Site icon HWCooling.net

Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm

Phanteks D30-140

Nadštandardne hrubých 120 mm ventilátorov je už niekoľko, teraz ale prichádza aj na o číslo väčší formát. A ujíma sa ho znovu značka, ktorej sa 30 mm profil podarilo najviac spopularizovať – Phanteks. Najnovšie D30-140 sa vyrábajú na dva konštrukčné spôsoby. Okrem variantu regular je aj reversed s rovnakými lopatkami, ale zapracovanými do rámčeka pre opačný smer prúdenia tak, aby to hlavne „vyzeralo“.

Produktový rad ventilátor D30 už v ponuke Phanteksu nejaký čas je, ale iba vo formáte 120 mm (D30-120), v ktorom panuje veľmi veľká konkurencia. O poznanie menšia je medzi väčšími, 140-milimetrovými modelmi, kde na nejaký poriadny, dominantný ventilátor stále čakáme. A možno taký prišiel, minimálne pokiaľ ide o segment s ARGB LED, kde sa na efektivitu hľadí ešte o trochu menej ako u špičkových ventilátorov bez osvetlenia.

Phanteks D30 majú podobne ako T30 hrúbku 30 mm, ale výhodou 140 mm variantov bude predsa len väčší prierez. D30-140 geometricky vychádzajú z T30, lopatky sú tu v rovnakom počte (7) a veľmi podobný je aj ich tvar. Na výrobu sa už ale nepoužilo LCP, ale pružnejší materiál a s ohľadom na to, že sú pomerne dlhé, tak možno očakávať vyššie vibrácie a eventuálne a z nich vychádzajúce aj agresívnejšie tónové špičky, ale nepredbiehajme. Tie sa v pracovnom spektre otáčok vôbec nemusia byť vôbec agresívne a možno sa nepríjemné rezonančné frekvencie Phanteksu podarilo obísť, uvidíme v testoch.

Tieto nové ventilátory (D30-140) existujú v štyroch vyhotoveniach. S čiernym aj s bielym rámčekom (rotor je vždy biely, aby dobre viedol svetlo, keďže sa jedná o osvetlené ventilátory) je okrem bežného aj variant s otočeným rotorom tak, aby ste spredu nikdy nevideli na „nevzhľadné“ statorové lamely s káblom vedúcim z motorčeka.

   

Geometria lopatiek sa pritom nezmenila a tomu zodpovedajú aj porovnateľné výkonnostné charakteristiky. Rozdiel v prietoku vzduchu variantmi je podľa oficiálnych špecifikácií iba okolo 0,2 % (122,2 m3/h – regular vs. 121,9 m3/h – reversed), pri statickom tlaku to je už relatívne viac, cca 7 % (3,32 vs. 3,08 mm H2O). Ten je ale závislý aj od orientácie, v ktorej boli ventilátory merané.  Predpokladáme, že zatiaľ čo u variantu regular sa hodnoty statického tlaku vzťahujú na orientáciu „tlač“ a u reversed zase na „ťahaj“.

Pokiaľ tejto ventilátory naozaj dosahujú prietok na úrovni inzerovanej hodnoty pri takto vysokom statickom tlaku bude jeho úbytok cez prekážku (napríklad radiátor) pomerne malý a v rebríčku efektivity sa D30-140 môžu umiestniť naozaj vysoko.

   

Hlučnejší pri maximálnej rýchlosti (1800 ot./min) má byť vždy variant reversed (32,1 vs. 29.5 dBA). To poukazuje hlavne na to, že statorové lamely pred rotorom zvyšujú hlučnosť (dvíhaním tónovej špičky na rezonančnej frekvencii) viac, ako keď sú za ním.

Jednou z kľúčových vlastností je aj možnosť jednoduchého reťazenia viacerých ventilátorov prostredníctvom kontaktov v rámčeku. To je trend, na ktorý bude na uľahčenie inštalácie a zároveň podporu „čistého interiéru“ s čo najmenším počtom káblov výhľadovo naskakovať väčšina výrobcov.

Ventilátory D30-140 sa predávajú kusovo, ale aj ako trojbalenie. Bez ohľadu na variant (čierna/biela, regular/reversed) je odporúčaná cena výrobcu za jeden ventilátor 30 eur/cca 733 Kč. Pri trojbalení by ste potom mali 5 eur//cca 122 Kč ušetriť.