Site icon HWCooling.net

MSI rozšírilo portfólio grafických kariet o rad Suprim (X)

Suprim (X): nový chladič a výšší výkon

Výber medzi grafikami s GPU Nvidia Ampere je zase o trochu pestrejší. Firma MSI totiž vydala novú modelovú líniu Suprim a Suprim X, ktorá má ponúkať prepracovanejšie vyhotovenie ako Gaming (X/Z) a je niekde niekde na polceste ku Lightning Z. Výroba týchto Suprim (X) bude však objemnejšia. Už teraz má MSI šesť kariet RTX: 3070, 3080 a 3090. Všetky v lacnejších (Suprim) aj zrýchlených variantoch (Suprim X).

Oproti prvej generácii grafických kariet GeForce RTX sa zlepšil chladič. Namiesto Tri Frozr je tu Tri Frozr 2S. Novinka v návrhu pasívu sú spojlery, respektíve akési výbežky na rebrách, ktoré jednak zväčšujú plochu rebrovania a jednak podľa slov výrobcu usmerňujú prúdenie vzduchu telom radiátora s cieľom dosiahnutia čo najvyššej efektivity. K vyššej účinnosti chladenia majú prispievať aj zvlnené nábežné hrany rebier, ktoré majú znižovať odpor vzduchu a tým aj hlučnosť.

Nové sú aj ventilátory – Torx 4.0. Zatiaľ čo ložiská sú stále dvojité guľôčkové, čo je dobre, tak sa zmenil tvar rotora. Od niektorých prvkov sa upustilo, ako napríklad od zvlnenia v strede lopatiek alebo výbežkov. Namiesto toho sú na dosiahnutie optimálneho prúdenia a zvýšenia tlaku spojené konce lopatiek. MSI však nezvolilo typický kruhový rámček, ale spojky sú vždy len medzi dvoma lopatkami.

  

Vyššiu efektivitu sľubuje takisto coldplate. Špeciálne v prípade ochladzovania pamätí. Pre ne je vyhradená heatpipe, ktorá teplo odvádza do oddeleného bloku. Teplo je odvádzané aj z druhej strany PCB, do backplatu. V prípade RTX 3090 dokonca sploštenou heatpipe. Je to aj z toho dôvodu, že RTX 3090 má najviac pamätí a ešte s 19,5 Gb aj najrýchlejšie, takže je tu potreba intenzívnejšieho chladenia.

   

Pozitívna správa je, že v rámci návrhu MSI už konečne použilo dual BIOS. Jeden (Gaming) je nastavený s ohľadom na maximálny výkon, druhý (Silent) má zase prioritu tichý chod. Karty Suprim sú oproti RTX 30×0 Gaming X Trio o trochu dlhšie, vyššie a hlavne rýchlejšie, pokiaľ porovnávate medzi sebou modely X a non-X. Keď to zoberieme vzostupne, tak pomalšie RTX 3070 uvádzajú oficiálnu hodnotu boostu GPU na 1770 MHz (Suprim) a 1905 MHz (Suprim X). Pamäte sú v obidvoch prípadoch 14 Gb. RTX 3080 majú 1785 MHz (Suprim)/1905 MHz (Suprim X) a 19 Gb pamäte GDDR6X s kapacitou 10 GB. A nakoniec v špecifikáciách RTX 3090 je 1800 MHz (Suprim), respektíve 1860 MHz (Suprim X). Tieto hodnoty by pritom vždy mali byť dosahované v režime Gaming aj Silent.

Trojventilátorové osadenie a rozmery (336 × 140 × 61mm) majú všetky karty spoločné. RTX 3070 Suprim (X) je pritom s 1736 g najľahšia. Rozdiel medzi RTX 3080 a RTX 3090 je minimálny (1882 vs. 1895 g). Ani v jednom prípade však nemôže byť reč o ľahkej grafike a hoci bývajú sloty PCIe ×16 na základných doskách už spevnené, tak v príslušenstve dostanete aj vertikálny držiak, ktorý kartu zospodu podopiera.


Grafickým kartám nechýbajú ani osvetľujúce prvky. RGB LED žiari s každej strany. Zozadu (dračie logo MSI na backplate), zboku a svetlovody sú i spredu, medzi ventilátormi. Konektorová výbava je v zostave troch DisplayPortov 1.4 a jedného HDMI 2.1. Odporúčaná koncová cena za RTX 3090 Suprim X je 1770 eur, za RTX 3080 Suprim X 907 eur a za RTX 3070 Suprim X v prepočte zhruba 760 eur.