Moto G8 Power – dlhá výdrž, pomalá WiFi

Parametre, balenie a detaily

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik?

Základné parametre


Balenie

V balení Moto G8 Power nájdete štandardný obsah v podobe kábla USB-C, nabíjačky, dokumentácie a spinku na vyberanie SIM karty. Nachádza sa tu tiež gumený ochranný obal, ktorý je dobre spracovaný a na telefóne sedí úplne presne. Motorolu za prítomnosť obalu v balení chválim a dúfam, že aj ostatní výrobcovia sa v tomto smere inšpirujú.

Detaily

Séria Moto G patrí medzi dlhodobo najobľúbenejšie smartfóny Slovákov, a to či už u operátorov alebo v obchodoch. Niet sa čomu čudovať, veď pomer ceny a výkonu patrí medzi najlepšie na trhu. Motorola tak G-čka aktualizuje pomerne často a preto sa pozeráme už na 8. generáciu tejto série. Dizajn prešiel značnou evolúciou, pri ktorej sme videli široké okraje a čítačku odtlačkov pod displejom (G5, G6), minulý rok výrobca prešiel na bezrámčekový displej s výrezom v tvare kvapky a teraz máme displej zaberajúci celú prednú časť s malým výrezom v podobe kamery v ľavom hornom rohu. Budgetový telefón tak dostal dizajnový a technologický prvok z výrazne drahších smartfónov, čo sa len tak nevidí.

Na zadnej strane vás čaká ďalšie prekvapenie – štvorica kamier. Opäť niečo, čo väčšinou vidíme len pri vlajkových lodiach a nie mainstreamových telefónoch. Kvalite a schopnostiam fotoaparátov sa budeme venovať neskôr. Vzadu je okrem kamier ešte aj čítačka odtlačkov, ktorá funguje rýchlo a spoľahlivo. Po prekvapivej prednej kamere a štvorici fotoaparátov je čítačka na zadnej strane akýsi návrat do reality, keďže väčšina drahších smartfónov už má čítačku pod displejom. Od 200-eurového smartfónu však nemôžete očakávať zázraky a čítačka vzadu je úplne v poriadku. Len teda ide o zaujímavý kontrast medzi novými prelomovými prvkami výbavy a tým, na čo sme v jednotlivých cenových kategóriách zvyknutí.

Smartfón sa bude predávať v dvoch farbách, v čiernej Smoke Black a modrej Capri Blue. Nám sa do rúk dostala prvá verzia a ide o „sivú myš“, ktorá veľmi nezaujme. Preto odporúčame siahnuť po modrom farebnom variante. V poslednej dobe Motorola s farbami experimentuje a videli sme tak červené, fialové či práve modré smartfóny. Pri G8 Power je však výber modrej a čiernej pomerne konzervatívny. Pod svetlom sa objavujú na zadnej strane svetlejšie a tmavšie línie, no pri nepriamom svetle je zadná strana úplne čierna. Prekvapením môže byť, že zadná strana je plastová, rovnako ako pri G7 Power. Ide však o veľmi kvalitný plast a len ťažko ho voľným okom rozoznáte od skla. Rám telefónu už nie je plastový ako pri predchodcovi, ale vyrobený je z hliníku, čo je rozhodne vítaná zmena.

S veľkou batériou zvyčajne prichádza aj vysoká hmotnosť. V tomto prípade sa ručička váhy zastavila na hodnote 198 gramov, čo rozhodne nie je málo. Magickú hranicu 200 gramov však v poslednej dobe atakuje a prekračuje čím ďalej viac smartfónov a v prípade takého, ktorý je zameraný na dlhú výdrž sa tomu ani nie je možné čudovať. S pribaleným obalom je celková hmotnosť 216 gramov. Vzhľadom na to, že som zvyknutý používať smartfón s až 260 g (iPhone 11 Pro Max s obalom a tvrdeným sklom), mi vyššia hmotnosť pri používaní nijako extra neprekážala. Ak však váš aktuálny smartfón má okolo 150 gramov, ihneď si všimnete, že je G8 Power ťažší a budete si na ňu musieť zvyknúť.

Napriek vyššej hmotnosti sa telefón drží dobre, čomu napomáha zaoblená zadná strana aj rohy telefónu. Ovládacie prvky sú rozložené pomerne tradične. Na pravom boku je tlačidlo napájania s vrúbkovanou textúrou, ktoré vďaka tomu ľahko nahmatáte. Nad ním je ovládač hlasitosti. Ľavý bok schováva slot pre SIM a karty microSD. Spodná strana má už klasicky reproduktor, konektor USB-C a mikrofón. Na hornej strane je prekvapivo 3,5mm audio konektor pre slúchadlá a sekundárny mikrofón. Zadná strana okrem kamier ponúka už spomenutý snímač odtlačkov prstov. Vpredu okrem displeja nenájdete prakticky nič. Zaujme ale prevedenie prednej kamery a reproduktor umiestnený na hornom okraji, ktorý slúži spolu so spodným na stereo-reprodukciu zvuku.

Konektivita G8 Power ponúka konektor USB-C, GPS, LTE, 3,5mm audio jack, Bluetooth 5.0 a dokonca aj FM rádio. Slot na SIM karty prešiel oproti predchádzajúcemu modelu zmenou a neponúka už plnohodnotný dual SIM s kartou microSD. Nahradil ho hybridný slot. Musíte si teda vybrať medzi dvoma kartami nanoSIM alebo jednou SIM a kartou microSD.

Veľkým prešlapom je absencia 5GHz WiFi po vzore predchodcu G7 Power. Ide naozaj o funkciu, ktorá by už nemala chýbať v žiadnom smartfóne, obzvlášť nie v roku 2020. Nepokladám za rozumné, aby 5 GHz WiFi bola ten prvok, ktorý rozdeľuje G8 Power od drahšieho G8 Plus. Bohužiaľ v tomto prípade nejde o papierový parameter, ktorý by ste mohli prehliadnuť, ale o funkciu, ktorú budete používať každý deň. Bol som až zhrozený ako dlho trvá načítavanie stránok, videí, aplikácií a pod. na G8 Power. Moje zdanie ma neklamalo a rýchlosť sťahovania v Speedteste je doslova žalostná. Len 2 Mb/s? Pri teste bol použitý špičkový WiFi 6 router od Asus a moje internetové pripojenie je 1 Gb/s. Na porovnanie, na mojom iPhone 11 Pro Max s WiFi 6 ax som dosiahol vyše 500 Mb/s! Áno, nie je to porovnateľná cenová kategória, ale to slúži to na porovnanie, aká rýchla WiFi v telefóne môže byť. Spravodlivejšie porovnanie bude so Xiaomi Mi 5X (A1), ktorý som našiel na poličke. Ide o telefón z r. 2017 v približnej cenovej relácii ako G8 Power. Na ňom som nameral 306 Mb/s. 2 a 300 je veľmi veľký rozdiel a to obzvlášť pri porovnaní s trojročným telefónom. Sťahovanie aplikácií aj bežné načítavanie videí či webstránok je na G8 Power utrpenie a neexistuje na to žiadne ospravedlnenie. V tomto jednoducho výrobca pochybil a veľmi ťažko možno G8 Power odporučiť na plnohodnotné internetové používanie, na ktoré by bol vďaka veľkej batérii, obrazovke a stereo-reproduktorom ako stvorený.

      

Toľko k úvodu, poďme sa podrobne pozrieť na jednotlivé časti telefónu.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Moto G9 Plus – k veľkému displeju veľká batéria

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur. Celý článok „Moto G9 Plus – k veľkému displeju veľká batéria“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. To Wi-Fi musí byť snáď nejaký bug, v rodine máme predchodcu G7 Power a behá to úplne v pohode, či web, download aktualizácií alebo Youtube v HD, žiadny problém. Rýchlosti som nemeral, ale z bežného používania všetko v pohode. Ozaj si nemyslím, že v dnešnej dobe vypustí niekto na trh fón čo dáva 2 Mbs, to je nemysliteľné. Niečo tam je zle, buď vada kusu, alebo chybný návrh/FW a pod.. Určite to nie je „feature“.

    1. Je to prinajmenšom zvláštne, bol robený factory reset aj najnovšia aktualizácia. Hodnotiť však môžem len to čo mám v rukách. Testoval som aj G7 Power, kde mi absencia 5 GHz tiež vadila, ale nepamätám si, že by to bolo až takéto zlé.

  2. Inak myslím, že je trochu škoda, že šli u tohto do FullHD rozlíšenia, to si myslím, že by cieľová skupina v pohode oželela v prospech napr. 5 GHz Wi-Fi a NFC. Ale to by asi hrozilo, že sa im prestane predávať klasický G8, že? 🙂 Čiže musí tu byť nejaký jasný dealbreaker.

    1. To Full HD baterku nijako výrazne neovplyvnilo, ono môže byť, že ide o nový typ displeja, ktorý má menšiu spotrebu ako staršie HD. Procesor tiež zohráva rolu pri úspore batérie. Na G7 Power bol ten raster fakt vidieť. Predsa len na 6″ a viac je HD fakt málo. A áno, NFC a 5 GHz sú tiež podľa mňa veci, čím oddeľujú Power od drahších verzií. Hlavne keď G8 Power je v niektorých oblastiach lepšia ako G8 Plus, čo je proti hierarchii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *