Site icon HWCooling.net

MSI MAG Coreliquid 240R – Zajímavá inovace AIO

Klíčové vlastnosti

Vyvinout v současné době zajímavý AIO kapalinový chladič tak, aby nebyl pouhou kopií těch ostatních, není vůbec snadné. V MSI se o to ale pokusili a výsledkem jsou kapalinové chladiče AIO z řady MAG Coreliquid, respektive modely 240R a 360R. Dnes se podíváme na zoubek menšímu modelu MAG Coreliquid 240R. Náš rozpálený procesor umí naštěstí slušně potrápit i takovéto chladiče, takže pojďme na testování.

Klíčové vlastnosti chladiče

Inovovat kapalinový chladič AIO není tak snadné, jak to může znít. Základní princip je stále stejný. Potřebujete chladicí blok, kde probíhá výměna tepla mezi tepelným rozvaděčem procesoru a cirkulující kapalinou v okruhu. Dále logicky potřebujete výměník tepla, kde ohřátá kapalina odevzdá teplo do okolního vzduchu. Něco musí tuto kapalinu pohánět, potřebujete tedy čerpadlo. No a samozřejmě také nějaké ty hadice, které propojí jednotlivé části mezi sebou. V dnešní době je navíc asi největší překážkou ve vývoji nových kapalinových chladičů AIO extrémně limitující patent firmy Asetek. Pokud totiž máte pumpu v chladícím bloku procesoru, hrozí vám porušení tohoto patentu.

Abyste mohli tento koncept bez obav využít, musíte platit licenční poplatky firmě Asetek. Někteří výrobci se tedy čas od času snaží vyvinout jiné způsoby implementace pumpy do okruhu. V MSI na to šli cestou integrace pumpy přímo mezi žebra radiátoru. Nejedná se však o zcela nový koncept, něco podobného už zkoušeli například vývojáří v NZXT u chladiče Kraken M22.

Pozice pumpy ve střední ose radiátoru však není špatné řešení. Tuto pozici totiž obvykle překrývá střed ventilátoru. Za normálních okolností tudy proudí relativně menší množství vzduchu a tím se tedy zbytečně nesnižuje jeho celkové množství, které proudí skrz radiátor. Směr toku kapaliny v chladičích Coreliquid je navíc směrován tak, aby ohřátá kapalina proudila po vnějších stranách radiátoru, zatímco ochlazená kapalina se vrací středem radiátoru (kde jsou i středy ventilátorů bez proudění vzduchu) zpět do pumpy.

   

Dalším zajímavým prvkem u tohoto chladiče je horní část základny. Celá tato část jde otáčet v rozsahu 270°. Můžete si tedy otočit vršek bloku s podsvíceným logem MSI, bez ohledu na celkovou orientaci základny vůči procesoru. Podsvícení bloku i ventilátorů využívá moderní standard 5 V ARGB. Malým, ale velmi příjemným detailem je zapojení tohoto podsvícení. V dnešní době je populární, že prakticky každá komponenta oplývá RGB LED. Už jen čekám na podsvícené šroubky, nějaké ty RGB kabely už koneckonců na trhu jsou.

Nadměrné množství podsvícených komponent s sebou ale přináší také nadměrné množství kabeláže, kterou je potřeba zkrotit a dobře schovat. Vývojáři v MSI na to šli chytře a každá část RGB tohoto chladiče má sériový způsob zapojení. Na konci každého kabelu je tedy dvojice konektorů (samec a samice) a kabely jde propojit do série za sebou. Tím se eliminuje potřeba rozdvojek a nedostatku konektorů na základní desce, protože vám stačí jediný. Jedná se o skutečně povedené řešení, které bych rád vídal častěji.

Uchycení hadic do bloku je otočné, což výrazně usnadňuje instalaci celého chladiče do počítačové skříně. Hadice mají také silný trojitý oplet, který by měl zabraňovat odpařování kapaliny z okruhu. Tento oplet ale bohužel vede k nízké poddajnosti hadic, což znesnadňuje jejich úhledné vedení v počítačové skříni. Jednoduše si dělají, co chtějí a nerady drží tvar, který jim chcete vnutit.

      

Obsah balení chladiče je vcelku pestrý a nechybí zde nic zásadního. Najdete zde vše potřebné pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice vyjma Threadripperu. Pokud byste chtěli chladit Threadripper, musíte si připlatit za větší model Coreliquid 360R, který tuto podporu nabízí. Ale vzhledem k ploše základny bloku bych vám stejně doporučil chladič, který pokrývá celý IHS Threadripperu, což bohužel Coreliquid 360R nesplňuje. V balení dále najdete rozdvojku pro ventilátory a malou tubu teplovodivé pasty, která vám vystačí na několik aplikací.

   

Parametry chladiče a ventilátorů

MSI MAG Coreliquid 240R má vcelku kompaktní rozměry a jeho šířka nepřesahuje rozměry standardního 120mm ventilátoru, což je užitečné pro některé skříně s menším vnitřním prostorem. Radiátor je sice hliníkový, jedná se ale o běžný případ valné většiny AIO kapalinových chladičů na trhu. Použití mědi pro radiátor sice značně snižovalo riziko galvanické koroze, ale také by citelně navyšovalo cenu. Nezbývá než doufat, že použitá kapalina v okruhu obsahuje kvalitní antikorozní látky.

ChladičMSI MAG Coreliquid 240R
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel 115x, 1200, 1366, 20xx; AMD FM1, 2, 2+, AM2, 2+, 3, 3+, 4
Rozměry radiátoru (V × Š × H)Rozměry radiátoru274 × 120 × 27 mm
Rozměry bloku (V × Š × H)86 × 69 × 49 mm
Rychlost pumpyHloubka s ventilátorem4200 ot./min
Materiál radiátoruMateriál radiátoruhliník
Maximální výška RAMMaximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM115 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-506" as a base selector for example: #supsystic-table-506 { ... } #supsystic-table-506 tbody { ... } #supsystic-table-506 tbody tr { ... } */

MSI k dodávanému ventilátoru bohužel poskytuje jen omezené informace. Jeho parametry sice na papíře vypadají působivě, ale uvidíme, zda nejsou ventilátory příliš hlučné.

Ventilátor
Ložiskodvojité kuličkové
Rozsah rychlostíVýška (bez ventilátoru)500 – 2000 ot./min
Maximální statický tlakMaximální statický tlak2,39 mm H2O
Maximální průtok vzduchuMaximální průtok vzduchu133,76 m3/hod
HlučnostHlučnost34,3 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-507" as a base selector for example: #supsystic-table-507 { ... } #supsystic-table-507 tbody { ... } #supsystic-table-507 tbody tr { ... } */


Vyvinout v současné době zajímavý AIO kapalinový chladič tak, aby nebyl pouhou kopií těch ostatních, není vůbec snadné. V MSI se o to ale pokusili a výsledkem jsou kapalinové chladiče AIO z řady MAG Coreliquid, respektive modely 240R a 360R. Dnes se podíváme na zoubek menšímu modelu MAG Coreliquid 240R. Náš rozpálený procesor umí naštěstí slušně potrápit i takovéto chladiče, takže pojďme na testování.

Metodika testování

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče testuji na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,150 V a poté na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 140 – 150 W, respektive cca 190 – 200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy realisticky očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček ventilátorů zajišťuje Noctua NA-FC1. Pumpa tohoto chladiče bohužel nenabízí PWM regulaci, k dispozici je tedy pouze regulace přes napětí (DC). Ale i na maximální otáčky je pumpa velmi tichá a měření hlučnosti ventilátorů prakticky nijak neovlivňuje. Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33,0 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C je takový test označen jako neúspěšný.

A pokud si říkáte, jak je možné, že používám desku s relativně starým čipsetem X99 a přitom nemám problém využít 5V ARGB podsvícení, řešení je snadné. Je jím ovladač Fractal Desing Adjust R1. Tato malá potvůrka umí kterýkoliv PC proměnit v malou diskotéku a stačí mu k tomu pouze jeden konektor SATA od zdroje. Pokud vám tedy na základní desce schází konektor ARGB, mohu tento malý doplněk vřele doporučit.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Vyvinout v současné době zajímavý AIO kapalinový chladič tak, aby nebyl pouhou kopií těch ostatních, není vůbec snadné. V MSI se o to ale pokusili a výsledkem jsou kapalinové chladiče AIO z řady MAG Coreliquid, respektive modely 240R a 360R. Dnes se podíváme na zoubek menšímu modelu MAG Coreliquid 240R. Náš rozpálený procesor umí naštěstí slušně potrápit i takovéto chladiče, takže pojďme na testování.

Závěr a hodnocení

Co říci závěrem? Inu, MSI MAG Coreliquid 240R je skutečně kvalitní chladič, který nemá problém uchladit ani procesory s velkým tepelným výdejem. MSI na svém webu uvádí, že je tento chladič určen pro procesory Intel Core i5-10600K, i7-10700 nebo i9-10900, případně AMD Ryzen 3600, 3600X, 3600XT nebo 3700X. Já bych se ovšem nebál jej použít ani na vyšší modely typu i7-10700K nebo Ryzen 3900X.

Je tu však jeden problém. A tím je nevýhodný poměr ceny a výkonu. Když se podíváte do tabulek, tak zjistíte, že tento chladič je svým výkonem lehce pod Noctua NH-D15S. Zároveň je však i o něco hlučnější a navíc také o třetinu dražší. Na druhou stranu nevyžaduje extra prostornou skříň, vypadá o několik tříd lépe a nabízí dnes tolik vyhledávané podsvícení RGB.

Pokud tedy hledáte nejlepší poměr ceny a výkonu, MSI MAG Coreliquid 240R pro vás nebude tou nejlepší volbou. Pokud ale chcete solidně zpracovaný chladič, který vám poskytne výkonné chlazení, dále vám nabídne působivý vzhled a celou vaší sestavu prozáří efektním podsvícením, pak není MSI MAG Coreliquid 240R vůbec špatnou volbou.

MSI MAG Coreliquid 240R
+ Solidní chladicí výkon
+ Tichý chod pumpy
+ Působivé podsvícení RGB
+ Kvalitní dílenské zpracování
- Hlučnější ventilátory
- Horší poměr cena/výkon
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-508" as a base selector for example: #supsystic-table-508 { ... } #supsystic-table-508 tbody { ... } #supsystic-table-508 tbody tr { ... } */