Nový ventilátor CM s listami zapustenými do rámčeka

Čerstvý vyzývateľ Noctua NF-A12x25

Drahých ventilátorov s prvkami LED RGB je v poslednej dobe už až trochu príliš. Zato takých ventilátorov, kde si chcete vysokú sumu zaplatiť za rýdzo funkčné prednosti (namiesto estetických) je pomenej. Dobrá správa je, že tento rybníček sa aktuálne rozširuje. Dlhé pretiahnuté listy MasterFan SF120M sme už síce historicky videli, v tejto podobe ich Cooler Master okorenil netradičným spôsobom.

Cooler Master nedávno oznámil a zároveň vydal nové ventilátory, ktoré pôjdu po krku Noctua NF-A12x25. Zakladajú na geometricky veľmi podobnom tvare lopatiek a i cenovo sú na rovnakej úrovni. Takto výrazne zahnuté axiálne lopatky s veľkou plochou prvýkrát použil Scythe v rámci ventilátorov Gentle Typhoon. Tie sa už však nepredávajú a pokiaľ sú naozaj receptom k najefektívnejším výsledok, druhú možnosť na výber je k Noctue vítame.

Zopár odlišností oproti NF-A12x25 tu ale je. Povrch lopatiek Cooler Masteru síce nie je taký sofistikovaný ako v prípade ventilátorov Noctua – kanáliky na lepšie usmernenie vzduchu by ste hľadali márne. Spomeňte si však, ako sa Noctua pýšila zmenšením medzery medzi okrajom lopatiek a rámčekom na 0,5 mm. Pri ventilátoroch MasterFan SF120M nie je žiadna medzera. Cooler Master toho dosiahol tak, že pridal medzi štandardný rámček a lopatky ešte jeden medzikus – obruč (alebo jednoducho ďalší rámček), ktorý sa vo forme vylieval spolu s lopatkami. Vďaka tomuto celistvému dizajnu by mal byť statický tlak zase o trochu vyšší, pretože už prakticky neexistuje priestor, ktorým by sa mohol vzduch vracať naspäť.

Oba ventilátory, tak MasterFan SF120M ako i NF-A12x25 majú maximálnu rýchlosť 2000 ot./min a je zaujímavé sledovať, ako si CM v tabuľkových špecifikáciách uvádza o chlp (0,06 mm H₂O) vyššiu hodnotu statického tlaku (2,40 mm H₂O). To samozrejme ešte neznamená, že tomu tak bude i v skutočnosti. Veríme, že sa nám to skôr či neskôr podarí potvrdiť alebo vyvrátiť i v rámci už naozaj dlho odkladaného porovnávajúceho testu ventilátorov, na ktorom svojim spôsobom stále pracujeme a určite ho v dohľadnej dobe vydáme.

Spodný rozsah cez reguláciu PWM špecifikácie uvádzajú na 650 ot./min, čo je papierovo o 200 otáčok viac, než má NF-A12x25. A z testov viete, že sa Noctua rozbieha od ešte nižších 240 ot./min. Tak snáď i Cooler Master pôjde v praxi pod uvádzanú rýchlosť. Pridanou hodnotou je manuálny trojstupňový prepínač na obmedzenie maximálnych otáčok na 1200, 1600 ot./min alebo môžete alebo mu žiadne limity klásť nemusíte. Pri ventilátoroch s takto širokým rozsahom je to však rozhodne užitočná funkcia.

Podobne ako „sterroxová“ Noctua i CM tvrdí, že sú lopatky odolné ohybu a spomína premyslené štandardy. Nejde však o nič konkrétnejšie. Azda len nejaké prvky rámčeka (a teraz je otázke ktorého) majú obsahovať kovové časti. Nakoniec, udávaná hmotnosť ventilátora je pomerne vysokých 205 g (Noctua NF-A12x25 má 200 g). Ložiská sú dvojité guľôčkové a strednú dobu medzi poruchami Cooler Master uvádza na šialených 280 000 hodín, čo je výrazne viac než sľubuje Noctua. Tak ktovie, či sú tieto ventilátory naozaj také skvelé a úžasné, ale viac či menej prifarbené.

Nech je to tak či onak, Cooler Master MasterFan SF120M sa už naskladňuje a bude dostupný za cenu okolo 30 eur, čo je zase trochu nad NF-A12x25. Kompletné špecifikácie nájdete na už dostupných produktových stránkach.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Na CM sa dlhodobo pozerám medzi prsty, takže nateraz budem skeptický. 🙂 30 € za CM fan by som určite nedal.

    Každopádne takýto koncept spojených lopatiek už na trhu pár rokov je vo forme Noiseblocker eLoop a na prvý pohľad vyzerá aj prepracovanejšie než u CM.

    eLoop sú v pomere výkon/hluk výborné, ale sú dosť „náladové“, v zmysle, že nemajú radi reštrikcie na strane nasávania, ak je prekážka veľmi blízko rotoru… teda pri hustých prachových filtroch, perforácii alebo ako pull fan osadený veľmi blízko rebrovania. Vo vyšších otáčkach vtedy začínajú „pískať“, čo dávam na vrub práve tejto špecifickej konštrukcii. Zrejme v tej medzere medzi statorom a rotorom vzniká nejaké prúdenie, ktoré sa takto akusticky prejavuje. Som zvedavý či na toto budú trpieť aj CM.

    Tiež guličkové ložiská v dnešnej dobe považujem za prežitok, s ohľadom na to sa mi zdá cena neopodstatnená.

    1. No, sú guľôčkové ložiská a guľôčkové ložiská (klzné sú na figu vždy, ale guľôčkové môžu byť aj slušné). To puzdro motorčeka vyzerá naozaj robustne a síce Cooler Master takisto nemusím, tak neverím, že by klesli na také dno, aby desatnásobne prestrelili reálne MTBF. 🙂

      1. Nejde mi ani o životnosť, skôr o to, že guľôčkové ložiská sú „kontaktné“, takže vždy tam bude nejaký zvukový prejav. Inak musím uznať, že sú tam zaujímavé riešenia, tie odvibrované rohy a možnosť sériovo zapojiť fany za sebou. No uvidíme. Ale povedzme si úprimne, že ak mám dať 30 € za fan a postavím vedľa seba Noctuu a CM, tak… 🙂

        1. Aha, tak tomu už rozumiem. V tomto je NF-A12x25 naozaj extra trieda a žiadny zvuk z ložísk nejde, to je fakt 🙂

  2. tú medzeru medzi statorom a rotorom mohli ešte niečim prekryť, aby sa tam nemohol usadzovať prach, podobne ako na lopatkách, časom to môže urobiť trecie plochy. no a ešte stačí malé skrútenie statora pri montáži a už to môže znova drhnúť o rotor… vlastne ma napadá, že takýto rotor by ani nepotreboval rámček, ten kruh po obvode pôsobí ako ochrana a nemalo by dochádzať ku parazitným prúdeniam okolo koncov lopatiek…

    1. Kdyby byl rotor usazen jen na plochém rámečku, jakoby pouze zadní straně současného rámu, vypadalo by to ale hrozně, jakkoli dobře by to fungovalo. Je to slepá cesta celé…

  3. Teším sa na porovnávací test ventilátorov, rád by som tam videl nové Arcticy (P a BioniX P) ako si vedú v porovnaní s drahšími fanmi. Ale hlavne ma zaujímajú rôzne aRGB fany, lebo tam fakt netuším ako si vedú v porovnaní s bežne odporúčanými klasickými, dosť ťažko sa hľadajú porovnávacie testy, a najmä čo sa najviac oplatí v pomere cena/výkon/hluk/aRGBefekt 🙂

    Čo sa týka guličkových ložísk u CM, možno to bude ako u Artcic, že budú verzie s hydro aj guličkovými ložiskami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *