MSI MAG Coreliquid 240R – Zajímavá inovace AIO

Metodika měření a výsledky testů

Vyvinout v současné době zajímavý AIO kapalinový chladič tak, aby nebyl pouhou kopií těch ostatních, není vůbec snadné. V MSI se o to ale pokusili a výsledkem jsou kapalinové chladiče AIO z řady MAG Coreliquid, respektive modely 240R a 360R. Dnes se podíváme na zoubek menšímu modelu MAG Coreliquid 240R. Náš rozpálený procesor umí naštěstí slušně potrápit i takovéto chladiče, takže pojďme na testování.

Metodika testování

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče testuji na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,150 V a poté na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 140 – 150 W, respektive cca 190 – 200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy realisticky očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček ventilátorů zajišťuje Noctua NA-FC1. Pumpa tohoto chladiče bohužel nenabízí PWM regulaci, k dispozici je tedy pouze regulace přes napětí (DC). Ale i na maximální otáčky je pumpa velmi tichá a měření hlučnosti ventilátorů prakticky nijak neovlivňuje. Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33,0 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C je takový test označen jako neúspěšný.

A pokud si říkáte, jak je možné, že používám desku s relativně starým čipsetem X99 a přitom nemám problém využít 5V ARGB podsvícení, řešení je snadné. Je jím ovladač Fractal Desing Adjust R1. Tato malá potvůrka umí kterýkoliv PC proměnit v malou diskotéku a stačí mu k tomu pouze jeden konektor SATA od zdroje. Pokud vám tedy na základní desce schází konektor ARGB, mohu tento malý doplněk vřele doporučit.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ahoj,
    těchto rádoby chladičů je všude kopice. Pro mě jsou důležité 3 informace.
    1) lze doplnit kapalina? (ano/ne)
    2) je v okruhu pouze jeden typ kovu kvůli galvanické korozi? (ano/ne)
    3) je výkonější, než NHD15 ? (ano/ne)

    pokud je jedna jediná odpověď záporná, pak je chladič NEVYHOVUJÍCÍ. A to platí pro všechny typy těchto chladičů.

    1. To sú rozumné kritériá. Mám to podobne, ale dôležitosťou z opačného konca. Pokiaľ má AIO vodník slabší výkon ako povedzme NH-D15, tak z funkčného hľadiska mi už nejako nedáva zmysel. Snáď jedine do menších zostáv, kde si vysoký twin-tower nezmestí. Ale zase ani Scythe Fuma rev. B či Fuma 2 nie sú v porovnaní so spomínaných chladičom Noctua výrazne slabšie a špeciálne pôvodná 148 mm vysoká Fuma sa do mnohých SFF skriniek v pohode zmestí.

      AIO Alphacool Eisbaer Extreme spĺňa všetky uvedené kritériá (kvapalina je vymeniteľná, radiátor i blok sú z medi a chladiaci výkon má vyšší než NH-D15), ale osobne ma odrádza to čerpadlo. Ani tak nie pre obmedzenú životnosť (zvyšok zostavy morálne prežije…), ale kvôli tomu, že pri regulácii zostavy na čo najnižšiu hlučnosť bude vždy úzkym hrdlom. Nízkoobrátkové tradičné chladiče majú v tomto holt navrch a sú vždy tichšie/menej rušivé. Bežní používatelia však chladiče vyberajú väčšinou podľa páči/nepáči a s tým, že sú AIO vodníci pôsobivejší neurobíme nič. 🙂

      1. Noctua D15 nebo bequiet! Dark Rock 4 Pro jsou velmi těžcí soupeři pro spoustu AIO chladičů. Ten Eisbaer Extreme je trošku někde jinde, ale taky vyjde na jiné peníze. Ale pumpa jde naštěstí regulovat přes PWM, na 1200 RPM je extrémně tichá.

        Ale kdo chce ticho, klid a neřeší moc peníze, tak skládaný okruh je prostě nej. Jen ta drbačka s kompletací, plněním a odvzdušněním – navíc je to každoroční záležitost (nové hadice, nová kapalina, čistění bloků). Rozhodně to není pro každého.

    2. Tohle je určeno lidem, kteří v další generaci očekávají inovaci v podobě rotujícího (motorkem poháněného) dračího emblému 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *