Site icon HWCooling.net

Philips 242B1 – obratný pracant do kanclu

Detaily

Na testy nám do redakcie chodia prevažne herné či multimediálne monitory, tentokrát sa však pozrieme na špecifickejšiu, no takisto rozhodne zaujímavú kategóriu pracovného monitora. Aké funkcie odlišujú testovaný model Philips od iných, „bežných“ monitorov a či majú vôbec „pracovné“ monitory zmysel, tak nielen na to sa spoločne pozrieme v tomto teste.

Základné parametre

ParametrePhilips
242B1
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej24" IPS, 16:9, rovný
Rozlíšenie1920 × 1080 px
Obnovovacia frekvencia60 Hz
Panel6 bit + FRC
Adaptive Syncáno
Doba odozvy4 ms (GTG)
Jas250 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 107 %, NTSC: 91 %
Vstupy1× HDMI 1.4, 1× DisplayPort 1.2, 1× DVI-D, 1× VGA
USB hubáno, 4× USB 3.0
Audio vstup/výstupáno/áno
Reproduktoryáno, 2× 2W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena159 €/4190 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-695" as a base selector for example: #supsystic-table-695 { ... } #supsystic-table-695 tbody { ... } #supsystic-table-695 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa už na prvý pohľad ukazuje samotný monitor aj niekoľko jeho hlavných funkcií, ako Privacy Mode či Power Sensor. Na tieto veci sa pozrieme bližšie neskôr.

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble VGA, HDMI, DisplayPort a zvukový kábel. Chýba mi tu kábel USB typu B na pripojenie k PC, nakoľko monitor ponúka rozbočovač USB.

Štvorcový stojan s rozmermi 20,5 × 20,5 cm už na prvý pohľad ukazuje, že bude umožňovať otáčanie monitora do strán. Takisto môžete vidieť, že skrutka na uchytenie nohy nevyžaduje použitie skrutkovača.

Samotný stojan čiernej farby ponúka otvor na upratanie kabeláže.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje, tak sa mi to páči.

Zadná strana má klasický industriálny dizajn s vystúpenou časťou, kde vidíme všetky konektory aj úchyt VESA 100 × 100.

Montáž stojana k telu monitora je taktiež rýchla a beznástrojová. Stačí zložený stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Ponúka elegantný dizajn bez rámčekov na troch stranách a pomerne kompaktnú spodnú bradu.

Vzadu nenájdete žiadne prekvapenia, ako ste si už mohli všimnúť na fotke vyššie. Materiál zadnej strany imituje brúsený hliník, čo je určite lepšie ako lesklý čierny plast.

Prejdime ale ku konektivite, ktorá by mala byť adekvátna k pracovnému použitiu. Na boku nás tak hneď čaká dvojica portov USB, pričom jeden z nich podporuje rýchle nabíjanie.

Ďalšie porty sú umiestnené na spodnej strane. Nájdete tu HDMI 1.4, DVI-D, DisplayPort 1.2, D-Sub, dvojicu audiokonektorov na PC vstup a slúchadlá a ďalšiu dvojicu portov USB typu A + jeden typu B na pripojenie k PC. Taktiež je tu aj konektor na pripojenie napájania napájacieho kábla a mechanický vypínač zdroja.

Oproti iným monitorom to vyzerá trochu ako návšteva múzea, keď medzi portami máte D-Sub či DVI-D, no faktom je, že v pracovnom prostredí sú stále tieto konektory používané. Do plnej výbavy mi chýba azda len USB-C, ktoré by zabezpečilo akúsi kompatibilitu s budúcnosťou, keďže monitory sa vo firmách veľmi často nemenia a zvyčajne prežijú PC, s ktorým budú používané.

Vpredu vedľa loga Philips umiestnil senzor, ktorého funkcionalite sa budeme venovať v ďalšej kapitole.

Na pravom boku je pätica tlačidiel pre ovládanie a navigáciu v menu OSD. Po tme ich musíte stláčať naspamäť, môže sa tak stať, že sa pomýlite.

Jednou z dôležitých vlastností pracovného monitora sú bezpochyby možnosti jeho polohovania. V tomto ohľade 242B1 priam exceluje. Začnime od spodu, kde už spomínaný stojan umožňuje otáčanie celého monitora do strán. Zvyčajne býva takéto otočenie možné o 30–35 stupňov, no v tomto prípade je to až 180 stupňov a to v oboch smeroch. Dá sa teda povedať, že stojan je otočný v 360 stupňov, len s tým rozdielom, že v jednom bode sa zastaví a už nepokračuje ďalej. V tomto ohľade ide o najväčšiu flexibilitu, akú som zatiaľ pri monitore videl.

Stojan ponúka aj výškové nastavenie a možnosť náklonu displeja. Výškové nastavenie je v rozsahu 150 mm. V najnižšom bode je 27 mm od podložky spodnou hranou a 349 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 176 mm a 498 mm pre vrch displeja. Sklon monitora je možný od -5 do +35 stupňov.

Nastavenia ani tu nekončia a monitor tak ponúka ešte pivot a to do oboch strán.

Backlight bleed je možné vidieť prevažne na hornej hrane displeja, nejde však o nič výnimočné a označil by som ho pomerne v norme. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


Na testy nám do redakcie chodia prevažne herné či multimediálne monitory, tentokrát sa však pozrieme na špecifickejšiu, no takisto rozhodne zaujímavú kategóriu pracovného monitora. Aké funkcie odlišujú testovaný model Philips od iných, „bežných“ monitorov a či majú vôbec „pracovné“ monitory zmysel, tak nielen na to sa spoločne pozrieme v tomto teste.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži pätica mechanických tlačidiel na pravom okraji displeja.

Ako už bolo spomenuté, v tme môže byť problematické nahmatať správne tlačidlo a môže sa tak stať, že aktivujete nesprávnu funkciu či si monitor dokonca neúmyselne vypnete.

Rýchla voľba umožňuje prepnúť vstup, ale aj režim zobrazenia.

Menu OSD ponúka viacero nastavení od režimov obrazu, zapnutia rôznych funkcií či prispôsobenia klasických parametrov, ako sú jas, kontrast a ostrosť.

Nechýba ani nastavenie audia, farebného profilu či teploty farieb, umiestnenia OSD či jeho dĺžky zobrazenia. PiP a PbP režimy monitor neponúka, čo je ale vzhľadom na jeho uhlopriečku pochopiteľné.

Monitor ponúka viacero netradičných funkcií, ktoré sme pre iných monitoroch zatiaľ nevideli. Konkrétne ide o Privacy Mode, PowerSensor a LightSensor. Prvý môžete vidieť v akcii na obrázku vyššie. Privátny režim zužuje uhol zorného poľa na výrazne menší oproti klasickému zobrazeniu, čím zamedzuje neželaným pohľadom na obsah obrazovky neoprávneným osobám. Najčastejšie takáto funkcia nájde využitie v bankovom sektore či v obchode, ak nechcete, aby zákazníci videli citlivé informácie na displeji. PowerSensor a LightSensor vám nemám ako ukázať v praxi, preto ich aspoň popíšem.

PowerSensor slúži na úsporu energie tým, že v prípade neprítomnosti používateľa znižuje jas, čím dokáže ušetriť až 70 % energie a predĺžiť životnosť monitora. LightSensor rovnako upravuje jas, no ako už názov napovedá, podľa svetelných podmienok v miestnosti. Toto sa mi podarilo otestovať a môžem potvrdiť, že to naozaj funguje. Veľmi to pripomína funkciu adaptívneho jasu na vašich smartfónoch, takže si viete predstaviť, o čom je reč. V pracovnom prostredí tieto funkcie rozhodne prinášajú pridanú hodnotu a ide tak o niečo, čím sa práve takýto pracovný monitor líši od tých bežných.


Na testy nám do redakcie chodia prevažne herné či multimediálne monitory, tentokrát sa však pozrieme na špecifickejšiu, no takisto rozhodne zaujímavú kategóriu pracovného monitora. Aké funkcie odlišujú testovaný model Philips od iných, „bežných“ monitorov a či majú vôbec „pracovné“ monitory zmysel, tak nielen na to sa spoločne pozrieme v tomto teste.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 24″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Ide azda o najmenší testovaný monitor, aký sme tu kedy mali, hneď po 25″ Alienware. V pracovnom prostredí sa však zároveň jedná o najpoužívanejší rozmer. Hoci monitor nijakým spôsobom nemá ambíciu stať sa herným nástrojom, najmä kvôli obnovovacej frekvencii 60 Hz, ponúka Adaptive Sync, čo je prekvapenie. Môžem potvrdiť aj kompatibilitu s G-Sync, ktorú som otestoval.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 107 % pokrytie sRGB a 91 % NTSC spolu s maximálnym jasom 250 nitov. Nám sonda ukázala 97 % sRGB, 76 % AdobeRGB, 81 % DCI-P3 a 74 % NTSC. Veľmi doba je priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,61, naopak veľmi zvláštny je priebehy gama krivky. V sRGB režime sa mierne zlepší hodnota sRGB na 98 %, no môže ísť aj o chybu merania. Či si však určite všimnete je zníženie jasu v tomto režime. Zlepšil sa priebeh gama krivky, ktorý teraz kopíruje hodnotu 2,1 s miernou odchýlkou a naopak, mierne sa zhoršila Delta E na 1,87.

Monitor ponúka štyri režimy Gamma – 1.8, 2.2, 2.4 a 2.6. Namerané hodnoty sú 1.7, 3.0, 2.2, 2.5. Maximálny nameraný jas je 222 nitov v základnom režime, čo je len o niečo menej ako prezentovaných 250 nitov. Zároveň ide o pomerne bežnú hodnotu, ktorá ničím nevyniká, nakoľko sme tu už mali aj monitory s jasom vyše 400 nitov. Uniformita viac menej zodpovedá fotografii s čiernou farbou, teda mierenu uchýlku vidíme v hornej časti.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch SmartResponse.

Základné nastavenie Vyp. má input lag na úrovni 9,6 ms. Zmenami na režimy Rychlý, Rychlejší a Nejrychlejší viete túto hodnotu znížiť na 9,5, 9,3 a 9,0 ms. V každom prípade ide o nadpriemerné výsledky a zatiaľ len málo monitorov malo už aj základnú hodnotu pod 10 ms.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. SmartResponse mal pozitívny vplyv na zníženie input lagu, no v praxi je použiteľný maximálne režim Rychlý, nakoľko pri Rychlejší sa začína máličko objavovať inverse ghosting a pri Nejrychlejší je už veľmi viditeľný.


Na testy nám do redakcie chodia prevažne herné či multimediálne monitory, tentokrát sa však pozrieme na špecifickejšiu, no takisto rozhodne zaujímavú kategóriu pracovného monitora. Aké funkcie odlišujú testovaný model Philips od iných, „bežných“ monitorov a či majú vôbec „pracovné“ monitory zmysel, tak nielen na to sa spoločne pozrieme v tomto teste.

Záver

Philips 242B1 je veľmi rozdielny od monitorov, ktoré v redakcii zvyčajne testujeme. Okrem Adaptive Sync neponúka žiadne herné funckie, čomu sa však nedá ani čudovať. Rovnako neponúka veľmi presné zobrazenie farieb, vysoký jas či HDR. Nič z tohto však nehrá hlavnú rolu pre 242B1. Prioritou tohto monitor je ergonómia, bezpečnosť a úspornosť. Zabudnúť nesmieme ani na konektivitu, hoci opäť trochu inú, ako sme zvyknutý. Podporou starších konektorov je zabezpečená kompatibilita so staršími PC, ktoré ešte zvyčajne vo firemnom prostredí nájdete.

Azda najlepšie možnosti polohovania a takmer 360-stupňový otočný stojan si rozhodne zaslúžia pochvalu. Rovnako netradičné, no o to zaujímavejšie funkcie LightSensor a PowerSensor, ktoré šetria nie len zrak, ale aj prírodu vďaka nižšej spotrebe. Čerešničkou na torte pre vybrané odvetvia je Privacy Mode, ktorým znemožníte prečítaniu citlivých dát pri pohľade zboku, čo je typickým scenárom v bankách či rôznych predajniach. Široké pozorovacie uhly IPS displejom sú zvyčajne výhoda, no v takomto prostredí sú skôr problémom, s ktorý sa monitor zapnutím jedného tlačidla vysporiada.

Počas testovania sme nenarazili na žiadne kritické miesta a hoci nejde o špičkové zariadenie a ani sa nedá povedať, že by sa Philips 242B1 vyznačoval extra priaznivým pomerom cena/hodnota, tak si od zaslúži minimálne nálepku Approved. Tú bude odteraz dávať na všetky produkty, ktoré prešli testovaním bez vážnejších nedostatkov.

Philips 242B1
+ skvelé možnosti polohovania
+ veľké množstvo portov (aj pre staršie PC)
+ audio vstup aj výstup + reproduktory
+ užitočné funkcie, akó sú LightSensor a PowerSensor
+ unikátny Privacy Mode
- nižší jas pri Privacy Mode
- zvláštna krivka gamma v základnom režime
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-696" as a base selector for example: #supsystic-table-696 { ... } #supsystic-table-696 tbody { ... } #supsystic-table-696 tbody tr { ... } */

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 4190 Kč/159 eur