Site icon HWCooling.net

Nylonový vs. plastový prachový filter. Ktorý škodí menej?

binary comment

Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku

V drvivej väčšine počítačov sa používajú dva typy prachových filtrov – jemný nylonový a hrubší plastový. To, že plastový filter toho prepustí viac a v tomto smere je menej efektívny, vidieť už odoka, keďže má hrubšie sito. Viete ale ktorý z nich viac degraduje vlastnosti ventilátora a o koľko? Jeden dokonca „syčí“, na čo pekne ukazuje podrobná analýza hluku na úrovni 240 frekvencií zvuku.

Skôr, než vydáme prvé testy ventilátorov, si rozoberieme, aký vplyv na prietok, tlak a hladinu hluku majú prachové filtre. Do prvého testu (trojdielneho seriálu) sme vybrali dva najčastejšie používané typy filtrov v počítačových skrinkách: nylonový a plastový.

Zatiaľ čo nylonový je jasne efektívnejší, čo sa týka zachytávania prachu, tak plastový je považovaný za akúsi lacnejšiu alternatívu. Skrinky z nižších cenových tried ho májú pod zdrojom (v drahších skrinkaćh je na tomto mieste obvykle jemnejší filter z nylonu), ale vyskytuje sa často aj vo vyššej triede. Aj keď to typicky v stropnej pozícii, cez ktorý sa vzduch nasáva iba v atypických prípadoch a skôr býva výstupnými ventilátormi pretláčaný. Hrubšie sito preto zase až tak nevadí.

   

Na obrázku nižšie makro fotografia štruktúry obidvoch filtrov. Mriežka nylonového je podstatne jemnejšia než u plastového. Ten má dierky s priemerom 0,8 mm. Hoci je jeho sito v tomto porovnaní pomerne hrubé, tak sa používajú aj hrubšie filtre (niekedy aj s dierkami presahujúcimi milimeter), ale pri nich je prídavné meno „prachové“ už dosť diskutabilné.

Cez filtre testujeme prietok a tiež dosah na statický tlak. Na merania sme použili ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM. Jednak preto, že sa jedná o pomerne populárny a dobre rozšírený ventilátor. Navyše je z vyššej cenovej kategórie a dá sa predpokladať, že jeho majiteľov bude zaujímať, ako si poradí s prachovými filtrami. Nielen filtre, ale aj iné prekážky budeme síce používať v rámci štandardných testov ventilátorov, ale vhodný je aj samostatný článok s trochu upravenou metodikou.

Na testy filtrov používame ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM s nainštalovaným tesniacim rámčekom

Prietok aj tlak meriame vo veternom tuneli tak, ako sme opisovali v metodike na testy ventilátorov, trochu inak ale meriame hlučnosť. Tú v týchto testoch filtrov nezarovnávame na rovnakú hladinu, ale máme fixné hladiny prevádzkových napätí testovacieho ventilátora. Je to z dôvodu, aby bolo z testov filtrov (a neskôr i mriežok) vidieť nárast hlučnosti, ktorý je spôsobený väčším mechanickým odporom, pokiaľ sa pred alebo za rotor postaví prekážka. NF-A12x25 PWM tak používame s 9 V (~ 1650 ot./min), 7 V (~ 1330 ot./min) a 5 V (~ 980 ot./min). Pri maximálnom výkone sme netestovali, pretože málokto bude prebíjať prachové filtre rýchlosťou okolo 2100 ot./min, pri ktorých je, prirodzene, hlučná aj Noctua.

Vyšších hladín hluku vo výsledkoch sa nezľaknite. Sú také preto, že na dostatočne vysoké rozlíšenie aj pre veľmi nízke otáčky parabolickým goliérom okolo hlukomera zvyšujeme citlivosť snímania. Rovnaký prípravok používame aj pri hĺbkovej analýze zvuku, kde hladinu hluku m meriame v rozsahu 20–20 000 Hz na 240 frekvenciách. Viac k tejto problematike sa dočítate v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku. Ak vás zaujímajú testy ventilátorov a zatiaľ neviete čítať spektrografy, odporúčame si doplniť prehľad, bude sa vám hodiť. Dobré podklady na praktický rýchlokurz ale vytvorili aj tieto testy filtrov. K tomu sa ale vrátime v záverečnej kapitole. Teraz je lepšie si prejsť všetky výsledky testov v druhej a tretej kapitole.



V drvivej väčšine počítačov sa používajú dva typy prachových filtrov – jemný nylonový a hrubší plastový. To, že plastový filter toho prepustí viac a v tomto smere je menej efektívny, vidieť už odoka, keďže má hrubšie sito. Viete ale ktorý z nich viac degraduje vlastnosti ventilátora a o koľko? Jeden dokonca „syčí“, na čo pekne ukazuje podrobná analýza hluku na úrovni jednotlivých frekvencií zvukového spektra.

Výsledky testov

Zadok tunela zabezpečuje mimo iné aj to, aby bol prívod vzduchu na ventilátor anemometra laminárny





V drvivej väčšine počítačov sa používajú dva typy prachových filtrov – jemný nylonový a hrubší plastový. To, že plastový filter toho prepustí viac a v tomto smere je menej efektívny, vidieť už odoka, keďže má hrubšie sito. Viete ale ktorý z nich viac degraduje vlastnosti ventilátora a o koľko? Jeden dokonca „syčí“, na čo pekne ukazuje podrobná analýza hluku na úrovni jednotlivých frekvencií zvukového spektra.

Farba zvuku pri odsávaní…




   

Type of dust filterDominant sound freq. and noise level, Noctua NF-A12x25 PWM@7 V (pull)NF-F12 PWMNF-A15 PWM
Low rangeMid rangeHigh range
Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [dBu]
Plastic126,992-68,642339,028-74,2695583,400-89,100
NylonNylon dust filter195,849-63,331201,587-62,7901974,030-90,464
No obstaclePlastic dust filter130,713-77,289339,028-74,2871974,030-90,361
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1079" as a base selector for example: #supsystic-table-1079 { ... } #supsystic-table-1079 tbody { ... } #supsystic-table-1079 tbody tr { ... } */

… a počas tlačenia ventilátora



   

Type of dust filterDominant sound freq. and noise level, Noctua NF-A12x25 PWM@7 V (push)NF-F12 PWMNF-A15 PWM
Low rangeMid rangeHigh range
Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [dBu]
Plastic164,688-70,389339,028-69,6401974,030-89,487
NylonNylon dust filter195,849-73,115201,587-70,2431974,030-89,922
No obstaclePlastic dust filter50,397-79,330201,587-71,4541974,030-89,677
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1080" as a base selector for example: #supsystic-table-1080 { ... } #supsystic-table-1080 tbody { ... } #supsystic-table-1080 tbody tr { ... } */



V drvivej väčšine počítačov sa používajú dva typy prachových filtrov – jemný nylonový a hrubší plastový. To, že plastový filter toho prepustí viac a v tomto smere je menej efektívny, vidieť už odoka, keďže má hrubšie sito. Viete ale ktorý z nich viac degraduje vlastnosti ventilátora a o koľko? Jeden dokonca „syší“, na čo pekne ukazuje podrobná analýza hluku na úrovni jednotlivých frekvencií zvukového spektra.

Aký typ je teda väčšia brzda?

Nylonový filter je podstatne menšia prekážka. Ten pripadá do úvahy aj v kontexte použitia pred ventilátor na radiátore chladiča. Tlak s ním totiž dramaticky neklesol.

Výrazne sa s nylonovým filtrom neznížil ani prietok. Hoci nejaký jeho úbytok je. To je prirodzené, keďže je „otvorená“ iba časť pred rotorom a cez zatvorenú vzduch v plnom objeme (ako je to bez prekážky) prirodzene neprejde. Ale zatiaľ, čo nylonový filter zrazil prietok iba o 17–30 % podľa nastavenia ventilátora, tak s použitím plastového filtra to bolo najmenej 62 %. Pri vyšších rýchlostiach dokonca takmer až 70 %, a to je už pomerne dramatický rozdiel. A tým výpis zhoršení nekončí.

Plastový filter vytvára pred ventilátorom aj väčší mechanický odpor, to znamená, že výraznejší je aj nárast hlučnosti. Pri vyšších otáčkach je hladina hluku viac než dvojnásobná, ale rozdiel neprepočujete ani pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú praktickému nastaveniu systémových ventilátorov.

Jemná sieťka nylonového filtra odpor vzduchu príliš nezvyšuje a hlučnosť je síce o trochu vyššia, ale výrazne menej, ako je tomu s plastovým filtrom. S ním sme dokonca v odsávacej pozícii pred rotorom (t.j. poloha, aká býva v skrinkách na vstupe) zaznamenali syčanie.

A teraz sa dostávame k tomu rýchlokurzu na porozumenie spektrografov, o čo sme nadhodili v úvodnej kapitole článku. Všimnite si v tomto grafe stĺpce v pravej polovici pod 5K (5 000 Hz), tieto frekvencie sú v rámci vyšších tónov od 2000 Hz najvýraznejšie. V praxi to znamená, že si filter s ventilátorom pomerne nepríjemne syčia. Po prehodení filtra na druhú stranu, keď ho už ventilátor pretláča, sú už však tieto výškové frekvencie vo zvuku výrazne slabšie.

TL;DR: Plastovým filtrom je dobré sa vyhnúť z viacerých dôvodov. Neefektívne sú nielen v zachytávaní prachu, ale oproti nylonovým aj podstatne viac škrtia prietok, zvyšujú hlučnosť, v rámci ktorej vás môže prekvapiť aj nepríjemný sykot. A je úplne jedno, ako kvalitný ventilátor vlastníte.