Site icon HWCooling.net

Nový ventilátor CM s listami zapustenými do rámčeka

Čerstvý vyzývateľ Noctua NF-A12x25

Drahých ventilátorov s prvkami LED RGB je v poslednej dobe už až trochu príliš. Zato takých ventilátorov, kde si chcete vysokú sumu zaplatiť za rýdzo funkčné prednosti (namiesto estetických) je pomenej. Dobrá správa je, že tento rybníček sa aktuálne rozširuje. Dlhé pretiahnuté listy MasterFan SF120M sme už síce historicky videli, v tejto podobe ich Cooler Master okorenil netradičným spôsobom.

Cooler Master nedávno oznámil a zároveň vydal nové ventilátory, ktoré pôjdu po krku Noctua NF-A12x25. Zakladajú na geometricky veľmi podobnom tvare lopatiek a i cenovo sú na rovnakej úrovni. Takto výrazne zahnuté axiálne lopatky s veľkou plochou prvýkrát použil Scythe v rámci ventilátorov Gentle Typhoon. Tie sa už však nepredávajú a pokiaľ sú naozaj receptom k najefektívnejším výsledok, druhú možnosť na výber je k Noctue vítame.

Zopár odlišností oproti NF-A12x25 tu ale je. Povrch lopatiek Cooler Masteru síce nie je taký sofistikovaný ako v prípade ventilátorov Noctua – kanáliky na lepšie usmernenie vzduchu by ste hľadali márne. Spomeňte si však, ako sa Noctua pýšila zmenšením medzery medzi okrajom lopatiek a rámčekom na 0,5 mm. Pri ventilátoroch MasterFan SF120M nie je žiadna medzera. Cooler Master toho dosiahol tak, že pridal medzi štandardný rámček a lopatky ešte jeden medzikus – obruč (alebo jednoducho ďalší rámček), ktorý sa vo forme vylieval spolu s lopatkami. Vďaka tomuto celistvému dizajnu by mal byť statický tlak zase o trochu vyšší, pretože už prakticky neexistuje priestor, ktorým by sa mohol vzduch vracať naspäť.

Oba ventilátory, tak MasterFan SF120M ako i NF-A12x25 majú maximálnu rýchlosť 2000 ot./min a je zaujímavé sledovať, ako si CM v tabuľkových špecifikáciách uvádza o chlp (0,06 mm H₂O) vyššiu hodnotu statického tlaku (2,40 mm H₂O). To samozrejme ešte neznamená, že tomu tak bude i v skutočnosti. Veríme, že sa nám to skôr či neskôr podarí potvrdiť alebo vyvrátiť i v rámci už naozaj dlho odkladaného porovnávajúceho testu ventilátorov, na ktorom svojim spôsobom stále pracujeme a určite ho v dohľadnej dobe vydáme.

Spodný rozsah cez reguláciu PWM špecifikácie uvádzajú na 650 ot./min, čo je papierovo o 200 otáčok viac, než má NF-A12x25. A z testov viete, že sa Noctua rozbieha od ešte nižších 240 ot./min. Tak snáď i Cooler Master pôjde v praxi pod uvádzanú rýchlosť. Pridanou hodnotou je manuálny trojstupňový prepínač na obmedzenie maximálnych otáčok na 1200, 1600 ot./min alebo môžete alebo mu žiadne limity klásť nemusíte. Pri ventilátoroch s takto širokým rozsahom je to však rozhodne užitočná funkcia.

Podobne ako „sterroxová“ Noctua i CM tvrdí, že sú lopatky odolné ohybu a spomína premyslené štandardy. Nejde však o nič konkrétnejšie. Azda len nejaké prvky rámčeka (a teraz je otázke ktorého) majú obsahovať kovové časti. Nakoniec, udávaná hmotnosť ventilátora je pomerne vysokých 205 g (Noctua NF-A12x25 má 200 g). Ložiská sú dvojité guľôčkové a strednú dobu medzi poruchami Cooler Master uvádza na šialených 280 000 hodín, čo je výrazne viac než sľubuje Noctua. Tak ktovie, či sú tieto ventilátory naozaj také skvelé a úžasné, ale viac či menej prifarbené.

Nech je to tak či onak, Cooler Master MasterFan SF120M sa už naskladňuje a bude dostupný za cenu okolo 30 eur, čo je zase trochu nad NF-A12x25. Kompletné špecifikácie nájdete na už dostupných produktových stránkach.