov v režime „sýte farby“

Z podania farieb vidíte, že gamut prekračuje krivku sRGB na pravej strane, no vrcholové hodnoty RGB nie sú presné. Priemerná odchýlka Delta E je tak 6,21.

Priebeh krivky gama v režime „sýte farby“
Ochýlky odtieňov sivej v režime „sýte farby“

Kontrast v tomto režime je 1049:1 a gama s väčším zobrazením bielej rastie. Pri 90% bielej tak presahuje hodnotu 2,4.

Druhý testovaný režim sú prirodzené farby, ktorý je nemá také živé farby, no rozdiel nie je veľmi viditeľný.

Gamut v režime „prirodzené farby“
Ochýlky farebných kanálov v režime „prirodzené farby“

Prirodzené farby kopírujú sRGB spektrum presnejšie o čom svedčí menšia odchýlka Delta E s hodnotou 5,87.

Priebeh krivky gama v režime „prirodzené farby“
Ochýlky odtieňov sivej v režime „prirodzené farby“

Naopak podanie čiernej a bielej sa zhoršilo. Kontrast klesol na 1023:1 a zväčšila sa aj odchýlka Delta E z 7,04 na 7,83.

Vzhľadom na to, že nejde o AMOLED displej a v akej cenovej kategórii sa pohybujeme, displej hodnotím kladne, hoci namerané hodnoty nie sú úplne ideálne. Pri bežnom používaní je však displej veľmi pekný a hranie hier či pozeranie videí si budete užívať.

 

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Snapdragon 665 a testy výkonu

G8 Power poháňa Snapdragon 665, ktorý patrí medzi novšie mainstreamové procesory od Qualcomm. Zároveň je však vyššie postavený ako model 632, ktorý sme našli v G7 Power. Novinka je vyrobená na novšom 11 nm procese oproti 14 nm predchodcovi. Kým predchodca mal štvoricu Kryo 250 Gold (Cortex-A73) jadier na 1,8 GHz a druhú štvoricu Kryo 250 Silver (Cortex-A53) tiež na 1,8 GHz, nástupca dostal vynovené Kryo 260 Gold na 2 GHz a Kryo 260 Silver na 1,8 GHz. Nové je tiež grafické jadro Adreno 610, ktoré nahrádza Adreno 506.

Smartfón je ponúkaný len v jednej úložiskovej kapacite a to 64 GB a 4 GB RAM. To boli donedávna špecifikácie vlajkových lodí a teraz ich dostanete za 200 eur. Vnútornú pamäť si rozšírite až o 512 GB pomocou karty microSD, no len v prípade, že nebudete používať dual SIM.

Pri študovaní špecifikácií procesora som narazil na zaujímavú vec. Snapdragon 665 natívne podporuje WiFi 5 802.11ac s MU-MIMO, ktorá je v čipe dokonca integrovaná. Takže mi naozaj nie je jasné, prečo G8 Power 5 GHz WiFi nepodporuje, keď iné telefóny s týmto procesorom ako Xiaomi Mi A3 alebo Nokia 5.3 ju majú. Vyzerá to ako umelé a úmyselné obmedzenie zo strany výrobcu, ktoré je maximálne nelogické a výrazne znehodnocuje ináč pomerne vydarený smartfón.

Poďte sa pozrieť, ako sa G8 Power bude dariť v benchmarkoch. Prvým je populárny AnTuTu, ktorý preverí celkový výkon telefónu.

Nasleduje sada Geekbench testov so zameraním na jedno a viacláknový výkon procesora a výpočtový výkon grafiky.


 

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

PC/3D Mark

Testy 3D Mark preveria grafický výkon.

 

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Vellamo Metal a GFXBench

Znovu test výkonu procesora.

Medzi ďalšie testy grafického výkonu patrí GFXBench.


 

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

AndroBench

Dôležitý je i výkon pamäťového úložiska.

 

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Medzi štyrmi očami

Zrejme najvýznamnejšou zmenou oproti predchodcovi nájdeme na zadnej strane. Z jedného 12Mpix fotoaparátu tu máme zrazu štyri, pričom každý je iný. Tomu hovorím medzigeneračný upgrade. Začnime zhora, kde nájdeme samostatný najväčší snímač. Ide o širokouhlý snímač s 8Mpix rozlíšením, 118° uhlom záberu a možnosťou nahrávať Full HD videá pri 30 fps. Neponúka zaostrovanie.

Nasleduje hlavný snímač, ktorý je vrchný z trojice spojených. Má 16 Mpix, automatické fázové zaostrovanie PDAF a dokáže nahrávať videá v 4K 30 fps alebo Full HD 30 a 60 fps. Druhý zvrchu je macro objektív, ktorý využijete len v macro režime. Má len 2 Mpix a rovnako ako širokouhlý nepodporuje zaostrovanie. Posledný z trojice umiestnený na spodku je teleobjektív s dvojnásobným priblížením. Má 8 Mpix a autofokus, no nie je možné s ním nahrávať videá. Predný fotoaparát má rovnaké rozlíšenie ako hlavný snímač, teda 16 Mpix. Podporuje Full HD videá bez autofokusu, no ten mávajú na prednej kamere zvyčajne len vlajkové lode.

Prostredie fotoaparátu ponúka rýchle a intuitívne ovládanie pri ktorom máte dostupných množstvo funkcií na jeden dotyk bez nutnosti chodiť do nastavení. Prepínanie medzi kamerami a režimami je vyriešené tlačidlami ale aj možnosťou potiahnutia prstu po obrazovke vertikálne alebo horizontálne.

V nastaveniach nájdete možnosť meniť rozlíšenie fotografií a videí prednej aj zadných kamier. Môžete si zapnúť pomocnú mriežku, vypnúť zvuk uzávierky či zapnúť vodováhu alebo vodotlač, na ktorej môžete zobraziť ľubovoľný text. Vďaka AI sa môžu fotografie zhotoviť automaticky, keď sa usmejete.

Nakoľko má G8 Power tri hlavné zadné fotoaparáty a najlepšie uvidíte rozdiely medzi nimi pri porovnaní toho istého záberu, prinášame vám sériu takýchto snímkov.

   


   

Pozrime sa ešte ako funguje HDR. Vľavo je normálna fotografia, vpravo režim HDR.

   

   

   

Vzhľadom na to, že telefón nemá žiaden nočný režim, HDR môže pomôcť aj pri nočných fotkách.

   

   

   

   

   

Štvrtý zadný fotoaparát je už spomínaný macro snímač, ktorý využijete len v macro režime. Viete sa tak dostať oveľa bližšie k objektom ako pri ostatných senzoroch. Kvalita však nie je dychberúca, najmä pre nízke rozlíšenie 2 Mpix.

   

Medzi režimami nesmie chýbať ani panoráma.

Jedným zo zaujímavých režimov, ktoré Moto telefóny ponúkajú je Zvýraznená farba. V tomto režim si vyberiete ktorú farbu na fotografii chcete ponechať a ostatné sa prevedú do čiernobielej. Vznikajú tak zaujímavé a umelecké fotografie. Funguje to obzvlášť dobre na výrazných farbách.

   

   

      

Trendom posledných rokov je režim portrét s rozmazaným pozadím. Na Moto telefónoch si viete intenzitu rozmazania prispôsobiť. Tak ako aj u predchádzajúcich modelov, ktoré som testoval, aj tu je vidno problematické oddeľovanie predmetu od pozadia a to najmä na okrajoch, ktoré sú rozmazané, aj keď by nemali byť.

   

Pre porovnanie sú nižšie dve fotografie z G8 Power a tretia úplne napravo z iPhone 11 Pro Max. Je vidieť veľký rozdiel v rozlišovaní fotografovaného objektu a rozmazania pozadia. Jednoducho zatiaľ lacné telefóny nedokážu spraviť taký reálny bokeh, aby sa ho oplatilo používať.

      

K prednej selfie kamere nemám výhrady, na túto cenovú kategóriu je rozlíšenie vysoké a detaily dostatočné.

Pozrime sa na to, ako funguje video a stabilizácia pri chôdzi v jednotlivých režimoch.

EIS stabilizácia obrazu je dostupná len v režime Full HD 30 fps. Rozdiel proti 60 fps verzii bez stabilizácie je značný.

4K videá sú dostupné len v 30 fps a bez stabilizácie. Obraz je však výrazne krajší ako pri Full HD a to nie len vďaka vyšším detailom, ale aj farby sú z nejasného dôvodu sýtejšie.

Medzi video režimami nájdete tiež možnosť nahrávať v širokouhlom formáte 19:9, aby ste zaplnili celú obrazovku smartfónu. Iný význam to však nemá, nakoľko pri prehrávaní na PC alebo TV budete mať hore aj dole čierne okraje.

Širokouhlé videá sú dostupné len vo Full HD. Vďaka širokouhlému záberu nie je potrebná stabilizácia a video aj pri chôdzi vyzerá stabilné.

Pri teste priblíženia je výhoda vyššieho rozlíšenia v 4K výrazná. Pri Full HD obraz už stráca detaily a ostrosť, zatiaľ čo 4K má ešte pomerne dobrý obraz.

 

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Android 10 a Moto funkcie

Motorola si prešla niekoľkými zmenami vlastníkov a renesanciu zažila pod krídlami Google. Po jej odkúpení Lenovom sa však dostala vďaka rozšíreniu do portfólia operátorov a hľadáčika bežných ľudí. Čo jej však od čias s Googlom ostalo je jedna skvelá vlastnosť. Tou je operačný systém Android bez akejkoľvek nadstavby a len s minimálnymi zmenami, ktoré sú navyše užitočné. Vďaka tomu je telefón rýchly a veľmi rýchlo dostáva nové aktualizácie. Moto G8 Power na trh prichádza s najnovšou verziou Android 10.

Dizajn Android 10 dostal mierne nový farebnejší kabát, čo zapadá do Moto filozofie a ich farebných aplikácií. Poteší prítomnosť ovládania gestami, tmavej témy či iný ďalších zmien, ktoré nový operačný systém prináša. Nastavenie čítačky odtlačkov prstov je jednoduché a intuitívne. Nastaviť si môžete maximálne 5 odtlačkov a to aj toho istého prstu pre zlepšenú presnosť. To sa pri niektorých telefónoch nedá.

Hlavnou pridanou funkciou od Motoroly je aplikácia Moto, kde nájdete niekoľko užitočných nástrojov a nastavení. Dalo by sa povedať, že je tu to, čo v čistom Androide chýba a malo by byť.

Aplikácia Moto sa rozdeľuje na niekoľko častí a to hlavne Akcie, Obrazovka a novým Gametime. Najväčšiu pozornosť si zaslúžia akcie, kde nájdete rôzne vychytávky, ktoré vám uľahčia život a prácu s telefónom. Motorola ponúka tieto funkcie už niekoľko rokov a vždy keď testujem nový Moto smartfón sa na ne teším. Vypichnem hlavné funkcie ako spustenie fotoaparátu otočením zápästia, spustenie baterky potrasením telefónu či ovládanie hudby pri vypnutej obrazovke podržaním hlasitosti.

Obrazovke Moto venujeme odstavec nižšie. Gametime je novinkou v ponuke Moto funkcií a slúži na správu upozornení, uzamknutie jasu či zobrazenia rýchlych nástrojov, keď sa na mobile hráte. Podobné režimy priniesli do telefónov hlavne herne zamerané smartfóny, no zjavne sa už dostávajú aj do bežných, akým je práve G8 Power. Vďaka stereofónnym reproduktorom s podporou Dolby si môžete vybrať hudobný režim podľa toho, na čo práve telefón využívate. V detaile každého režimu tu navyše nájdete aj ekvalizér, na zvýraznenie výšok, basov, celkového zvuku či zapnutie priestorového efektu. Nechýba už ani spomínané FM rádio, ktoré sa zo smartfónov pomaly ale iste vytráca, no sám poznám niekoľko ľudí, ktorý rádio využívajú na dennej báze.

Asi najobľúbenejšou funkciou na telefónoch Moto je pre mňa obrazovka Moto. Vzhľadom na to, že telefón nemá displej OLED bolo by použitie AlwaysOn (stále zapnutého displeja) s hodinami a upozorneniami veľkým žrútom energie. Výrobca tak vymyslel veľmi inteligentné riešenie, ktoré už používa niekoľko rokov. Displej sa aktivuje, keď telefón chytíte do ruky. Následne môžete jednotlivé upozornenia zobraziť podržaním prsta na ich ikonke. Taktiež na Moto obrazovke vidíte aktuálny stav batérie, čas a dátum. Jednoducho všetko potrebné na rýchle dostanie sa do obrazu.

Moto telefóny ponúkajú hneď po Googli asi najčistejší zážitok z Androidu s miernym okorenením Moto aplikáciou, ktorá je však maximálne užitočná a prináša veľmi zaujímavé a hodnotné funkcie, ktoré budete radi a často využívať.

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Veľká batéria prioritou

Hlavnou úlohou série Power je ponúkať výbornú výdrž na jedno nabitie. S 5000mAh batériou by to mala byť hračka. Na rozdiel od G7 Power tu však máte displej Full HD+, ktorý bude mať určite väčšiu spotrebu ako HD+ pri predchodcovi. Vylepšený je ale procesor a dá sa očakávať, že prechod zo 14 nm na 11 nm bude znamenať aj úspornejší chod. Výrobca udáva, že G8 Power je telefón s 3 dňovou výdržou. Je to pravda?

Aby sme toto tvrdenie potvrdili, spravili sme test výdrže batérie v Geekbench 4. V Geekbench 4 za 3 hodiny testu poklesla batéria zo 100 % na 86 %. Na porovnanie, OnePlus 7 Pro mal po rovnakom teste ešte 72 % batérie, Note 10 55 %. Keď si zoberiete, že za 3 hodiny ubudlo 20 %, viete z toho vyrátať, že do úplného vybitia by to trvalo 20 hodín. To je naozaj skvelá hodnota.

Trochu ale pritvrdíme. Nastavíme jas na 100 % a tento istý test pustíme do úplného vybitia. G8 Power v týchto náročných podmienkach vydržal 8 hod a 36 min. G8 Plus mal v rovnakom teste 6 hod 19 min. Ide o nereálne podmienky, kedy celý čas svieti displej na maximálny jas a procesor je neustále vyťažený. Napriek tomu je jasne vidieť, že G8 Power prekonáva všetko, čo sme podobným spôsobom testovali a 3-denná výdrž tak nemusí byť pri bežnom používaní vôbec utópia.

Ďalšou kategóriou, ktorá sa týka batérie, je nabíjanie. Motorola je známa svojimi nabíjačkami Turbo Power, ktoré ponúkali rýchle nabíjanie v cenovo dostupných smartfónoch. Doba sa však zmenila a 18W nabíjanie je už skôr štandardom ako niečím prelomovým, keď konkurencia ponúka už aj 50 W či viac. Názov Turbo Power tak už nie je taký „Turbo“ ako sa na prvý pohľad môže zdať. Obzvlášť, keď je potrebné nabiť obrovskú 5000mAh batériu.

Rýchlosť nabíjania sme preverili a tu je podrobný priebeh:

Čas (v minútach)% nabitia batérie
56
1012
1517
3030
6057
9077
12095
146100
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-397" as a base selector for example: #supsystic-table-397 { ... } #supsystic-table-397 tbody { ... } #supsystic-table-397 tbody tr { ... } */

Celkové nabitie trvá 2 hodiny a 26 minút, čo je napriek použitiu TurboPower nabíjačky a 5000mAh batérií pomerne priemerná hodnota. Výdrž batérie na jedno nabitie však kompenzuje dlhšie nabíjanie a pri nabíjaní v noci vám doba vyše 2 hodín určite prekážať nebude.

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Hodnotenie

Moto G8 Power je smartfón, ktorému chýba k dokonalosti len málo. Ponúka skvelú výdrž na jedno nabitie, moderný dizajn s pekným displejom, stereofónne reproduktory na sledovanie videí a hranie hier, až päticu fotoaparátov, za ktoré sa nebudete hanbiť a to všetko za veľmi zaujímavú cenovku 229 eur. Nesmie sa zabudnúť ani na úplne nový Android 10 s užitočnými funkciami Moto, ktoré oceníte každý deň. Rýchle aktualizácie a podpora sú samozrejmosťou. Nesklame ani nový úsporný procesor, vďaka ktorému je telefón rýchly ale i efektívny. Znie to až príliš dobre že? Holt aj G8 Power má jedno veľké ALE.

Tým je absencia 5GHz WiFi, ktorá kazí celý zážitok z používania tohto smartfónu. Akákoľvek konzumácia internetového obsahu, sťahovanie videí, či len používanie aplikácii s obrázkami je doslova utrpenie. Všetko trvá desiatky sekúnd, neustále sa videá sekajú a načítavajú a nebodaj chcete stiahnuť novú super hru z Google Play? Pripravte si desiatky minút až hodiny, kým sa závratnou rýchlosťou na úrovni ani nie 1 MB/s stiahne hra o veľkosti 1 GB či viac. Jednoducho hrôza. Je úplne nepochopiteľné, ako môže výrobca v roku 2020 vydať telefón bez 5GHz WiFi, keď to bola moja hlavná kritika predchodcu ale predovšetkým, keď samotný čipset už má túto WiFi integrovanú. Ide o softvérové obmedzenie, aby ste siahli po drahšej G8 Plus? Alebo aký iný dôvod mohol mať výrobca na tento nepochopiteľný krok?

Keď opomenieme špekulácie, absencia 5 GHz WiFi je pre mňa osobne klinec do rakvy ináč skvelého smartfónu. Áno, prišli sme o plnohodnotný dual SIM, nie je tu ani kompas a NFC je stále výsadou drahších modelov série Plus, no toto nie sú hlavné ciele modelu Power. Dlhá výdrž a viacdňové intenzívne používanie áno. Ak budete na G8 Power len telefonovať a chatovať, môže to byť dobrá voľba, no na iné ho odporučiť nemôžem.

Motorola Moto G8 Power
+ excelentná výdrž na jedno nabitie
+ pekný a moderný displej
+ štvorica fotoaparátov je proti predchodcovi prelomová
+ nový procesor je výkonný aj úsporný
+ Android 10 a Moto funkcie
+ stereofónne reproduktory
+ audio jack, rádio
+ výhodná cena
- absencia 5 GHz WiFi je neospravedlniteľná
- nemá NFC ani kompas
- čierna farba sa ľahko špiní
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-399" as a base selector for example: #supsystic-table-399 { ... } #supsystic-table-399 tbody { ... } #supsystic-table-399 tbody tr { ... } */