Moto G9 Plus – k veľkému displeju veľká batéria

Fotoaparáty

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Medzi štyrmi očami

Najväčšie dizajnové zmeny oproti predchodcovi pozorujem v implementácii prednej aj zadnej kamery. Začneme teda primárnou zostavou pozostávajúcou zo štyroch snímačov. Hlavný snímač si polepšil z 48 Mpix na 64, dostal clonu f/1.8 a elektronickú stabilizáciu. Primárne sú fotografie vyhototovované v tzv. Quad pixel konfigurácii, teda štyri pixely sa spoja do jedného výsledného, čo je obzvlášť vhodné pri zlých svetelných podmienkach. Nechýba však ani možnosť vyhotovenia fotografií v plnom rozlíšení 64 Mpix, na čo sa tiež pozrieme. Za krok späť sa dá pokladať odstránenie Laserového AF a prechod späť k PDAF. Hlavný snímač tiež slúži na nahrávanie videí a to pri maximálne 4K 30 FPS, prípadne Full HD 30 a 60 FPS či 120 FPS v spomalenom režime.

Ďalším senzorom vo výbave je ultraširoký 8 Mpix senzor s clonou f/2.2 a 118-stupňovou šírkou záberu. Ten si pohoršil z 16 Mpix a už neslúži na nahrávanie videí. Zvyšná dvojica 2 Mpix snímačov slúži na makro fotografie a ako hĺbkový senzor. Aktívne sú len vo vybraných režimoch.

Predný fotoaparát má pomerne vysoké 16 Mpix rozlíšenie. Podporuje Full HD videá bez autofokusu, no ten mávajú na prednej kamere zvyčajne len vlajkové lode.

Prostredie fotoaparátu ponúka rýchle a intuitívne ovládanie pri ktorom máte dostupných množstvo funkcií na jeden dotyk bez nutnosti chodiť do nastavení. Prepínanie medzi kamerami a režimami je vyriešené tlačidlami ale aj možnosťou potiahnutia prstu po obrazovke vertikálne alebo horizontálne.

V nastaveniach nájdete možnosť meniť rozlíšenie fotografií a videí prednej aj zadných kamier. Môžete si zapnúť pomocnú mriežku, vypnúť zvuk uzávierky či zapnúť vodováhu alebo vodotlač, na ktorej môžete zobraziť ľubovoľný text. Vďaka AI sa môžu fotografie zhotoviť automaticky, keď sa usmejete.

Nakoľko má G9 Plus dva hlavné zadné fotoaparáty a najlepšie uvidíte rozdiely medzi nimi pri porovnaní toho istého záberu, prinášame vám sériu takýchto snímok z normálneho 1× a širokouhlého 0,5× senzoru.

   

   


Pozrime sa ešte ako funguje HDR. Vľavo je normálna fotografia, vpravo režim HDR a opäť pri použití oboch snímačov.

   

   


   

   


   

   


   

   

Pri nočných fotografiách je vhodné používať nočný režim, nakoľko ináč sú fotografie pri minimálnom svetle takmer nepoužiteľné. Nočný režim však funguje dobre.

   

   


   

   

Makro fotoaparát sa dá použiť len vo vybranom režime a poslúži predovšetkým na umelecké zábery, aké asi veľmi často robiť nebudete. Ako zaujímavosť tak uvádzame nižšie fotografie kôry stromu a kôpky snehu, kde makro fotografie dávajú zmysel.  Makro režim umožňuje dostať sa oveľa bližšie k objektom ako pri ostatných senzoroch. Kvalita však nie je dychberúca, najmä pre nízke rozlíšenie 2 Mpix.

   

Medzi režimami nesmie chýbať ani panoráma.

Jedným zo zaujímavých režimov, ktoré Moto telefóny ponúkajú je Zvýraznená farba. V tomto režime si vyberiete ktorú farbu na fotografii chcete ponechať a ostatné sa prevedú do čiernobielej. Vznikajú tak zaujímavé a umelecké fotografie. Funguje to obzvlášť dobre na výrazných farbách.

   

   


   

   

G9 Plus prekvapivo neponúka teleobjektív, maximálne 8 Mpix rozlíšenie je teda čisto digitálne a teda výrez z celého obrazu. Kvalita je teda veľmi slabá a takéto priblíženie v praxi nemá význam používať.

   

   

V špecifických situáciách naopak dáva význam prepnúť na plné 64 Mpix rozlíšenie. Na fotografiách nižšie môžete vidieť rozdiel medzi klasickými 16 Mpix (vľavo) a 64 Mpix (vpravo) fotografiami pri výraznom priblížení na záberoch uvedených vyššie. 64 Mpix ponúkajú výrazne viac detailov a môžu teda poslúžiť ako istá forma teleobjektívu. Pozor však na ich veľkosť, bežne zaberajú 20–30 MB.

Selfie kamere sa neušla v posledných rokoch obľúbená funkcia rozmazania pozadia alebo teda efektu bokeh. Jeho intenzitu si viete nastaviť. Rovnako tu nájdete funkciu zvýraznenej farby, podobne ako pri hlavnom fotoaparáte.

      

Predná kamera dokonca ponúka aj akýsi širokouhlý režim vďaka natočeniu telefónu do strán.

K prednej selfie kamere nemám výhrady, na túto cenovú kategóriu je rozlíšenie vysoké a detaily dostatočné.

Na záver hodnotenia fotoaparátov na ostáva pozrieť sa na videá a to v 4K 30 FPS a oboch režimoch Full HD – 30 aj 60 FPS.

Dôležité je aj ako funguje stabilizácia pri chôdzi v jednotlivých režimoch.

Ďalšou oblasťou, ktorú v praxi určite budete potrebovať je rýchle ostrenie z blízkych na ďaleké objekty, čo sme tiež otestovali.

Pri teste priblíženia je výhoda vyššieho rozlíšenia v 4K výrazná, nakoľko umožňuje výrez z väčšieho počtu pixelov. Na dedikovaný teleobjektív to však pochopiteľne nemá.

V ďalšej kapitole sa pozrieme na funkcie systému.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Moto G8 Power – dlhá výdrž, pomalá WiFi

Motorola aktualizovala svoj smartfón zameraný na dlhú výdrž. Je však G8 Power aj niečo viac? Zmien oproti predchodcovi je na povrchu aj vnútri viac než dosť. Väčší displej s vyšší rozlíšením, rýchlejší procesor, štvorica fotoaparátov na zadnej strane či dokonca stereofónne reproduktory. Čerešničkou na torte je 5000mAh batéria. Naozaj je toto smartfón za 229 €? Papierové parametre znejú až príliš dobre, kde je háčik? Celý článok „Moto G8 Power – dlhá výdrž, pomalá WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *