MSI MAG Coreliquid 240R – Zajímavá inovace AIO

Klíčové vlastnosti

Vyvinout v současné době zajímavý AIO kapalinový chladič tak, aby nebyl pouhou kopií těch ostatních, není vůbec snadné. V MSI se o to ale pokusili a výsledkem jsou kapalinové chladiče AIO z řady MAG Coreliquid, respektive modely 240R a 360R. Dnes se podíváme na zoubek menšímu modelu MAG Coreliquid 240R. Náš rozpálený procesor umí naštěstí slušně potrápit i takovéto chladiče, takže pojďme na testování.

Klíčové vlastnosti chladiče

Inovovat kapalinový chladič AIO není tak snadné, jak to může znít. Základní princip je stále stejný. Potřebujete chladicí blok, kde probíhá výměna tepla mezi tepelným rozvaděčem procesoru a cirkulující kapalinou v okruhu. Dále logicky potřebujete výměník tepla, kde ohřátá kapalina odevzdá teplo do okolního vzduchu. Něco musí tuto kapalinu pohánět, potřebujete tedy čerpadlo. No a samozřejmě také nějaké ty hadice, které propojí jednotlivé části mezi sebou. V dnešní době je navíc asi největší překážkou ve vývoji nových kapalinových chladičů AIO extrémně limitující patent firmy Asetek. Pokud totiž máte pumpu v chladícím bloku procesoru, hrozí vám porušení tohoto patentu.

Abyste mohli tento koncept bez obav využít, musíte platit licenční poplatky firmě Asetek. Někteří výrobci se tedy čas od času snaží vyvinout jiné způsoby implementace pumpy do okruhu. V MSI na to šli cestou integrace pumpy přímo mezi žebra radiátoru. Nejedná se však o zcela nový koncept, něco podobného už zkoušeli například vývojáří v NZXT u chladiče Kraken M22.

Pozice pumpy ve střední ose radiátoru však není špatné řešení. Tuto pozici totiž obvykle překrývá střed ventilátoru. Za normálních okolností tudy proudí relativně menší množství vzduchu a tím se tedy zbytečně nesnižuje jeho celkové množství, které proudí skrz radiátor. Směr toku kapaliny v chladičích Coreliquid je navíc směrován tak, aby ohřátá kapalina proudila po vnějších stranách radiátoru, zatímco ochlazená kapalina se vrací středem radiátoru (kde jsou i středy ventilátorů bez proudění vzduchu) zpět do pumpy.

   

Dalším zajímavým prvkem u tohoto chladiče je horní část základny. Celá tato část jde otáčet v rozsahu 270°. Můžete si tedy otočit vršek bloku s podsvíceným logem MSI, bez ohledu na celkovou orientaci základny vůči procesoru. Podsvícení bloku i ventilátorů využívá moderní standard 5 V ARGB. Malým, ale velmi příjemným detailem je zapojení tohoto podsvícení. V dnešní době je populární, že prakticky každá komponenta oplývá RGB LED. Už jen čekám na podsvícené šroubky, nějaké ty RGB kabely už koneckonců na trhu jsou.

Nadměrné množství podsvícených komponent s sebou ale přináší také nadměrné množství kabeláže, kterou je potřeba zkrotit a dobře schovat. Vývojáři v MSI na to šli chytře a každá část RGB tohoto chladiče má sériový způsob zapojení. Na konci každého kabelu je tedy dvojice konektorů (samec a samice) a kabely jde propojit do série za sebou. Tím se eliminuje potřeba rozdvojek a nedostatku konektorů na základní desce, protože vám stačí jediný. Jedná se o skutečně povedené řešení, které bych rád vídal častěji.

Uchycení hadic do bloku je otočné, což výrazně usnadňuje instalaci celého chladiče do počítačové skříně. Hadice mají také silný trojitý oplet, který by měl zabraňovat odpařování kapaliny z okruhu. Tento oplet ale bohužel vede k nízké poddajnosti hadic, což znesnadňuje jejich úhledné vedení v počítačové skříni. Jednoduše si dělají, co chtějí a nerady drží tvar, který jim chcete vnutit.

      

Obsah balení chladiče je vcelku pestrý a nechybí zde nic zásadního. Najdete zde vše potřebné pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice vyjma Threadripperu. Pokud byste chtěli chladit Threadripper, musíte si připlatit za větší model Coreliquid 360R, který tuto podporu nabízí. Ale vzhledem k ploše základny bloku bych vám stejně doporučil chladič, který pokrývá celý IHS Threadripperu, což bohužel Coreliquid 360R nesplňuje. V balení dále najdete rozdvojku pro ventilátory a malou tubu teplovodivé pasty, která vám vystačí na několik aplikací.

   

Parametry chladiče a ventilátorů

MSI MAG Coreliquid 240R má vcelku kompaktní rozměry a jeho šířka nepřesahuje rozměry standardního 120mm ventilátoru, což je užitečné pro některé skříně s menším vnitřním prostorem. Radiátor je sice hliníkový, jedná se ale o běžný případ valné většiny AIO kapalinových chladičů na trhu. Použití mědi pro radiátor sice značně snižovalo riziko galvanické koroze, ale také by citelně navyšovalo cenu. Nezbývá než doufat, že použitá kapalina v okruhu obsahuje kvalitní antikorozní látky.

MSI k dodávanému ventilátoru bohužel poskytuje jen omezené informace. Jeho parametry sice na papíře vypadají působivě, ale uvidíme, zda nejsou ventilátory příliš hlučné.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ahoj,
    těchto rádoby chladičů je všude kopice. Pro mě jsou důležité 3 informace.
    1) lze doplnit kapalina? (ano/ne)
    2) je v okruhu pouze jeden typ kovu kvůli galvanické korozi? (ano/ne)
    3) je výkonější, než NHD15 ? (ano/ne)

    pokud je jedna jediná odpověď záporná, pak je chladič NEVYHOVUJÍCÍ. A to platí pro všechny typy těchto chladičů.

    1. To sú rozumné kritériá. Mám to podobne, ale dôležitosťou z opačného konca. Pokiaľ má AIO vodník slabší výkon ako povedzme NH-D15, tak z funkčného hľadiska mi už nejako nedáva zmysel. Snáď jedine do menších zostáv, kde si vysoký twin-tower nezmestí. Ale zase ani Scythe Fuma rev. B či Fuma 2 nie sú v porovnaní so spomínaných chladičom Noctua výrazne slabšie a špeciálne pôvodná 148 mm vysoká Fuma sa do mnohých SFF skriniek v pohode zmestí.

      AIO Alphacool Eisbaer Extreme spĺňa všetky uvedené kritériá (kvapalina je vymeniteľná, radiátor i blok sú z medi a chladiaci výkon má vyšší než NH-D15), ale osobne ma odrádza to čerpadlo. Ani tak nie pre obmedzenú životnosť (zvyšok zostavy morálne prežije…), ale kvôli tomu, že pri regulácii zostavy na čo najnižšiu hlučnosť bude vždy úzkym hrdlom. Nízkoobrátkové tradičné chladiče majú v tomto holt navrch a sú vždy tichšie/menej rušivé. Bežní používatelia však chladiče vyberajú väčšinou podľa páči/nepáči a s tým, že sú AIO vodníci pôsobivejší neurobíme nič. 🙂

      1. Noctua D15 nebo bequiet! Dark Rock 4 Pro jsou velmi těžcí soupeři pro spoustu AIO chladičů. Ten Eisbaer Extreme je trošku někde jinde, ale taky vyjde na jiné peníze. Ale pumpa jde naštěstí regulovat přes PWM, na 1200 RPM je extrémně tichá.

        Ale kdo chce ticho, klid a neřeší moc peníze, tak skládaný okruh je prostě nej. Jen ta drbačka s kompletací, plněním a odvzdušněním – navíc je to každoroční záležitost (nové hadice, nová kapalina, čistění bloků). Rozhodně to není pro každého.

    2. Tohle je určeno lidem, kteří v další generaci očekávají inovaci v podobě rotujícího (motorkem poháněného) dračího emblému 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *